Jump to content

Prevara distributera el. energije


Yvanne

Preporučene objave

Pozdrav svima,

imam jedan delikatan slučaj čiji je tijek sljedeći:

Roditeljima su mi krajem 2016. u stan došli djelatnici koji su se predstavili kao nuditelji usluga novog distributera el. energije, te su nudili povoljnije cijene od trenutnog distributera. Kao benčmark tražili su uplatnicu s podacima i cijenom trenutnog distributera kako bi usporedili trenutno stanje i cijenu, te projecirali njihovu, povoljniju cijenu. U međuvremenu je otac procijenio da ne želi mijenjati distributera nakon čega su se oni pokupili i otišli. Ne znam na koji način, ali vrlo vjerojatno putem podataka sa uplatnice (moguće da su je i fotografirali mobitelom) nakon mjesec dana roditeljima je došla obavijest o promjeni distributer el. energije i naravno, račun za potrošnju el. energije od novog distributera. 

Nakon toga, poslali smo im dopis mejlom za otkazivanje ugovora na što su oni odgovorili mejlom potvrdno, te da je ugovor raskinut s danom 31.01.2017. godine.

U međuvremenu su stizale uplatnice za el. energiju od primarnog distributera koje je otac uredno podmirivao. 

Godinu dana kasnije (krajem veljače o.g.) stigla nam je uplatnica ponovno od spomenutog distributera s (kojim smo pismeno raskinuli ugovor), s cifrom od 1.600,00 kn za potrošenu el. energiju u periodu 1.9.2017.-30.12.2017. Na dostavljenu uplatnicu se normalno otac skroz uzrujao, te smo im uručili prigovor s potvrdom o otkazu koji su nam dali pismeno ranije 2017. godine. Prigovor smo uručili osobno, s potvrdom zaprimanja. Njihov odgovor na prigovor stavljam u prilog. 

Znam da nisu u pravu i da se radi o kokošarskoj prevari i obmanjivanju stanovništva starije životne dobi koji nemaju i ne znaju način kojim bi im se oduprli, ali što predlažete da se konkretno u vezi ovog slučaja napravi? Koji bi bio najbolji pravni lijek? 

Konkretno slučaj je doveden do ove faze, odgovor na prigovor su poslali danas, 28.03.2018.

 

 

 

 

IMG_4587.JPG

uređeno: od Yvanne
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Yvanne je napisao:

Na dostavljenu uplatnicu se normalno otac skroz uzrujao, te smo im uručili prigovor s potvrdom o otkazu koji su nam dali pismeno ranije 2017. godine. Prigovor smo uručili osobno, s potvrdom zaprimanja. Njihov odgovor na prigovor stavljam u prilog. 

Znam da nisu u pravu i da se radi o kokošarskoj prevari i obmanjivanju stanovništva starije životne dobi koji nemaju i ne znaju način kojim bi im se oduprli, ali što predlažete da se konkretno u vezi ovog slučaja napravi? Koji bi bio najbolji pravni lijek? 

Najbolji pravni lijek bi bio da na DO podnesete optužni prijedlog (tako se naziva kaznena prijava za djela za koja je zapriječena kazna do 5 godina) protiv njih, i to:

1. Osobe koje su krivotvorile prijavu promjene distributera počinile su kazneno djelo krivotvorenja službene ili poslovne isprave iz čl. 279. stavak 1.KZ   https://www.zakon.hr/z/98/Kazneni-zakon

2. Odgovorna osoba distributera i odgovorna osoba računovodstva tog distributera počinili su kazneno djelo iz st. 2. istog članka, jer su krivtvorenu ispravu (prijavu) uporabili u gospodarskom poslovanju za sticanje protupravne imovinske koristi.

Štoviše, posebno otegotna okolnost je da su odgovorne osobe distributera nastavile su krivotvorenjem isprava , izdavanjem računa i pokušajima naplate (sticanja koristi) čak i nakon spoznaje da je prijava promjene distributera krivotvorena od strane njihovih djelatnka ili njihovih vanjskih suradnika, a propustili su i prijaviti saznanje da su njihovi djelatnici počinili to kazneno djelo. Oni čak u dopisu upućenom vama to nazivaju tek 'pogreškom', ali od naplate nisu odustali!

Posebno otegotna je činjenica da se vaš otac nakon primitka tog obračuna izuzetno uzrujao (a lošeg je zdravstvenog stanja) , završio kod liječnika (bilo bi dobro da ode ako nije), itd... Razumijete što želim reći.

 

Pa kad predate prijavu državnom odvjetništvu, proslijedite kopiju i ovim pametnjakovićima u elektrodistributeru.

Napišite im da sada imaju priliku hitno stornirati i vaše dugove a i dugove svih drugih starih i bolesnih umiovljenika koje su tako prevarili. Jer ste se obratili medijima koji su izrazili veliko zanimanje za vaš slučaj, a u emisiji ćete pozvati druge prevarene da vam se pridruže u zajedničkoj privatnoj tužbi.

 

Ako ovako postupite, javite rezultat.

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru kolega felixx.  Postupio bih svakako prema prijedlogu. 

Zanima me još, kakve su moje obveze prema DO ukoliko podnesem optužni prijedlog? Pitam čisto da u slučaju slijeda predložene situacije elektrodistributer stornira račun i odustane od zahtjeva za naplatom. Tada se i slučaj prijavljen DO poništava? 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja bih samo malo prilagodio felixxov savjet na način da prvo distributeru opširno pismeno opišeš cijelu situaciju, priložiš uplatnice HEP-u kao dokaz da je struja plaćena, kopije dopisa i poruke o otkazivanju tog ugovora (ono od 31.01.2017.), te izraziš svoju sumnju u zakonitost postupanja njihovih djelatnika (i onih koji su "sklapali" ugovor i onih s kojima cijelo vrijeme komuniciraš) i namjeru prijave državnom odvjetništvu, policiji i medijima. Dozvoljavaš mogućnost da se radi o njihovoj nenamjernoj greški i pozivaš ih da još jednom provjere, te da te izvijeste u roku od 15 dana o utvrđenom.

Ako dobiješ isti odgovor ili ga ne dobiješ, onda dalje kako je felixx naveo.

Ako prijaviš državnom odvjetništvu, oni po tome moraju i dalje postupati, bez obzira ako ovi u međuvremenu storniraju račune. Radi se o kaznenom djelu koje se progoni po službenoj dužnosti i ne možeš "povući" prijavu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega Drot13, sličan dopis sam sastavio neposredno nakon što su nam poslali spomenutu uplatnicu samo što sam (ne znajući) umjesto DO prijetio prijavom HANFA-i.

Njihov odgovor na to sam priložio u fotografiji u prvom postu. U odgovoru i dalje traže naplatu temeljenu na pogreški sustava, što je u najmanju ruku nonsens, ali i prema KZ, kažnjivi prijestup. 

 

Mogao bih još jednom sročiti dopis u skladu s prijedlogom kolege felixxa, ali prema njima uz naznaku da o njihovom odgovoru ovisi hoćemo li slat optužni prijedlog na DO.

Znači, sve pripremiti kao da se šalje na DO, ali prvo poslati njima uz dopis sa još jednom šansom.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Yvanne je napisao:

sličan dopis sam sastavio neposredno nakon što su nam poslali spomenutu uplatnicu samo što sam (ne znajući) umjesto DO prijetio prijavom HANFA-i.

HANFA nadzire poslovanje banaka, osiguravajućih društava i brokerskih kuća.

Kada se piše ovakvo upozoravajući dopis, treba ga sročiti pravno učena osoba. Ako im 'zaprijetite' neodgovarajućim sangcijama i institucijom koja nije nadležna, oni samo zaključe da za njih nema opasnosti jer pretpostave da se nećete znati izboriti za svoja prava.

 

 

Prije 20 minuta, drot13 je napisao:

Oprosti, mislio sam da je bio prigovor na račun. Sve si im rekao, a i dalje su bezobrazni, samo podnesi prijavu kao što je felixx rekao. DO će kvalificirati djelo, tako da slobodno izrazi sumnju u sva kaznena djela koja misliš da treba.

 

Zato sam i predložio da se odmah ide prijavom DO. 

Ovaj zadnji dopis je zapravo svojevrsno njihovo priznanje da znaju da je postavitelj teme došao na njihovu listu korisnika krivotvorenjem dokumenata, ali i dalje utjeruju nepostojeći dug. 

To je apsolutni vrhunac bezobraštine, i siguran sam da su tako prevarili i mnogo drugih građana.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@drot13, ma sve 5, nema potrebe za isprikom. 

@felixx hvala još jednom.

 

Mislite li da probam još jednom ići s malo kvalitetnije sročenim dopisom prema distributeru u kojem ću ovaj put spomenuti prijavu DO i pozvati se na članke zakona kako je kolega felixx predložio?

Slažem se da bih trebao ići direktno na DO, ali ne bih htio mučiti oca s kompletnom procedurom s obzirom da stvarno ima problema sa zdravljem već bih slučaj želio riješiti na najlakši mogući način. 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Yvanne je napisao:

Mislite li da probam još jednom ići s malo kvalitetnije sročenim dopisom prema distributeru u kojem ću ovaj put spomenuti prijavu DO i pozvati se na članke zakona kako je kolega felixx predložio?

Inače ljudima preporučujem da samo pošalju kvalitetno sročen dopis. Ali u vašem slučaju vidim iz njihovog odgovora da su totalno bezobzirni.

prije 19 sati , Yvanne je napisao:

Slažem se da bih trebao ići direktno na DO, ali ne bih htio mučiti oca s kompletnom procedurom s obzirom da stvarno ima problema sa zdravljem već bih slučaj želio riješiti na najlakši mogući način. 

Ti pokušaji izbjegavanja konflikata su vas već koštali . A akon to ne riješite sada, lako moguće da takve lopine prodaju vaš 'dug' nekoj od onih tvrtki utjerivača dugova, pa će vašeg oca svakodnevno nazivati 50 puta. 

Vi već sada imate sve potrebne dokaze - već ste elektrodistributeru urudžbirali dopis da niste sklopili nikakav ugovor s njima. Sve ove dokumente proslijedite na DO uz prijavu. 

Štoviše, ja bih na vašem mjestu zvao urednike onih emisija 'Potraga' ili 'Provjereno'. Neka se jave i drugi tako prevareni građani.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OK, koje su mi procedure kod prijave DO? Otac će morat ići na parnice, ročišta i sl.?

Nije mi jasno kako mogu teretit nekog ako za to nemaju ugovor. Kamoli prodat dug nekoj firmi. Na temelju čega?

To je isto kao da ja njima ili nasumično bilo kome ispostavim fakturu za konzultantske usluge primjerice, i dug prodam utjerivačima dugova. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Yvanne je napisao:

OK, koje su mi procedure kod prijave DO? Otac će morat ići na parnice, ročišta i sl.?

Vaš otac je prijavitelj, nije stranka u postupku - osim ako bi DO odbacio optužbu i prepusitio vama da odlučite želite li ih kazneno goniti. 

Prijava bi trebala biti jasna i opširna, sa svim važnim detaljima i kopijama dokumenata i dopisa koje imate. DO će po prijavi vjerojatno ispitati odgovornu osobu iz tog distributera, a čini mi se nevjerojatnim da bi ta osoba negirala činjenice koje ste naveli. Vjerojatnije bi se vadili na 'tešku grešku u sustavu', i vjerojatno svaljivali krivnju na 'vanjske suradnike' koji su ili po terenu. Također bi se vadili na činjenicu da vi njima zapravo niste ništa do sada uplatili (što ne znači da nema drugih koji jesu njima tako plaćali). Možda DO već ima takvih prijava protiv njih. Uvjeren sam da bi odgovorne osobe distributera bile više nego voljne da s vama razriješe nesuglasice i obrišu 'potraživanja', samo da se riješe moguće optužnice. Moguće je međutim da bi otac bio pozvan  da svjedoči na sudu. 

prije 5 sati , Yvanne je napisao:

Nije mi jasno kako mogu teretit nekog ako za to nemaju ugovor. Kamoli prodat dug nekoj firmi. Na temelju čega?

Na temelju 'vjerodostojne isprave'.

Čitajte ovdje o tome:http://klinika.pravo.unizg.hr/content/ovrha-na-temelju-vjerodostojne-isprave

Vrlo često su takva potraživanja zapravo svojevrsne iznude na temelju knjigovodstvene fikcije, pogrešnog obračuna 'duga' i pripadajućih kamata.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija