Jump to content

Tužba osnovom dosjelosti


zelenairska

Preporučene objave

Moj je pok. otac upisan kao suvlasnik nekretnine, nedavno smo brat i ja kao njegovi nasljednici zaprimili tužbu u kojoj nas s ostalim suvlasnicima tužitelj tuži da je on u stvarnosti vlasnik predmetne nekretnine što proizlazi iz činjenica da je predmetnu nekretninu naslijedio iza smrti svoje majke, a ona ju je naslijedila iza smrti svoga muža. Kao dokaze prilaže rješenja o nasljeđivanju. dalje navodi da su on i njegovi prednici nekretninu koristili vše od 50 godina i da im korištenje i posjed nisu nikad osporavani od ničije strane. izvodi zaključak da je stekao pravo vlasništva na predmetnoj nekretnini pa makar dosjelošću. Iako brat i ja nismo upisani u zemljišnim knjigama nego naš pok. otac tužitelj je na neki nama nepoznat način došao do naše adrese dok je za sve ostale suvlasnike navedeno da su nepoznatog prebivališta što  ne odgovara istini jer su isti umrli i imaju nasljednike. Mogu li sudu u svojem odgovoru na tužbu predložiti da pozove i ostale nasljednike.

Na koji način mogu dokazati da nisam nikada čula niti dopustila tužitelju da koristi naše vlasništvo, niti mu je to dopustio moj otac. Kakve su mi šanse da uspijem u parnici? Čestica se nalazi izvan našeg mjesta stanovanja i mi je stvarno nismo koristili, a moj ju je otac naslijedio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Dosjelost

Moj je otac nekretninu kao i ostali suvlasnici naslijedio od svog rođaka. Tužitelj nije nikakva rodbina koliko je meni poznato, a u tužbi navodi da je nekretninu prema rješenju o nasljeđivanju naslijedio od svoje majke 1992. godine, a da je njegova majka nekretninu naslijedila od svog muža 1976. godine. rješenja o nasljeđivanju iako tužitelj navodi da ih prilaže uz tužbu nisam dobila u pozivu na odgovor na tužbu pa mi nije poznat njihov sadržaj. Mislim da mi je sud trebao to poslati kao prilog. Mogu li to tražiti od suda da mi dostavi?ističe mi rok za odgovor na tužbu , a sud mi je predaleko da bih napravila uvid u spis. Nije mi jasno zašto tužitelj prvo tvrdi da je vlasnik nekretnine i to navodno dokazuje rješenjima o nasljeđivanju, a zatim navodi da je nekretnina u posjedu pa traži vlasništvo dosjelošću. Nisam druge suvlasnike odnosno tužene htjela predlagati za svjedoke, naime tužitelj tuži suvlasnike koji su umrli i uz njihovo me i prezime stoji da su nepoznatog prebivališta, kako ja imam saznanja da su suvlasnici umrli i da imaju nasljednike željela sam obavijestiti sud o toj činjenici kako sud ne bi sve njih oglasio na oglasnoj ploči i time donio presudu zbog ogluhe. Mislite li da je to moguće, ako bar nas dvoje suvlasnika odgovorimo na tužbu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , zelenairska je napisao:

kako sud ne bi sve njih oglasio na oglasnoj ploči i time donio presudu zbog ogluhe. Mislite li da je to moguće, ako bar nas dvoje suvlasnika odgovorimo na tužbu.

Dovoljno je da jedan od tuženih odgovori na tužbu i nema presude zbog ogluhe

 

prije 2 sati , zelenairska je napisao:

Nije mi jasno zašto tužitelj prvo tvrdi da je vlasnik nekretnine i to navodno dokazuje rješenjima o nasljeđivanju, a zatim navodi da je nekretnina u posjedu pa traži vlasništvo dosjelošću.

Smatra da je ispunio pretpostavke za stjecanje prava vlasništva osnovom zakona,no presuda mu treba kao isprava za upis u zemljišne knjige.

 

prije 19 sati , zelenairska je napisao:

Na koji način mogu dokazati da nisam nikada čula niti dopustila tužitelju da koristi naše vlasništvo, niti mu je to dopustio moj otac. K

Teško će te dokazati da vi ni vaši pravni prednici 50 godina niste znali da neko drugi posjeduje vašu nekretninu.

 

prije 2 sati , zelenairska je napisao:

rješenja o nasljeđivanju iako tužitelj navodi da ih prilaže uz tužbu nisam dobila u pozivu na odgovor na tužbu pa mi nije poznat njihov sadržaj. Mislim da mi je sud trebao to poslati kao prilog. Mogu li to tražiti od suda da mi dostavi?ističe mi rok za odgovor na tužbu ,

Možete tražiti več u odgovoru na tužbu

prije 19 sati , zelenairska je napisao:

on i njegovi prednici nekretninu koristili vše od 50 godina i da im korištenje i posjed nisu nikad osporavani od ničije strane

Jel osporavano ili nije

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Matrix je napisao:

Dovoljno je da jedan od tuženih odgovori na tužbu i nema presude zbog ogluhe

 

Smatra da je ispunio pretpostavke za stjecanje prava vlasništva osnovom zakona,no presuda mu treba kao isprava za upis u zemljišne knjige.

 

Teško će te dokazati da vi ni vaši pravni prednici 50 godina niste znali da neko drugi posjeduje vašu nekretninu.

 

Možete tražiti več u odgovoru na tužbu

Jel osporavano ili nije

Tužitelj tvrdi da je u posjedu već 50 godina, ja o tome nemam saznanja, naime čestica se nalazi daleko od mog mjesta stanovanja i imamo mali suvlasnički dio , vodi se u vlasničkom listu kao vinograd, a u posjedovnom kao pašnjak. Ne razumijem zašto tužitelj nije dužan ako je počeo koristiti to zemljište provjeriti čije je vlasništvo, zar nije na njemu teret dokazivanja kako je stupio u posjed on ili njegovi prednici. Može li on dovesti svjedoke koji će reći da on obrađuje tu zemlju, a ja dovesti svoje koji će reći da ja tu  meditiram svako malo. Ispada da je najpametnije oglušiti se . Za donošenje presude zbog ogluhe i usvajanje njegovog zahtjeva trebaju li biti ispunjeni neki uvjeti ili sud na osnovi njegove tužbe samo donese presudu u njegovu korist. mogu li se na presudu koja je donesena zbog ogluhe žaliti?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 59 minuta, zelenairska je napisao:

Ne razumijem zašto tužitelj nije dužan ako je počeo koristiti to zemljište provjeriti čije je vlasništvo, zar nije na njemu teret dokazivanja kako je stupio u posjed on ili njegovi prednici.

Jasno da će dokazivati u postupku,no ako doista postoje rješenja o nasljeđivanju u kojima se konkretna nekretnina navodi kao izvanknjižno vlasništvo tužitelja,odnosno njegovih pravni prednika,i činjenica dugogodišnjeg posjedovanja,može itekako rezultirati presudom kojom se usvaja tužbeni zahtjev.

 

Prije 59 minuta, zelenairska je napisao:

Može li on dovesti svjedoke koji će reći da on obrađuje tu zemlju,

Jasno da može

 

Prije 59 minuta, zelenairska je napisao:

a ja dovesti svoje koji će reći da ja tu  meditiram svako malo.

Može,no dobro razmislite da li eventualne svjedoke izlažete kaznenom progonu,ovo iz razloga što u smislu citiranog sud nebi poklonio vjeru vašem iskazu,jer da ste tu dolazili kako navodite, očima treće osobe nebi promaklo da neko održava nekretninu a kamo li njenom vlasniku,usljed čega bi se vaši svjedoci doveli u nezgodnu situaciju,...iz tog razloga krajnji oprez.

 

Prije 59 minuta, zelenairska je napisao:

za donošenje presude zbog ogluhe i usvajanje njegovog zahtjeva trebaju li biti ispunjeni neki uvjeti

ako iz činjenične podloge i podastrih dokaza proizilazi osnovanost zahtjeva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

izgleda ako odgovorim na tužbu mogu ostati bez nekretnine i još platiti sudske troškove i ostalo ,više nego zemljište vrijedi. Zar se može nešto naslijediti ako ne doneseš vlasnički list, znam da su me u ostavini tražili zemljišno knjižni izvadak, a ne posjedovni list? Mora li sud u ovoj parnici imenovati posebne skrbnike za suvlasnike nepoznatog prebivališta.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija