Jump to content

Nametljivo ponašanje-prijedlog optužbe


Lone Wolf

Preporučene objave

Poštovani

I ja sam evo optužen tj. postoji optužni prijedlog ili kako se to zove.Naime postoji sumnja da sam ženskoj osobi slao sms ove ne primjerenog seksualnog sadržaja u trajanju od nekoliko mjeseci.Jedno vrijeme sam nasumice iz imenika izvlačio brojeve žena i zvao ih te tako pokušavao uspostaviti kontakt...naravno da sam idiot.Međutim to je bilo tako...prije nekoliko dana mi je na vrata pokucala policija i zatržili su da s njima odem do postaje da imaju pitanja o mome vozilu....odmah mi je bilo sumljivo i nagađao sam da me u stvari idu ispitati o tim sms ovimai pozivima,puno više smsovima.Nakon izlaska iz moje kuće odmah su mi rekli da nije u vezi auta nego su tako postupili jer sam oženjen i nisu me htjeli dovoditi u nezgodnu situaciju.Kad smo došli u postaju pokazali sumi moju sliku skinutu sa kamere tiskovog kioska na kojoj kupujem bon i bilo je jasno da su sve povezali,,,vrlo korektno od samog početka su postupali i rekli da im je u cilju da ta situacija prođe što bezbolnije i diskretnije...nakon toga sam im priznao da sam se bavio takvim stvarima i da sam slao poruke toj osobi...iako ju osobno ne znam i čak je se po nečemu posebno niti nesjećam.Nakon toga smo ponovo otišli do mene doma gdje sam im predao mobitel za koji sam dobio potvrdu...dali su mi mobitel i dopustili da uz njega obrišem sve slike i sve drugo što je bilo u njemu i da ga resetiram.Nakon toga sam dao izjavu tj, snimljeno je moje ispitivanje...ponudili su mi da se branim šutnjom i odvjetnika i sve ostalo što ide,sva prava i tako dalje....pošto sam oženjen,a situacija je jasna i lako je zaključiti da sam kriv u tom trenutku mi je bilo najbezbolnije sve riješiti bez odvjetnika i velike buke....U biti pročitano mi je za što bih mogao biti optužen itd....Ispričao sam u vrlo kratkim crtama da sam to napravio da nisam znao da je to kazneno djelo,da nisam imao nikakve zle namjere itd.

Policajci koji su došli po mene su stvarno bili maksimalno fer diskretni i korektni...po njihovom iskustvu kažu da oni vjeruju da na kraju gospođa kojoj sam slao poruke neće htjeti dizati tužbu jer je tim osobama najvažnije da su pozivi prestali i da me je policija dobro uplašila,da će se teško odlučiti dolaziti na ročišta u drugi grad i da oni vjeruju da od toga neće biti na kraju ništa...pošto su bili maksimalno korektni upustili smo se u podužu priču gdje sam ih pitao i za savjete,moja ideja je bila da nazovem gospođu i da joj se ispričam i pokušam ju namoliti da me netuži.Oni kažu da je najpametnije ne kontaktirati s njom.E sad mene ne muče ni kazne ni ništa drugo nego me samo muči da prođem kroz to što tiše tj da mi supruga ne sazna i da spasim brak,znate kako budala tek kad nešto može izgubiti shvati šta ima...Moje su nade uperene u to da se optužnica ne podigne.Isto tako su mi rekli da u porukama nisam prijetio,nisam ih slao po noći itd...sve u svemu da se tu neradi o nekom velikom prekršaju i ponovo me uvjeravaju da nevjeruju da će to ići dalje.E sad ako gospođa odustane da li ću ja to znati tj. dobiti kakvu obavjest?Ako ide optužnica naravno da ću dobiti poziv....ako bi dobio poziv moja ideja je ići bez odvjetnika i priznati jer ionako imaju dokaze i sve je jasno.Da li na tom prvom ročištu može doći do nekakve pomirbe ili slično...da li gospođa može data odustati od tužbe....Koliko sam shvatio tu prijeti kazna do 1 godine,nadam se da ni slučajno ne mogu u zatvor jer mi je prvi puta i u biti planiram priznati i ajmo reći zatražiti oprost...Napominjem da gospođu ne poznajem niti smo se kada susreli ili nešto slično.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U slucaju osude, to ce biti niska kazna. Tipa 3 mjeseca, uvjetno na godinu dana. Vi biste trebali pitati u PU u kojoj se fazi nalazi postupak. Meni iz vaseg upisa nije jasno je li podnesena kaznena prijava nadleznom DO. U svakom slucaju, rok za to je tri mjeseca od saznanja za kazneno djelo.(tri mjeseca od saznanja da se podnese prijedlog za pokretanje kp)

uređeno: od atomic95
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , atomic95 je napisao:

U slucaju osude, to ce biti niska kazna. Tipa 3 mjeseca, uvjetno na godinu dana. Vi biste trebali pitati u PU u kojoj se fazi nalazi postupak. Meni iz vaseg upisa nije jasno je li podnesena kaznena prijava nadleznom DO. U svakom slucaju, rok za to je tri mjeseca od saznanja za kazneno djelo.(tri mjeseca od saznanja da se podnese prijedlog za pokretanje kp)

3mjeseca zatvora?? Bii sam na razgovoru u policiji,dao izjavu koja je snimana i dobio pouku o pravima osumnjičenika.Članak 140 stavak 1

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je moja procjena koja moze biti daleko od istine. I radi se o UVJETNOJ osudi, koja ce vam sigurno biti izrecena. Nikako bezuvjetna zatvorska. Pod pretpostavkom da niste recidvist i sl. Po ovome, zasad nije odustala. Ono sto sada slijedi je odlucivanje o KP; odbacivanje ili podizanje optuznice. Ja bi na vasem mjestu otisao pitat sto je sa.tim. I koliko je proslo od snimanja? U svakom slucaju, da je DO poduzelo bilo kakve radnje, to biste.bili obavijesteni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 21 minuta, atomic95 je napisao:

To je moja procjena koja moze biti daleko od istine. I radi se o UVJETNOJ osudi, koja ce vam sigurno biti izrecena. Nikako bezuvjetna zatvorska. Pod pretpostavkom da niste recidvist i sl. Po ovome, zasad nije odustala. Ono sto sada slijedi je odlucivanje o KP; odbacivanje ili podizanje optuznice. Ja bi na vasem mjestu otisao pitat sto je sa.tim. I koliko je proslo od snimanja? U svakom slucaju, da je DO poduzelo bilo kakve radnje, to biste.bili obavijesteni.

Od razgovora je prošlo dva dana i to mi je prvi puta bilo kakav dodir s policijom.

uređeno: od Lone Wolf
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma znam,nije da žurim nego samo pitam koje su opcije...koliko sam shvatio policajca za jedno mjesec dana bih mogao dobiti nekakvo riješenje.

Sad sam pod nekim drugim temama vidio neke slične stvari pa me zanima...ta snimka ide DOu...Ako gospođa ostane kod toga da nastavi s postupkom,da li sam dobro shvatio da će me onda DO pozvati na razgovor?

Da li onda na tom prvom razgovoru mogu sve priznati i da u stvari ne idem na sud nego tamo sve riješiti i dobiti recimo blagu uvjetnu kaznu.

I druga stvar,koliko sam vidio na drugim mjestima kažu da nema nametljivog ponašanja ako je i druga strana odgovarala na poruke koje sam slao.

U biti koliko se sjećam gospođa nije slala poruke NEMOJ MI VIŠE PISATI tj decidirano pokazala da joj prestanem pisati nego je ispitivala tko sam,odkud mi broj ,a koliko se sjećam bilo je i prijetnji mislim i nje i njenog muža,ne sjećam se da li u porukama ili me je zvao pa prijetio.

Pa me zanima da li će DO pregledati sve poruke i pozive pa eventualno ustanoviti da neće dignuti optužnicu.

Da se razumijemo ne okrivljujem nekog drugog za ono što sam napravio ali me zanimaju te opcije...ako netko zna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa sve si priznao u policiji koja te snimila.DO im je dano nalog da to naprave umjesto njih.Nemam pojma što je žena pokazala policiji da bi dokazala nametljivo ponašanje.Vjerovatno im je pokazala poreke i ostalo.

Sa DO se možeš dogovorit da ide kazneni nalog pa neće bit suđenja (ako sud pristane).

Ako DO slučajno ne podignu optužnicu obavijestit će ženu o tome pa ona može nastavit sa privatnom tužbom za isto djelo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prošlo je tek dva dana, prerano je da išta znate. U svakom slučaju, o svakoj radnji u postupku od strane državnog odvjetništva vi ćete biti obaviješteni. Sve se šalje poštom, štogod oni rade, a treba se vas ticati kao okrivljenika. Sada slijedi odlučivanje o optužnici temeljem kaznene prijave podnešene od strane policije. To je standarni tijek kaznenog postupka. Sivko vam je spomenio kazneni nalog i to je institut koji se upotrebljava za kaznena djela gdje se može izreći kazna zatvora u trajanju do pet godina. Ukoliko priznate djelo, ne želite na suđenje, te ukoliko optužnica bude podignuta, te ukoliko sud pristane na izdavanje kaznenog naloga, a vjerojatno hoće s obzirom na sve, vi ćete kompromisno dogovoriti kaznu koju vam oni odrede. Na to ćete imati pravo prigovora kada se izda. Sve je to još daleko, po meni se ne trebate ničega strašiti, jer to nije teško kazneno djelo. U zatvor nećete ići, ako dođe do suđenja, ono je javno, nitko vas nije dužan štititi od toga da žena ne sazna, sve ovisi o vašoj vještini da to prikrijete. Poštu ionako morate osobno primiti, ali eto, danas poštari davaju svakom da se potpiše i preuzme, pa pripazite. Također, nije mala razlika između kaznenih djela po prijedlogu i po službenoj dužnosti; Koji se tako progone. Vaše je po prijedlogu, nema straha prevelikog. Samo više to nemojte činiti i ne kontaktirajte oštećenicu niti njezinog muža. Također, ako vi imate dokaze za prijetnje, prijavite i vi njih, nitko vam nema pravo prijetiti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma nedaj bože da ih još i prijavljujem..pa da kompliciram,nadam se možda da će DO pogledati i naći i koju njihovu poruku s prijetnjom pa će možda odustati ili još bolje da će žena biti zadovoljna time što sam bio u policiji pa će odustati od daljnjeg postupka kao što policajci predpostavljaju.Nadam se da neću morati na pravi sud.

Još jedno pitanje,možda znate...da li takve papire nosi poštar ili nekakv sudski službenik...naime poštara znam i mogu s njim dogovoriti da ni slučajno takve koverte ne donosi kući.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 35 minuta, Lone Wolf je napisao:

možda da će DO pogledati i naći i koju njihovu poruku s prijetnjom pa će možda odustati

Još jedno pitanje,možda znate...da li takve papire nosi poštar ili nekakv sudski službenik...naime poštara znam i mogu s njim dogovoriti da ni slučajno takve koverte ne donosi kući.

Zašto bi odustali?

Poštar nosi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Željac047 je napisao:

I dobra škola za ubuduće da se sa SMS porukama netreba zezat, jer ostaje pisani trag, a koji može kaad - tad doci na naplatu..

Sretno..!

Hvala Željac....da jako dobra škola koju ću nadam se završiti s odličnim tj. nadam se da cu se provući da žena ne sazna to mi je najveći problem....a kakva je situacija s tim uvjetnim kaznama?Koliko mi to može praviti problem u buduće...prilikom zaposlenja i slično.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da nece previše utijecati na Vašu budućnost, jer to nije neko teško KD, a ko zna hoce li to i doci do suda, samo se Vi sada malo smirite od svega toga, pomalo stavljajte u zaborav i nemojte se previše opterećivati sa time, a što bude bit će, a vjerujem da neće biti ništa strašno....

Sretno Vam..!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U potpunosti se slažem sa poštovanim drotom13, bolje je ne dirati, već ako hoćete imate mogućnosti kako Vam je naveo poštovani drot13, jer se nikada nezna kako bi ona to mogla protumačit pa si još, nedaj Bože, možete zakomplicirati situacijui...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dopustite mi da malo skrenem s teme. U ovoj priči me je zaintrigirala jedna stvar - ne s (kazneno)pravnog aspekta, već s kriminalističkog, ali nadam se da se i o tome može na ovom forumu.

Lone Wolf je napisao da su mu pokazali snimak s kamere pored kioska na kojem je kupio bon. Ako su kiosk identificirali temeljem bona koji je ukucao, to znači dvije stvari, i to kumulativno:

1. teleoperateri čuvaju podatke o tome koji je SIM broj nadoplaćen kojim bonom 

2. distribucija bonova za mobitele nije "divlja", već se točno zna koji bonovi su distribuirani kojim kioscima!  (znači, ako vip recimo šalje 1000 bonova diljem zagreba, točno se zna i vodi evidencija o tome za svaki pojedini bon i svaki pojedini kiosk!)

Ovo mi izgleda nevjerojatno. Zahtijeva puno posla, a ne vjerujem da su na taj posao prisiljeni (teleoperateri, distributeri i kiosci) nekakvim propisom... To mi se pogotovo čini nevjerojatnim kad znamo da većina prodajnih mjesta nije pokrivena kamerama, ili barem mnoga prodajna mjesta nisu pokrivena kamerama. Takva prisila prema trgovcima imala bi smisla kad bi svako prodajno mjesto bilo pokriveno kamerom. 

Zna li netko nešto više o ovome gore napisanom?

Nadalje, ako su stvarno samo na taj način došli do počinitelja, činjenica je da su se dobro potrudili i proveli opsežno kriminalističko istraživanje. Čudno mi je da su takvo istraživanje proveli za relativno beznačajno djelo - djelo koje se progoni povodom prijedloga. Bit će da je ta žena imala neku vezu u samoj policiji, ili su SMS-ovi bili ipak vrlo neugodni - ili po sadržaju ili po intenzitetu. Ako nisu bile prijetnje, već samo nekakav seksualni sadržaj, pomalo mi je čudno da su proveli tako kompleksno kriminalističko istraživanje.

Lone Wolf, jesi li na tom kiosku kupio baš bon ili SIM karticu? 

Teško mi je povjerovati da su te identificirali samo na temelju snimke s kamere pored kioska. To je lako povjerovati ako se radi o kiosku u nekom selu, ali ako se radi o kiosku u prometnom gradu, jako puno ljudi kupuje i teško je pretpostaviti o kome se radi. Ili se bilježi i vrijeme za svaku pojedinu transakciju? U tom slučaju se lako s kamere skine točnog kupca.

Lone Wolf, ako ti se da, napiši malo više o svemu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma nije to nikakva nauka...svaki Tiskov kiosk ima kameru ili skoro svaki...vidi se koji je broj bona ukucan u koji mobitel,a svaki bon ima evidenciju u koliko je sati prodan....odvrtiš kameru i vidiš :( ...kupio sam samo bon....inače za svaki artikl u bilo kojoj ozbiljnoj trgovini kao što je i tisak možeš vidjeti u minutu kad je prodan....znam jer sam iz tog posla.

uređeno: od Lone Wolf
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Gospođa može povući prijedlog za progon i tada DORH više nema procesne pretpostake dopustivosti postupanja, na to su, vjerujem, plavci mislili. Inače, dečkima svaka čast na diskreciji i profesionalnosti (nažalost, znam za drugačija iskustva, gdje se postupalo baš maliciozno u nekim sličnim stvarima).

Glede pismene isprike, moje mišljenje je da ne može škoditi, ALI doslovce samo napišete u jednoj ili dvije rečenice da se iskreno kajete zbog učinjenog, ispričavate i nadate da će u svom srcu naći mogućnost da vam oprosti. Nikakva obrazlaganja zašto ste to napravili itd. itd. Jedna-dvije rečenice i potpis.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo sad sam dobio riješenje...dobio sam 9 mjeseci uvjetno na dvije godine....sad me zanima kako je to tako brzo riješeno,a da me nisu recimo zvali u DORH nego sam samo jednom dao snimanju izjave na policiji i kako to da je odluka donešena na sudu u Virovitici a ne na sudu u mome mjestu....izgleda da je ta osoba koju sam zvao ipak ima nekakvu vezu.

Ne žalim se puno meni je najbitnije da je papir došao u moje ruke tj. da u biti nitko nezna za to... i trebam platiti 300 kuna troškova...nisam dobio nikakvu uplatnicu.Da li tko zna da li ću je dobiti ilikako to ide 

 

Puno hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Lone Wolf je napisao:

Evo sad sam dobio riješenje...dobio sam 9 mjeseci uvjetno na dvije godine....sad me zanima kako je to tako brzo riješeno,a da me nisu recimo zvali u DORH nego sam samo jednom dao snimanju izjave na policiji i kako to da je odluka donešena na sudu u Virovitici a ne na sudu u mome mjestu....izgleda da je ta osoba koju sam zvao ipak ima nekakvu vezu.

Ajde, molim te, kakva veza? Ne radi se tu o kompliciranom kaznenom djelu, ili jesi stupao u kontakt ili nisi. Po onom što i sam pišeš, jesi.

Dobio si kazneni nalog ili baš presudu?

 

prije 1 sat, Lone Wolf je napisao:

... i trebam platiti 300 kuna troškova...nisam dobio nikakvu uplatnicu.Da li tko zna da li ću je dobiti ilikako to ide

Nazovi odjel za izvršenje kaznenih sankcija suda koji je donio presudu, oni će ti reći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobio sam kazneni nalog i imam pravo žalbe u osam dana.... Naravno da se neću žaliti jee želim to što prije završiti. Nije da se ja bunim  nego mi je čudno što je to sve odrađeno u njenom sudu... Iako su mi ustvari realno učinili uslugu jer želim da što manje ljudi zna za ovo. Ako nema žalbe koliko ja razumijem onda ću dobiti pravomoćnu presudu? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ono što mene sada najviše zanima... Da li ću ako se nitko nežali ponovo dobiti papir o pravomoćnosti toga naloga da se znam sa poštarom dogovoriti da to nedođe u krive ruke.

 

Zanimljivo je i da je tužitelj muškarac tražio kaznu 11 na tri godine, a sutkinja koja je napravila nalog je to smanjila na 9/na dvije godine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da... To predpostavljam ali eto zanimljivost.... Daj mi reci još nešto... U postupku sam im predao mobitel. Mobitel je star i nebitan... Ali u ovim papirima vidim da piše privremeno oduzimanje... Da li to znači da će mi ga vratiti... I to bih naravno htio izbjeći da mi jedan dan dođe od policije papir da dođem po njega ili slično. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Lone Wolf je napisao:

Da... To predpostavljam ali eto zanimljivost.... Daj mi reci još nešto... U postupku sam im predao mobitel. Mobitel je star i nebitan... Ali u ovim papirima vidim da piše privremeno oduzimanje... Da li to znači da će mi ga vratiti... I to bih naravno htio izbjeći da mi jedan dan dođe od policije papir da dođem po njega ili slično. 

Nakon pravomoćnosti, ako nije sud o tome odlučio, pišete sudu da Vam je uz tu i tu potvrdu oduzet taj i taj predmet, pa pošto više nema potrebe da ga se drži, neka sud odluči da se vrati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Lone Wolf je napisao:

....sad me zanima kako je to tako brzo riješeno,a da me nisu recimo zvali u DORH nego sam samo jednom dao snimanju izjave na policiji...

I to je bilo tzv. prvo ispitivanje okrivljenika, dakle dokazna radnja koju je proveo istražitelj po nalogu DO-a, što je propisana procedura.

, Lone Wolf je napisao:

...i kako to da je odluka donešena na sudu u Virovitici a ne na sudu u mome mjestu...

Gleda se i mjesto počinjenja djela, što je kod djela počinjenih putem mobitela/interneta, u pravilu mjesto gdje se nalazi adresat poruka.

, Lone Wolf je napisao:

....izgleda da je ta osoba koju sam zvao ipak ima nekakvu vezu.

Kazneni nalog je apsolutno najbrži način rješavanja predmeta, jer optužnica koja ga sadrži ne prolazi ni stadij optužnog vijeća (osim ako sudac tako ne odluči).

Teorije zavjere ostavite po strani, bez uvrede.

, Lone Wolf je napisao:

Ako nema žalbe koliko ja razumijem onda ću dobiti pravomoćnu presudu? 

Ukoliko vi nećete prigovoriti nalogu niti se DO žali na isti (a to nikad nisam čuo da bi se desilo, iako je zakonska mogućnost), nalog protekom roka od 8 dana postaje pravomoćan i nikakva druga (dodatna) odluka se ne dostavlja.

, Lone Wolf je napisao:

U postupku sam im predao mobitel. Mobitel je star i nebitan... Ali u ovim papirima vidim da piše privremeno oduzimanje... Da li to znači da će mi ga vratiti... I to bih naravno htio izbjeći da mi jedan dan dođe od policije papir da dođem po njega ili slično. 

O tome sud, u pravilu, odlučuje nakon pravomoćnosti presude. Ako slučajno ne bi, moći ćete im se obratiti da odluče.

, Lone Wolf je napisao:

Da li bilo koje kazneno djelo aktivira prekršaj uvjetne osude ili samo djela iz ive domene....

Bilo koje djelo za koje bude izrečena kazna koja "aktivira" obvezatan opoziv ili fakultativan (moguć) opoziv, ovisno o procjeni suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija