Jump to content

100.000 tema na Legalis portalu!  Nakon 16 godina od pokretanja ove stranice, dana 31.07.2019. na Legalis portalu je pokrenuta 100.000-ta tema. Time je na ovom portalu raspravljeno više od 100 tisuća pravnih pitanja, i to kroz 526.000 pojedinačnih objava korisnika. U ovom trenutku Legalis portal broji 90.700 registriranih korisnika.

sophiepravo

opoziv ugovora o darovanju

Preporučene objave

baka i djed su 2010. godine darovali kuću sa zemljištem svojoj kćeri; ugovora o doživotnom uzdržavanju nema, ali je postojao usmeni dogovor da će se brinuti o njima, pomagati im u svakom smislu, dakle, skrbiti o njima, a to je i bio motiv za sklapanje darovnog ugovora, što je po mom mišljenju prijevara; nakon što se uknjižila kao vlasnica nekretnine, dakle od 2010. godine kćer više nije posjetila ni kontaktirala svoje roditelje, djed je u međuvremenu umro, a baka je u 89. godini života tužila kćer i zatražila opoziv darovanja zbog grube nezahvalnosti; ali baka je umrla prije ročišta; mi (moja majka, brat, njegova žena...) smo se brinuli o njima do smrti, što je i obveza moje majke-briga za roditelja, dok je moja teta dolazila u zadar na ljetovanje- boravila u hotelu, i trošila neumjereno, a da nije niti kontaktirala majku; trenutno čekamo poziv na ostavinsku raspravu, i tada bi trebali dobiti od njezine odvjetnice spis i pitanje je: što i kako dalje? da li mi nastavljamo tamo gdje je baka stala- jer na djedov dio nemamo pravo, u smislu tužbenog zahtjeva, dakle, da li dalje tražimo opoziv darovanja iz tih istih razloga- gruba nezahvalnost, zakonska obveza uzdržavanja...ili zahtjev treba biti drugačiji, ujedno i tražimo kvalitetnog odvjetnika u  zadru? 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 8 sati , sophiepravo je napisao:

u smislu tužbenog zahtjeva, dakle, da li dalje tražimo opoziv darovanja iz tih istih razloga- gruba nezahvalnost, zakonska obveza uzdržavanja...ili zahtjev treba biti drugačiji,

Prema stavu Vrhovnog suda RH zauzetog u reviziji Rev-1688/98 od 23.05.2001.nasljednik koji je preuzeo parnicu iza pokojne tužiteljice ne može isticati drukčiji tužbeni zahtjev od tužiteljice, već da može nastaviti spor samo u sklopu već postavljenog tužbenog zahtjeva, jer je opoziv darovanja osobno pravo tužiteljice koje ne prelazi na njezine nasljednike.
 
Nadalje u konkretnom slučaju iz činjeničnog stanja se nemože zaključiti pravodobnost tužbe u smislu subjektivnog roka od godinu dana od dana saznanja razloga za opoziv.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, sophiepravo je napisao:

baka je u 89. godini života tužila kćer i zatražila opoziv darovanja zbog grube nezahvalnosti; ali baka je umrla prije ročišta

Jel sud u smislu čl.212 ZPP donijeo rješenje o prekidu postupka.

 

Prije 11 minuta, sophiepravo je napisao:

angažirati odvjetnika i podnijeti tužbu

Nema novog podnošenja tužbe,obzirom da nasljednici preuzimaju več započeti postupak,osnovom odredaba čl.215 ZPP,no sasvim izvjesno da će se zastati do pravomočnog okončanja ostavinskog postupka.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

ne, nije donijeto rješenje o prekidu postupka, bar mi o tome nemamo nikakvih saznanja. na koji način moja majka može preuzeti postupak, prijedlogom, na poziv suda- kako? što trebamo konkretno napraviti prije ostavinske rasprave- da na nju dođemo pripremljeni?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 10 sati , sophiepravo je napisao:

nije donijeto rješenje o prekidu postupka, bar mi o tome nemamo nikakvih saznanja

Uputiti sudu podnesak sa pozivom na broj predmeta,kojim dostavljate informaciju o činjenici smrti tužiteljice,a kao dokaz priložiti izvod iz matične knjige umrlih.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Ako je tužiteljica imala punomoćnika, njegova punomoć je njezinom smrću prestala, tako da on više nema pravo poduzimati radnje u tom postupku, ali je nekako uobičajeno da Vas on kontaktira, ili Vi njega, pa da mu vi kao nasljednici izdate novu punomoć..

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

nakon podneska 15.03. kojim sam obavijestila sud o smrti tužiteljice, prema e-predmetu donijeto je rješenje o prekidu, a danas smo primili dopis da je u tijeku parnični postupak i da u roku 15 dana dostavimo rješenje o nasljeđivanju ili drugi dokaz tko su nasljednici, što sad- pričekati ostavinski, pretpostavljam da nema nekog roka u kojem bi to trebalo biti??, da li moja majka sad dolazi na mjesto bake kao tužiteljica? kakav dokaz ona uopće može dostaviti na takav dopis? 

 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, Ruby_Danderfluff je napisao:

dok god nemate pravomoćno rješenje o nasljeđivanju, niste legitimirani za preuzimanje postupka,

Prema stavu VTS RH zauzetog u odluci br.Pž-3039/97  od  11.  studenog 1997.postupak  koji  je  prekinut  zbog  smrti  stranke  nastaviti  će  se  kada  nasljednici  preuzmu  parnični postupak.  Za  nastavak  postupka  nije  nužno  prilaganje  rješenja  ostavinskog  suda.   

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 57 minuta, Matrix je napisao:

Prema stavu VTS RH zauzetog u odluci br.Pž-3039/97  od  11.  studenog 1997.postupak  koji  je  prekinut  zbog  smrti  stranke  nastaviti  će  se  kada  nasljednici  preuzmu  parnični postupak.  Za  nastavak  postupka  nije  nužno  prilaganje  rješenja  ostavinskog  suda.   

I stand corrected, mada je ova praksa suprotna izričitoj zakonskoj odredbi čl. 101 što se tiče prestanka punomoći. Ovdje će se pojaviti problem što se nasljednik pojavljuje istovremeno i na aktivnoj i na pasivnoj strani.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×