Jump to content

Ovršni zakon čl.5 st.9


robert60

Preporučene objave

Poštovani!

29.09. 2016. donesena je presuda protiv mene (HEP-Toplinarstvo) za iznos od 2.173,36 kn + kamate i odvjetnički troškovi. Pošto sam zbog bolesti nezaposlen više od 10 godina i primam minimalnu zajamčenu naknadu Centra za socijalnu skrb Zagreb od 1.280,00 kn, nisam bio u mogućnosti platiti cijeli iznos odjednom. Kad sam s Hep-om pokušao dogovoriti obročno plaćanje grubo sam odbijen. Sada su predali Prijedlog za osiguranje prisilnim zasnivanjem založnog prava na nekretnini. U žalbi sam se mislio pozvati na OZ čl. 369.

Također me zanima da li se zbog čl.5 st.9 OZ: (9) Određivanje ovrhe novim sredstvom ili na novom predmetu te njezina provedba smatrat će se prigodom vrednovanja obujma sudačkoga rada novim ovršnim predmetom,

da li se može  ovaj upis  braniti izmjenama ovršnog zakona iz 2017. (nemogućnost ovrhe jedine nekretnine)?

Ako netko može neka pomogne, dosta je hitno.

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Ovo i nije ovrha nego zasnivanje tereta (hipoteke) na nekretnini. Mada, odredbe o ovrsi se na odgovarajući način primjenjuju i na osiguranje pa vrijedi pokušati prigovoriti, mislim da sudovi još nisu zauzeli stav o tome.

Hvala na odgovoru!

Rješenje za Prijedlog za osiguranje prisilnim zasnivanjem založnog prava na nekretnini donio je sud u Samoboru i ima oznaku Ovr. Parnica se vodila na sudu U Novom Zagrebu, pošto sam se žalio na Prijedlog za ovrhu javnog bilježnika s obzirom da je dio duga bio u zastari.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Wanksta je napisao:

Vi ste vlasnik nekretnine ?

Smatram da bi i Centar tu trebao pomoći u svrhu plaćanja režija, jer za taj dug nije pravilno da odmah idu na nekretninu.

Da, ja sam vlasnik nekretnine. U čitavoj stvari je tragično i stravično da se dozvoljava sjedanje na jedinu nekretninu za iznos cca 3.800,00 kn. U ponedjeljak idem u Centar za socijalnu skrb, da vidim kako mi oni mogu pomoći, jer gotovo sam siguran da ja nisam jedinstveni slučaj.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Ovo i nije ovrha nego zasnivanje tereta (hipoteke) na nekretnini. Mada, odredbe o ovrsi se na odgovarajući način primjenjuju i na osiguranje pa vrijedi pokušati prigovoriti, mislim da sudovi još nisu zauzeli stav o tome.

Mišljenja sam da prisilno zasnivanje založnog prava na nekretnini nije ništa drugo doli prvi korak ka ovrsi ,pa kako bi prijedlog za ovrhu na nekretnini sa konkretnim činjeničnim stanjem bio odbijen,to se ne nalazi nijedan pouzdan osnov da bi se udovoljilo prijedlogu za prisilno zasnivanje založnog prava,u suprotnom se postavlja pitanje kakva je svrha ograničenjima ovrhe na nekretninama ako ovrhovoditelj može sa uspjehom ići obilaznicom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Wanksta je napisao:

Meni su poznati slučajevi gdje centar pomaže u plaćanju režija, kao neka jednokratna pomoć. 

Hvala na odgovoru! Namjeravam u svakom slučaju podnesti žalbu, jer me interesira kako će sud odlučiti povodom nje. Ako žalba bude odbijena onda ću na neki način nabaviti taj novac. Od Centra, prijatelja i sl.  Iako za mene osobno, s obzirom na moju financijsku situaciju to nije mali novac snaći ću se nekako. Izuzetno me zanima kako će sud u žalbenom postupku odlučiti!

 

, Matrix je napisao:

Mišljenja sam da prisilno zasnivanje založnog prava na nekretnini nije ništa drugo doli prvi korak ka ovrsi ,pa kako bi prijedlog za ovrhu na nekretnini sa konkretnim činjeničnim stanjem bio odbijen,to se ne nalazi nijedan pouzdan osnov da bi se udovoljilo prijedlogu za prisilno zasnivanje založnog prava,u suprotnom se postavlja pitanje kakva je svrha ograničenjima ovrhe na nekretninama ako ovrhovoditelj može sa uspjehom ići obilaznicom.

Ukoliko nemate ništa protiv, ovaj Vaš tekst bih stavio pored ostalog u žalbu. Sviđa mi se to što ste napisali.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je li sud već donio presudu da se Prijedlog prihvaća, pa se sada žalite na tu presudu suda, ili se sud još nije očitovao, pa se žalite samo na Prijedlog poslan od strane ovršitelja, prije nego što sud donese presudu?

Zar nema tu više elemenata po kojima je sud u startu trebao odbiti prijedlog... uz to što je i 1. jedina nekretnina, 2. iznos duga je manji 20.000kn, 3. iznos duga je nerazmjerno manji od vrijednosti nekretnine (koliko - 50 puta?), 4. nisu pokušani drugi vidovi naplate (pokretnine, ev. dogovor o obročnoj oplati i sl.)... zar nije sud već u startu po Ovršnom zakonu trebao odbiti taj prijedlog (ako je već prošlo sud)?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , DianaZ33 je napisao:

Je li sud već donio presudu da se Prijedlog prihvaća, pa se sada žalite na tu presudu suda, ili se sud još nije očitovao, pa se žalite samo na Prijedlog poslan od strane ovršitelja, prije nego što sud donese presudu?

Zar nema tu više elemenata po kojima je sud u startu trebao odbiti prijedlog... uz to što je i 1. jedina nekretnina, 2. iznos duga je manji 20.000kn, 3. iznos duga je nerazmjerno manji od vrijednosti nekretnine (koliko - 50 puta?), 4. nisu pokušani drugi vidovi naplate (pokretnine, ev. dogovor o obročnoj oplati i sl.)... zar nije sud već u startu po Ovršnom zakonu trebao odbiti taj prijedlog (ako je već prošlo sud)?

 

U kuverti sa suda je zajedno došao Prijedlog odvjetničkog ureda i Rješenje suda da prihvaća uknjižbu na nekretninu. Znači žalba ide na županijski sud. Sud je prihvatio prijedlog odvjetničkog ureda, a oni navode u svom podnesku daje ovrha na drugim predmetima  bila bezuspješna (nisu priložili nikakav dokaz). Poslali su blokadu na Finu, ali kako nemam nikakvih prihoda osim soc. pomoći nisu se naplatili. Ovrhu na pokretninama nisu pokušali, već su odmah krenuli na nekretninu. Bio sam u HEP-u toplinarstvu i odbili su me za obročnu otplatu jer vele predugo bi trajalo da dobiju cijeli iznos. Moje je mišljenje da je sud trebao odbiti zabilježbu na jedinoj nekretnini, ali eto to se nije dogodilo. Na moju žalost.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Molim Vas ukoliko neko može, da mi što prije odgovori na pitanje:

Kad podnosim prigovor Zemljišnoknjižnom odjelu na upis na prisilno zasnivanje založnog prava na nekretnini da li se primjenjuje samo Zakon o zemljišnim knjigama ili se također mogu pozvati i na neke druge zakone. Ako da na koje?

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , robert60 je napisao:

Kad podnosim prigovor Zemljišnoknjižnom odjelu na upis na prisilno zasnivanje založnog prava na nekretnini da li se primjenjuje samo Zakon o zemljišnim knjigama ili se također mogu pozvati i na neke druge zakone. Ako da na koje?

U konkretnom slučaju prigovorom nemožete zadirati u zakonitost  isprave temeljem koje se zahtijeva upis,obzirom da zemljišno knjižni odjel nema nadležnost da preispituje zakonitost odluke suda,glede čega se vi isključivo možete pozivati na pravila zemljišno knjižnog prava,ističući činjenice koje eventualno spriječavaju upis.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija