Jump to content

Neplaćanje alimentacije


jednamama25

Preporučene objave

Poštovanje,

tražila sam odgovore u već postojećim temama ali nisam shvatila odgovore, pa se nadam da ću ih ovdje dobiti na jednom mjestu.

Situacija ukratko: dijete je rođeno prije 5 godina, nas troje nismo nikada živjeli kao obitelj. u vrijeme kad je dijete imalo 1,5 god napokon sam dobila presudu da otac mora plaćati alimentaciju 950 kn te platiti zaostatke od rođenja djeteta. otac nikada do današnjeg dana nije platio niti jedne lipe iz svoga džepa za dijete. krajem 2015. ostvarila sam pravo na privremeno uzdržavanje od czssa. nije prošlo niti 3 mjeseca, a otac koji je uvijek radio na crno pronašao je legalan posao, s čije sam mu plaće ovrhom skidala oko 1200 kn mjesečno (ostatak mu je išao na zaštićeni račun). čim je shvatio da sam ga ovršila dao je otkaz. ovdje napominjem da mi je tada odvjetnica rekla da je tih par tisuća kn koji su u tom razdoblju ovršeni s njegova računa bilo jedva dostatno da pokrije kamate koje su mu se nakupile u prethodnom razdoblju, odnosno da se tim ovrhama nije uspjela naplatiti niti jedna rata, da ovrhe idu po principu prvo se brišu kamate, a onda rate. nakon toga je uslijedio problem. ponovno sam predala zahtjev za privremeno uzdržavanje nakon što je prošlo mjesec dana da on nije plaćao, tj kad mu se više nije imalo što ovršiti. do danas nisam dobila ni rješenje ni novce. A 3 godine od prvog dana donošenja odluke o privremenom uzdržavanju istječe ove jeseni. Moja pitanja u vezi cijele te situacije:

1. pitanje odnosi se na zastaru za koju sam tek danas saznala da postoji (do sad sam mislila da je nemoguće da alimentacija ode u zastaru) - pošto otac nikad nije plaćao alimentaciju hoće li sad kad je dijete navršilo 5 god ocu dug za prve mjesece djetetova života biti obrisan po principu šta sad, nikome ništa što to do sada nije naplaćeno.  ili će se to dogoditi kada prođe 5 godina od pravomoćne presude. nije mi jasno kako ti dugovi mogu samo nestati, a on ih nikad nije platio.

2. pitanje - kao što sam napisala, uskoro mi istječe 3 godine privremenog uzdržavanja, iako sam ja u tom periodu samo par mjeseci primala te novce. kada isteknu te 3 godine, imam li ponovno pravo tražiti u djetetovo ime to uzdržavanja nakon npr pol godine očevog neplaćanja ili više nikada to dijete neće imati pravo na privremeno uzdržavanje od države?

3. pitanje - na koji način da izračunam koliko je ustvari otac nama u ovom trenutku dužan- prije je postojao onaj kalkulator kojeg sada ne mogu pronaći. komplicirano mi je računati jer je tih 3 mjeseca država plaćala umjesto oca - pretpostavljam da to znači da je otac time oslobođen platiti djetetu za te mjesece, već vratiti državi taj dug, ali dijete je ta 3 mjeseca dobilo od države samo pola iznosa alimentacije, a je li u očev dug ulazi ostatak? 

hvala svima koji pročitaju ovo i pomognu svojim odgovorima. Ne bih željela da itko stekne dojam da mi je samo do novaca, dijete i ja sve ove godine živimo bez problema i bez njegovih novaca, ali boli me kad čujem da na crno zarađuje preko 10 tisuća kuna (u inozemstvu), provodi se po luksuznim mjestima, a dijete nikada od njega nije dobilo ni čokoladu (a viđa ga kada god pokaže želju, što je jako rijetko kada dođe u RH), a imam osjećaj da su mi ruke vezane i da ja tu ne mogu ništa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , jednamama25 je napisao:

1. pitanje odnosi se na zastaru za koju sam tek danas saznala da postoji (do sad sam mislila da je nemoguće da alimentacija ode u zastaru) - pošto otac nikad nije plaćao alimentaciju hoće li sad kad je dijete navršilo 5 god ocu dug za prve mjesece djetetova života biti obrisan po principu šta sad, nikome ništa što to do sada nije naplaćeno.  ili će se to dogoditi kada prođe 5 godina od pravomoćne presude.

Zastara jest 5 godina, ali zastara ne teče dok traje obveza uzdržavanja. Dakle, kad vaše dijete završi redovito školovanje i nakon toga prođe još jedna godina - tek tada počinje teći ova zastara od 5 godina za sav neplaćeni iznos alimentacije (plus kamate).

prije 5 sati , jednamama25 je napisao:

 hvala svima koji pročitaju ovo i pomognu svojim odgovorima. Ne bih željela da itko stekne dojam da mi je samo do novaca, dijete i ja sve ove godine živimo bez problema i bez njegovih novaca, ali boli me kad čujem da na crno zarađuje preko 10 tisuća kuna (u inozemstvu), provodi se po luksuznim mjestima, a dijete nikada od njega nije dobilo ni čokoladu (a viđa ga kada god pokaže želju, što je jako rijetko kada dođe u RH), a imam osjećaj da su mi ruke vezane i da ja tu ne mogu ništa.

U vašem slučaju, rješenje je da ga tužite temeljem čl. 172. KZ: :https://www.zakon.hr/z/98/Kazneni-zakon

Povreda dužnosti uzdržavanja. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija