Jump to content

Ovršni postupak (parnica)


horvatzd

Preporučene objave

prije 4 sati , drot13 je napisao:

Jednog se dobro sjećam da je bio "samo" 1500 kn (jer sam tješio dečka da imam puno veći dug od njega), a bilo ih je do 20-ak tisuća kuna (koliki je bio i moj). Znalo ih je biti po 2-3 mjesečno (popisa), pa onda nekoliko mjeseci niti jedan.

 

P.S.: Moj je bio preko 20000 kn, ali su ga naplatili skidanjem s računa, tako da nisu niti pokušavali na pokretnine (niti su imali potrebu za time).

Jeli tajna sa cime se vi bavite, po odgovorima vidim da idete po ovrhama i tjesite ljude ali ste i duzni bili

?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja ti radim u jednoj zagrebačkoj postaji i mogu ti reći da mi to radimo (pratnja ovrhovoditelju), čak i kad su mali dugovi. Opet, koliko često i koliki je to postotak takvih predmeta, nemam pojma...

Sad sam se sjetio da sam u 12. mjesecu bio kod gospođe radi nekih par stotina kuna (nisam siguran je li bilo 200 i nešto ili 400 i nešto kuna, ali tako neki mali iznos) duga za vodu. Radi se o tome da je ona nešto platila, ali ne priznaje tu razliku, pa su ju tužili, a kako nema primanja (nije da nemaju novaca, ali priključak je na nju koja je domaćica), sud je išao u popis pokretnina. Dug je bio s početka 2017. god.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , horvatzd je napisao:

Pa sumnjam da bi za dug od 20 000 isli na to pogotovo sto moraju platiti oni ovrhu prvo zar ne? Nema teorije da dug od 20 000 kn naplate sa rabljenim laptipom. Dali oni moraju platiti prvo ovrhu pljenidbu i te stvari? 

U pravu ste, ovrhovoditelj predujmljuje te troškove i upravo zbog toga se rijetko ide na pokretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pošto mi je glava puna informacija,pomalo sam se izgubila u svemu tome,,,

naime kako sam već pisala ovdje o dugu koji je Zagrebačka banka prodala Svei Ekonomi,oni su se upisali u 3 mjesecu ove godine na Finu,,iz Fine sam dobila samo presliku Ovršnog prijedloga iz 2009 god. potpisanu od Hanžeković i Partnera i odvjetnika,,,i Specifikaciju izvršenja osnove za plačanje te ovrhe,,,nakon mira od 3 tjedna danas me opet zove dotična dama M.M.( nisam baš sigurna da joj je to pravo ime,) pita me šta mislim što se tiče plačanja mjesečno,na to sam joj rekla da nemam od kuda,samo mi je kratko rekla da imaju rješenje od javnog bilježnika i da poslije Uskrsa očekujem da mi sudski ovršitelj dođe plijeniti pokretnine ,,,da bi mi nakon par sekundi na mobitel došla poruka sa podacima za uplatu,,,sad mi nije jasno nikakvu obavijest nisam dobila da je sud odobrio sudskog ovršitelja,zar to javni bilježnik može,,više mi ništa nije jasno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vec sam vam bio napisao na temelju ovrhe od strane javnog biljeznika imaju pravo iskljucivo ovrsiti racune, da bi isli na pokretnine moraju se obratiti nadleznom sudu, a kada se obrate sudu i tamo ce vam prvo raditi ovrhu na racunima tek onda moraju traziti promjenu sredstva ovrhe. Oni moraju unaprijed platiti trosak ovrhe na pokretninama i kako vi imate veliki dug tesko da ce ici na pokretnine jer ce jedva pokriti trosak ovrhe. Znaci za ovrhu na pokretninama ili nekretninama morate dobiti rijesenje od suda gdje to izricito pise, ovo sada je trenutno klasicno zastrasivanje mogao bih cak reci i uznemiravanje.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozz danas sam zaprimila poziv i javila se sestra na mob ... zvali iz svea ekonomi gospoda m.m. i kaze da se moram do 20h javit joj hitno jer dolaze pljenit imovinu ... dug je velik sa kamatama... ja od suda nisam dobila.nikakvo rjesenje o dolasku za pljenidbu... da bi nakon toga dobila sms da uplatim nesto novca im... ne razumijem?na sebi nemam.nikakve imovine ni pokretne imovine... jel mogu oni pljenit tudu imovinu na adresi na kojoj sam.ja prijavljena... molim.vas ukratkonza odg i pomoc... hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, horvatzd je napisao:

Dok ne dobijete od suda odluku ne mogu vam nista, mogu doci po pokretnine ali vi mozete u zapisnik dati prigovor da nista nije vase zato vrlo rijetko idu na pokretnine ako duznik nije vlasnik stana ili kuce.

8

Prije 8 minuta, horvatzd je napisao:

Dok ne dobijete od suda odluku ne mogu vam nista, mogu doci po pokretnine ali vi mozete u zapisnik dati prigovor da nista nije vase zato vrlo rijetko idu na pokretnine ako duznik nije vlasnik stana ili kuce.

Znaci nije mi jasno zasto zove da me obavjesti ona iz naplate a ce doc... u zapljenu imovine... i nakon toga dose sms da uplatim nesto novca na njihov racun.... ne shvacam ... hel je to zastrasivanje od strane njih ili sto??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , horvatzd je napisao:

Vec sam vam bio napisao na temelju ovrhe od strane javnog biljeznika imaju pravo iskljucivo ovrsiti racune, da bi isli na pokretnine moraju se obratiti nadleznom sudu, a kada se obrate sudu i tamo ce vam prvo raditi ovrhu na racunima tek onda moraju traziti promjenu sredstva ovrhe. Oni moraju unaprijed platiti trosak ovrhe na pokretninama i kako vi imate veliki dug tesko da ce ici na pokretnine jer ce jedva pokriti trosak ovrhe. Znaci za ovrhu na pokretninama ili nekretninama morate dobiti rijesenje od suda gdje to izricito pise, ovo sada je trenutno klasicno zastrasivanje mogao bih cak reci i uznemiravanje.?

Hvala vam na na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koja je razlika kada pise u ovrsnom prijedlogu od javnog biljeznika Ovrsni prijedlog radi pljenidbe imovine i kada pise Ovrsni prijedlog opcenito na imovino ovrsenika?

 

Druga stvar, zanima me dali je sud duzan kada ovrhovoditelj promjeni predmet ovrhe recimo na pokretnine, dali je sud duzan poslati rijesenje o tome i dali sud salje obavijest kada ce sudski ovrsitelj doci popisati pokretnine ili oni dolaze nenajavljeno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , horvatzd je napisao:

Dali netko zna, ako nakon nekog vremena se ne naplate po racunima dali od suda mora doci obavijest da ce doci popisati pokretnine ako promjene sredstvo ovrhe na pokretnine?

Ako dođe do promjene sredstva ovrhe sa računa na pokretnine u tom slučaju trebate dobiti Rješenje o ovrsi na pokretninama, te zaključak suda sa zakazanim vremenom za uredovanje sudskog ovršitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, Wanksta je napisao:

Samo ako su u vlasništvu ovršenika ili upisane kao zalog.

Nekretnine nisu po ničemu posebne, jer predmet ovrhe su sve ovršenikove stvari i prava na kojima se može provesti ovrha. Odnosno predmet ovrhe može biti ovršenikova nekretnina, plaća, novac po računima, pokretnine, dionice, udjeli u trgovačkim društvima itd, naravno osim one imovine koja je zakonom izuzeta od ovrhe.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , horvatzd je napisao:

Dali se pocetak ovrhe smatra kada ga pokrene javni biljeznik to je sluzbeni pocetak ovrsnog postupka?

Ovršni postupak pokreće se podnošenjem prijedloga za ovrhu, sudu ili javnom bilježniku. Na temelju takvom prijedloga za ovrhu, sud ili javni bilježnik donosi rješenje o ovrsi i dostavlja ga strankama. Prijedlog za ovrhu podnosi se sudu kada ovrhovoditelj raspolaže ovršnom ispravom, a prijedlog za ovrhu podnosi se javnom bilježniku kada ovrhovoditelj raspolaže vjerodostojnom ispravom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 45 minuta, Borbena7 je napisao:

Nekretnine nisu po ničemu posebne, jer predmet ovrhe su sve ovršenikove stvari i prava na kojima se može provesti ovrha. Odnosno predmet ovrhe može biti ovršenikova nekretnina, plaća, novac po računima, pokretnine, dionice, udjeli u trgovačkim društvima itd, naravno osim one imovine koja je zakonom izuzeta od ovrhe.

 

 

Prije 45 minuta, Borbena7 je napisao:

Samo ako su u vlasništvu ovršenika ili upisane kao zalog.

To sam i napisao...

 

Prije 45 minuta, Borbena7 je napisao:
prije 1 sat, Wanksta je napisao:

Samo ako su u vlasništvu ovršenika ili upisane kao zalog.

Nekretnine nisu po ničemu posebne, jer predmet ovrhe su sve ovršenikove stvari

..ako su u vlasništvu ovršenika.

uređeno: od Wanksta
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Wanksta je napisao:

A u slučaju da ovrsenik podnese prigovor i sud stavi rješenje o ovrsi izvan snage ?

U tom slučaju stavlja se izvan snage rješenje o ovrsi koje je doneseno temeljem vjerodostojne isprave i to u dijelu u kojem je određena ovrha te se ukidaju provedene radnje, ali postupak se nastavlja kao u povodu prigovora protiv platnog naloga i pri tome se primjenjuje zakon koji je bio na snazi u vrijeme pokretanja ovršnog postupka tj. na dan kada je ovršni prijedlog poslan javnom bilježniku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim da dosta znate, evo jedno precizno ako ja dam prigovor na prijedlog ovrhe od JB na temelju vjerodostojne isprave putem koje mogu iskljucivo radito ovrhu po racunima dali se na rocistima raspravlja  iskkjucivo o vjerodostojnim ispravama tj dali se na tom rocistu moze raspravljati i o ovrsi na nekretninama ili pokretninama ili se iskljucivo donosi presuda na remelju vjerodostojne isprave pa onda ako ovrhovoditelj zeli promjeniti predmet ovrhe mora se opet obratiti sudu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, horvatzd je napisao:

Vidim da dosta znate, evo jedno precizno ako ja dam prigovor na prijedlog ovrhe od JB na temelju vjerodostojne isprave putem koje mogu iskljucivo radito ovrhu po racunima dali se na rocistima raspravlja  iskkjucivo o vjerodostojnim ispravama tj dali se na tom rocistu moze raspravljati i o ovrsi na nekretninama ili pokretninama ili se iskljucivo donosi presuda na remelju vjerodostojne isprave pa onda ako ovrhovoditelj zeli promjeniti predmet ovrhe mora se opet obratiti sudu?

Ukoliko podnesete prigovor na rješenje o ovrsi javnog bilježnika koje je npr. doneseno u odnosu na predmet ovrhe kao što su novčana sredstva ovršenika, i po tom Vašem prigovoru predmetno rješenje o ovrsi javnog bilježnika bude stavljeno izvan snage, tada postupak koji je započeo kao ovršni postupak na temelju vjerodostojne isprave, nastavlja se kao postupak protiv platnog naloga i u tom postupku sud odlučuje o opstojnosti već izdanog platnog naloga na način da ga održi na snazi ili da ga ukine, bilo djelomično ili u cijelosti. Što znači, da u ovom postupku nije moguće mijenjati novčane iznose na način da se povisuju tražbine ili predmet i sredstva ovrhe. 

uređeno: od Borbena7
Dopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, horvatzd je napisao:

Nisam shvatio, znaci raspravlja se iskljucivo o prigovoru na temelju vjerodostojne isprave?

Tako je, jer ovršenik ima pravo na prigovor protiv javnobilježničkog  rješenja o ovrsi, a koje se donosi na temelju vjerodostojne isprave. Dok ovršenik ima pravo na žalbu kada je u pitanju sudsko rješenje o ovrsi, a koje se donosi na temelju ovršne isprave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, horvatzd je napisao:

Znaci na rocistu povodom mog prigovora na temelju ovrhe od JB ne moze biti doneseno sudsko rijesenje o ovrsi tj ovrsna isprava vec se samo moze potvrditi ili ponistiti ovrha od JB? Ovo je zadnje sto me zanima necu vas vise gnjaviti?

Ne gnjavite, zato smo tu da pomognemo jedni drugima.

Da, u tom postupku se odlučuje o izdanom platnom nalogu i to samo na način da ga se može potvrditi ili ukinutu, bilo u cijelosti ili u dijelu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, horvatzd je napisao:

Ali predmet ovrhe moze izabrati tek nakon sto se na rocistu utvrdi tj potvrdi platni nalog od JB-a?

Ovisno, ako je već izabrao predmet ovrhe i po prigovoru mu platni nalog bude potvrđen, u tom slučaju je već izabrao predmet i mora se pokušati prvo namiriti u odnosu na taj predmet da bi od suda tražio promjenu predmeta i sredstva ovrhe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , horvatzd je napisao:

Pa nije to bas cudno doci u poziciju ovrsenika zapravo i znaci da si u problemu sa i da nemas puno toga....

Ovrsenik bi trebao biti osoba koja je zadužena na temelju dobro ispitanog rizika i s time ne bi smjela biti u nemogućnosti vraćati dug, ali on neće vraćati pa ga ovršni postupci prisile da plati. 

Ovdje su 70%ovršenika zaduženi bez ispitanog rizika, čak i dobili kredit kao nezaposlene osobe pa ih se ovršnim postupcima kamatari i gura dalje u dug. To je više neodgovorno ponašanje vjerovnika, hazard s kojim se ljudi vode pod pogrešnim nazivom ovršenici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Borbena7 je napisao:

Da, ako je rješenje o ovrsi izdano općenito na imovini ovršenika.

Recimo da sud potvrdi platni nalog na temelju vjerodostojne usprave opcenito na imovini. Dali ovrhovoditelj ako odluci ici na pokretnine opet mora pitati sud i dali ovrsenik mora dobiti novo rijesenje koje se odnosi na ovrhu na pokretnine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, horvatzd je napisao:

Recimo da sud potvrdi platni nalog na temelju vjerodostojne usprave opcenito na imovini. Dali ovrhovoditelj ako odluci ici na pokretnine opet mora pitati sud i dali ovrsenik mora dobiti novo rijesenje koje se odnosi na ovrhu na pokretnine?

Da, ovrhovoditelj sudu dostavlja uređeni ovršni prijedlog za ovrhu na pokretninama koju traži na temelju pravomoćnog i ovršnog rješenja o ovrsi javnog bilježnika, sud izdaje novo rješenje i dostavlja se strankama. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 24 minuta, horvatzd je napisao:

Jos jedna stvar, ako sud potvrdi ovrhu od JB-a na temelju vjerodostojne isprave opcenito na imovini, ovrhovoditelj na temelju te presude odmah ima pravo blokirati racune preko Fine?

Ako ovrhovoditelj raspolaže pravomoćnim i ovršnim rješenjem o ovrsi općenito na imovini ovršenika, može takvu ispravu dostaviti Fini na provedbu ovrhe na novčanim sredstvima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, horvatzd je napisao:

Da to me zanimalo znaci ako sud potvrdi ovrhu od JB na rocistu odmah mogu blokirati racune, dok za pokretnine moraju raditi promjenu predmeta ovrhe dostaviti opet zahtjev sudu da idu na pokretnine i sud mora donijeti novu odluku te dostaviti rijesenje ovrseniku, nadam se da sam dobro sve shvatio....

Ovisno o sredstvu i predmetu ovrhe u tom rješenju o ovrsi javnog bilježnika. Znači, ako je rješenje o ovrsi donio javni bilježnik i to u odnosu na pokretnine ovršenika, tada ovrhovoditelj takvo pravomoćno i ovršno rješenje dostavlja sudu samo na provedbu istoga i nije potrebno ponovno odlučivati o istoj stvari tj. donositi novo rješenje o ovrsi jer se primjenjuje načelo ne bis in idem (lat. ne može se dva puta suditi o istoj stvari). 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , horvatzd je napisao:

Dali ovrhovoditelj nakon sto mu se odobri ovrha od JB na temelju vjerodostojne ovrhe opcenito na imovini mora prvo pokusati ovrhu po racunima ili moze predati zahtjev sudu za ovrhu na pokretninama bez da je pokusao ovrhu na novcanim sredstvima?

U praksi, uvijek idu na Finu, ali kada vide stanje u Očevidniku i procijene da se na računima ne bi skoro namirili, onda sudu dostavljaju prijedloga za promjenu predmeta/sredstva ovrhe na pokretnine ili plaću/mirovinu ovršenika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 29 minuta, horvatzd je napisao:

Dali znate iz iskustva dali idu napamet na pokretnine ili provjere prvo, pogotovo ako je veci dug? Zbog rizika sa njihove strane ako ne nadju nista.

Kad nema drugog načina da se naplati ide se na pokretnine, jer su one najmanje efikasne za postupak naplate. Ne provjerava se ništa posebno, osim kod motornih vozila, tada se mora provjeriti i specificirati na koje se vozilo odnosi ovrha. Međutim, pri ovrsi na pokretninama rade se dodatni troškovi koji nastaju uredovanjima sudskog ovršitelji, a koje se kad tad ipak naplate od ovršenika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislio sam na slucaj kada ovrsenik nema nista osim osobnih stvari dok ovrhovoditelj uplati predujam tesko da mu nesto ostane a moze zapljeniti recimo mikrovalnu pecnicu kada se maknu sa strane stvari koje su izuzete od ovrhe na pokretnine. Dali je zakonski moguce da jedan ovrhovoditelj spoji dva svoja ovrsna postupka te zbroji ta dva iznosa duga u jedan jedinstveni iznos duga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, horvatzd je napisao:

Mislio sam na slucaj kada ovrsenik nema nista osim osobnih stvari dok ovrhovoditelj uplati predujam tesko da mu nesto ostane a moze zapljeniti recimo mikrovalnu pecnicu kada se maknu sa strane stvari koje su izuzete od ovrhe na pokretnine. Dali je zakonski moguce da jedan ovrhovoditelj spoji dva svoja ovrsna postupka te zbroji ta dva iznosa duga u jedan jedinstveni iznos duga?

Ne, jer svaki ovršni postupak je postupak za sebe. 

Iznimka je kod nekretnina. Prema čl.85. OZ, nakon upisa zabilježbe ovrhe ne može se za namirenje druge tražbine istog ili drugog ovrhovoditelja, na toj nekretnini provesti poseban ovršni postupak. A to znači, da se mora provesti jedinstveni postupak. Tada ovrhovoditelj za čiju se tražbinu kasnije provodi ovrha na istoj nekretnini stupa u već pokrenuti ovršni postupak, s tim da se do pravomoćnosti rješenja o dosudi nekretnine kupcu, može pristupiti takvom postupku. O takvom pristupanju novog ovrhovoditelja ovrsi obaviještava se ovrhovoditelja koji je ranije pokrenuo postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, horvatzd je napisao:

Jesam dobro shvatio, jedan ovrhovoditelj pokrene ovrhu na nekretnini i onda ostali ovrhovoditelji koliko god da ih ima ulaze u isti postupak i namiruju se iz tog jedinstvenog postupka?

Da, nakon što se zabilježi ovrha na nekretnini u z.k., za namirenje svih drugih tražbina na toj istoj nekretnini ne mogu se voditi posebni postupci, već se mora voditi jedinstveni postupak. Kasnije pokrenuti ovršni postupci spajaju se na prvi pokrenuti ovršni postupak i dalje ide kao jedan jedinstveni postupak. U protivnom bi se ista nekretnina u svakom postupku ponovno prodavala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, horvatzd je napisao:

Da, jeli tocno da ja po novom OZ, da mora biti dug veci od 20 000 kn da bi uopce jedan ovrhovoditelj pokrenuo ovrhu na nekretnini ako se radi o jedinoj nekretnini?

Nema novog OZ, već izmjene i dopune od 3.8.2017., pa se kao takve primjenjuju na postupke pokrenute nakon ovog datuma.

Prema čl. 80 b. sud će odbiti prijedlog za ovrhu na nekretnini, ako glavnica tražbine ne prelazi 20.000,00 kn, osim kada se radi o prijedlogu koji je podnesen radi prisilnog ostvarenja tražbine radi zakonskog uzdržavanja ili radi naknade štete uzrokovane kaznenim djelom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, horvatzd je napisao:

To je u redu odredba, u prijevodu da bi se mogla provesti ta jedinstvena ovrha na nekretnini jedan od ovrhovoditelja mora imati potrazivanja veca od 20 000 kn pod uslovom sa se radi o jedinoj nekretnini naravno?

Općenito su zadnje izmjene i dopune pozitivne u smislu zaštite prava ovrešenika na dom. 

Da osim da nije jedina nekretnina u kojoj stanuje ovršenik, da je glavnica već od 20.000,00 kn potrebno je i da se prodajom nekretnine ne narušava pravična ravnoteža između interesa ovršenika i interesa ovrhovoditelja kao npr.kad je vrijednost tražbine nesrazmjerno manja od vrijednosti nekretnine...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, horvatzd je napisao:

Ovo me zaintrigiralo u vezu tog objedinjenog postupka na nekretnini, dobro je da ovrhovoditelj ima taj limit od 20 000 kn da bi pokrenuo ovrhu na nekretnini te da bi se ostali “ nakacili” na njega.

Svakako je dobro da se ne prodaje nečiji stan sa ciljem da se prodajom namiri ovrhovoditelja sa npr. 500,00 kn duga, a što je do sada bilo moguće i naravno još uvijek je moguće za postupke koji su pokrenuti prije stupanja na snagu ovih zadnjih izmjena i dopuna OZ.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da nazalost, iako mi je ovo novost da se na ovrsi na nekretnini mogu spojiti vise ovrha te je svakako dobro da je postavljeno tih 20 000 kn kao minimum da bi neki ovrhovoditelj pokrenuo ovrhu i da bi se onda ostali ukljucili nisam to znao. Tih 20 000 kn ce ipak filtrirati manje ovrhovoditelje da rade sto ste gore naveli.

uređeno: od horvatzd
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 59 minuta, horvatzd je napisao:

Znaci hipotetski postoje recimo cetiri ovrhovoditelja i svaki od njih ima potrazivanje ispod 20 000 kn, nitko od njih po tim novim izmjenama nebi smio izvrsiti zabiljezbu na jedinoj nekretnini?

Nije bitan broj ovrhovoditelja, već je bitno da tražbina radi čijeg se namirenja ovrha traži ne prelazi iznos od 20.000,00 kuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Prije 11 minuta, horvatzd je napisao:

Ok, ali nemogu se recimo ti ovrhovoditelji dogovoriti i spojiti svoja potrazivanja u jedno prije zabiljezbe? Ako sam dobro shvatio jedan ovrhovoditelj mora steci uvjete da ide na ovrhu po nekretnini te se onda ostali ovrhovoditeljo automatizmom ukljucuju u objedinjeni postupak?

U pravilu nema spajanja potraživanja, jer se ovršni postupak pred sudom pokreće na temelju  ovršne isprave, a u njoj je jasno naznačeno tko je ovrhovoditelj, a tko je ovršenika. 

Kada je pokrenut postupak jednog ovrhovoditelja, na jednoj određenoj nekretnini ovršenika, nakon zabilježbe u zk. sve daljnje ovrhe koje se pokrenu i koje se vode u odnosu na tog istog ovršenika i na tu istu nekretninu, se spajaju i pod jedinstvenim postupkom se vode pod tim predmetom pod kojim je prvo izvršena zabilježba u zk. Jedinstveni postupak onemogućava da se ista nekretnina više puta prodaje (u svakom postupku zasebno) i s druge strane omogućava da se, ukoliko dođe do prodaje nekretnine iz dobivene prodajne cijene podmiri što veći broj dugova ovršenika, i sve ovo na način da se poštuje načelo prvenstva upisa u zemljišne knjige.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija