Jump to content

Je li potebna legalizacija ili ne?


tadija24

Preporučene objave

 

Pozdrav svima!


Ispričavam  se ako je tema na krivom podforumu, neka ju odgovorni slobodno prebace.


Kupio sam kuću koja je u domovinskom ratu oštećena i devastirana, nije upotrebljiva te bi je obnovio u istim gabaritima kakva je i bila,

da se zastiti od propadanja kada budem u mogucnosti. 

Kuća gradena 1987.g., ucrtana je u katastarskom planu. 
U državnom arhivu pronalazim Rješenje o odobrenju za građenje, Elementi arhitektonskog oblikovanja, Uvjerenje o uvjetima uređenja prostora,Položajni nacrt 

Ne znam da li je ona izgrađena u skladu sa izvedenim stanjem temeljem akta o legalitetu,     

odnosno je li legalna ili je potrebna legalizacija?

koga trebam angažírati u svezi istog  da utvrdi  činenicno stanje sa dokumentacijom i stanjem na terenu,

odnosno sto moram napraviti i koliko bi me iznosili troškovi .

Svaki savjet bi dobro došao

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanimljivo pitanje za koje se bojim da bi u različitim upravnim odjelima mogli dobiti različite odgovore. Naime, bilo bi idealno da je podnesen zahtjev i obnovljena od strane RH pa makar se više nikad ništa na njoj ne radilo ili živjelo. Automatizmom bi postala legalna.

No, kako nikad nije podnesen zahtjev za obnovom, mogli bi je neki smatrati kao započetom no nikad završenom građevinom. U tome slučaju i samo rješenje o odobrenju građenja je izgubilo svoju pravomoćnost te bi se trebalo zatražiti novo za dovršetak građevine, a mišljenja sam da bi se to moglo odraditi i u postupku legalizacije prema Zakonu o postupanju s nelegalno izgrađenim građevinama. U svemu tome bi pozitivna činjenica mogla biti to što postoje dokumenti koje ste naveli iz arhiva, te su vjerovatno doprinosi već plaćeni.

Uglavnom, za ovakav upit MGIPU nema smisla jer će vas i oni uputiti na nadležni upravni odjel za prostorno uređenje i gradnju pa bi ste i sami trebali krenuti od tamo. Također, poradi utvrđivanja činjeničnog stanja i mogučeg savjeta što i kako, ovlaštenom arh.uredu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani Spitfire,

Zahtjev za obnovu je bio podnesen ali obnova nije ostvarena, odnosno da se pravo na obnovu ne moze ostvariti.

Kuća je bila izgradena i u kojoj se zivilo do 1991.godine odnosno do okupacije te je devastirana i ostećena od strane srbocetnicke vojske i domacih izdajnika, ostali su samo nosivi zidovi i ploca.

Zahtjev za legalizaciju sam podnio te je zakljuckom zatrazeno da se dopuni zahtjev za ishodenje rjesenja o izvedenom stanju

Ako je predmetna kuca legalna onda nije potrebna legalizacija i nebi placao nesto sto je vec placeno

Dostavio sam sve gore navedene dokumente koje sam nasao u drzavnom arhivu ali traze da im se dostavi  snimka izvedenog stanja i geodeski elaborat ali kao sto sam spomenuo ako je kuca legalna nije potrebna legalizacija i izlaganje dodatnim  troskovima   

Ako idem u postupak legalizacije kakav je odnos prema vodnom i komunalnom doprinosu, koji su placeni prilikom izgradnje kuce . koliko bi iznosila legalizacija a radi se o manje zahtjevnoj zgradi cca 120 m2  

Svaki savjet bi mi dobro dosao

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , tadija24 je napisao:

Zahtjev za obnovu je bio podnesen ali obnova nije ostvarena, odnosno da se pravo na obnovu ne moze ostvariti.

Svejedno, kao što rekoh mogli bi je smatrati kao nikad dovršenom.

U idealno uređenom društvu ovakove stvari bi se jednostavno trebale rješiti na način da ako već država nije sudjelovala u obnovi, vlasnik je obnovi o svom trošku, zatraži za istu uporabnu dozvolu te ako je sve napravljeno prema rješenju o odobrenju građenja, uporabnu i izda.

Idealno bi bilo i da kada je u već takovom stanju, a pretpostavljam da se radilo o području posebne državne skrbi, sama država pojednostavi dobijanje građ. materijala za obnovu kada je već državna politika kao i smisao zakona poticnje demografskog i gospodarskog napretka.

Idealno bi bilo i da u postupku prema predanom zahtjevu za dobijanje rješenja o izvedenom stanju onaj tko radi taj posao, isti i zna raditi pa vas uputi kako to što bi htjeli napravite u jednostavnijem postupku ako je moguće a ne samo se slijepo držati postupka.

No, kod nas ništa nije idealno.

Idealno bi bilo kada bih vam mogao dati nekakovu natuknicu na rubu ili onkraj pozitivnih propisa RH, no to ne mogu jer se iz toga može izroditi svašta negativnog po vas, a najmanje poradi toga jer smo ipak na pravnom portalu.

Stoga, je li vaša građevina legalna ili ne, na osnovu nekoliko opisnih rečenica i vjerovatne udaljenosti od nekoliko stotina km, ne mogu vam dati nekakov precizan odgovor, osim onoga što bi se dalo naslutiti prema Zakonu o gradnji. Naime, dokaz legalnosti građevine je i svaki akt (pa i rješenje o uvjetima građenja) izdan do 19. lipnja 1991. ali za građevinu u uporabnom stanju.

Kako ovdje govorimo o devastiranoj građevini, dalo bi se zaključiti da nije.       

Što se tiće samog postupka legalizacije, ako su doprinosi plaćeni i dokazivi, trebali bi biti umanjeni za vrijednost plaćen tada. Sama naknada za zadržavanje objekta se računa po m3x iznos do 300m3 + iznos preko 300m3, što bi u vašem slučaju iznosilo do cca 3000 kn.  

Uz to ide trošak geodeta cca 2500 kn te arhitekta otprilike isto toliko.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Spitfire,

- Kuća je od mog pokojnog brata koji je poginuo u domovinskom ratu 91.godine, zahtjev za obnovu bio predan ali su odbili uz obrazlozenje da se obnova ne moze sprovest jer poginuli branitelj nema nasljednika osim roditelja  u prvoj liniji a koji su naslijedili imovinu a isti imaju svoju kucu koja je obnovljena te se ne mogu obnoviti obadvije kuce. Kako su roditelji obnovili svoju ova je ostala kakva je ne obnovljena.

- emotivno sam jako vezan za tu kucu jer to mi je sve sto mi je ostalo od pokojnog brata, za uspomenu imam nadgrobnu plocu na groblju i u centru sela ime na spomeniku hrvatskim braniteljima koji me podsjeca na brata 

- Da radi se o podrucju posebne drzavne skrbi (vukovarsko –srijemska zupanija)

- kuca je bila izgradena i zavrsena i u kojoj se zivjelo, imala je struju ,vodu, krov, fasadu, sve sto je trebalo da se moze   normalno zivjeti

- trazio sam i uporabnu  za gradevinu na temelju akta za građenje izgradenog do 1. listopada 2017. ali mi je receno da   je ne mogu dobiti jer nije u uporabnom stanju dok je ne obnovim sto je za mene sada to nemoguca misija

 

Ako moze pojasniti jer od razno raznih agencija dobivam razlicita tumacenja

 

- ako je kuca ucrtana u katastarskom planu onda nije potreban geodeski elaborat ?

- naknada za zadržavanje objekta , kuca  ima rjesenje o odobrenju za gradenje, znaci nije radena nezakonito

  kako se onda placa naknada

  www.mgipu.hr/default.aspx?id=26404

 

svaka informacija mi je dobro dosla

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 43 minuta, tadija24 je napisao:

ako je kuca ucrtana u katastarskom planu onda nije potreban geodeski elaborat ?

Nije vam potreban geodetski snimak izvedenog stanja ako bi išli na postupak ozakonjenja, već u tom slučaju samo tri kopije Izvoda iz katastarskog plana. 

Prije 45 minuta, tadija24 je napisao:

naknada za zadržavanje objekta , kuca  ima rjesenje o odobrenju za gradenje, znaci nije radena nezakonito

  kako se onda placa naknada

e ovo Vam zavisi od jedinica lokalne samouprave koje obračunavaju naknadu. Neke obračunaju na razliku m3, a neke na cijeli objekat. Komunalni i vodni doprinos se obračunava na razliku.

 

prije 19 sati , tadija24 je napisao:

Ne znam da li je ona izgrađena u skladu sa izvedenim stanjem temeljem akta o legalitetu,

Od ovog svakako prvo krenite. Da li je zgrada bila/je izgrađena u skaladu s aktom za građenje? 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Spitfire je napisao:

U idealno uređenom društvu ovakove stvari bi se jednostavno trebale rješiti na način da ako već država nije sudjelovala u obnovi, vlasnik je obnovi o svom trošku, zatraži za istu uporabnu dozvolu te ako je sve napravljeno prema rješenju o odobrenju građenja, uporabnu i izda.

Poštovani Spitfire, ne vidim zapreke za to da, vlasnik o svom trošku obnovi kuću. Prijavi početak radova, ovlašteni izvođač, nadzor, završi zgradu, naravno u skladu s izdanim aktom i nakon toga zatraži Uporabnu dozvolu za građevine izgrađene do 01. 10. 2007. ? 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, mutavi je napisao:

Nije vam potreban geodetski snimak izvedenog stanja ako bi išli na postupak ozakonjenja,

već u tom slučaju samo tri kopije Izvoda iz katastarskog plana. 

Poštovani,

- radi se o manje zahtjevnoj zgradi s podrumom dimenzija 9 x 11,20 m
- brutto gradevinska povrsina cca 115 m2
- neto gradevinska povrsina cca 96 m2

Ako sam dobro shvatio od projektne dokumentacije potrebna mi je:

1.)    izrada snimke izvedenog stanja jer se radi o manje zahtjevnoj zgradi odnosno Arhitektonski    snimak izvedenog stanja

2.)     geodetska snimka izvedenog stanja nije mi potrebna jer je kuca upisana u kopiji katastarskog
           plana već u tom slučaju samo tri kopije Izvoda iz katastarskog plana

3.)    placam kaznu odnosno naknadu za zadrzavanje nezakonite zgrade

4.)    razliku komunalnog i vodnog doprinosa

 

  -  da li proizlaze jos kakvi troskovi u postupku legalizacije ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , mutavi je napisao:
prije 1 sat , mutavi je napisao:

e ovo Vam zavisi od jedinica lokalne samouprave koje obračunavaju naknadu. Neke obračunaju na razliku m3, a neke na cijeli objekat. Komunalni i vodni doprinos se obračunava na razliku

   - da li se radi o jedinici lokalne uprave gdje je gradevina / objekt u selu  ili u grad - upravni odjel gdje je predan zahtjev za legalizaciju

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , mutavi je napisao:
prije 21 sati , tadija24 je napisao:

Ne znam da li je ona izgrađena u skladu sa izvedenim stanjem temeljem akta o legalitetu,

Od ovog svakako prvo krenite. Da li je zgrada bila/je izgrađena u skaladu s aktom za građenje? 

 - prvi korak trebam angazirati ovlastenog arhitekta ili ovlastenog inzinjera gradevinarstva radi utvrdivanja stvarnog stanja zgrade ucrtano u katastru 

 i ako je ono u skladu sa izvedenim stanjem u pogledu polozaja na parceli i vanjskih gabarita

 

  - da li trebam jos nekog u svezi istog ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 32 minuta, tadija24 je napisao:
prije 2 sati , mutavi je napisao:

e ovo Vam zavisi od jedinica lokalne samouprave koje obračunavaju naknadu. Neke obračunaju na razliku m3, a neke na cijeli objekat. Komunalni i vodni doprinos se obračunava na razliku

   - da li se radi o jedinici lokalne uprave gdje je gradevina / objekt u selu  ili u grad - upravni odjel gdje je predan zahtjev za legalizaciju

 

  Postovani,

 da li mozete dati pojasnjenje u svezi jedinice lokalne samouprave  koje obracunavaju naknadu ?

 

- da li se radi o jedinici lokalne uprave gdje je gradevina / objekt u selu

    ili u

grad - upravni odjel gdje je predan zahtjev za legalizaciju

uređeno: od tadija24
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , mutavi je napisao:

Poštovani Spitfire, ne vidim zapreke za to da, vlasnik o svom trošku obnovi kuću. Prijavi početak radova, ovlašteni izvođač, nadzor, završi zgradu, naravno u skladu s izdanim aktom i nakon toga zatraži Uporabnu dozvolu za građevine izgrađene do 01. 10. 2007. ? 

 

Znam zašto sam pisao sve ono o idealnom, posebno o onome zadnjem, jer zapreka iz svega opisanoga ja vidim nekoliko. Koje bi se igrom slučaja možda i mogle prevazići, no poslije je  napisana jedna velika da bi se nešto uopće moglo pokušati napraviti,

prije 11 sati , tadija24 je napisao:

sto je za mene sada to nemoguca misija

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , mutavi je napisao:

Poštovani Spitfire, ne vidim zapreke za to da, vlasnik o svom trošku obnovi kuću. Prijavi početak radova, ovlašteni izvođač, nadzor, završi zgradu, naravno u skladu s izdanim aktom i nakon toga zatraži Uporabnu dozvolu za građevine izgrađene do 01. 10. 2007. ? 

 

Poštovani mutavi,

Objekt ima izdano:

-Uvjerenje o uvjetima uređenja prostora za tu česticu,

-položajni nacrt sa ucrtanom odobrenom markicom pozicionoranja objekta i

-Rješenje o odobrenju za građenje

 

-Objekt je bio završen i u uporabi ali dijelom izgrađen izvan odobrene markice.

-Tijekom rata ozbiljno devastiran, ostao bez krova, bez vanjskih zatvora.

 

Slagao bi se sa Vašim promišljanjem ali minimalni uvjet za takvo postupanje je da se izgrađeni objekt (devastiran) nalazi u prostoru odobrene markice na položajnom nacrtu koji je prilog Uvjeta uređenja prostora.

Kako se ovaj objekt malim (ali dovoljno velikim) dijelom nalazi izvan markice, smatram da je neophodna legalizacija postojećeg stanja.

Dolazimo do situacije da se sada treba legalizirati ovako devastiran objekt a tek kad se to odradi devastirani objekt ima PAPIR da je legalan ali da građevina nije završena i automatski nije za uporabu.

Nakon toga sve od početka oko dokumentacije za konačno uređenje objekta. 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , mutavi je napisao:

 Naknada se utvrđuje rješenjem o naknadi koje po službenoj dužnosti donosi upravno tijelo jedinice lokalne samouprave nadležno za poslove komunalnog gospodarstva na čijem se području nalazi zgrada za koju se donosi rješenje o izvedenom stanju.

postovani mutavi,hvala na pojasnjenju

- da li se na temelju gore navedenih podataka moze priblizno odredit kolika bi bila naknada

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , prof je napisao:

 

 smatram da je neophodna legalizacija postojećeg stanja.

Dolazimo do situacije da se sada treba legalizirati ovako devastiran objekt a tek kad se to odradi devastirani objekt ima PAPIR da je legalan ali da građevina nije završena i automatski nije za uporabu.

Nakon toga sve od početka oko dokumentacije za konačno uređenje objekta. 

Postovani prof.

hvala vam  na pojasnjenju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , tadija24 je napisao:

da li se na temelju gore navedenih podataka moze priblizno odredit kolika bi bila naknada

Visina naknade utvrđuje se ovisno o veličini, lokaciji i namjeni zgrade te načinu plaćanja naknade (jednokratno ili obročno). Namjena je stambena, vanjske gabarite ste naveli i uzmimo u obzir da se vjerovatno radi o zgradi koja se nalazi unutar granica građevinskog područja. Koje su dimenzije podruma te visina istoga? Kolika je visina zgrade? (logično bez krova, budući ga nema) 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Spitfire je napisao:

 i dalje bi to iziskivalo jednu veliku umnu igrariju i dovoljno blentavog (radom potkovanog) arhića koji bi se toga uhvatio.

Poštovani Spitfire,

1.za ovaj prvi dio baš i nisam ali

2.makar i nisam arhić, drugi dio rečenice je taman za mene.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , mutavi je napisao:
prije 23 sati , tadija24 je napisao:

da li se na temelju gore navedenih podataka moze priblizno odredit kolika bi bila naknada

Visina naknade utvrđuje se ovisno o veličini, lokaciji i namjeni zgrade te načinu plaćanja naknade (jednokratno ili obročno). Namjena je stambena, vanjske gabarite ste naveli i uzmimo u obzir da se vjerovatno radi o zgradi koja se nalazi unutar granica građevinskog područja. Koje su dimenzije podruma te visina istoga? Kolika je visina zgrade? (logično bez krova, budući ga nema) 

 

Postovani mutavi,

- dimenzije podruma su 4.1  m x 8.5 m a visina podruma 2.1 m

- visna zgrade:-  nadtemelj je ………………….…..0.8 m
        -svjetla visina prostorija je…. 2.4 m
        -nadzida ………………..……………0.9 m
   Visina zgrade do krovnog vijenca /lindre je  ……..4.30 m

Kroviste je dvostresno
Nagib krova je 33 stupnja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , mutavi je napisao:
, prof je napisao:

Objekt je bio završen i u uporabi ali dijelom izgrađen izvan odobrene markice.

Ova činjenica nije bila opisana u objavama prije i naravno nakon toga sve slijedi dalje kako ste naveli.

- nisam raspolagao s tom cinjenicom, u polozajnom nacrtu je 10x10 a u stvarnosti je 9x11.2 m,

  pretpostavljam da je tako i u i katastarskom planu

uređeno: od tadija24
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

V= 73,18m3 (Po) + 433,44m3 (P) = 506,62m3. (Za volumen prizemlja uzeta je samo visina vijenca budući u objavama prije je rečeno da krovišta nema. Ako ima bila bi potrebna i visina sljemena) 

Vn= Non x Lk , Non= 300x4kn + 206,62x10kn

Vn 3266,20 kn x 1 (ako se zgrada nalazi unutar granica građevinskog područja)

Visina naknade iznosila bi cca 3266,20 kn. Ukoliko se iznos naknade plati jednokratno u roku od 30 dana od dana izvršnosti rješenja o naknadi, obvezniku se odobrava popust od 25% na visinu utvrđene naknade pa bi to iznosilo 2449,65 kn   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 26 minuta, mutavi je napisao:

V= 73,18m3 (Po) + 433,44m3 (P) = 506,62m3. (Za volumen prizemlja uzeta je samo visina vijenca budući u objavama prije je rečeno da krovišta nema. Ako ima bila bi potrebna i visina sljemena) 

Vn= Non x Lk , Non= 300x4kn + 206,62x10kn

Vn 3266,20 kn x 1 (ako se zgrada nalazi unutar granica građevinskog područja)

Visina naknade iznosila bi cca 3266,20 kn. Ukoliko se iznos naknade plati jednokratno u roku od 30 dana od dana izvršnosti rješenja o naknadi, obvezniku se odobrava popust od 25% na visinu utvrđene naknade pa bi to iznosilo 2449,65 kn   

Očito je Vaš izvrsan primjer izračuna je za cijeli objekt a što je sa dijelom koji je legalan cca 89 % ?

Unaprijed zahvaljujem

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, prof je napisao:

a što je sa dijelom koji je legalan cca 89 % ?

Oko ovoga je bilo dosta polemika. Zato sam na početku teme već rekao da svaka JLS obračunava na sebi svojstven način. Neke na razliku, neke na cijeli objekt. 

Zapravo uredbom je jasno propisano "naknada se utvrđuje, u pravilu, prema obujmu zgrade kao i za obračun komunlanog doprinosa, na način određen prema posebnom propisu, za cijelu ili dio nezakonite izgrađene zgrade koja se ozakonjuje. 

Dio koji je legalan, grafički će se prikazati volumen po izdanoj građevinskoj dozvoli, unutar snimke izvedenog stanja te će se odbiti za obračun vodnoga i komunalnog doprinosa.  

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, mutavi je napisao:

(Za volumen prizemlja uzeta je samo visina vijenca budući u objavama prije je rečeno da krovišta nema. Ako ima bila bi potrebna i visina sljemena) 

- nema krovista, tako da neznam kolika je visina sljemena, 
bio je krov na dvije vode, nema zabata, razruseno do betonske ploce / monte stropa i odneseno ,ostale se samo dvije nazide visine 0.9 m po duzini kuce u smjeru istok-zapad koje imaju lindru/ beton pa iz tog razloga vjerojatno nije sruseno,
 pad krovne plohe u smjeru istok-zapad, a u elementima arhitektonskog oblikovanja pise nagib krovnih ploha 33 stupnja, a kota krovnog vijenca biti ce na visini max 5.50 m,
 

 

prije 11 sati , tadija24 je napisao:

- visna zgrade:-  nadtemelj je ………………….…..0.8 m
        -svjetla visina prostorija je…. 2.4 m
        -nadzida ………………..……………0.9 m
   Visina zgrade do krovnog vijenca /lindre je  ……..4.30 m

to su mjere koje sam izmjerio na kuci

 

Prije 36 minuta, prof je napisao:

(ako se zgrada nalazi unutar granica građevinskog područja)

mozete te mi pojasniti , taj dio mi je nejasan

 

Prije 36 minuta, prof je napisao:

Ukoliko se iznos naknade plati jednokratno u roku od 30 dana od dana izvršnosti rješenja o naknadi, obvezniku se odobrava popust od 25% na visinu utvrđene naknade pa bi to iznosilo 2449,65 kn 

- da li se naknada moze platiti u ratama (broj rata), jer u zahtjevu za donosenje rjesenja o izvedenom stanju za nezakonito izgradenu zgradu- obrazac od upravnog odjela nije bilo ponudeno naznake o vrsti nacinu placanja 

-agencije su mi davali razno razne iznose od minimalno 500 kn jer je to kazna koju moram platiti jer je tako propisano po zakonu i do 4.700 kn za volumen cijele kuce, neznam kako su izracunali i po kojoj matematici kad nema krova

- hvala vam na izracunu,

uređeno: od tadija24
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, tadija24 je napisao:

mozete te mi pojasniti , taj dio mi je nejasan

Građevinsko područje je područje određeno prostornim planom, a to da li je Vaša građevina unutar ili izvan možete provjeriti uvidom u PP u JLS ili ako je dostupno na web stranicama iste. Da Vas previše ne zamaram uvjeren sam se radi u građevini izgrađenoj unutar granica građevinskog područja budući je za istu već izdavana građevinska dozvola, a sumnjam da je došlo do izmjena PP kojima bi to područje izbacili izvan markica građevinskog područja.   

 

Prije 13 minuta, tadija24 je napisao:

da li se naknada moze platiti u ratama (broj rata), jer u zahtjevu za donosenje rjesenja o izvedenom stanju za nezakonito izgradenu zgradu- obrazac od upravnog odjela nije bilo ponudeno naznake o vrsti nacinu placanja 

Možete platiti ratama, na Vaš zahtjev ako je iznos naknade veći od 1500 kuna što jest u Vašem slučaju. 

Shodno uredbi, prva rata ne može biti manja od 1000 kuna. Preostali iznos naknade možete plaćati u ratama koje ne mogu biti manje od 300 kuna. 

Podsjećam da plaćanje u ratama trebate zahtjevati i time gubite pravo na popust u iznosu od 25%. 

Lp 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , mutavi je napisao:

Oko ovoga je bilo dosta polemika. Zato sam na početku teme već rekao da svaka JLS obračunava na sebi svojstven način. Neke na razliku, neke na cijeli objekt. 

Zapravo uredbom je jasno propisano "naknada se utvrđuje, u pravilu, prema obujmu zgrade kao i za obračun komunlanog doprinosa, na način određen prema posebnom propisu, za cijelu ili dio nezakonite izgrađene zgrade koja se ozakonjuje. 

Dio koji je legalan, grafički će se prikazati volumen po izdanoj građevinskoj dozvoli, unutar snimke izvedenog stanja te će se odbiti za obračun vodnoga i komunalnog doprinosa.  

 

 

Poštovani,

Nije polemika, nego traženje stručne pomoći.

Iskreno zahvaljujem na dosad iznesenom.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Spitfire je napisao:

Što se tiće samog postupka legalizacije, ako su doprinosi plaćeni i dokazivi, trebali bi biti umanjeni za vrijednost plaćen tada. Sama naknada za zadržavanje objekta se računa po m3x iznos do 300m3 + iznos preko 300m3, što bi u vašem slučaju iznosilo do cca 3000 kn.  

Uz to ide trošak geodeta cca 2500 kn te arhitekta otprilike isto toliko.

Poodavno sam već napisao troškove i bez formula (lijepo izgleda no nepotrebno), no ovo ponavljam zbog ovog drugog dijela. Dakle, potrebni su vam oboje, za ovo nije dovoljan izvod iz kat. plana.

prije 17 sati , prof je napisao:

1.za ovaj prvi dio baš i nisam ali

A to vam je dio (večinom svake) struke. Može se svašta nešta napraviti uz određene umne igre, pa će vam neki arh. reći da nema toga što se ne može legalizirati i napraviti po zakonu i na njegovom rubu, drugi će se samo zgroziti na ovu izjavu pa ići samo na čiste slučajeve, a treći možda i pokušati pa lupiti u zid preko kojeg im se čini da nema prijelaza. I onda dođu do spora oko troškova za nešto što u biti i nisu odradili.

prije 17 sati , prof je napisao:

makar i nisam arhić, drugi dio rečenice je taman za mene.

:palac:..poradi toga sam i pretpostavio da je bilo interesiranje o dodatnim podatcima. Na početku bijah i sam toga entuzijazma, no kada to pređe neakovu mjeru pa kad umjesto na forumu, na pp dobijete dnevno preko nekoliko stotina sličnih, pa i pitanja iz drugih grana prava, onda vam je uz druge obveze ovdje (a i iz privatnog života, kao i saznanja da ovih blentavih i nema baš nešto posebno puno) nekako lakše imati nemogučnost komuniciranja pp...  :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, Spitfire je napisao:

Dakle, potrebni su vam oboje, za ovo nije dovoljan izvod iz kat. plana.

 

prije 15 sati , tadija24 je napisao:

u stvarnosti je 9x11.2 m,

  pretpostavljam da je tako i u i katastarskom planu

Ako je građevina evidentirana u katstarskom planu identična sa stanjem na terenu, nema potrebe za izradom geodetskog snimka.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OKeeeeej. Tada vam je poznato da je geodetski snimak potreban za sve građevine koje nisu katastarski evidentirane ili nisu točno evidentirane. Je li ova točno evidentirana (ako je evidentirana stvarnim stanjem na terenu) s osnova izdanih dokumenata koje su prethodile gradnji? Ne bih rekao, i to bi bio jedan razlog.

Drugi (koji je moguć poradi pretpostavke) je taj što je onomad davno to radio katastar. Pa se znalo dešavati da se uopće nije dalo izlaziti na teren nego se ucrtavalo prema dokumentaciji koja je prethodila gradnji. A ako se slučajno i izašlo, moglo se "dogovoriti" da se ne gnjavi čovjeka jer je, eto malo, pobrkao mjere pa se opet ucrtalo po papirologiji. Ionako se smatralo da je ucrtavanjem u katastar sve gotovo. A sigurno se ucrtavalo sve i svašta. Nekakova rješenja o uporabi nikog nisu zanimala. I opet imamo da nije točno evidentirana.

Zato i imamo sad stanje kakovo imamo, samim time dobrodošao Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim građevinama se čini super jednostavan, no nije kad se zbroji što sve treba pa ne čudi veliki broj odustajanja od legalizacije.  

  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, mutavi je napisao:

Ako je građevina evidentirana u katstarskom planu identična sa stanjem na terenu, nema potrebe za izradom geodetskog snimka.....

 

, mutavi je napisao:

Sve navedeno tvrdim iz prakse, a naravno da bi se ponešto prakse imalo, Zakon se mora iščitati.

, Spitfire je napisao:

Tada vam je poznato da je geodetski snimak potreban za sve građevine koje nisu katastarski evidentirane ili nisu točno evidentirane. Je li ova točno evidentirana (ako je evidentirana stvarnim stanjem na terenu) s osnova izdanih dokumenata koje su prethodile gradnji? Ne bih rekao, i to bi bio jedan razlog

 

Postovani Mutavi i Spitfire,

- evo uspio sam da prilozim skice iz polozajnog nacrta i kopije iz katastarskog plana

- da li se iz istog da sta pojasniti

1.png.647fb11b0a625472cdb3ae0b6d6aea26.png2.jpg.013bfac162839d8ab953caba964097f1.jpg

 

 

- dimenzije na skici polozajnog nacrta su "navodno 10 x 10 " tako mi je objasnjeno

- dimenzije na kopiji katastarskog plana neznam niti znam kako se racunaju

- stvarno stanje kucene na parceli su 9 x 11,2 m   - osobno sam mjerio

 

, tadija24 je napisao:

u stvarnosti je 9 x 11.2 m,

  pretpostavljam da je tako i u i katastarskom planu

- ovo sam napisao  jer sam misljenja ako je kuca na terenu 9 x 11,2 da bi trebala biti i u kopiji katastarskog plana, ili sam ja krivog tumacenja

 

- ako moze jos koje tumacenje, mišljene ili pojasnjenje bio bi vam jako zahvalan,

- sve navedeno potrebno mi je poradi trazenja kredita ako budem u mogucnosti

- takoder jako sam vam zahvalan za sva data pojasnjenja , a  takoder se odnosi i na postovanog i cjenjenog prof.

Lijepi pozdrav  

 

uređeno: od tadija24
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da li Vam je objekat evidentiran u katastru u skladu sa stvarnim stanjem na terenu, provjeriti će te tako da odete u mjesno nadležni katastar te će Vam službenik više o tome reći za nula kuna. Iz ovoga što ste priložili moje mišljenje jest da je objekt evidentiran u katastru u skladu sa stvarnim stanjem na terenu. (bez šupe)  

prije 2 sati , tadija24 je napisao:

dimenzije na kopiji katastarskog plana neznam niti znam kako se racunaju

na većini kopija katastarskog plana u RH je mjerilo 1:2880, no da Vas ne zamaram, to si svakako provjerite u katastru.

Iz svega iznesnog, vidljivo je da se u ovom u slučaju prilikom izgradnje, u startu odstupilo od izdane građevinske dozvole.  Moje skromno mišljenje jest kao i prije, odnosno da Vam neće biti potreban geodet u postupku ozakonjenja objekta, već samo tri kopije katastarskog plana i snimak izvedenog stanja izrađen od strane ovlaštenog projektanta.

Svakako pričekajte još mišljenje poštovanog Spitfire-a. 

No, mene zapravo zanima šta Vi želite ? Obnoviti kuću, odnosno vratiti u prvobitno stanje kakvo je bilo prije devastiranja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, mutavi je napisao:

na većini kopija katastarskog plana u RH je mjerilo 1:2880, no da Vas ne zamaram, to si svakako provjerite u katastru.

- na kopiji katastarskog plana iz 2013 godine pise da je mjerilo 1:1000, 

- svakako cu ici u katastar da provjerim

prije 1 sat, mutavi je napisao:

Iz svega iznesnog, vidljivo je da se u ovom u slučaju prilikom izgradnje, u startu odstupilo od izdane građevinske dozvole.  Moje skromno mišljenje jest kao i prije, odnosno da Vam neće biti potreban geodet u postupku ozakonjenja objekta, već samo tri kopije katastarskog plana i snimak izvedenog stanja izrađen od strane ovlaštenog projektanta.

- i ja sam takvog misljenja , jer na stranicama ministarstva pise:     www.mgipu.hr/default.aspx?id=26403

Prva stanica u prikupljanju dokumentacije treba biti Katastar. Ako je građevina ucrtana u katastarski plan onakva kakva je izgrađena nije potrebno tražiti izradu geodetske snimke izvedenog stanja od strane ovlaštenog geodeta. Izvod iz katastarskog plana odnosno geodetska snimka izvedenog stanja podloga su za izradu ostale dokumentacije.  

prije 1 sat , mutavi je napisao:

No, mene zapravo zanima šta Vi želite ? Obnoviti kuću, odnosno vratiti u prvobitno stanje kakvo je bilo prije devastiranja?

- da , ja bi je samo pokrio, odnosno stavio krov kako je i bio prije devastiranja u istim dimenzijama samo da se zastiti od daljneg propadanja,

  ako budem imao životnog vremena ....., i ako mi mogucnosti dozvole,s obzirom da jos uvijek otplacivam kredit kojim sam to kupio,

  u svakom slucaju  hvala vam  na datim pojasnjenjima jer su mi puno pomogli u trazenju odgovora

- cekam postovanog Spitfirea a mozda se jos tko ukljuci, svaki savjet i pomoc mi je dobro dosla

 LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija