Jump to content

Kazneno djelo uvrede i prijetnje


Sinnerman

Preporučene objave

prije 9 sati , Sinnerman je napisao:

Molim Vas da objasnite kazneno djelo uvrede.Je li kažnjivo ako ti netko kaže da si luđak ili odurna osoba?Koje se uvrede kažnjavaju?

Zanima me i da li se prijava za kazneno djelo prijetnje smrću može povući?

Što se sve smatra nametljivim ponašanjem?

 

Da, samo što se goni po privatnoj tužbi (privatni kazneni progon)...

Koje se dokažu, a konkretne uvrede su ako nekome nešto kažeš samo da bi ga omalovažio isl. (ima niz primjera)...

Da, ko prijavi prijetnju za KD iz čl. 139. st. 2. uvijek i u svako doba može i povući prijavu...

Nametljivo ponašanje je ponašanja kad nekome namećeš svoju volju, prisiljavaš ga, ne fizički već riječima i pisanjem, da nešto čini protiv svoje volje, recimo, karikiram, pišeš SMS poruke, tražiš da nešto učini protiv svoje volje, a on ti na iste ne odgovara ili mu stalno pišeš bilo kakve poruke, a on ne odgovara, jer ako odgovara na tvoje poruke, onda nema KD iz čl. 140. KZ RH (nametljivo ponašanje), ili još jedan primjer, ako ga stalno zoveš na mobitel, a on ti se neće javiti, pa mu počneš pisati SMS poruke na koje ne odgovara, jer, ponavljam, ako odgovara na iste, nema KD nametljivog ponašanja...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neće se ništa dogoditi ako pokuša porukom objasniti da je to počinio u afektu i ispričati joj se, jedino ako mu je uz kaznu određena sigurnosna mjera zabrane približavanja i kontaktiranja, jer je isti već kažnjen za ta djela koje je počinio, a niko ne može biti kažnjen za jedno djelo dva puta, osim ako ga ne ponovi, a isprika može samo pridonijeti daljnjem uvažavanju i boljem suživotu, jer, na kraju krajeva, svi smo mi samo ljudi od krvi i mesa sa svojim dobrim i lošim stranama i skloni, u određenim momentima, počiniti neku "glupost" za koju se poslije kajemo......samo ne pretjerivati sa porukama, a ona (ta osoba-oštećenik) ne odgovara na poruke, jer bi se moglo podrazumijevati ponavljanjem KD-a

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Muči me sljedeće.Imam uvjetnu kaznu zbog  nametljivog ponašanja i prijetnje.Prijetnja se dogodila u afektu,a ovo drugo jer je oštećenik prema meni pokazao mržnju pa mi je bilo stalo da promijeni mišljenje.Na internetu o toj osobi ima gomila negativnih komentara pa i prijetnji.On je prijavio samo mene.

Jesam li sada  pod nadzorom policije?Ako jesam,što  se nadzire?

Što je to vrijeme provjeravanja osuđene osobe?

U kojem slučaju mi se može ukinuti uvjetna osuda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Sinnerman je napisao:

Molim Vas da objasnite kazneno djelo uvrede.Je li kažnjivo ako ti netko kaže da si luđak ili odurna osoba?Koje se uvrede kažnjavaju?

To u velikoj mjeri ovisi o okolnostima i načinu na koji su takve kvalifikacije iznesene i o činjeničnom stanju. 

, Sinnerman je napisao:

Zanima me i da li se prijava za kazneno djelo prijetnje smrću može povući?

Što se sve smatra nametljivim ponašanjem?

Postavljate previše općenita pitanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , felixx je napisao:

To u velikoj mjeri ovisi o okolnostima i načinu na koji su takve kvalifikacije iznesene i o činjeničnom stanju. 

Postavljate previše općenita pitanja.

Hvala.Ovo mi je pojasnio Željac047.

Ono što me je još zanimalo je sljedeće.Imam uvjetnu kaznu zbog  nametljivog ponašanja i prijetnje.

Jesam li sada  pod nadzorom policije?Ako jesam,što  se nadzire?

Što je to vrijeme provjeravanja osuđene osobe?

U kojem slučaju mi se može ukinuti uvjetna osuda?

Molim odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Prijetnja smrću (čl. 139. st. 2.) se progoni po nalogu oštećenika...

Oštećenik ne podnosi tužbu policiji, već kaznenu prijavu, a čim je okrivljenik ispitan, oštećenik je ostao pri kaznenoj prijavi, mada je može i povući..

To što Vi mislite da su procijenili kako Vi niste opasni po okolinu, tj. po oštećenog, to samo zna policija i DO i prema tome Vam istražni sudac može izreći mjeru opreza ili, još gore, istražni zatvor...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala.Da li to znači da je policija nakon ispitivanja okrivljenika kontaktirala oštećenika i on je tražio da se nastavi sa postupkom ili su oni morali nastaviti proces?To me je zanimalo.Ne namjeravam se osvećivati oštećenom i stvarno mu nisam prijetnja.Pokušavam shvatiti neke stvari jer ta osoba mene ne podnosi i do svega je došlo zbog toga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav!

Imam problem sa kolegom u uredu.Stalno traži moju pomoć i dobivaju ju.Unatoč tome ponaša se drsko i podcjenjuje.Meni je već toga bilo dosta pa mu je upućeno nekoliko poruka gdje ukazujem da me to smeta i da primjećujem da se tako ne ponaša prema drugima(bez prijetnji).Tako je u nakon posljednje moje pisane pritužbe došlo do rasprave i primjedbi s druge strane da me svi mrze i da je toj osobi savjetovano da me se kloni.Prije toga s moje strane je rečeno da se dotična osoba prema mnogima ponaša agresivno.Sada tvrdi da me prijavio za uznemiravanje.Uz to i da će me osramotiti na poslu.To sve nije trajalo kontinuirano i dulje vrijeme.Znam da nije pametno raspravljati porukama,ali nemam se kome obratiti i više ne znam kako se postaviti.Nekome pomažem,a on to ne cijeni.Sad se bojim jer imam uvjetnu zbog slične situacije.Nije u redu i opet se dogodilo jer me muči i uništava nečije maltretiranje.Što ako je podnio prijavu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U tom slučaju, da bi vam sud u hipotetskom novom suđenju bio dužan opozvati uvjetnu osudu, morao bi vas osuditi na kaznu bezuvjetnog zatvora u trajanju duljem od godine dana, što se neće desiti.

U ostalim slučajevima, u varijanti hipotetske osude, postojala mi mogućnost opoziva, no smatram da, obzirom na težinu djela, kako se to neće desiti (osobno, ne bih opozivao, osim ako bi se radilo o istoj žrtvi, tu onda treba biti rigorozan). Za ovo novo hipotetsko djelo bi vam također 99% išla nova uvjetna.

Kako Drot reče, manite se komunikacije sa dotičnom osobom, znam da je teško ostat hladne glave ponekad, ali ako imate posla s pacijentima, koji ne prezaju ni preda čim, onda je bolje biti razumnija osoba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav!

Da li postoji mogućnost da se ponovnim pokretanjem postupka meni smanji kazna zbog nametljivog ponašanja i prijetnje(3-4 godine uvjetno + brisanje iz kaznene evidencije)?Kazne je izrečena prije godinu i pol.Uz to prvo kazneno djelo.Dogodilo se to što se dogodilo zbog nepromišljenosti i povrijeđenosti.Oštećenik je napričao svašta,kako misli da ga ja pratim,da ću mu ubiti djecu i druge laži.Uz to mi je zaprijetio da će mi uništiti život pisanim putem,što nije pokazano policiji.Da li trebam zvati neke svjedoke da svjedoče o mojoj naravi.Što vi mislite o svemu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Vjerojatno vas već zamaraju moja pitanja.

Može li se što učiniti ponovnim pokretanjem postupka?Ne kritiziram sud i sudske odluke.Moglo je biti i gore.Mislim da nisam loša osoba i nikome ne prijeti opasnost zbog mene,a proći će 10 godina dok ponovno budem neosuđivana osoba i to zbog inata oštećenika.Jasne su mi moje greške,ali me muči zašto takva kazna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Temeljem čega mislite da bi Vam prošlo ponovno pokretanje postupka (ponavljanje postupka)?

Nikada se za jedno KD ne može suditi dva puta, a koliko vidim, Vi nemate osnova tražiti ponavljanje postupka, a također nemate zakonske osnove da uložite neku vrstu žalbe ili sl. na pravomoćnu sudsku odluku kojom Vam je dokazana krivnja i kojom ste osuđeni..

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Željac ti je dobro odgovorio, budući da nisi dao nikakav razlog za obnovu postupka osim vlastitog osjećaja (pogledaj od čl. 497. ZKP-a).

Što se tiče prijetnje, njeno izvršenje (ili čak i mogućnost izvršenja) nemaju baš nikakvog utjecaja na počinjenje kaznenog djela, jer je ono počinjeno samim izricanjem prijetnje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Sinnerman je napisao:

Nitko nije dokazao da pratim onog luđaka i djeca su mu živa.Nalagao je svašta da me uništi.Doviđenja.Ne pada mi na pamet da se više javljam na taj vaš portal.

Poštovani, neznam čemu ljutnja, ja nisam ulazio u Vašu krivnju niti kojim činjenicama se sud rukovodio kad je donesao osuđujuću presudu, samo sam Vam napisao da nemate zakonske osnove za traženjem ponavljanja kaznenog postupka

Svjestan sam da se u takvim postupcima, za tu vrstu KD, rabe razno-razni dokazi, pa i takvi koje Vi navodite, ali sud je taj koji procjenjuje da li će im pokloniti vjeru, u Vašem slučaju, nažalost, sud je temeljem tih i takvih dokaza, donio osuđrujuću presudu koju ste mogli pobijati izricanjem žalbe, ali ako je ista postala pravomoćna, tu se, nažalost, nemože više ništa učiniti kako bi se postupak ponovio, zatražiti ponavljanje postupka, a ostalo Vam je pojasnio poštovani drot, tako da se nemate zašto ljutiti na nas.

Sretno i držite se..!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Nije mi jasno čemu ljutnja i takva retorika, Sinnerman. Ako je usmjerena prema meni, mogu samo naglasiti da nisam bio prisutan ovdje cca 2 mjeseca, pa i nisam mogao odgovoriti. A ako je to razlog takovoj reakciji, onda se zapitajte što govori o vama.

Da odgovorim na pitanje - za obnovu kaznenog postupka, morate imati osnovu. Sve ovo što ste naveli nije validna osnova i takav zahtjev za obnovom bio bi odbačen, ne bi uopće ni ušao u iole ozbiljno razmatranje od strane suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što to govori o meni poštovani G-man?Uopće me ne poznajete.Pokušavam negdje naći utjehu,a očito sam na krivom mjestu.Moja kriva prosudba je kažnjena.Ne znate ništa o meni kao ni sud koji me je osudio.Luđake i zlostavljače kao onog koji me je prijavio zakon štiti.To me smeta,a ne vi.Nemate me pravo napadati i nagađati nešto o meni i mojem karakteru.Ni mene nije bilo ovdje mjesec dana.Uopće ne razumijem kako ste se vi tu našli prozvani i uvrijeđeni,nigdje niste spomenuti.Vaši savjeti kao i oni vaših kolega su korisni,ali možda nedostaje malo razumijevanja.Pozdrav!   

 

 

uređeno: od Sinnerman
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja vas itekako razumijem, ali svi ovdje pokušali su (i pokušavaju) vam pomoći sugestijom, savjetom, mišljenjem, iskustvom, a pritom svi to rade potpuno besplatno i nesebično, stoga retorika koju ste upotrijebili nije primjerena niti je odraz zahvalnosti, a što bi bilo neka normalna reakcija. Ovdje nemate neprijatelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija