Jump to content

Novi zakon - stara rješenja za mirovine?


beni

Preporučene objave

Zanima me zna li itko kako će se novi zakon odraziti na nas koji imamo rješenja o mirovini po starom zakonu.

Vidim da su sada bodovi i obračuni povoljniji, hoćemo li mi moći tražiti neka usklađenja ili nama sve ostaje isto?

Ujedno me zanima daje li se sada povećanje HRVI odmah za stalno ili opet čekat par godina itd...

Hvala onom tko si da truda nešto konkretno napisati.

uređeno: od beni
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Peksa5555 je napisao:

.ako neko iskusniji zna nek odgovori. Hvala unaprid.

Takodjer ako netko iskusniji zna nek odgovori.

Iskreno za sebe se nadam ponovnom obracunu mirovine, ali kada dobijem "crno na bijelo" obzirom da je u tijeku upravni spor koji bi ovih dana trebao biti ad/acta... ili ili. Ali, prije se smrti nadati nego Rjesenju i konacnom postupku.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Peksa5555 je napisao:

Ja mislim da je za sve braniteljske najniže mirovine povećanje po borb.sektoru.premda nisam siguran.ako neko iskusniji zna nek odgovori. Hvala unaprid.

i za stare korisnike i za nove korisnike. koji budu imali najnizu mirovinu. bit ce uzeta osnovica iz 2016god. startna profesionalna 2055kuna. startna opca 2550kunica. plus borbeni dani, i za profesionalnu i za opcu. x 0,50 lipa dan. ako ima status dragovoljca, jos 10posto  ide na to. u travnju ce bit isplata za ozujak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, umjereni je napisao:

i za stare korisnike i za nove korisnike. koji budu imali najnizu mirovinu. bit ce uzeta osnovica iz 2016god. startna profesionalna 2055kuna. startna opca 2550kunica. plus borbeni dani, i za profesionalnu i za opcu. x 0,50 lipa dan. ako ima status dragovoljca, jos 10posto  ide na to. u travnju ce bit isplata za ozujak.

Jedno pitanje sto znaći najniža mirovina ,kako da znam dali je moja najniza omjer 50 /50 ,po zadnjem rijesenju gdje objedinjena mirovina ,osobni bodovi 44,2734,2181,44 kn i 1436,63 civilna od 1.1. 2017 ,3618,07 u osobnim bodovima iznosi. 73,4305 ..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, zpbos je napisao:

Jedno pitanje sto znaći najniža mirovina ,kako da znam dali je moja najniza omjer 50 /50 ,po zadnjem rijesenju gdje objedinjena mirovina ,osobni bodovi 44,2734,2181,44 kn i 1436,63 civilna od 1.1. 2017 ,3618,07 u osobnim bodovima iznosi. 73,4305 ..

ne kontam ti se ja u te bodove. ovo gore sta sam napisao, to je tako. najniza mirovina. valjda ovi iznosi sto su navedeni.  zakonski  ne moze bit niza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 18 minuta, umjereni je napisao:

ne kontam ti se ja u te bodove. ovo gore sta sam napisao, to je tako. najniza mirovina. valjda ovi iznosi sto su navedeni.  zakonski  ne moze bit niza.

Ma ja to nista ne razumijem..meni logika govori ako imas vise od tog iznosa nema povecanja ....ja u profesionalnoj invalidskoj veca od 2055 kn tj iznosi 2181.44 lp i nista jer je veca ..dakle mojih 1500 dana ne vrijedi nista a neki drugi ce dobiti 50 lp po danu nije li to diskriminacija 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, zpbos je napisao:

Ma ja to nista ne razumijem..meni logika govori ako imas vise od tog iznosa nema povecanja ....ja u profesionalnoj invalidskoj veca od 2055 kn tj iznosi 2181.44 lp i nista jer je veca ..dakle mojih 1500 dana ne vrijedi nista a neki drugi ce dobiti 50 lp po danu nije li to diskriminacija 

pa 130 kuna veca od minimalne. mislim da ce ti racunati borbeni sektor. realno bi bilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , umjereni je napisao:

i za stare korisnike i za nove korisnike. koji budu imali najnizu mirovinu. bit ce uzeta osnovica iz 2016god. startna profesionalna 2055kuna. startna opca 2550kunica. plus borbeni dani, i za profesionalnu i za opcu. x 0,50 lipa dan. ako ima status dragovoljca, jos 10posto  ide na to. u travnju ce bit isplata za ozujak.

Stalno se spominje povećanje najnižih mirovina za 50 lipa po danu borbenog sektora ,ali za ovih 10 posto dodatka za dragovoljce prvi put čujem. Iz kojeg izvora ste dobili tu informaciju ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, Dinko73 je napisao:

Stalno se spominje povećanje najnižih mirovina za 50 lipa po danu borbenog sektora ,ali za ovih 10 posto dodatka za dragovoljce prvi put čujem. Iz kojeg izvora ste dobili tu informaciju ?

Povećanje najniže mirovine kreće već od 1. ožujka ove godine za sve korisnike najniže mirovine, ovisno o broju dana sudjelovanja u borbenom sektoru i to za nešto manje od 50 lipa po danu borbenog sektora, a ostala mirovinska prava koja smo predvidjeli novim Zakonom bit će u primjeni od 1. siječnja 2019. godine, što treba naglasiti da bi branitelji znali. Za 2019.g. za mirovinska prava osigurano je 245 milijuna a utvđeno je  kako je trenutno oko 32 tisuće branitelja korisnika najnižih mirovina. Korisnici takvih mirovina ne mraju podnosti nikakve zahtjeve veće će to automatikom riješiti HZMO u dogovoru sa Ministarstvom branitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Dinko73 je napisao:

Stalno se spominje povećanje najnižih mirovina za 50 lipa po danu borbenog sektora ,ali za ovih 10 posto dodatka za dragovoljce prvi put čujem. Iz kojeg izvora ste dobili tu informaciju ?

Ma covjek je valjda pomjesao i mislio na tablicu iz clanka 27, na postotak za dane sudjelovanja DR i plus 10% na dragovoljstvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 26 minuta, umjereni je napisao:

citaj te zakon. sad da ne trazim. clanak 35 tablica.

Potpuno ista tablica u clanku 27. i clanku 35., samo sto se prva odnosi na " starosnu mirovinu, starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika, prijevremenu starosnu mirovinu ili prijevremenu starosnu mirovinu zbog stečaja poslodavca", a ova druga na "invalidsku mirovinu", nista drugo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, malicovjek je napisao:

Potpuno ista tablica u clanku 27. i clanku 35., samo sto se prva odnosi na " starosnu mirovinu, starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika, prijevremenu starosnu mirovinu ili prijevremenu starosnu mirovinu zbog stečaja poslodavca", a ova druga na "invalidsku mirovinu", nista drugo.

Da potpuno. I obadvije se odnose na najnizu mirovinu. Na dnu tabele lijepo pise. Dragovoljcu.  10posto se dodaje. Na obadvije tablice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 37 minuta, umjereni je napisao:

Da potpuno. I obadvije se odnose na najnizu mirovinu. Na dnu tabele lijepo pise. Dragovoljcu.  10posto se dodaje. Na obadvije tablice.

Ne direktno ali se kroz druge clanke poziva na ta dva clanka i da postotak po danima za sudjelovanje u DR se za dragovoljce povecava za 10%, i to je OK.

Pravo na najnizu mirovinu odredjuje se po clancima 49. do 52., a clanak 206. i 207. govori o povecanju najnizih mirovina za postojece umirovljenike koji imaju na postojecem rjesenju navedeno da im se isplacuje najniza mirovina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , zpbos je napisao:

Ma ja to nista ne razumijem..meni logika govori ako imas vise od tog iznosa nema povecanja ....ja u profesionalnoj invalidskoj veca od 2055 kn tj iznosi 2181.44 lp i nista jer je veca ..dakle mojih 1500 dana ne vrijedi nista a neki drugi ce dobiti 50 lp po danu nije li to diskriminacija 

Ma disi to pročita zobos? Ja npr.imam 2070.kn.najniže,i sad da ne dobijem povećanje.stvarno nema logike.e svašta!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 50 minuta, Peksa5555 je napisao:

Ma disi to pročita zobos? Ja npr.imam 2070.kn.najniže,i sad da ne dobijem povećanje.stvarno nema logike.e svašta!!!

Prije 48 minuta, Peksa5555 je napisao:

Molim odgovor od dr.forumaša.?

http://www.mirovinsko.hr/UserDocsImages/Upravnovijece/sjednice/04_09032017/4_Odluka_visinanajnizemirovineHBDR.pdf

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , malicovjek je napisao:

Ne direktno ali se kroz druge clanke poziva na ta dva clanka i da postotak po danima za sudjelovanje u DR se za dragovoljce povecava za 10%, i to je OK.

Pravo na najnizu mirovinu odredjuje se po clancima 49. do 52., a clanak 206. i 207. govori o povecanju najnizih mirovina za postojece umirovljenike koji imaju na postojecem rjesenju navedeno da im se isplacuje najniza mirovina.

Nece se tipkat nova rijesenja. Al hoce li bit obavijesti pismenim putem stranci. O novom izracunu najnize mirovine? I ako hoce,jel u ovom mjesecu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 28 minuta, umjereni je napisao:

Nece se tipkat nova rijesenja. Al hoce li bit obavijesti pismenim putem stranci. O novom izracunu najnize mirovine? I ako hoce,jel u ovom mjesecu.

Tocno nece se pisati nova rjesenja, neznam ali pretpostavljam niti slati obavjest, vidjet ces na svom odresku od mirovine i trebala bi biti isplaceno 10.04. za mirovinu za ozujak prema novom braniteljskom zakonu.

Mene sam buni kako su dosli na 0,50 kn po danu sudjelovanja u DR.

Ako ja sebi dobro tumacim novi braniteljski zakon u ako striktno citam clanak 49., stavak 5. i 6., citiram:

"(5) Najniža mirovina određuje se od osnovice koja iznosi 45% prosječne netoplaće po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske u 2016. godini, a prema podacima Državnog zavoda za statistiku.

(6) Osnovica iz stavka 5. ovoga članka povećava se za 0,015% od utvrđene proračunske osnovice predviđene propisom kojim se regulira izvršavanje državnog proračuna Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: proračunska osnovica) za svaki dan sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru."

Po tome izlazi da se iznos za najnize mirovine mnozi sa 0,015% kako bi se dobio iznos sa kojim mnozimo dane provedene u DR kako bi dobili iznos povecanja mirovine, po meni bi to bilo 0,38 kn.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 18 minuta, malicovjek je napisao:

Tocno nece se pisati nova rjesenja, neznam ali pretpostavljam niti slati obavjest, vidjet ces na svom odresku od mirovine i trebala bi biti isplaceno 10.04. za mirovinu za ozujak prema novom braniteljskom zakonu.

Mene sam buni kako su dosli na 0,50 kn po danu sudjelovanja u DR.

Ako ja sebi dobro tumacim novi braniteljski zakon u ako striktno citam clanak 49., stavak 5. i 6., citiram:

"(5) Najniža mirovina određuje se od osnovice koja iznosi 45% prosječne netoplaće po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske u 2016. godini, a prema podacima Državnog zavoda za statistiku.

(6) Osnovica iz stavka 5. ovoga članka povećava se za 0,015% od utvrđene proračunske osnovice predviđene propisom kojim se regulira izvršavanje državnog proračuna Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: proračunska osnovica) za svaki dan sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru."

Po tome izlazi da se iznos za najnize mirovine mnozi sa 0,015% kako bi se dobio iznos sa kojim mnozimo dane provedene u DR kako bi dobili iznos povecanja mirovine, po meni bi to bilo 0,38 kn.

A valjda bi trebali dat uvid kako je izracunata mirovina. Na odrezku ces vidjet samo iznos. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 58 minuta, Temporius je napisao:

Proracunska osnovica za 2017. godinu iznosi 3.326,00 kuna, sto daje 0,4989 kn po danu borbenog sektora. Da li ce zaokruzivat, ili ne...

Tocno u pravu si "proracunska osnovica", a posto nema manje od lipe a to je druga decimala a treca je veca od 5 druga bi se trebala zaokruziti na jedan vise pa bi u konacnici trebala biti 0,50 kn (50 lipa)

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , Dinko73 je napisao:

Povećanje najniže mirovine kreće već od 1. ožujka ove godine za sve korisnike najniže mirovine, ovisno o broju dana sudjelovanja u borbenom sektoru i to za nešto manje od 50 lipa po danu borbenog sektora, a ostala mirovinska prava koja smo predvidjeli novim Zakonom bit će u primjeni od 1. siječnja 2019. godine, što treba naglasiti da bi branitelji znali. Za 2019.g. za mirovinska prava osigurano je 245 milijuna a utvđeno je  kako je trenutno oko 32 tisuće branitelja korisnika najnižih mirovina. Korisnici takvih mirovina ne mraju podnosti nikakve zahtjeve veće će to automatikom riješiti HZMO u dogovoru sa Ministarstvom branitelja.

Koja to prava? od 1.sijecnja 2019. Konkretno i jednostavnim rijecima za one koji imaju mirovine po starim rjesenjima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Održana 15. sjednica Upravnog vijeća HZMO-a - Povećanje aktualne vrijednosti mirovine za 0,94 posto

Također, donesena je Odluka o visini najniže mirovine hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata za godinu 2018. koja od 1. siječnja do 28. veljače 2018. iznosi 2.558,25 kn, a od 1. ožujka 2018. najniža mirovina povećat će se za 0,015 posto (0,4989 kn) od proračunske osnovice za svaki dan sudjelovanja u borbenom sektoru za svakog pojedinog korisnika.
Upravno vijeće donijelo je i Odluku o osnovicama za utvrđivanje vrijednosnog boda prema osobnom činu, ustrojbenom mjestu i zvanju hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata za godinu 2017.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Peksa5555 je napisao:

I što to znači da nam neće povećavati najniže prof.braniteljske mirovine po borbenim danima mi koji smo dobili stara rješenja.? Ma nije moguće!

I što misliš Mali čovjek hoće li se nama što imamo naj.bran.mir.prof.po starijem rješ.povećati po borbenim danima? Molim odgovor. Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, umjereni je napisao:

super. a sto ne pise o najnizoj profesinalnoj nista il je to to. opcenito najniza?

 

prije 3 sati , malicovjek je napisao:

Održana 15. sjednica Upravnog vijeća HZMO-a - Povećanje aktualne vrijednosti mirovine za 0,94 posto

Također, donesena je Odluka o visini najniže mirovine hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata za godinu 2018. koja od 1. siječnja do 28. veljače 2018. iznosi 2.558,25 kn, a od 1. ožujka 2018. najniža mirovina povećat će se za 0,015 posto (0,4989 kn) od proračunske osnovice za svaki dan sudjelovanja u borbenom sektoru za svakog pojedinog korisnika.
Upravno vijeće donijelo je i Odluku o osnovicama za utvrđivanje vrijednosnog boda prema osobnom činu, ustrojbenom mjestu i zvanju hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata za godinu 2017.

 

super. a sto ne pise o najnizoj profesinalnoj nista il je to to. opcenito najniza?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , jado je napisao:

Mislim da ne ali moram provjeriti, rješenje je od 2011 tada je mirovina iznosila  1923 kn . Sutra cu

LP

 

 

To je najniža profesionalna braniteljska mirovina koja je nakon nekoliko usklađivanja narasla na 2080 kn. Imate pravo na povećanje u iznosu od 40 lipa po danu borbenog sektora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , umjereni je napisao:
prije 5 sati , boruna je napisao:

 

Nemas sta nacuti. Pise ti u narodnim novinama.

Članak 5.

Od 1. ožujka 2018. najniža mirovina, iz članka 1. ove Odluke korisnicima iz članka 1. – 4., povećava se za 0,015%, od utvrđene proračunske osnovice predviđene propisom kojim se regulira izvršavanje državnog proračuna Republike Hrvatske (skraćeno: proračunske osnovice) odnosno za 0,4989 kn za svaki dan sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru, uz primjenu odgovarajućega mirovinskog i polaznog faktora prema kojemu je mirovina određena, odnosno mirovinskog i polaznog faktora iz članka 50. i 51. ZOHBDR-a.

Mirovinski i polazni faktor za profesionalnu mirovinu je 0.8 tako da se ovih 0,4989 množi sa 0.8 što iznosi 0,39912

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam dobio još stalno rješenje, samo za privremenu mirovinu, ali je mirovinski dobio od MUP-a potvrdu o činu.
Na upit o dobijenom činu, poslanom mirovinskom, odgovorili su pismeno da su od MUP-a dobili potvrdu da mi je osobno zvanje: policajac (to sam imao i dok sam radio). Znači gotovo. Iako sam dragovoljno bio policajac od 1990., ranjen, zarobljen i HRVI 30% trajno. Hvala lijepo MUP-u.
E po tome znam da i ovih 50 lipa po danu i 10% kao dragovoljac... JA NE BUDEM VIDIO.
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

opusti se, nisam dobio ni ja.

zato jer mi je civilna profesionalna mirovina veća za 3,5 kune od minimalne braniteljske, nemam pravo ni na kakve dodatke, čak niti tih 50 lipa na borbeni sektor.

nemam ni status dragovoljca, iako sam pobjegao iz jna još u kolovozu 1991. i odmah se uključio u obranu

nemam priznatu narodnu zaštitu u kojoj sam 2 puta ranjen, ni u borbeni ni u neborbeni sektor

ostao u specijalnoj policiji do kraja 1999. i za to nemam ni jednu jedinu kunu uplate u mirovinski fond,  

na komisiji za mirovinu mi vještak za ptsp navede da nisam bio dovoljno dugo u ratu i nisam pretrpio dovoljno traumatskih iskustava da mi ptsp povežu s ratom (bio od kolovoza 1991. do prosinca 1999., sve prva linija, sjp sve akcije, 186 dana samo na velebitu)

upravni sud potvrdi mišljenje vještaka

ustavni se ne bi štel mešat u meritum, ljudska prava mi nisu povrijeđena, iako me sud nije niti vidio da me upita par riječi

i kad popizdiš čude se.

 

uređeno: od all_or_nothing
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, all_or_nothing je napisao:

opusti se, nisam dobio ni ja.

zato jer mi je civilna profesionalna mirovina veća za 3,5 kune od minimalne braniteljske, nemam pravo ni na kakve dodatke, čak niti tih 50 lipa na borbeni sektor.

nemam ni status dragovoljca, iako sam pobjegao iz jna još u kolovozu 1991. i odmah se uključio u obranu

nemam priznatu narodnu zaštitu u kojoj sam 2 puta ranjen, ni u borbeni ni u neborbeni sektor

ostao u specijalnoj policiji do kraja 1999. i za to nemam ni jednu jedinu kunu uplate u mirovinski fond,  

na komisiji za mirovinu mi vještak za ptsp navede da nisam bio dovoljno dugo u ratu i nisam pretrpio dovoljno traumatskih iskustava da mi ptsp povežu s ratom (bio od kolovoza 1991. do prosinca 1999., sve prva linija, sjp sve akcije, 186 dana samo na velebitu)

upravni sud potvrdi mišljenje vještaka

ustavni se ne bi štel mešat u meritum, ljudska prava mi nisu povrijeđena, iako me sud nije niti vidio da me upita par riječi

i kad popizdiš čude se.

 

Koji ti je iznos civilne profesionalne u veljači meni je bila 2085,86 dali je moja veča od najniže za civilnu profesionalnu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 37 minuta, all_or_nothing je napisao:

opusti se, nisam dobio ni ja.

zato jer mi je civilna profesionalna mirovina veća za 3,5 kune od minimalne braniteljske, nemam pravo ni na kakve dodatke, čak niti tih 50 lipa na borbeni sektor.

nemam ni status dragovoljca, iako sam pobjegao iz jna još u kolovozu 1991. i odmah se uključio u obranu

nemam priznatu narodnu zaštitu u kojoj sam 2 puta ranjen, ni u borbeni ni u neborbeni sektor

ostao u specijalnoj policiji do kraja 1999. i za to nemam ni jednu jedinu kunu uplate u mirovinski fond,  

na komisiji za mirovinu mi vještak za ptsp navede da nisam bio dovoljno dugo u ratu i nisam pretrpio dovoljno traumatskih iskustava da mi ptsp povežu s ratom (bio od kolovoza 1991. do prosinca 1999., sve prva linija, sjp sve akcije, 186 dana samo na velebitu)

upravni sud potvrdi mišljenje vještaka

ustavni se ne bi štel mešat u meritum, ljudska prava mi nisu povrijeđena, iako me sud nije niti vidio da me upita par riječi

i kad popizdiš čude se.

 

Ti si koliko vidim prosao 10 puta gore nego ja. To nam je hvala za sve. 

Meni nije do privilegija, da sam to htio davno bih iskoristio, ali me bole te sitnice, evo sad zadnja sa cinom, svi dobiju 2 gore a ja nista... I tako bas za sve, ja poseban uvijek. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , petar2013 je napisao:

Ti si koliko vidim prosao 10 puta gore nego ja. To nam je hvala za sve. 

Meni nije do privilegija, da sam to htio davno bih iskoristio, ali me bole te sitnice, evo sad zadnja sa cinom, svi dobiju 2 gore a ja nista... I tako bas za sve, ja poseban uvijek. 

Moja je profesionalna 2070.kn.oćete reć da nemam pravo na povećanje po borb.danima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 57 minuta, Peksa5555 je napisao:

Moja je profesionalna 2070.kn.oćete reć da nemam pravo na povećanje po borb.danima?

Vec je postovani prof napisao u jednom od gornjih postova ovo:

" Piše li Vam u Rješenju o mirovini da Vam se umjesto tako određene mirovine isplaćuje najniža braniteljska mirovina "

Jel tako nesto pise u tvom rjesenju od mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 40 minuta, malicovjek je napisao:

Vec je postovani prof napisao u jednom od gornjih postova ovo:

" Piše li Vam u Rješenju o mirovini da Vam se umjesto tako određene mirovine isplaćuje najniža braniteljska mirovina "

Jel tako nesto pise u tvom rjesenju od mirovine.

Piše.i doli na dnu rješenja piše invalidska braniteljska mirovina.rješenje iz 2010.god.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otišao sam u mirovinu 2010. i nemam udio vojne, već su mi dali civilnu profesionalnu, jer je bila povoljnija od min. braniteljske pa me zanima da li mogu što promijeniti novim zakonom i da li mogu sad tražiti HRVI samo na osnovu PTSP-a, jer onda to nisam mogao? Ne znam koliko je bitno, ali ću spomenuti da sam liječenje započeo 2008. i imam potvrdu od HZZO da je bolest posljedica dom. rata. 

Da li netko može pomoći odgovorom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 47 minuta, legos je napisao:

Otišao sam u mirovinu 2010. i nemam udio vojne, već su mi dali civilnu profesionalnu, jer je bila povoljnija od min. braniteljske pa me zanima da li mogu što promijeniti novim zakonom i da li mogu sad tražiti HRVI samo na osnovu PTSP-a, jer onda to nisam mogao? Ne znam koliko je bitno, ali ću spomenuti da sam liječenje započeo 2008. i imam potvrdu od HZZO da je bolest posljedica dom. rata. 

Da li netko može pomoći odgovorom?

Možeš do ureda za obranu ( ili kako se već zove) vidjeti koju papirologiju trebaš skupiti i predaš istima za komisiju.ako probaš ne gubiš ništa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, buda2 je napisao:

Možeš do ureda za obranu ( ili kako se već zove) vidjeti koju papirologiju trebaš skupiti i predaš istima za komisiju.ako probaš ne gubiš ništa.

Hvala! Da li to znači da bi se možda, ipak, nešto moglo promijeniti na bolje? Naime sad mi je mirovina oko 2.300,00 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, umjereni je napisao:

49lipa je, bila opca il profesionalna. 

 

 

Danas sam zvao HZMO i saznao definitivno da mi je profesionalna mirovina sa 2083 kn narasla na 2572 kn ili 40 lipa po danu borbenog sektora. Svi braniteljima kojima u rješenju piše da primaju najnižu braniteljsku mirovinu dobit će povećanje od 50 lipa po danu borbenog sektora za opću, a 40 lipa za profesionalnu nesposobnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Dinko73 je napisao:

Danas sam zvao HZMO i saznao definitivno da mi je profesionalna mirovina sa 2083 kn narasla na 2572 kn ili 40 lipa po danu borbenog sektora. Svi braniteljima kojima u rješenju piše da primaju najnižu braniteljsku mirovinu dobit će povećanje od 50 lipa po danu borbenog sektora za opću, a 40 lipa za profesionalnu nesposobnost.

Hvala na info. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, beni je napisao:

Zanima me zna li itko kako će se novi zakon odraziti na nas koji imamo rješenja o mirovini po starom zakonu.

Vidim da su sada bodovi i obračuni povoljniji, hoćemo li mi moći tražiti neka usklađenja ili nama sve ostaje isto?

Ujedno me zanima daje li se sada povećanje HRVI odmah za stalno ili opet čekat par godina itd...

Hvala onom tko si da truda nešto konkretno napisati.

MIROVINE PREMA ZAKONU O HRVATSKIM BRANITELJIMA IZ DOMOVINSKOG RATA I ČLANOVIMA  NJIHOVIH OBITELJI (NARODNE NOVINE, BROJ 121/17)
 
Od 1. ožujka 2018. stupile su na snagu odredbe članka 49. stavka 1. do 4. i 6., članka 50. i 51. te članka 206. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji (Narodne novine, 121/17 - u daljnjem tekstu: ZOHBDR). 
 
Stoga je u skladu s člankom 206. ZOHBDR-a hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, kojima je najniža mirovina određena prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji iz 2004., po službenoj dužnosti automatskom obradom, bez donošenja novog rješenja, od 1. ožujka 2018. određena nova svota najniže mirovine ako je to za njih povoljnije. 
Nova svota najniže mirovine određena je tako da se osnovica u svoti od 2558,25 kuna (tj. 45% prosječne neto plaće po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske u 2016. godini) povećala za 0,015% od utvrđene proračunske osnovice u svoti od 3326,00 kn, odnosno za 0,4989 kn za svaki dan sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru te uz primjenu polaznog i mirovinskog faktora.
Podatke o broju dana sudjelovanja u borbenom sektoru za hrvatske branitelje korisnike najniže mirovine Zavod je elektroničkom razmjenom dobio od Ministarstva hrvatskih branitelja.
Tako određene svote najniže braniteljske mirovine usklađene su prema novoj aktualnoj vrijednosti mirovina u svoti od 63,88 kn, koja se primjenjuje od 1. siječnja 2018.
 
Novoodređene i usklađene svote najniže mirovine isplaćivat će se od ožujka 2018. te će se uz mirovinu za ožujak (isplata u travnju 2018.) isplatiti i razlika mirovina za siječanj i veljaču 2018.
 
Mirovine koje su određene prema posebnim propisima, a nakon usklađivanja od 1. siječnja 2018. prešle su svotu od 3.500,00 kn, smanjene su za 10%, s tim da tako smanjene svote mirovina ne mogu biti niže od 3.500,00 kuna mjesečno. 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, beni je napisao:

Zanima me zna li itko kako će se novi zakon odraziti na nas koji imamo rješenja o mirovini po starom zakonu.

Vidim da su sada bodovi i obračuni povoljniji, hoćemo li mi moći tražiti neka usklađenja ili nama sve ostaje isto?

Ujedno me zanima daje li se sada povećanje HRVI odmah za stalno ili opet čekat par godina itd...

Hvala onom tko si da truda nešto konkretno napisati.

Ovaj odgovor postovanom beni-u bi bio adekvatniji:

Nema povecanja mirovina prema novom braniteljskom zakonu onima koji su je dobili po starom braniteljskom zakonu, ali tome se da doskociti, nazalost samo ponovnim zaposljavanjem i odradjenom barem 1 godine rada ili zaposljavanjem na "ugovor o dijelu" a tu 1 godina rada koja u ovom slucaju nije odredjena kalendarskih vec tu godinu zamjenjujue isplacenih vam barem cca 97000,00 kn bruto (to moze biti u ovom slucaju rad kroz duzi vremenski perijod (2 ili 3 godine), znaci vise od godine dok ne steknete ukupnu bruto isplatu od cca 97000,00 kn).

Nakon prestanka takvog rada mozete zatraziti ponovni izracun mirovine ili po ZOMO-u ili po ZOPHBDR-u (sad postojecem ili novom buducem nakon 01.01.2019.god.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , malicovjek je napisao:

Postovani Kompa,

ne kuzim zasto si se mucio to stavljati u svoj post, kad u linku u mom postu, posta iznad ovog tvog to isto sve pise.

Da bude odmah uočeno. 

Možda netko neće skužiti link. Odnosno da treba kliknuti na isti. 

Ima još uvijek ljudi koji to ne kuže. 

Ovako je uočljivije. 

Eto zašto. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , malicovjek je napisao:

Ovaj odgovor postovanom beni-u bi bio adekvatniji:

Nema povecanja mirovina prema novom braniteljskom zakonu onima koji su je dobili po starom braniteljskom zakonu, ali tome se da doskociti, nazalost samo ponovnim zaposljavanjem i odradjenom barem 1 godine rada ili zaposljavanjem na "ugovor o dijelu" a tu 1 godina rada koja u ovom slucaju nije odredjena kalendarskih vec tu godinu zamjenjujue isplacenih vam barem cca 97000,00 kn bruto (to moze biti u ovom slucaju rad kroz duzi vremenski perijod (2 ili 3 godine), znaci vise od godine dok ne steknete ukupnu bruto isplatu od cca 97000,00 kn).

Nakon prestanka takvog rada mozete zatraziti ponovni izracun mirovine ili po ZOMO-u ili po ZOPHBDR-u (sad postojecem ili novom buducem nakon 01.01.2019.god.)

Kako ćeš objasniti da zamrzavaš invalidsku mirovinu , koju si dobio zbog bolesti, i sada si "malo ozdravio" i ideš raditi dvije -tri godine da bi ti izračun mirovine bio veći a potom opet zatražiš invalidsku mirovinu tzv." odmrzneš" ju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , buda2 je napisao:

Kako ćeš objasniti da zamrzavaš invalidsku mirovinu , koju si dobio zbog bolesti, i sada si "malo ozdravio" i ideš raditi dvije -tri godine da bi ti izračun mirovine bio veći a potom opet zatražiš invalidsku mirovinu tzv." odmrzneš" ju.

Poštovani buda2, stari korisniče Legalisa.

Novi Zakon o hrvatskim braniteljima je predvidio mogućnost rada za korisnike invalidskih mirovine, za neke i bez zamrzavanja uz rad do 3,5 sati.

Nema odmrzavanja i zamrzavanja već rad uz primanje pune mirovine.

 Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , malicovjek je napisao:

Ovaj odgovor postovanom beni-u bi bio adekvatniji:

Nema povecanja mirovina prema novom braniteljskom zakonu onima koji su je dobili po starom braniteljskom zakonu, ali tome se da doskociti, nazalost samo ponovnim zaposljavanjem i odradjenom barem 1 godine rada ili zaposljavanjem na "ugovor o dijelu" a tu 1 godina rada koja u ovom slucaju nije odredjena kalendarskih vec tu godinu zamjenjujue isplacenih vam barem cca 97000,00 kn bruto (to moze biti u ovom slucaju rad kroz duzi vremenski perijod (2 ili 3 godine), znaci vise od godine dok ne steknete ukupnu bruto isplatu od cca 97000,00 kn).

Nakon prestanka takvog rada mozete zatraziti ponovni izracun mirovine ili po ZOMO-u ili po ZOPHBDR-u (sad postojecem ili novom buducem nakon 01.01.2019.god.)

konkretno ja sam 2005. dobio proffesionalnu i cijelo vrijeme radim, do sad. e sad više ne mogu. znači li to da mogu tražiti novi izračun jer bi mi civilni dio bio veći s obzirom da sam 13 godina uplaćiovo doprinose??

 

I još ako može po kojem zakonu.

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 29 minuta, malicovjek je napisao:

Sta se sad dogadja sa vasom profesionalnom mirovinom dok radite, jel umanjena ili...

Kako sam iz vasih dosadasnjih postova iscitao da sad imate 46 godina starosti jedino sto mozete je da zatrazite ponovni izracun invalidske mirovine jer ste za prijevremenu i starosnu mirovinu premladi.

dobiva se 0,667 od cijele. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, prof je napisao:

Poštovani buda2, stari korisniče Legalisa.

Novi Zakon o hrvatskim braniteljima je predvidio mogućnost rada za korisnike invalidskih mirovine, za neke i bez zamrzavanja uz rad do 3,5 sati.

Nema odmrzavanja i zamrzavanja već rad uz primanje pune mirovine.

 Lijep pozdrav

Ako vlasnik firme zaposli hrvatskog branitelja koji je u mirovini mora li plačati mirovinsko i socijalno za istog ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 44 minuta, buda2 je napisao:

Znači nemaju nikakve benificije ( financijske) ako zaposle branitelja koji je već u mirovini.više im se isplati zaposliti mlađahnog radnika sa biroa.

Sve zavisi od dogovora s poslo davcem oko posla i plaće, te želje poslodavca za baš tom osobom u mirovini za koju zna i siguran je da će isti posa za njega  obaviti sigurnije i odvovornije nego netko 3 puta mlađi. 

Što se tiče doprinosa, poslodavac ih uplačuje normalno ali se iste uplate neće odnositi na visinu mirovine nakon raskida ugovora jer se ni mirovina tijekom rada neće dirarati. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , buda2 je napisao:

Znači nemaju nikakve benificije ( financijske) ako zaposle branitelja koji je već u mirovini.više im se isplati zaposliti mlađahnog radnika sa biroa.

Samo porezna olakšica za poslodavce koji zaposle djecu smrtno stradalih ili nestalih branitelja, i to tako da će plaćati samo doprinose za mirovinsko, odnosno bit će oslobođeni doprinosa za zdravstveno osiguranje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo da dodam, ovo se tice svih invalida:

"Poticaji pri zapošljavanju osoba s invaliditetom

Poslodavci koji zapošljavaju osobe s invaliditetom, kao i osobe s invaliditetom koje se samozapošljavaju mogu ostvariti niz poticaja koje osigurava Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom

Poticaji pri zapošljavanju uključuju sljedeće mjere:
  • subvenciju plaće
  • sufinanciranje troškova obrazovanja
  • sufinanciranje troškova prilagodbe mjesta rada
  • sufinanciranje troškova prilagodbe uvjeta rada
  • sufinanciranje kamata na kreditna sredstva namijenjena nabavi strojeva, opreme, alata ili pribora potrebnog za zapošljavanje osobe s invaliditetom
  • sufinanciranje troškova stručne podrške
  • posebna sredstva za inovativne programe zapošljavanja osoba s invaliditetom."
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svjetsko nacelo dijeli invaliditet apsolutan ili ne apsolutan pa brojevi 30% 40% invaliditeta nisu svjetska pravna klasa dakle djeli se jedino u 100% i 60% i jos ne apsolutni dakle nista tocno dovedeno nije pomjerilima svjeta u republici Hrvatskoj no zadnji podatak da su toprimjetili i u uredima drzavne uprave i da sada povisuju sve invalide 30% na 40% hrvi a zatim valjda i uskladjuju i mirovine s tim

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , robertfranic45@gmail.com je napisao:

Svjetsko nacelo dijeli invaliditet apsolutan ili ne apsolutan pa brojevi 30% 40% invaliditeta nisu svjetska pravna klasa dakle djeli se jedino u 100% i 60% i jos ne apsolutni dakle nista tocno dovedeno nije pomjerilima svjeta u republici Hrvatskoj no zadnji podatak da su toprimjetili i u uredima drzavne uprave i da sada povisuju sve invalide 30% na 40% hrvi a zatim valjda i uskladjuju i mirovine s tim

ne kužim ništa??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, prof je napisao:

Poštovani buda2, stari korisniče Legalisa.

Novi Zakon o hrvatskim braniteljima je predvidio mogućnost rada za korisnike invalidskih mirovine, za neke i bez zamrzavanja uz rad do 3,5 sati.

Nema odmrzavanja i zamrzavanja već rad uz primanje pune mirovine.

 Lijep pozdrav

Upravo tako !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko vidim krajem prosle godine usvojen je "Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj skrbi" kojim se predvidjelo da od 01,travnja 2018.god osobna invalidnina podigne za 20%, ali koliko se iscitava iz teksta samo novim buducim invalidima.

http://www.sabor.hr/izvjesce-odbora-za-zdravstvo-i-socijalnu-polit0083

https://vlada.gov.hr/UserDocsImages//Sjednice/2017/11 studeni/69 sjednica Vlade Republike Hrvatske//69 - 6.pdf

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, malicovjek je napisao:

Koliko vidim krajem prosle godine usvojen je "Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj skrbi" kojim se predvidjelo da od 01,travnja 2018.god osobna invalidnina podigne za 20%, ali koliko se iscitava iz teksta samo novim buducim invalidima.

http://www.sabor.hr/izvjesce-odbora-za-zdravstvo-i-socijalnu-polit0083

https://vlada.gov.hr/UserDocsImages//Sjednice/2017/11 studeni/69 sjednica Vlade Republike Hrvatske//69 - 6.pdf

Budemo vidjeli 14.05., na idučoj isplati invalidnina da li je išta veća. S obzirom da piše od 1. 4.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 25 minuta, Kompa je napisao:

Budemo vidjeli 14.05., na idučoj isplati invalidnina da li je išta veća. S obzirom da piše od 1. 4.

Kompa, prijatelju nisi dobro proučio post malogčovjeka.ovdje se radi o invalidninama ( 1200 kn ) i o tuđoj njegi i pomoči (250 - 350 - 500 kuna ) koje isplačuje Centar za socijalnu skrb a ne Ministarstvo branitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija