Jump to content

Teška tjelesna ozljeda


Đilevski

Preporučene objave

Pozdrav,

Prije nekoliko dana sam pretučen i izbijen mi je zub + neke lakše ozljede, te su mi smrskane naočale. Svi koji su bili prisutni su punoljetni uključujući mene. Bilo nas je 7 i svi smo bili alkoholizirani (od 1 - 1,5 promila). Eh sad, mene su dvojica od tih 6 ljudi pretukla i navlačila po cesti ali ja od udarca u čeljust sam pao u neki šok ili nešto takvo i nemogu tvrditi točno koji me od njih udario i nanio mi tu ozljedu (izbijanje sjekutića iz gornje čeljusti). Policija je odmah pozvana, međutim prije dolaska policije su se svih 6 svjedoka (među njima i okrivljenici) dogovorili za priču da sam ja pao i na taj način zadobio ozljedu. Jedino što znam sigurno jest to tko je sve bio prisutan. Ja nisam nikoga udario, nit je ko od njih ozlijeđen.

Nisam nikad kažnjavan nit je podignuta kz prijava protiv mene, a 1 od svjedoka je bio u zatvoru, a 1 je na uvjetnoj, a i ostali su poznati kao lokalni "hahari".

Odmah nakon sam otišao na hitnu, i liječnik koji me pregledao je napisao u završnoj dijagnozi "Radi se o teškoj tjelesnoj ozljedi (fractura dentis incisivi)" te mi je rekao da je on obvezan to prijavit policiji, te da su oni dužni podnijeti kaznenu prijavu. Je li to točno?

Mogu li ja saznati da li je pokrenut neki proces, istraga, podignuta kaznena prijava, što god? Koje su mi šanse da dokažem na sudu krivnju pošto nemogu tvrditi 100% tko mi je nanio tu ozljedu koja je okarakterizirana kao teška? Ima li šanse da se optuži krivac, ako se njih 6 dogovori za istu priču, koja je nelogična i nerealna, ali opet ako njih 6 tvrdi jedno a ja 1 drugo?

Uz ova pitanja svaki savjet je dobrodošao. Ako vam trebaju još neki detalji koje se nisam sjetio navesti, samo recite. Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tocno Vam je rekao lijecnik da je dužan izvjestiti policiju, bio bi dužan i da niste imali tesku povredu, a kamo li što se radilo o teškoj povredi...

O svemu tome cete Vi na vrijeme biti obavjesteni od strani ODO-a...

Vjerujem da ce ODO uz, pomoc policije, pronaci pocinitelja i protiv njega podnijeti kaznenu prijavu i Optužnicu  radi nanosenja teske tjelesne povrede, a moze biti da ce i neko od njih, kad im "zagusti", otkriti pravog pocinitelja (propjevati)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Evo upravo danas su mi se javili radi obavijesnog razgovora, a događaj se desio u noći s nedjelje na ponedjeljak. Ipak se nešto poduzima, i to u relativno kratkom roku :)

Ja se isto nadam, pošto je bilo toliko svjedoka, da će jedan od njih "propjevati".

Ako ću imati kakve informacije koje bi bile nekome korisne podijelit ću ih ovdje. Svaki savjet je i dalje dobrodošao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tocno to. Krimjnalisticko istrazivanje je u tijeku. Po samoj prirodi ozlijede lijecnik daje zakljucak kako je.ona nastala. Nema tu vasa rijec protiv njihove. Po ozlijedi se vidi sve. Nadalje, oni bi vrlo lako mogli otkriti istinu kako bi ublazili potencijalnu kaznu. Ovo djelo se progoni po sluzbenoj duznosti. Pociniteljima prijeti od 6mj do 5 godina zatvora. To sto ste bili alkoholizirani nije bitno, jer nije niti utvrdeno. A i da je, to ne moze nikakva obrana biti pocnitelju jer se radi o samoskrivljenoj neubrojivosti. Na vama je da cekate daljnje korake i da ispricate istinu. Takoder, cak ako i nisu svi sudjelovali u nanosenju teske ozlijede, moguca je varijanta da ce po zavrsetku kriminalistickog istrazivanja policija protiv nekoga podnijeti prekrsajnu prijavu, a protiv nekoga kaznenu. Upravp je to element zbog kojeg bi moglo biti "pjevanja". Jer prekrsaj je itekako bezbolniji od KD. Uglavnom, to su vec detalji krim istrazivanja i to prepustite policiji. Vi se pobrinite.za detaljan, uvjerljiv i istinit iskaz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Evo update koji to i nije :D

Preko neformalnih kanala (poznam policajca) sam saznao da su nasli krivca i dokaze, tj. netko je "propjevao". Još nisam dobio nikakvu obavijest ni od policije ni od suda.

U međuvremenu imam pitanje.

Saznao sam da se odšteta može tražiti i tokom tog procesa (neznam službeni žargon, ali proces kaznene prijave o kojoj je riječ). E sad, jest li mi pametnije tražit to tokom procesa ili privatno tužiti tj. tražiti odštetu? Pod pametnije mislim na koji način su mi veće šanse da dobijem veću odštetu?

Pretpostavljam da je ovo drugo, al znamo što kažu za pretpostavke :)

Hvala.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Đilevski je napisao:

Evo update koji to i nije :D

Preko neformalnih kanala (poznam policajca) sam saznao da su nasli krivca i dokaze, tj. netko je "propjevao". Još nisam dobio nikakvu obavijest ni od policije ni od suda.

U međuvremenu imam pitanje.

Saznao sam da se odšteta može tražiti i tokom tog procesa (neznam službeni žargon, ali proces kaznene prijave o kojoj je riječ). E sad, jest li mi pametnije tražit to tokom procesa ili privatno tužiti tj. tražiti odštetu? Pod pametnije mislim na koji način su mi veće šanse da dobijem veću odštetu?

Pretpostavljam da je ovo drugo, al znamo što kažu za pretpostavke :)

Hvala.

Za sada policija radi izvide i biti ćete obaviješteni o svemu. Također će vas pozvati u policiju radi identifikacije počinitelja. Poslije policije će vas zvati i ODO radi davanja iskaza. Tijek suđenja može biti takav da će sudac izdati kazneni nalog za počinitelja(e), na koji se mogu žaliti pa će ići u "normalnu" proceduru ili će odmah zakazati ročište. Što se tiče odštete , ne znam temeljem čega biste ju mogli zatražiti kad još traju izvidi policije, ali svejedno angažirajte odvjetnika koji će voditi taj slučaj. 

 

, Željac047 je napisao:

Onda super, kao oštećeni dobijete obrazac u koji navedete potraživanje štete koja Vam je prouzročena, a možete i poslije privatnom tužbom....

Ovakav slučaj ide po službenoj dužnosti, a odštetu u svakom slučaju traži privatnom tužbom. Mora samo paziti na rok od 3 godine. I, naravno, mora biti završeno liječenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Evo još jedan update, došlo mi je rješenje koje ću staviti u prilog. Uglavnom deklasificirali su mi tešku tjelesnu ozljedu u tjelesnu ozljedu i ja moram privatnom tužbom nastaviti slučaj. Pitao sam jednog odvjetnika za savjet i on mi je rekao da pošto nitko nije priznao da su mi šanse da dobijem sud jako male i da bi najverojatnije završio samo sa troškovima suda i odvjetnika optuženika.

Još jedna stvar, jedan od sudionika uopće nije spomenut u rješenju, a ja sam ga naveo kao svjedoka pri razgovoru s policijom. 

Znači mene su pretukli i njih 6 tvrdi da nije ništa bilo, a ja sam bio sav krvav i izgreban dok su nas policijski službenici ispitivali i ja sam sam sebi kriv?

Moram spomenuti da je policija bila krajnje neprofesionalna i da su napravili polu-posao. Niti su na vrijeme reagirali, niti su provjerili snimku iz dućana ispred kojeg se sve odvilo. Još sam ja morao ići na policiju da ih uvjerim da postoji snimka i da pokrenem uopće cijelu situaciju. Možda su i oni dijelom odgovorni za takvo rješenje? Mogu li njih držat odgovornim za nastalu situaciju?

Još uvijek ne vjerujem da se može desiti takva stvar i da se nikoga ne drži odgovornim iako je bilo očito (po mojim ozljedama i količini krvi), čemu su i službenici posvjedočili, da sam bio pretučen...

19.3. se desio napad što znači da imam do 19.6. da podnesem privatnu tužbu pa vas molim za pomoć što je prije moguće. U ovom trenutku mi je važnije da netko "nadrapa" na bilo koji način nego da dobijem odštetu jer će oni svi normalno šetati ulicom a ja ću znati da ako mi se nešto desi, da nitko neće ništa poduzeti.

Unaprijed hvala na bilo kakvom korisnom savjetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Malo je čudno da policija nije išla sa prekršajnom za JRM.

Sve u svemu, dosad rečeno stoji, kazneno-pravno gledano, ako se ne radi o KD za koje se progoni ex offo, žrtva mora sama inicirati kazneni progon, koji bi najvjerojatnije završio sa nekom smiješnom uvjetnom osudom. To na stranu, nema zapreka da inicirate građansko-pravnu parnicu radi naknade štete, ali vodite računa da imate dokaza za svoje tvrdnje, inače ćete samo imati dodatan trošak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija