Jump to content

Isplate place


netko001

Preporučene objave

Pozdrav zanima me sljedece,

imam ovrhu od tvrtke koju sam imao prije u iznosu od xy tis kn, ono sto me zanima dobio sam punomoc od majke po njenim racunima e sad isto tako sam dobio karticu na svoje ime za raspolaganje racunom od majke, pitao sam u banci mogu li slat novac na svoje ima po ibanu majke ako imam punomoc odgovorili su mi da je to naravno moguce. Zanima me mogu li na taj racun trazit isplatu place, posto on nije blokiran?! Znaci na svoje ime jel.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 40 minuta, netko001 je napisao:

Pozdrav zanima me sljedece,

imam ovrhu od tvrtke koju sam imao prije u iznosu od xy tis.  kn, ono sto me zanima dobio sam punomoc od majke po njenim racunima e sad isto tako sam dobio karticu na svoje ime za raspolaganje racunom od majke, pitao sam u banci mogu li slat novac na svoje ime po ibanu majke ako imam punomoc u banci su mi odgovorili da je to naravno moguce. Zanima me mogu li na taj racun trazit isplatu place, posto on nije blokiran?! Znaci na svoje ime jel.

Ne mozete primat placu na opunomoceni racun.

Meni je mama jako bolesna i htjela mi je dat punomoc na svoje racune, ali obzirom da sam ovrsena NITI U LUDILU nisam to htjela prihvatiti (nikada se ne zna).

Ja da sam na Vasem mjestu bi skinula tu punomoc, imate bankomate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Marta01 je napisao:

Ja da sam na Vasem mjestu bi skinula tu punomoc

Nema veze, račun kao takav glasi na vlasnika računa, ne na opunomočenika.

prije 3 sati , wrritteer je napisao:

Ali to vam je slično kao i u prometu, 30 ih prođe preko ograničenja a jednoga ulove...

Skoro, samo je jednostavnije sjesti u auto i stisnuti gas pa eventualno dobiti maksimalnu kaznu od 15 000 kn, nego naći poslodavca koji će se igrati s kaznom od 50 000 kn, posebno od kada PU ima mogućnost uvida u privatne račune građana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 50 minuta, Spitfire je napisao:

 

Skoro, samo je jednostavnije sjesti u auto i stisnuti gas pa eventualno dobiti maksimalnu kaznu od 15 000 kn, nego naći poslodavca koji će se igrati s kaznom od 50 000 kn, posebno od kada PU ima mogućnost uvida u privatne račune građana.

Poslodavac to ne zna..recimo,zaposlite novog radnika i radnik vam dostavi kopiju maestro kartice tekućeg računa na njegovo ime. I vi ćete mu na taj račun isplaćivati plaću i ne možete znati da nije njegov ako vam poslovni račun nije u istoj banci.

Od kada PU nema uvid u račune građana? Koliko ja znam ima od uvijek,samo prije nisu bili toliko ažurni i nisu provjeravali tekuće već samo žiro račune.

Koja je to točka zakona koja određuje kaznu od 50000 kn? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , wrritteer je napisao:

Poslodavac to ne zna..recimo,zaposlite novog radnika i radnik vam dostavi kopiju maestro kartice tekućeg računa na njegovo ime. I vi ćete mu na taj račun isplaćivati plaću i ne možete znati da nije njegov ako vam poslovni račun nije u istoj banci.

Od kada PU nema uvid u račune građana? Koliko ja znam ima od uvijek,samo prije nisu bili toliko ažurni i nisu provjeravali tekuće već samo žiro račune.

Koja je to točka zakona koja određuje kaznu od 50000 kn? 

Zar nemaju maestro kartice opunomocenika ipak neku oznaku koju bi financijski sektor ili knjigovodstvo koje radi na obracunu place trebalo raspoznati.

Mislio je novcane kazne za poslodavca DO ČAK i 50.000,00 Kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Marta01 je napisao:

Zar nemaju maestro kartice opunomocenika ipak neku oznaku koju bi financijski sektor ili knjigovodstvo koje radi na obracunu place trebalo raspoznati.

Mislio je novcane kazne za poslodavca DO ČAK i 50.000,00 Kn.

Nemaju. 

I ponoviti ću opet.

Ja nisam pravnik. Niti blizu.

Ali život me naučio mnogo čemu.

Da li na sreću ili na žalost, e to je pravo pitanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I vi ste sve ovo napisali ozbiljno, bez imalo upoznavanja sa Zakonom o porezu na dohodak, Zakonu o platnom prometu, kao i Općeg poreznog zakona? Iz iskustva? OK, dakle kada ste već spomenuli račun u drugoj banci.

Poslodavac ima pravo zatražiti informaciju od kreditne institucije (banke) pri namjeri isplate primanja od nesamostalnog rada odgovara li račun navedenom djelatniku kao i upute o dostavljanju dokumentacije za isplatu plaća, ustega i drugih primanja. 

Sve i da to ne napravi, pri prvoj uplati kreditna institucija je dužna blokirati uplaćena sredstva te obavijestiti poslodavca (knjigovodstvo) da ne može provesti transakciju platnog naloga sa oznakom (šifre) uplate primitka od nesamstalnog rada na opunomoćeni račun. I tražiti drugi račun na koji će primitak biti prebačen.

Što se tiće PU, za račune građana mogla je imati uvid samo na zahtjev. Po zadnjem OPZ kreditne institucije su im dužne mjesečno dostavljati informacije o prometu po svim računima građana. Pa kako rijetko tko ima račun koji se ne koristi tj. nema priljeva sredstava na njemu niti ga se isplati držati otvorenim pa k tome još i da netko ima punomoć na njemu, zanimljivo bi bilo što bi rekla PU za račun mog oca na koji prima mirovinu a ja ga kao opunomoćenik dao poslodavcu i na njega uz mirovinu mom ocu sjeda i plaća.

Naposljetku, spomenuta kazna propisana je Zakonom o porezu na dohodak na osnovu čl.86 prema kojem će PU postupiti baš poradi onoga kako piše "poduzetnici...obavljaju isplate...na njihov tekući račun...". Na njihov račun, ne od Pere, Đure ili opunomoćeni račun.

A ne propisuju kaznu za obveznike poreza na dohodak koji daju poslodavcu račun koji nije njihov. Pa je i meni kao poslodavcu u interesu znati je li to račun mojeg djelatnika ili ne.

 

Da se razumijemo, reakcija na vašu objavu je samo iz razloga što je ovo, ne znam po koji put to trebam naglasiti, pravni portal gdje se savjeti, mišljenja i sve ostalo temelje na pozitivnim propisima. Pa kad ste već tako bili napisali objavu, nitko ovdje neće savjetovati nekoga da udari po gasu i samo pazi da ne nabasa na policiju. Pa isto tako ni dati savjet ovršenima da pokušaju poslodavcu podvaliti račun koji nije njihov.  A kako je tema upravo o ovrsi i punomoći na račun, vaša objava je na to vukla, bez podloge u propisima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Evo kako oni koji znaju to rješavaju:

"Kako bi izbjegli ovrhu nad tekućim prihodima, neki su građani proteklih godina otvarali račun u bankama u susjednim zemljama i na njega su im poslodavci isplaćivali novac. 

Među njima, kako se neslužbeno može saznati u Ministarstvu pravosuđa, bili su čak i pojedini suci koji su imali račune u Sloveniji. Premda su u Hrvatskoj bili u blokadi, u potpunosti su uspijevali zaštititi tekuća primanja."

 

https://www.jutarnji.hr/biznis/financije-i-trzista/novi-prijedlog-ovrsnog-zakona-nema-vise-isplate-place-u-sloveniji-kako-bi-se-izbjegla-pljenidba-poslodavci-ce-morati-dohodak-isplacivati-u-hrvatskoj/7255119/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
, Spitfire je napisao:

I vi ste sve ovo napisali ozbiljno, bez imalo upoznavanja sa Zakonom o porezu na dohodak, Zakonu o platnom prometu, kao i Općeg poreznog zakona? Iz iskustva? OK, dakle kada ste već spomenuli račun u drugoj banci.

Poslodavac ima pravo zatražiti informaciju od kreditne institucije (banke) pri namjeri isplate primanja od nesamostalnog rada odgovara li račun navedenom djelatniku kao i upute o dostavljanju dokumentacije za isplatu plaća, ustega i drugih primanja. 

Sve i da to ne napravi, pri prvoj uplati kreditna institucija je dužna blokirati uplaćena sredstva te obavijestiti poslodavca (knjigovodstvo) da ne može provesti transakciju platnog naloga sa oznakom (šifre) uplate primitka od nesamstalnog rada na opunomoćeni račun. I tražiti drugi račun na koji će primitak biti prebačen.

Što se tiće PU, za račune građana mogla je imati uvid samo na zahtjev. Po zadnjem OPZ kreditne institucije su im dužne mjesečno dostavljati informacije o prometu po svim računima građana. Pa kako rijetko tko ima račun koji se ne koristi tj. nema priljeva sredstava na njemu niti ga se isplati držati otvorenim pa k tome još i da netko ima punomoć na njemu, zanimljivo bi bilo što bi rekla PU za račun mog oca na koji prima mirovinu a ja ga kao opunomoćenik dao poslodavcu i na njega uz mirovinu mom ocu sjeda i plaća.

Naposljetku, spomenuta kazna propisana je Zakonom o porezu na dohodak na osnovu čl.86 prema kojem će PU postupiti baš poradi onoga kako piše "poduzetnici...obavljaju isplate...na njihov tekući račun...". Na njihov račun, ne od Pere, Đure ili opunomoćeni račun.

A ne propisuju kaznu za obveznike poreza na dohodak koji daju poslodavcu račun koji nije njihov. Pa je i meni kao poslodavcu u interesu znati je li to račun mojeg djelatnika ili ne.

 

Da se razumijemo, reakcija na vašu objavu je samo iz razloga što je ovo, ne znam po koji put to trebam naglasiti, pravni portal gdje se savjeti, mišljenja i sve ostalo temelje na pozitivnim propisima. Pa kad ste već tako bili napisali objavu, nitko ovdje neće savjetovati nekoga da udari po gasu i samo pazi da ne nabasa na policiju. Pa isto tako ni dati savjet ovršenima da pokušaju poslodavcu podvaliti račun koji nije njihov.  A kako je tema upravo o ovrsi i punomoći na račun, vaša objava je na to vukla, bez podloge u propisima.

Koji zakon propisuje da je kreditna institucija dužna blokirati uplatu plaće na račun opunomoćitelja i postoji li odgovornost kreditne institucije ako to ne učini?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

Na osnovu čega se točno traži ta blokada?

Ne znam. Kreditna institucija prima dnevno uplate putem NKS-a,u datotekama zvanim DER-ovi. Nije mi jasno kako može prepoznati uplatu plaće na opunomoćeni račun. Ali očito su neki prepoznali mogućnost ozbjegavavanja ovrhe na ovaj način. Stvarno se pitam, tko je kriv?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija