Jump to content

Darovanje novca u obitelji


josephwolf

Preporučene objave

Poštovani, 

 

baka unuci ( mojoj supruzi) želi darovati veći iznos novca. Baka ima dvoje djece, ali ne želi da nitko od njih to zna.

Pošto je moja supruga dosta brinula o baki, za razliku od njene djece koja je nisu zadnjih pet godina obišla. 

Baka želi dati novce ovako, podići sa računa i dati, bez ugovora o darivanju,.. 

 

Dali se to može napraviti sa pravne strane (porijeklo novca) te ako se složi ugovor, treba li ga ovjeriti kod javnog bilježnika i platiti porez na dar (pošto je novac od ušteđevine koja se dugo godina skupljala, pa je porez plaćen kroz svaku plaću od koje je izuzet štedni ulog).

 

Ako se na komad papira napiše : ja (OIB) darujem mojoj unuci (OIB) iznos xxx eura, te obje strane potpišu, smatra li se to urednom potvrdom??!!

 

Zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Može li pojašnjenje! 

 

Dakle ugovor o darivanju vrijedi i bez javnobilježničke ovjere, a što je sa porezom, baka - unuka relacije podilježe ili ne plaćanju poreza?? Pa suludo je da novac od štednje, dakle plaća koje su ostvarivane zadnjih 50 godine i na koje je po automatizmu uziman porez sad opet bude oporezovan a prenosi se na mlađu članicu obitelji!??

 

Zahvaljujem na ogdovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , josephwolf je napisao:

a što je sa porezom,

U skladu s odredbama Zakona o lokalnim porezima porez na nasljedstva i darove plaća se na gotov novac, novčane tražbine i vrijednosne papire (vrijednosnice) te na pokretnine, ako je pojedinačna tržišna vrijednost pokretnina veća od 50.000,00 kuna na dan utvrđivanja porezne obveze.

 

prije 3 sati , josephwolf je napisao:

baka - unuka relacije podilježe ili ne plaćanju poreza?

Nepodliježe,sukladno odredbama čl.9 Zakona o lokalnim porezima

 

prije 3 sati , josephwolf je napisao:

Dakle ugovor o darivanju vrijedi i bez javnobilježničke ovjere

Točno,obzirom da se neradi o nekretninama u kojem slučaju za provedbu ugovora kroz zemljišne knjige ZZK uvjetuje ovjeru potpisa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija