Jump to content
vabor

Pravo na povećanu plaću - 7. siječanj

Preporučene objave

Pozdrav svima. Nisam naišao na ovakvu sličnu temu pa Vas molim za odgovor. 

Da li građani RH koji Božić slave 7. siječnja imaju pravo na povećanu plaću ukoliko taj dan rade normalno, a ne koriste plaćeni dopust?

Ako imaju molio bih Vas da mi kažete na osnovu kojeg zakona i ako nemaju također. 

Hvala unaprijed na odgovorima i nadam se da nikoga ne vrijeđam otvarajuči ovakvu temu.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 14 minuta, sivko je napisao:

Nemaju,ima pravo da taj dan ne radi ali da mu se plati normalna dnevnica.

https://www.zakon.hr/z/372/Zakon-o-blagdanima,-spomendanima-i-neradanim-danima-u-Republici-Hrvatskoj

Po Vašem odgovoru onda niti ostali nemaju pravo na uvećanu plaću ili sam krivo shvatio. Jer znam za članak 5. spomenutog Zakona u kojem stoji da "Zaposlenici u dane iz članka 1. i 3. ovog Zakona imaju pravo na naknadu plaće.", što bi, ako sam Vas dobro shvatio, značilo da za sve dane propisane u čl. 1. tog Zakona svi imaju pravo na naknadu plaće ali ne i na uvećanu plaću. 

E sad, ako je to tako, na koga i na koje dane se onda odnosi članak 94. Zakona o radu i zašto se ne primjenjuje na ove gore spomenute građane RH?

Unaprijed hvala

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Blagdani u čl. 1. su neradni, a u čl. 3. ti građani imaju pravo ne raditi. Ne radi se o istoj stvari, jer u dani spomenuti u čl. 3. nisu neradni dani. Kako se u čl. 94. ZOR-a navode "dani za koje je zakonom određeno da se ne radi", odnosi se na neradne dane (zakonom određene).

Dodatni primjer - građanin ima pravo ne raditi u više situacija, npr. dane ispita, smrtnih slučajeva i dr. (određenih kolektivnim ugovorom), ali to nisu neradni dani i tu ima pravo na plaću, ali ne i na uvećanje.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 6 sati , vabor je napisao:

Po Vašem odgovoru onda niti ostali nemaju pravo na uvećanu plaću ili sam krivo shvatio. Jer znam za članak 5. spomenutog Zakona u kojem stoji da "Zaposlenici u dane iz članka 1. i 3. ovog Zakona imaju pravo na naknadu plaće.", što bi, ako sam Vas dobro shvatio, značilo da za sve dane propisane u čl. 1. tog Zakona svi imaju pravo na naknadu plaće ali ne i na uvećanu plaću. 

E sad, ako je to tako, na koga i na koje dane se onda odnosi članak 94. Zakona o radu i zašto se ne primjenjuje na ove gore spomenute građane RH?

Unaprijed hvala

7 siječanj nije blagdan pa nema mi povećanja plaće.a povećanu plaću imaju oni koji u dane blagdana i praznika stvarno rade.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Naišao sam na ovaj tekst iz 2003. godine tj. odgovor na pitanje, dosta različitije od Vaših odgovora, a ne znam jeli se Zakon u tolikoj mjeri izmjenio. Iskreno ne znam više tko je u pravu. Ipak hvala Vam svima na odgovorima i pomoći.

Link: http://novi-informator.net/neradni-dani

Radnicima koji koriste godišnji odmor, odnosno kojima teče otkazni rok, a koji Božić slave 7. siječnja i koji poslodavca obavijeste o tome, neće se taj dan uračunati u trajanje godišnjeg odmora, odnosno otkaznog roka
Uračunava li se 7. siječnja, Božić prema Julijanskom kalendaru, u trajanje godišnjeg odmora i otkaznog roka ili ne? Pita: M.H., Rijeka
Prema članku 1. Zakona o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj (Nar. nov., br. 136/02 – proč. tekst – u nastavku teksta: Zakon) blagdani u Republici Hrvatskoj su: – 1. siječnja – Nova godina – 6. siječnja – Bogojavljanje ili Sveta tri kralja – Uskrsni ponedjeljak – drugi dan Uskrsa – Tijelovo – 1. svibnja – Praznik rada – 22. lipnja – Dan antifašističke borbe – 25. lipnja – Dan državnosti – 5. kolovoza – Dan pobjede i domovinske zahvalnosti – 15. kolovoza – Velika Gospa – 8. listopada – Dan neovisnosti – 1. studenoga – Svi sveti – 25. i 26. prosinca – božićni blagdani U dane blagdana u Republici Hrvatskoj ne radi se i radnici u dane blagdana imaju pravo na naknadu plaće. Prema članku 3. Zakona građani Republike Hrvatske koji Božić slave na dan 7. siječnja u taj dan, islamske vjeroispovijedi u dane Ramazanskog bajrama i Kurban bajrama, te židovske vjeroispovijedi u dane Roš Hašane i Jom Kipura imaju pravo ne raditi. Dakle, za radnike koji slave navedene vjerske blagdane ti će dani biti neradni, a poslodavac im to treba omogućiti. Nije samo pravo radnika da u dane blagdana u Republici Hrvatskoj nabrojanih u članku 1. Zakona ne rade, već i obveza. Naravno, radnici koji zbog poslovnih potreba rade i u te dane imaju pravo na povećanu plaću prema članku 84. Zakona o radu (Nar. nov., br. 38/95, 54/95, 65/95, 17/01 i 82/01 – u nastavku teksta: ZR). Što se, pak, neradnih dana iz članka 3. Zakona tiče, pravo je radnika koji slave te vjerske blagdane da u te dane ne rade. Dakle, na radniku je da odluči hoće li u te dane raditi ili ne, pa smatramo da bi o tome radnik ranije trebao obavijestiti poslodavca. Što se tiče materijalnih prava radnika vezanih uz neradne dane (naknada plaće, pravo na povećanu plaću), vrijedi isto što je rečeno za blagdane. Prema članku 40. stavku 2. ZR-a blagdani i neradni dani određeni zakonom ne uračunavaju se u trajanje godišnjeg odmora. Također, prema članku 111. stavku 5. ZR-a, pored ostalog navedenog, otkazni rok ne teče u slučajevima opravdane nenazočnosti radnika na radu određenih ZR-om ili drugim zakonom. Pod slučajevima opravdane nenazočnosti radnika na radu u smislu navedene odredbe smatraju se i blagdani i neradni dani. Na kraju, radnicima koji koriste godišnji odmor, odnosno kojima teče otkazni rok, u tijeku kojeg su slavili Božić na dan 7. siječnja i o tome obavijestili poslodavca, neće se taj dan uračunati u trajanje godišnjeg odmora i otkaznog roka. (1-8/2, B. B., 8.1.2003.)

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Vjerovatno se ništa nije promijenilo no međitim nema povećanja plaće ako netko radi te dane.

Znači bit će im neradni dani ako to zatraže od poslodavca i on im to mora omogućit.Zakon i kolektivni ugovori su sasvim jasni i nedvosmisleni kad se govori o povećanoj plaći.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

A sto ako ne mogu biti slobodni. Ako rade poslove gdje jednostavno ne mogu biti slobodni? Sto je s njima? 

I kako je moguce da imamo o istoj stvari nekoliko razlicitih pravnih misljenja odnosno odgovora?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Onda prođu kao i oni koji moraju radit na katolički božić samo ne dobiju povećanje jer nije blagadan.

Nisam vidio drugo pravno mišljenje da se mora dobit povećana plaća.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Mislim da nema razlicitih tumacenja, vec problem u razumijevanju procitanog. Uvecana placa je za neradne dane i blagdane, a 7.1. u HR nije ni blagdan ni neradni dan. Imate pravo ne raditi taj dan i primiti placu za taj dan kao da ste radili, bez uvecanja. Ako slavite 7.1, pretpostavljam kako niste slavili 25.12. No, bez obzira na vjerska opredjeljenja - 25.12 vam je ili bio slobodan dan za koji ste dobili naknadu ili ste radili pa ste trebali dobiti uvecanu naknadu.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Ne radi se o želji za nečim na što nemam pravo već o želji za informiranjem. Ako Vam to smeta ne morate odgovarati. Zašto to kažem? Zato jer nisam samo ovdje postavio pitanje. Zato i kažem. Vi tvrdite jedno , drugi tvrde drugo. Uglavnom hvala na odgovorima 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Zaista mi je drago da citate ono sto podjelim samo dokle vam pase. Moja greska jer nisam boldao i slijedecu recenicu.

"Što se tiče materijalnih prava radnika vezanih uz neradne dane (naknada plaće, pravo na povećanu plaću), vrijedi isto što je rečeno za blagdane. "

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Vi citajte tekst kako god vama pase, probajte otici na navedeni portal i postaviti pitanje osobi koja je pisala odgovor, pa neka Vam napise tj. odgovori na sto je mislio/la. Do tada srdacan i lijepi pozdrav

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Vabor, nema potrebe da omalovažavaš druge korisnike ako ti se ne sviđaju odgovori. Molim te da se držiš teme, a ne drugih korisnika.

Radi se o problemu koji nije novi i koji je za sada riješen kako smo ti svi tu rekli (bez obzira što se drugdje piše), a ako bude riješen drugačije, super. Ako misliš/želiš drugačije, pokreni nešto, tuži, što već i iniciraj promjenu. To je tvoje pravo, ali trenutno je riješeno na ovaj način.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Postovani, kad u nesto sumnjam i dobivam razlicita tumacenja, onda postavim upit nadleznom tijelu. To bi bilo ministarstvo rada u ovom slucaju. Preporucam. I ljubazno molim da s nama podijelite njihov odgovor kako bi i mi znali za u buduce. Hvala!

 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 1 minutu, drot13 je napisao:

Vabor, nema potrebe da omalovažavaš druge korisnike ako ti se ne sviđaju odgovori. Molim te da se držiš teme, a ne drugih korisnika.

Radi se o problemu koji nije novi i koji je za sada riješen kako smo ti svi tu rekli (bez obzira što se drugdje piše), a ako bude riješen drugačije, super. Ako misliš/želiš drugačije, pokreni nešto, tuži, što već i iniciraj promjenu. To je tvoje pravo, ali trenutno je riješeno na ovaj način.

Zaista ne znam koga sam to omalovazavao i ako jesam zaista se ispricavam. Nije mi bila namjera, a i ne znam sto od moga gore navedenog nije bilo vezano za temu

Prije 5 minuta, sivko je napisao:

Kopiraj taj odgovor i daj poslodavcu da ti isplati povećanu plaću pa nam javi odgovor.

sto se tice poslodavca, oni su mi i rekli da radim i da cu dobiti povecanje, a kad je placa dosla k...... i sad su svi pametni...

Prije 4 minuta, Potočnica je napisao:

Postovani, kad u nesto sumnjam i dobivam razlicita tumacenja, onda postavim upit nadleznom tijelu. To bi bilo ministarstvo rada u ovom slucaju. Preporucam. I ljubazno molim da s nama podijelite njihov odgovor kako bi i mi znali za u buduce. Hvala!

 

Hvala na uputi. Zaista cu to i uciniti. Toga se nisam niti sjetio.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×