Jump to content

Novac iz pricuve


Doll92

Preporučene objave

Vlasnica sam manjeg stana u Gajevoj ulici , Zagreb. Stan se nalazi na zadnjem katu i ove zime je pocelo prokisnjavati. 

Ostali vlasnici se spremaju dizati kredit za obnovu fasade dok o popravku krova uopce nema govora. Pricuvu placam redovito i nema nikakvih dugovanja. Stan je ujedno i u najmu (ja ne zivim tamo ali sam vlasnica ). 

Zanima me sto ja mogu uciniti kako bi se problem krova rijesio . 

 

Hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Krov spada pod zajedničke djelove zgrade i sanira se iz pričuve.

U praksi se većinom dogodi da nitko nije za to osim vlasnika stanova koji su na zadnjem katu. 

 

Ako je krov star i u lošem stanju, probajte dogovoriti da kada već uzimate kredit, da se sanira i krovište.

Ukoliko takav dogovor nije moguć, tražite od upravitelja zgrade popravak/sanaciju jer vam curi u stan.

Proboj vode u stan smatra se hitnom intervencijom i oni bi to morali napraviti.

Opet, u praksi, dolazi do toga da se nailazi na otpor jer nema novaca na računu pričuve, jer se suvlasnici ne slažu itd...

 

Zadnja opcija vam je angažiranje odvjetnika i vještaka koji bi utvrdio situaciju.

Nakon toga popravite krovište na svoj trošak i tada tužbom protiv ostalih suvlasnika tražite povrat investicije.

 

Da li ste u stanu vi, podstanar ili je stan prazan, to je nebitno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Doll92 je napisao:

Ostali vlasnici se spremaju dizati kredit za obnovu fasade dok o popravku krova uopce nema govora. Pricuvu placam redovito i nema nikakvih dugovanja. Stan je ujedno i u najmu (ja ne zivim tamo ali sam vlasnica ). 

Hvala 

obnova fasade je poboljšica  za koju je potrebna 100% suglasnost svih suvlasnika.

da se radi o popravci fasade dovoljna je 51% suvlasnika.

uvjetuj pristanak za kredit za fasadu popravkom krova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 23 minuta, bovu je napisao:

obnova fasade je poboljšica  za koju je potrebna 100% suglasnost svih suvlasnika.

Osim ako se ne radi o energetskoj obnovi višestambenih zgrada za koju je prema odredbama Zakona o energetskoj učinkovitosti dovoljna natpolovična većina koja se prema tome zakonu računa prema suvlasničkim udjelima i broju suvlasnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...
, Spitfire je napisao:

Osim ako se ne radi o energetskoj obnovi višestambenih zgrada za koju je prema odredbama Zakona o energetskoj učinkovitosti dovoljna natpolovična većina koja se prema tome zakonu računa prema suvlasničkim udjelima i broju suvlasnika.

Pozdrav, mene zanima jedno...uzmimo u obzir gore navedenu opciju. Ja kao vlasnik stana u zgradi ne želim i ne pristajem na obnovu fasade. Na računu pričuve nema novca za fasadu i ostali žele dignuti kredit. Naravno da ga ja ne želim i neću potpisati niti otplaćivati. Može li se u tom slučaju ipak pristupiti obnovi fasade?  Hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Kad smo radili lift u zgradi, pričuva se nije nikome povećavala pa tako neće biti ni u opciji uređivanja fasade. Isključivo kredit. U tome je poanta priče. Zato me zanima kako oni misle naplatiti kredit od nas nkoji jednostavno, ne želimo taj izdatak. Ne postoji suglasnost 100% a sumnjam da bi bilo i 50% +1m2 koliko je inače bilo potrebno za ugradnju lifta. 

 

uređeno: od Damir3105
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 25 minuta, Damir3105 je napisao:

Isključivo kredit. U tome je poanta priče. Zato me zanima kako oni misle naplatiti kredit od nas nkoji jednostavno, ne želimo taj izdatak.  

Ukoliko suvlasnici prikupe potrebnu većinu glasova da se podigne kredit radi obnove fasade, tada takva odluka obvezuje sve suvlasnike zgrade kao korisnike kredita, bez obzira što nisu dali svoju suglasnost.

U općim uvjetima banaka pri odobravanju kredita suvlasnicima stambenih zgrada, stoji da je uvjet za odobravanje kredita utvrđena naplativost pričuve, jer će se kredit naplaćivati iz tih sredstava. Ukoliko na računu zajedničke pričuve ne bi bilo dostatnih sredstava ili bi iz nekog razloga račun bio blokiran, tada su svi suvlasnici dužni podmirivati ratu kredita direktnom uplatom na račun kredita.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija