Jump to content

Doživotno uzdržavanje


Zdenka P

Preporučene objave

Molim Vas odgovor ili savjet. Nakon smrti supruga ja sam jedina vlasnica kuće. Nedavno mi je preminuo sin. Nakon njegove smrti njegova supruga i djeca su se neobjašnjivo ružno ponjeli prema meni. Da li postoji način na koji bih im ja uskratila pravo nasljestva koje bih u tom slučaju oporukom prepisala drugom sinu i ćerci, i da li bih, eventualno, mogla da definiram manji dio nasljestva na koji oni (kao uspomenu na preminulog sina) imaju pravo?

Da li je sklapanje ugovora o doživotnom uzdržavanju sa sinom i ćerkom najbolje rješenje u tom slučaju? Da li porodica pokojnog sina u tom slučaju ima pravo na nužni dio i koliko on iznosi? Da li oni mogu pobiti takav ugovor o doživotnom uzdržavanju i moju oporuku? Unapred zahvalna, Zdenka P.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li je sklapanje ugovora o doživotnom uzdržavanju sa sinom i ćerkom najbolje rješenje u tom slučaju?

Da.

 

Da li porodica pokojnog sina u tom slučaju ima pravo na nužni dio i koliko on iznosi?Da li oni mogu pobiti takav ugovor o doživotnom uzdržavanju i moju oporuku?

U slučaju ugovora o doživotnom uzdržavanju nasljednik nema prava na nužni dio za imovinu obuhvaćenu ugovorom.

 

Ugovor o uzdržavanju i oporuka su dvije pravno potpuno različite stvari (dva različita načina stjecanja imovine) i jedna poništava drugu.

Doživotno uzdržavanje je naplatni posao, i imovina koja se stiče takvim ugovorom ne može istovremeno biti obuhvaćena oporukom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Molim Vas savjet,otac mi je darovnim ugovorom 2009 g.darovao pola kuće,upisana sam kao vlasnica pola kuće na gruntovnici.Ovih dana sam išla sa mamom da mi ona daruje drugi dio kuće,međutim.imam sestru koja je udana,ima svoju obitelj,kao i ja,ali se ne razgovara sa mnom ni roditeljima već dugi niz godina.Javni bilježnik nam je rekao da u tom slučaju ona nakon smrti naših roditelja može pobiti darovni ugovor i time postati suvlasnik sa mnom u kući koju suprug i ja ulažemo,zajedno sa našim roditeljima.Javni bilježnik nam savjetuje raskid darovnog ugovora između moga oca i mene i sastavljanje ugovora o uzdržavanju sa oba roditelja.kaže da se taj ne može pobijati,a oporuka i darovni mogu.kako bi mi mogli moji roditelji najbolje pomoći da ne ostanem bez krova nad glavom.Javni bilježnik traži oko 4000 kn za to,hvala lijepo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je po Zakonu o nasljeđivanju točno, pod uvjetom da sestra radi povrede njezinog nužnog dijela zahtijeva umanjenje raspolaganja oporukom, odnosno povrat dara u ostavinsku masu, i to u roku od 3 godine od proglašenja oporuke odnosno u roku od 3 godine od ostaviteljeve smrti. Imaju li roditelji druge imovine iz koje bi sestra mogla dobiti nužni dio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može li se darovana nekretnina djetetu nakon više od 15 godina pobijati od strane darovatelja ili nasljednka preminulog darovatelja, iako je daroprimatelj na toj nekretnini sagradio kuću, upisan je kao vlasnik 1/1.

Da li bi ta nekretnina mogla biti predmet sporenja ako bi sada (dok je darovatelj živ) ,daroprimatelj poklonio tu istu nekretninu trećoj osobi, oporučno ostavio ili napravio ugovor o dosmrtnom​ uzdržavanju ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može li se darovana nekretnina djetetu nakon više od 15 godina pobijati od strane darovatelja ili nasljednka preminulog darovatelja, iako je daroprimatelj na toj nekretnini sagradio kuću, upisan je kao vlasnik 1/1.

Darovatelju je gotovo nemoguće pobiti darovni ugovor, ali nasljednik darovatelja može tražiti da se darovana imovina uključi u ostavinu i potraživati nužni dio.

Daroprimatelj bi u sporu dokazivao da je na dar dobio samo zemljište, tj, tražio da se vrijednost građevine izuzme.

 

Da li bi ta nekretnina mogla biti predmet sporenja ako bi sada (dok je darovatelj živ) ,daroprimatelj poklonio tu istu nekretninu trećoj osobi, oporučno ostavio ili napravio ugovor o dosmrtnom​ uzdržavanju ?

 

To bi zakompliciralo spor. Novi vlasnik bi trebao dokazivati da je nekretninu stekao 's povjerenjem u zemljišne knjige', a to bi bilo teže u slučaju oporuke ili dara. itd...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor o uzdržavanju i oporuka su dvije pravno potpuno različite stvari (dva različita načina stjecanja imovine) i jedna poništava drugu.
pravilo koje vrijedi isključivo u jednom smjeru,odnosno naknadno sklapanje ugovora o dož.uzdržavanju proizvodi učinak opoziva oporuke,dok u obrnutom smjeru oporuka neče imati negativno dejstvo prema ugovoru o dož.uzdržavanju.

Ugovor o dož.uzdržavanju i oporuka kao zakoniti načini stjecanja prava vlasništva se međusobno ne istiskuju,več je bitan trenutak stjecanja koji za oba slučaja nastupa trenutkom smrti davatelja uzdržavanja,odnosno oporučitelja,međutim kako je ugovorom imovina otuđena još za života uz odgodu upisa to je jasno da do prelaska imovine po sili zakona na oporučnog ili zakonskog nasljednika neče doći,jer u smislu čl.5 st.3 ZN ne čini imovinu koja se nasljeđuje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Boldao sam "dosmrtno", jer mislim kako u tom slučaju osoba koja je sklopila ugovor s bivšim daroprimateljem, se može odmah upisati kao vlasnik nekretnine. Griješim li ili ne ?

Ili ajmo konkretno ; darovnim ugovorom sam prije više od 15 godina stekao nekretninu , na koju sam se odmah upisao kao vlasnik i kao takva se vodi. Napominjem kako u darovnom ugovoru nije bilo nikakvih posebnih zahtjeva.

Pitanje: dosmrtnim (ne doživotnim) ugovorom sve ostavljam, npr. supruzi, i ona se ima pravo upisati kao vlasnik svih nekretnina. Može li ona imati problema i da li itko ima pravo pobijati prijašnji darovni ugovor, nakon što se ona uknjiži kao vlasnik ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dosmrtnim (ne doživotnim) ugovorom sve ostavljam, npr. supruzi, i ona se ima pravo upisati kao vlasnik svih nekretnina.
da,može zatražiti upis po zaključenju ugovora
Može li ona imati problema i da li itko ima pravo pobijati prijašnji darovni ugovor, nakon što se ona uknjiži kao vlasnik ?
pazite jednu stvar,rokovi za raskid i poništaj ugovora su protekli,glede čega ostaje mogućnost pobijanja samo iz razloga ništavosti pravnog posla,a to nezastarijeva.

Ukoliko bi se vaša supruga upisala kao vlasnik,a vaš darovni ugovor bude naknadno utvrđen ništavim pravnim poslom,akcenat bi bio dat na "dobru vjeru",koja bi bila diskutabilna obzirom na odnos (brak)koji postoji između stjecatelja nekretnine i njegovog prednika

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rokovi za raskid i poništaj ugovora su protekli,glede čega ostaje mogućnost pobijanja samo iz razloga ništavosti pravnog posla,a to nezastarijeva.

 

Molim pojašnjenje "razloga ništavnosti pravnog posla". Sve je odrađeno, potpisano kod JB bez prisile,originalni primjerci predani poreznoj ,gruntovnici, katastru, potpisnicima ugovora s tim što je, jasno, preslika išla JB.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim pojašnjenje "razloga ništavnosti pravnog posla". Sve je odrađeno, potpisano kod JB bez prisile,originalni primjerci predani poreznoj ,gruntovnici, katastru, potpisnicima ugovora s tim što je, jasno, preslika išla JB.

 

Sorry Matrix, što sam tražio tumačenje nečega očitoga, pokušaju traćenja Vašeg vremena i na koncu se se (čitanjem, a kako drugo) informirao o tom terminu, te došao do zaključka kako mogu spavati bez "Sanvala".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pravilo koje vrijedi isključivo u jednom smjeru,odnosno naknadno sklapanje ugovora o dož.uzdržavanju proizvodi učinak opoziva oporuke,dok u obrnutom smjeru oporuka neče imati negativno dejstvo prema ugovoru o dož.uzdržavanju.

Ugovor o dož.uzdržavanju i oporuka kao zakoniti načini stjecanja prava vlasništva se međusobno ne istiskuju,več je bitan trenutak stjecanja koji za oba slučaja nastupa trenutkom smrti davatelja uzdržavanja,odnosno oporučitelja,međutim kako je ugovorom imovina otuđena još za života uz odgodu upisa to je jasno da do prelaska imovine po sili zakona na oporučnog ili zakonskog nasljednika neče doći,jer u smislu čl.5 st.3 ZN ne čini imovinu koja se nasljeđuje.

 

Nisam li to zapravo gore i napisao, jednostavnijim riječnikom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam li to zapravo gore i napisao, jednostavnijim riječnikom?

Dakle, ostali nasljednici darodavatelja imaju pravo nakon njegove smrti tražiti nužni dio, iako je prošao rok za poništenje ili preispitivanje ugovora.

Imaju li oni pravo na traženje nužnog dijela u slučaju koji sam naveo, tj. pravljenju dosmrtnog ugovora?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imaju li oni pravo na traženje nužnog dijela u slučaju koji sam naveo, tj. pravljenju dosmrtnog ugovora?
obzirom da bi vi primljenim darom raspolagali kroz ugovor o dosmrtnom uzdržavanju,jasno je da se nužni dio ostalih sunasljednika nebi mogao namiriti iz konkretne nekretnine(izuzev da osnov po kojem je imovina prešla na vašu suprugu naknadno otpadne),no mišljenja sam da bi se u tom slučaju stvorio izvor obvezno-pravnog odnosa po kojem bi Vi bili dužni namiriti sunasljednike za vrijednost njihovog nužnog dijela.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I sad još samo jedno pitanje za kraj.

Kako se procjenjuje vrijednost darovane nekretnine. Prilikom darovanja nije bila ni "gradska" voda, kanalizacija, plin, dvorište u međuvremenu uređeno.... . Dakle, procjenjuje li se u trenutku darovanja ili prilikom potraživanja. Meni logika govori ovo prvo, ali ne znam....:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

procjenjuje li se u trenutku darovanja ili prilikom potraživanja. Meni logika govori ovo prvo, ali ne znam..
upravu si Hasko,uzima se vrijednost darovane stvari u času ostaviteljeve smrti,

a prema njezinu stanju u vrijeme darovanja,saglasno odredbama čl.73 Zakona o nasljeđivanju

I sad još samo jedno pitanje za kraj.
nikakav problem Hasko,dugo si ovdje da bi se nešto ustručavao:palac:
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

upravu si Hasko,uzima se vrijednost darovane stvari u času ostaviteljeve smrti,

a prema njezinu stanju u vrijeme darovanja,saglasno odredbama čl.73 Zakona o nasljeđivanju

 

Ček, ček malo, sad stvarno imam nedoumicu. Ostavitelj je to meni poklonio prije 17 godina, kada nije mnogo toga bilo na toj k.č. . U trenutku njegove smrti (još je živ) stanje će biti neusporedivo drugačije zahvaljujući mojem ulaganju rada i novca. Neću valjda i to morati dijeliti ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto mene opet.

Imaju li nasljednici(moja braća i sestre) pravo na nužni dio, ako dokažem da su se ponašali u skladu sa čl.125, st.4, jer iako je majka prepisala darovnim ugovorom sve na mene, oni svi zajedno bi trebali dijeliti 1/2 ostavljenoga između sebe.

Dakle, i oni su imali obvezu djelomičnog uzdržavanja, pomoći, i ostalih korisnih stvari prema ostavitelju, a ne samo ja.

I još jedno pitanje : ima li u tom slučaju moja supruga pravo potraživati obeštećenje jer je kroz duži vremenski period (više od 20 godina) mojoj majci bila stalno na usluzi i pomoći, a ona ne spada u nikakav nasljedni red.

Dakle mogla bi reći; vi niste radili ništa, a dobivate, a ja koja sam pomagala zajedno s djecom, ne dobivam ništa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

Molio bih savjet,kome se moram obratiti i što sve moram priložiti,kako bih napravio darovni ugovor za svoju nevjenčanu suprugu!! Darovni ugovor želim napraviti iz više razloga:kćerka me se odrekla,sin me jedva posječuje,inaće sam profesionalac Oružanih Snaga u invalidskoj mirovini,i jedina osoba koja se brine o meni,i pomaže mi na sve načine,je moja nevjenčana supruga,koja živi samnom već više od 9g. i uredno je prijavljena!!! Molim za sve ozbiljne pravne savjete!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , zpomper je napisao:

Molim za sve ozbiljne pravne savjete!!!

Ako već imate želju da suprugu osigurate,darovni ugovor nije rješenje,obzirom da vaša djeca mogu iz darovane imovine potraživati nužni dio,glede čega vam se savjetuje teretni pravni posao u vidu ugovora o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na savjetu!! Upravo tako,želim osigurati suprugu,od rođene djece kako je nebi "izbacili" van iz stana u slučaju kada bi ja npr. prvi preminuo i sl. Samo,ja posjedujem izjavu ovjerenu kod javnog bilježnika gdje moja kćerka navodi kako se odriče svih mojih nekretnina i pokretnina,i zbog nesređenih obiteljskih odnosa i mene kao oca tj. moja kćerka iz prvog braka u slučaju moje smrti,kada bi se pojavila na ostavinskoj raspravi,moja supruga samo pokaže tu izjavu,i moja kćerka je isti tren završila sa ostavinskom raspravom tj. sama sebe je razbaštinila!!! Što se sina tiće,tada bi imao pravo na 50% ali ja bih naveo:ja kao njegov otac,smatram kako nema pravo na ništa,jer sam vojni ratni invalid,a moj sin koji stanuje 2/3km udaljen od mene,nazove me jednom mjesečno,a obiđe jednom u dva mjeseca,umjesto kako bi pitao:tata dali ti što treba,on je jednom prilikom rekao stari odredi MJESTO I VRIJEME PA DA MI RIJEŠIMO NEKE STVARI KAO DVA MUŠKARCA??Dali takav sin zaslužuje nešto od mene kao svog oca!! Ujedno,svi znaju ISTINU zašto je došlo do rastave braka,ali umjesto da su ljuti na svoju mamu,oni su ljuti na mene,ujedno moja supruga im smeta,ali mamin "prijatelj" im ne smeta???? Mislim kako ču napraviti ugovor o doživotnom uzdržavanju!! Samo bih molio upute:gdje se taj ugovor radi,kako bih se dalje mogao informirati!!! Molim za pravnu stručnu pomoč,i pošto se nemam čega sramiti. Unaprijed zahvaljujem svima koji me savjetuju!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • drot13 je promijenio naziv u Doživotno uzdržavanje

Zpomper, tema ti je spojena sa sličnom, pa preleti radi dodatnih informacija.

Na ovom linku imaš primjer ugovora koji te zanima, ali svakako još i proguglaj i pitaj sve što nije jasno.

 

P.S.: Maknuto ti je ime iz upisa. Ako te netko želi kontaktirati, može i ovdje putem privatnih poruka, tako da osobne podatke i inače brišemo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi jasno gdje se ugovor sastavlja,što je od dokumentacije potrebno,i dali se može u ugovoru nadodati moja situacija tj. kako se moja djeca ponašaju prema meni i sl. Nadodao bih,nisam niti znao kada sam postao deda,nitko mi nije javio kako mi se kćerka udala,kako mi je rodila unuku,i momentalno sada ima 3g. 2mj. i 13 dana,ali još nisam vidio svoju unuku??? Želim objasniti kako je i sin JUDA IŠKARIOTSKI(samo malo glumi),jednom prilikom mi je na jednom sprovodu rekao neka se požurim doma,jer on če odvesti neke pa če odmah doći kod mene porazgovarati,ali nije došao,nije niti javio,nakon par dana kada sam mu rekao kako me je "odvukao" sa sprovoda moga tetka,odgovor mu je bio-zaboravio sam??? Smatram,kako sam svoju djecu odhranio,odškolovao časno kako i mora biti,ali neznam čemu sam zaslužio takvo ponašanje prema meni!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
prije 1 sat , krpica65 je napisao:

sestra prijeti tužbom o poništenju ugovora o dosmrtnom uzdržavanju koji sam sklopila 2008. s mamom. Ona je preminula 2015. Može li sestra nakon ostavine na kojoj nije sporila ugovor , te nakon 2,5 g. tražiti poništenje ugovora ?

O sličnom se već pisalo,glede čega pratite dva linka u posljednjoj objavi TEME

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

NEMOŽE NIŠTA!!! Prije 3/4 dana bio sam kod javnog bilježnika,dogovor o dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju može poništiti samo onaj koji je taj ugovor napravio!  Radim na tome,kako bih zaštitio svoju nevjenčanu suprugu,moram donesti kopiju vlasničkog lista(zbog onih brojeva:uruđbeni,klasifikacija),plačam nešto manje od 3.000kn i tada je moja nevjenčana supruga tkz. vlasnik u čekanju! U slučaju moje smrti ona je 100% vlasnik nad svime što piše u ugovoru,čak nema niti ostavinske rasprave!! Jedina razlika je u doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju,jer u doživotnom ste vlasnik do svoje smrti,a u dosmrtnom vas može uzdržavatelj smjestiti npr. u neku ustanovu!! 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija