Jump to content

Etažiranje obiteljske kuće


jejeje

Preporučene objave

Poštovani, molim vas za savjet.

Nakon ostavinske rasprave postao sam suvlasnik obiteljske kuće. Ja sam vlasnik 2/6 vlasnik, brat 2/6, a nećakinje 1/6 svaka. Nismo se mogli dogovoriti oko prodaje i kuća stoji prazna i propada već godinama. Brat i ja želimo prodati, ali jedna nećakinja ne želi, a istovremeno ju ne želi održavati i popravljati. Kuća ima tri etaže (prizemlje, kat i visoko potkrovlje) i djelomično je uređena. Pošto je riječ o obiteljskoj kući, nije službeno etažirana, ali sve tri etaže imaju mogućnost nezavisnog ulaza i mogu se urediti u stan.

Bratu i meni je sada dosta, želimo etažirati kuću i prodati svoje udjele. Naišao sam na informaciju da svi moraju pristati na etažiranje ako je na to pristala većina suvlasnika. Obzirom da smo nas dvojica "većina vlasnika" (zajedno smo vlasnici 2/3 kuće), postoji li mogućnost da postupak etažiranja pokrenemo bez njene suglasnosti ili moramo pokrenuti sudsku parnicu da se cijela stvar riješi?

Zahvaljujem na odgovoru.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, jejeje je napisao:

Naišao sam na informaciju da svi moraju pristati na etažiranje ako je na to pristala većina suvlasnika.

Neće biti baš tako. Naime, Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima propisuje tako nešto ukoliko već postoji uspostavljeno vlasništvo posebnog dijela nekretnine (etažno vlasništvo), u ostalim slučajevima pravni temelj za uspostavu vlasništva posebnog dijela je suglasnost svih suvlasnika ili ukoliko je nema, odluka suda.

 

Moguče je posebnim propisima ukoliko se radi o stambenoj zgradi u postupku povezivanja KPU i ZK, no to ovdje nije niti može biti slučaj.

Što se tiće prodaje udjela, vi to i sada možete samo je pitanje tko bi to kupio.

Uvijek imate i pravo na razvrgnuće civilnom diobom (dražba) no tada gubite na vrijednosti jer se ista može prodati za niži iznos od procijenjene vrijednosti. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ona uopće ne kontaktira s nama, kad ju zovemo se ne želi javiti, što bi značilo da moramo pokrenuti sudski postupak. Možemo li, brat i ja, pokenuti jedinstven postupak protiv samo jedne (problematične) nećakinje ili moramo protiv obje nećakinje?

 

prije 2 sati , Spitfire je napisao:

Što se tiće prodaje udjela, vi to i sada možete samo je pitanje tko bi to kupio.

Zar ne moraju ostali suvlasnici potpisati suglasnost da ja prodam svoj dio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko se radi o razvrgnuću bilo tko od vas dvojice (ili zajedno) možete zahtjevati civilnu diobu.

No, ako bi išli na ovo drugo, obje jer se pretpostavlja da bi u tom slučaju njih dvije bile suvlasnice te treće etaže.

Prije 9 minuta, jejeje je napisao:

Zar ne moraju ostali suvlasnici potpisati suglasnost da ja prodam svoj dio?

Ne, pošto se radi o idealnom dijelu kojim kao suvlasnik možete raspolagati po pravilima koja vrijede za vlasnika, dakle ne treba vam suglasnost. No ponavljam, pitanje je tko bi kupio samo suvlasnički udio u kući.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija