Jump to content

odlazak u mirovinu


aden

Preporučene objave

Rođen sam 21.09.1954.U radnom odnosu sam neprekidno od 22.07.1975. godine.Imam mogućnost ići u starosnu mirovinu za dugotrajne osiguranike(tzv. Mrsićeva mirovina).a 2019. mogu ići u starosnu mirovinu.Imam pitanja:koja mi je opcija povoljnija(radim u HŽ-u) i kojim datumom treba ići u starosnu mirovinu za dugotrajne osigurane,a kojim datumom i starosnu mirovinu.Napominjem da su mi primanja podjednaka za 2017.i 2018.g. Molim odgovor. ZLATKO HENN        

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, aden je napisao:

Rođen sam 21.09.1954.U radnom odnosu sam neprekidno od 22.07.1975. godine.Imam mogućnost ići u starosnu mirovinu za dugotrajne osiguranike(tzv. Mrsićeva mirovina).a 2019. mogu ići u starosnu mirovinu.Imam pitanja:koja mi je opcija povoljnija(radim u HŽ-u) i kojim datumom treba ići u starosnu mirovinu za dugotrajne osigurane,a kojim datumom i starosnu mirovinu.Napominjem da su mi primanja podjednaka za 2017.i 2018.g. Molim odgovor. ZLATKO HENN        

Kao sto Vam je odgovorio postovni sivko u starosnu mirovinu po sili mirovinskog zakona otici cete sa navrsenih 65 godina zivota, i tu nemamo sto povoljnije razmisljati.

Sto se tice starosne mirovine za dugogodisnjeg osiguranika (po ZOMO-u, uvijet 60 godina starosti i 41 godina uplacenog mirovinskog osiguranja), e tu se vec moze razmisljati i kombinirati sta je povoljnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema postojecem ZOMO-u clanak 85., stavak 4.:

" Polazni faktor za određivanje starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika iz članka 35. ovoga Zakona, koji prvi put stječe mirovinu nakon navršene 60. godine života i ima 41 godinu staža osiguranja u efektivnom trajanju, utvrđuje se tako da se polazni faktor iz stavka 1. ovoga članka povećava za 0,15% po mjesecu za svaki mjesec nakon navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na tu mirovinu, a najviše za pet godina."

Prema tome najpovoljnije bi vam bilo kad bi u mirovinu otisli kad navrsite 64 godine i 11 mjeseci zivota, pa bi sa naslova povecanja "polaznog faktora", mogli dodatno povecati mirovinu za 8,85%, jer kad navrsite 65 godina zivota i idete u punu starosnu mirovinu gubite to pravo za postotno povecanje "polaznog faktora".

Znaci da bi zahtjev za mirovinu trebali predati 25.07.2019. godine (mjesec dana prije) sa u obrascu navedenim datumom odlaska u mirovinu 25.08.2019. godine.

No ipak ima manjih problema koje se nazalost protive tome, a to je najavljena izmjena mirovinskog zakona koja bi po najavama valadajucih trebala biti obavljena do kraja ove godine (navodno krece u 9. mjesecu), a dio izmjena bio bi i ukidanje tog stavka 4. u clanku 85.

Stoga trebate aktivno pratiti najavljene promjene zakona i promptno reagirati (odmah predati zahtjev za mirovinom), prije stupanja novog izmjenjenog zakona na snagu.

U slucaju da on stupi na snagu od 01.01.2019. god. vase povecanje "polaznog faktora" na dan 25.12.2018. god. bilo bi 51 mjesec x 0,15% = 7,65%

Sto znaci da vam je za primjer izracunata mirovina cca 4000 kn, sa ovih 7,65% mirovina bi vam bila veca za cca 300 kn dozivotno.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija