Jump to content

HT izgradio nešto na mojoj zemlji bez pitanja


miilleenium

Preporučene objave

Pozdrav.
Neki dan sam dobio poštom neke papire Od HT-a za koje 
nisam siguran da znam što znače, pa mi treba pomoć.
Koliko sam ja shvatio, Hrvatski Telekom je bez pitanja
izgradio nešto na mojoj zemlji(nisam bio duže tamo),
sad lažu da mi isplaćuju vec nekoliko mjeseci a nemaju
ni moj račun jer me tek traže da im ga pošaljem u tim papirima.
I onda još ONI MENI određuju cifru koju će mi platit.
Ako je stvarno tako, zanima me da li oni smiju to napravit
bez mog znanja/pristanka?
Zanima me savjet nekoga tko se razumije, što napraviti?
Zahvaljujem svakom ko pogleda.

U nastavku šaljem sadržaj pošte...

Prvi papir je od Hrvatskog Telekoma i kaže:

"U prilogu vam dostavljamo potvrdu o pravu puta broj: XXXXX
koju je dana 14.2.2018. izdao HAKOM, a u kojoj je sukladno Zakonu
o elektroničkim komunikacijama i Pravilniku o potvrdi i naknadi za
pravo puta obračunata naknada za elektroničku komunikacijsku
infrastrukturu Hrvatskog Telekoma d.d. POSTAVLJENU NA VAŠOJ NEKRETNINI
navedenoj u prilogu 1. potvrde.
Kako bismo vam mogli isplaćivati godišnju naknadu obračunatu sukladno
izdanoj potvrdi o pravu puta, molimo vas da nam dostavite popunjene
niže trazene podatke slanjem na fax ili e-mail."

-Ispod me traže broj žiro računa i OIB.


Drugi papir (HAKOM, Potvrda o pravu puta):

"Sjedište infrastrukturnog operatora : HT d.d.
 Ime i prezime vlasnika : (Ima nas nekoliko)
 Adresa...
 Površina : 200 m2
 Iznos naknade za pravo puta  : 1.800.50 kn / 200 m2"

---

Pise i da mi plaćaju naknadu od studenog 2017., iako to nije točno.
Šta napravit, i kako je to moguće da oni samo tako postave
infrastrukturu, šta god to bilo, i jos lažu  da mi isplaćuju,
a tek me sad traže podatke za uplatu, par mjeseci kasnije.
Zahvaljujem ako neko ima kakav savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , miilleenium je napisao:

Koliko sam ja shvatio, Hrvatski Telekom je bez pitanja
izgradio nešto na mojoj zemlji(nisam bio duže tamo),

Dakle, vi uopće ne znate da li je na vašoj zemlji postavljen npr. repetitor, ili je (vjerojatnije) napravljen put kojim bi se HT djelatnici koristili za pristup repetitoru, ili je tek povučen (ukopan) kabel ili zračni vod sa pokojim stupom preko vaše zemlje....

Kako bi bilo da prije bilo kakve dalje rasprave ustanovite što je točno napravljeno?

Jer, oprostite, ako se radi o nekom zapuštenom komadu zemljišta koji niste godinama posjetili, nego tek iz dopisa doznajete da vam je netko tamo nešto postavio... netko bi čak mogao postaviti pitanje tko je u posjedu te nekretnine.

Citiraj

sad lažu da mi isplaćuju vec nekoliko mjeseci a nemaju
ni moj račun jer me tek traže da im ga pošaljem u tim papirima.
I onda još ONI MENI određuju cifru koju će mi platit.
Ako je stvarno tako, zanima me da li oni smiju to napravit
bez mog znanja/pristanka?
Zanima me savjet nekoga tko se razumije, što napraviti?

Uobičajena praksa je da se postave obavijesti na terenu u vezi planirane trase komunalne infrastrukture i pozovu građani da se izjasne i stave prigovore. Ne znam u konkretnom slučaju je li to ispoštovano, ali vi čini se niste ni mogli znati za to ako niste dolazili na svoj posjed dugo vremena. A nije vas nitko od susjeda obavijestio...

Citiraj

Prvi papir je od Hrvatskog Telekoma i kaže:

"U prilogu vam dostavljamo potvrdu o pravu puta broj: XXXXX
koju je dana 14.2.2018. izdao HAKOM, a u kojoj je sukladno Zakonu
o elektroničkim komunikacijama i Pravilniku o potvrdi i naknadi ...

Ako se ne očitujete o zahvatu, smatra se da pristajete, i HAKOM će rutinski odraditi u skladu sa zakonom.

 

Citiraj

 Ime i prezime vlasnika : (Ima nas nekoliko)
 Adresa...
 Površina : 200 m2
 Iznos naknade za pravo puta  : 1.800.50 kn / 200 m2"

Je li možda netko drugi od suvlasnika znao za ovo? I ta naknada - je li to jednoktarna nanada, godišnja renta, što?

I je li na tih 200 metara izgrađen repetitor (sumnjam da ipak nije bez dozvole vlasnika zemljišta), ili je to prilazni put ili tek zračni vod sa nekoliko stupova?

 

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , felixx je napisao:

Dakle, vi uopće ne znate da li je na vašoj zemlji postavljen npr. repetitor, ili je (vjerojatnije) napravljen put kojim bi se HT djelatnici koristili za pristup repetitoru, ili je tek povučen (ukopan) kabel ili zračni vod sa pokojim stupom preko vaše zemlje....

Ne znam jer par godina nisam bio tamo, nije mi blizu, ali ne vidim kako bi to uopće bilo bitno, pa to je i dalje moja zemlja a oni su bez pitanja "upali" na nju. 

Jedan od razloga zašto sve ovo ispitujem je osobne naravi. Prije par godina kad sam bio HT-u dužan jedva 700 kuna, a nisam ni znao jer mi ništa nisu poslali, došlo je do toga da sam godinu kasnije morao vraćat skoro 10.000 kuna. Tada nisu imali milosti niti volje za ikakav dogovor, i upravo iz tog razloga ja ne želim pristat na nikakve dogovore s njima, a pogotovo ne na ovaj način. Da oni meni posalju papir u stilu "samo potpišite ovdje i sve će bit ok", i još ONI odrede koliko će mi dat za to.

Citiraj

Kako bi bilo da prije bilo kakve dalje rasprave ustanovite što je točno napravljeno?

Mijenja li to išta sa zakonske strane? Nije li zakonski definirano jel se to smije il ne smije, bez obzira šta ja ustanovim?

Citiraj

Jer, oprostite, ako se radi o nekom zapuštenom komadu zemljišta koji niste godinama posjetili, nego tek iz dopisa doznajete da vam je netko tamo nešto postavio... netko bi čak mogao postaviti pitanje tko je u posjedu te nekretnine.

Opet isto pitanje. Mijenja li to išta?

Smijem li i ja onda šetat po polju, vidjet neku zaraslu livadu i zaključit da ju dugo niko nije posjetio pa si izgradit kuću na tom mjestu, a ako se ikad javi vlasnik, ja njemu pošaljem cifru koju će dobit?

Citiraj

Uobičajena praksa je da se postave obavijesti na terenu u vezi planirane trase komunalne infrastrukture i pozovu građani da se izjasne i stave prigovore. Ne znam u konkretnom slučaju je li to ispoštovano, ali vi čini se niste ni mogli znati za to ako niste dolazili na svoj posjed dugo vremena. A nije vas nitko od susjeda obavijestio...

Nisam siguran jesu li to odradili, ali iz razgovora s par ljudi zaključujem da nitko nema pojma da je ikakva obavijest bila.

Citiraj

Ako se ne očitujete o zahvatu, smatra se da pristajete, i HAKOM će rutinski odraditi u skladu sa zakonom.

Šta točno mislite pod time da se očitujem?

Ako im pošaljem potpis, smatra se da pristajem. Kako se očitovat da ne pristajem, ne poslat im potpis i broj računa?

Zar je to što su oni napravili u skladu sa zakonom?

Citiraj

Je li možda netko drugi od suvlasnika znao za ovo? I ta naknada - je li to jednoktarna nanada, godišnja renta, što?

I je li na tih 200 metara izgrađen repetitor (sumnjam da ipak nije bez dozvole vlasnika zemljišta), ili je to prilazni put ili tek zračni vod sa nekoliko stupova?

Od suvlasnika nitko nije znao za to, svi su dobili iste papire nakon mene.

Što se tiče naknade, ne znam. Napisao sam gore točan sadržaj papira pa i mene zanima kako ste vi to shvatili. Godišnja, jednokratna? Nigdje ne piše, ne znam.

 

Kao što sam gore napomenuo, pored svega imam i osobne razloge da im ne dopustim to, bez obzira radi li se o stupu, satelitu, radaru, ili poljskom wc-u.

HT  +++NEMA+++  moju dozvolu za išta takvo, barem ne za cifru koju oni odrede.

Zanima me na čijoj je strani zakon, odnosno što mogu napravit. 

Hvala što ste izdvojili vremena.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo, otiđite na svoju zemlju, vidite i slikajte o čemu se radi. Drugo, razgovarajte sa HT-om, koliko god bili u lošim odnosima, uvijek je bolje (prije) razgovarati. Treće, spremite se na dugu pravnu borbu, jer HT je "država u državi". Četvrto (a možda i prvo), ne potpisujte im ništa, ni da pristajete, ni da ne pristajete

Ne razgovarajte s njima telefonom, nego dođite kod njih i tražite nekog (pod)šefa.....tražite PISMENI NALOG ZA IZVOĐENJE RADOVA na vašoj zemlji, tko ga je odobrio i potpisao

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , miilleenium je napisao:

Ne znam jer par godina nisam bio tamo, nije mi blizu, ali ne vidim kako bi to uopće bilo bitno, pa to je i dalje moja zemlja a oni su bez pitanja "upali" na nju. 

Kako vam je savjetovano, otiđite prvo do te svoje zemlje i vidite što je od radova izvedeno.

Ili otiđite do HAKOM-a i tražite uvid u dokumentaciju za radove izvedene na vašem zemljištu. Ne bih savjetovao da baš tražite info od HT-a.

Tek kada ustanovite kakav je točno zahvat izveden na vašem zemljištu, možemo vas dalje savjetovati.

Citiraj

Jedan od razloga zašto sve ovo ispitujem je osobne naravi. Prije par godina kad sam bio HT-u dužan jedva 700 kuna, a nisam ni znao jer mi ništa nisu poslali, došlo je do toga da sam godinu kasnije morao vraćat skoro 10.000 kuna.

Za taj spor ste tada trebali potražiti pravni savjet. Nisam siguran da postoji ijedan zakonit postupak u kojem propust da se plati 700 kuna može u godinu dana rezultirati naplatom 10000 kuna.

A u sukobe ove vrste treba ulaziti hladne glave i birati bitke koje možete dobiti.

Citiraj

Tada nisu imali milosti niti volje za ikakav dogovor, i upravo iz tog razloga ja ne želim pristat na nikakve dogovore s njima, a pogotovo ne na ovaj način. Da oni meni posalju papir u stilu "samo potpišite ovdje i sve će bit ok", i još ONI odrede koliko će mi dat za to.

 

 

Citiraj

Smijem li i ja onda šetat po polju, vidjet neku zaraslu livadu i zaključit da ju dugo niko nije posjetio pa si izgradit kuću na tom mjestu,

Ne smijete izgraditi kuću, ali postavljanje vodova infrastrukture spada u kategoriju koja se rješava izvlaštenjem. 

A zapušteno zemljište možete prijaviti, pa vlasnik dobije nalog da zemljište očisti i kultivira. Ili će se za takve radove izdati nalog da to obavi netko drugi a vlasniku ispostaviti račun.

Želite li se s rogatima bosti, onda znajte da i oni imaju par aduta u rukavu.

Citiraj

Što se tiče naknade, ne znam. Napisao sam gore točan sadržaj papira pa i mene zanima kako ste vi to shvatili. Godišnja, jednokratna? Nigdje ne piše, ne znam.

Naknade su definirane pravilnikom. Vidite sa njima o kakvoj se naknadi radi. Vjerojatno je to jednokratna naknada za djeomično izvlaštenje za koridor voda.

Ne znam o kakvom se to vašem zemljištu radi, ali pokušajte sami vidjeti koje bi novce mogli dobiti da to zemljište morate hitno prodati. 

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 47 minuta, felixx je napisao:

Kako vam je savjetovano, otiđite prvo do te svoje zemlje i vidite što je od radova izvedeno.

Ili otiđite do HAKOM-a i tražite uvid u dokumentaciju za radove izvedene na vašem zemljištu. Ne bih savjetovao da baš tražite info od HT-a.

Tek kada ustanovite kakav je točno zahvat izveden na vašem zemljištu, možemo vas dalje savjetovati.

Zahvaljujem obojici na savjetima. 

I mislio sam otići tamo, ali ne mogu ovih dana, radim a nije mi baš blizu.

Citiraj

Za taj spor ste tada trebali potražiti pravni savjet. Nisam siguran da postoji ijedan zakonit postupak u kojem propust da se plati 700 kuna može u godinu dana rezultirati naplatom 10000 kuna.

Trebao sam, ali eto, na kraju sam im sve to platio. 

Nitko normalan ne bi pomislio da postoji tako nešto, ali to se dogodilo. Gore sam samo okvirno rekao, zapravo je bilo oko 9000 kuna i bilo je malo vise od godine dana, godina i pol možda, ali opet...

 

Citiraj

A u sukobe ove vrste treba ulaziti hladne glave i birati bitke koje možete dobiti.

Svjestan sam toga, zato i jesam na ovom forumu. Jer me zanima što napraviti i jel ima smisla išta poduzimat, odnosno ko je "favorit" u toj "bitci"? 

Citiraj

 

Ne smijete izgraditi kuću, ali postavljanje vodova infrastrukture spada u kategoriju koja se rješava izvlaštenjem. 

A zapušteno zemljište možete prijaviti, pa vlasnik dobije nalog da zemljište očisti i kultivira. Ili će se za takve radove izdati nalog da to obavi netko drugi a vlasniku ispostaviti račun.

 

Citiraj

Želite li se s rogatima bosti, onda znajte da i oni imaju par aduta u rukavu.

To sam i pretpostavljao. Kao što rekoh, zato i jesam ovdje, da se informiram ko je "rogatiji" po zakonu u ovom slučaju.

 

uređeno: od miilleenium
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 21 minuta, miilleenium je napisao:

Jer me zanima što napraviti i jel ima smisla išta poduzimat, odnosno ko je "favorit" u toj "bitci"? 

...Kao što rekoh, zato i jesam ovdje, da se informiram ko je "rogatiji" po zakonu u ovom slučaju.

U ovakvim sporovima, velika tvrtka koja gradi infrastrukturu ima uvijek određenu prednost. 

Ako želite uticati na neki projekt, recimo trasu infrastrukture, jako je važno da odmah reagirate na predloženi projekt i tražite izmjene. Recimo, da vam ne povuku zračni vod i postave stupove posred vaše parcele nego recimo uz među gdje neće toliko smetati. Ako ne reagirate, oni postave kako im najbolje paše.

Za naknadu se u razumnoj mjeri možete pogađati. Ali to ima smisla ako se radi o recimo vrijednijoj građevinskoj čestici. Upitno je koliko uopće ta vaša zapuštena čestica vrijedi. 

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija