Jump to content

Staž i mirovina HVO


Daro123

Preporučene objave

Poštovani,

Naime, od siječnja ove godine sam u mirovini kao DVO po čl. 11. Također sam bio pripadnik HVO-a 3 godine. U HZMO-u pravnica uopće nezna kako mogu ostvariti prava temeljem urednih papira koji dokazuju moju pripadnost HVO-u. Također napominjem da taj staž uopće nisam mogao upisati u HR uz objašnjenje da ću to moći tek kada ostvarim mirovinu u RH. Sada sam u mirovini a nitko nezna kako i što dalje napraviti u svezi gore navedenog. Još samo da napomenem kako mi je nadr pravnica HZMO-a rekla pa što bi više htio dobio sam mirovinu. Na moj upit a šta sa tih 3 godine staža, odgovorila je da nema pojma. Molio bih upute kako dalje i što napraviti.

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Daro123,

Odgovori na vaša postavljena nisu mi poznati, nisam pravnik.

Kako ste od nedavno korisnik mirovine, po kojem Zakonu koristite mirovinu, u privitku se nalaze tablice za usporedni izračun mirovina za DVO i PS pa ih malo pogledajte.

Ponuđene podatke u bijelim poljima zamijenite Vašim iz Rješenja o pravu na mirovinu kao i prilogu tog rješenja.

Što ste dobili, koja Vam je mirovina povoljnija, ona po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS ili po općem propisu ZOMO ?

Unaprijed zahvaljujem

Usporedni izračun svih mirovina za DVO i PS-05.03.2018.g.xls

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, 

Zahvaljujem na odgovoru i tablici za izračun mirovina ali mislim da Niste razumjeli  moju problematiku. Naime ja nemam prigovor na rješenje o mirovini za DVO, nego je problem što 3 godine provedne  u HVO-u nisu mi uračunate kao staž. Također je problem što nemogu sam predati papire u BiH za ostvarivanje prava iz mirovinskog nego mora ići službeno iz HZMO-a a kako sam naveo u prethodnoj objavi neznaju u HZMO-u postupak i proceduru.

S poštovanjem,

l.p

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Daro123,

Dobro sam ja Vas razumio ali ne znam odgovor na Vaša pitanja.

Nemate prigovor na Rješenje o mirovini za DVO ali moje pitanje je kolika bi Vam bila invalidska mirovina po općem propisu ZOMO ?

Spadate li možda u onih 15 do 20 %  DVO i PS kojima je invalidska mirovina po općem propisu ZOMO veća od invalidske mirovine po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS a da to ne znaju.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Daro123 je napisao:

Poštovani, 

Zahvaljujem na odgovoru i tablici za izračun mirovina ali mislim da Niste razumjeli  moju problematiku. Naime ja nemam prigovor na rješenje o mirovini za DVO, nego je problem što 3 godine provedne  u HVO-u nisu mi uračunate kao staž. Također je problem što nemogu sam predati papire u BiH za ostvarivanje prava iz mirovinskog nego mora ići službeno iz HZMO-a a kako sam naveo u prethodnoj objavi neznaju u HZMO-u postupak i proceduru.

S poštovanjem,

l.p

Postupak za sve inozemne mirovine krece iz HZMO-a, tako da i tvoja mora ici slicnim putem, e sad kako se rijesava ucestvovanje u HVO-u neznam, i istina radni staz iz DR se nemoze upisati prije nego se pokrene postupak za mirovinu.

Ne vjerujem da ste jedini koji je imao takvu situaciju, kako su vasi kolege, suborci to rijesili sa HVO i BiH.

 

Pretpostavljam da bi nas HZMO trebao popuniti ovaj dole navedeni zahtjev, pridodati zahtjevu svu potrebnu dokumentaciju koja se zahtjeva uz ovaj zahtjev i to sve dostaviti u "Federalni zavid za mirovinsko i invalidsko osiguranje" u BiH

http://www.fzmiopio.ba/images/obrasci/doksb.pdf

http://www.fzmiopio.ba/images/obrasci/zhsb.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija