Jump to content

Kršenje propisa od strane hrvatskih carinika?


lithiumion

Preporučene objave

Poštovani,

zanima me krše li zakon hrvatski carinici na graničinim prijelazima ako puštaju robu koja je skuplja od 2200kn da se uvozi u Hrvatsku bez plaćanja, pdv, carine i trošarine špedicije? 

Pišem za granične prijelaze Orašje i Gunja, za ostale nemam sigurna saznanja. Uglavnom, iz Orašja, Brčkog, Srebrenika i ostalih "pograničnih" područja se uvoze ogromne količine namještaja, konkretno mislim na tapacirani namještaj (kutne garniture, trosjede, dvosjed itd). Cijena svih tih proizvoda prelazi granicu od 2200kn, ali se ipak nesmetano prevoze preko graničnih prelaza. Fora je u tome što kad se dođe na Hrvatsku carinu, ljudi koji su kupili neki proizvod koji prelazi cijenu 2200kn izvade za taj proizvod 2-3 računa na kojima je podijeljena ukupna cijena proizvoda. Konkretan primjer je da krene gospodin X kupiti garnituru u npr. Brčko povede svoju suprugu Y i kćerku Z i dođu u salon namještaja i kupe garnituru te za tu garnituru (jedan proizvod) dobiju 3 računa na ime X,Y,Z. Na računu im se nalaze po jedna stavka npr. kod gospodina X piše: 1. Trosjed xxxx... cijena 550km, kod supruge Y na njenom računu piše: 1. Dvosjed yyyy.. cijena 450km i kod kćerke Z na računu piše: 1. Kut/fotelja ... cijena 350km. 

S obzirom da na carina.gov.hr piše, citiram: 

Vrijednosni limiti za unos robe nekomercijalne naravi u osobnoj prtljazi putnika

Oslobođenje od plaćanja carine, PDV-a i trošarine odnosi se na uvoz robe čija ukupna vrijednost ne premašuje:
 
  • 3.200,00 kuna za putnike u pomorskom i zračnom prometu
  • 2.200,00 kuna po putniku za ostale vrste prijevoza
  • 1.100,00 kuna za putnike mlađe od 15 godina, bez obzira na vrstu prijevoza


Premašuje li vrijednost pojedinog predmeta navedene vrijednosne limite, podjela vrijednosti takvog predmeta nije dozvoljena, već se naplaćuju propisana davanja na ukupnu vrijednost tog predmeta. Isto tako nije dozvoljena kumulacija oslobođenja više osoba za pojedini predmet."

Pišem ovo iz razloga jer mi takvo stanje na hrvatskim carinama uzrokuje velike probleme u poslu. Imam firmu s 10ak zaposlenih ljudi te jedan salon namještaja. Ako je to dozvoljeno i nije kršenje propisa, onda mi ne preostaje ništa drugo nego zatvoriti firmu ovdje i preseliti prozivodnju u susjednu Bosnu. Manji porezi, jeftinija radna snaga, jeftiniji repromaterijal i koliko vidim nema nikakvih nameta prilikom izvoza namještaja u Hrvatsku. 

Zahvaljujem na odgovoru. 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma u redu je, stavio sam screenshootova iz razolga da se vidi da su cijene garnitura daleko veće od dozvoljenih 2200kn.  

Ali garnitura i jeste jedinstveni proizvod, to što se radi da se prodaje neki proizvod na 2-3 računa je po meni "izigravanje" zakona. To bi bilo jednako, da netko kupi auto i donese za taj auto 3 računa na kojima je, na jednom motor, na drugom šasija a na trećem gume s felgama? Ne bi li to bilo apsurndno? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , lithiumion je napisao:

zanima me krše li zakon hrvatski carinici na graničinim prijelazima ako puštaju robu koja je skuplja od 2200kn da se uvozi u Hrvatsku bez plaćanja, pdv, carine i trošarine špedicije? 

Carinici se ravnaju prema izdanim računima. Kutna garitura se može tretirati kao komplet, ali svaki dio za sebe ima uporabnu vrijednost kao samostalni prozvod. Stvarno se može kupiti samo stol, ili samo stolice. To nije isto kao da netko kupi veliki ormar u djelovima, pa na jednom računu budu stranice, na drugom vrata, na trećem ladice.

Citiraj

Pišem ovo iz razloga jer mi takvo stanje na hrvatskim carinama uzrokuje velike probleme u poslu. Imam firmu s 10ak zaposlenih ljudi te jedan salon namještaja. Ako je to dozvoljeno i nije kršenje propisa, onda mi ne preostaje ništa drugo nego zatvoriti firmu ovdje i preseliti prozivodnju u susjednu Bosnu. Manji porezi, jeftinija radna snaga, jeftiniji repromaterijal i koliko vidim nema nikakvih nameta prilikom izvoza namještaja u Hrvatsku.

Taj vaš problem nije u postupanju carine, nego u svemu što ste nabrojali - komplicirana regulativa i ogromni parafiskalni nameti, uz poreze i nefleksibikno radno zakonodavstvo. Ne biste bili prvi koji seli firmu u inozemstvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , felixx je napisao:

Carinici se ravnaju prema izdanim računima. Kutna garitura se može tretirati kao komplet, ali svaki dio za sebe ima uporabnu vrijednost kao samostalni prozvod. Stvarno se može kupiti samo stol, ili samo stolice. To nije isto kao da netko kupi veliki ormar u djelovima, pa na jednom računu budu stranice, na drugom vrata, na trećem ladice.

Taj vaš problem nije u postupanju carine, nego u svemu što ste nabrojali - komplicirana regulativa i ogromni parafiskalni nameti, uz poreze i nefleksibikno radno zakonodavstvo. Ne biste bili prvi koji seli firmu u inozemstvo.

Ok, to je u redu da se ravnaju prema izdanim računima, ali kako bi objasnili ono što piše na carina.gov.hr, opet citiram: "Premašuje li vrijednost pojedinog predmeta navedene vrijednosne limite, podjela vrijednosti takvog predmeta nije dozvoljena, već se naplaćuju propisana davanja na ukupnu vrijednost tog predmeta. Isto tako nije dozvoljena kumulacija oslobođenja više osoba za pojedini predmet."

Pisanje više računa za jednu kutnu garnituru je podjela vrijednosti predmeta, zar ne? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo mislim ustanoviti da li je to mimo pravila ili nije. Ne želim pisati područnom uredu dopis i da na kraju ne bude ništa od toga. Samo bi navukao bijes carinika na sebe, a kako svaki dan prelazim tu granicu, ponekad i više puta u toku dana, ne želim im biti trn u oku carinicima. Ali, kako stvari stoje, morat ću pisati jer vjerojatno nitko ovdje ne bi mogao dati točan odgovor na to pitanje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tu ne možemo ustanoviti, samo raspravljati, a kao što vidiš, mišljenja su različita.

Radi se o pitanju iz nadležnosti Carine i može ih se pitati za objašnjenje. Pitanje ne moraš poslati ti, nego netko drugi, a može ga poslati u središnjicu, a ne područnom uredu. Time ne bi trebalo doći do nikakvih problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , lithiumion je napisao:

Pisanje više računa za jednu kutnu garnituru je podjela vrijednosti predmeta, zar ne? 

Sagledaj to iz drugog ugla. 

Carinik vidi račun na kojem piše 'kutna klupa' , na drugom računu piše 'stol', na trećem piše 3 stolice'. Svaki račun pokazala je druga osoba. Svaki od tih komada namještaja uistinu se može rabiti zasebno. Otkud cariniku pravo (ili upravi carine) da tretira te predmete kao komplet? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
, felixx je napisao:

Sagledaj to iz drugog ugla. 

Carinik vidi račun na kojem piše 'kutna klupa' , na drugom računu piše 'stol', na trećem piše 3 stolice'. Svaki račun pokazala je druga osoba. Svaki od tih komada namještaja uistinu se može rabiti zasebno. Otkud cariniku pravo (ili upravi carine) da tretira te predmete kao komplet? 

Uopće se ne radi o tome problemu. Problem je rasčlanjenje kutne garniture na dijelove iako je to 1 (jedan) proizvod. Za stol i stolice koje vozi i carinik vidi račun za stol na jednog kupca, a stolice na drugog, tu mu nemam što prigovoriti jer je moguće da jedan čovjek kupi stol, a drugi stolice . Ali kutna garnitra je jednistven proizvod i kao takav je atestiran i nosi ime Kutna garnitura "xxx", a na račun od kutne garniture "xxx" se rasčlani na trosjed "xxx", dvosjed "xxx" i fotelja "xxx". 

No, više nije to ni bitno. Pisali smo carinarnici, te smo od carinarnice dobili ovaj odgovor:


"Poštovani,

Vaša poruka elektroničke pošte (Predmet->Fw: nelegalan uvoz namještaja preko hrvatskih carina)

 uspješno je registrirana i zavedena u sustavu elektroničkog uredskog poslovanja.
Isti će se prema potrebi dostaviti nadležnim osobama na daljnje postupanje.

S poštovanjem,

Carinska uprava"

Mail je urudžbiran 28.05.2018. godine, ali 01.06.2018. godine stranica tog salona na facebooku briše  sve postove vezane za isporuke namještaja koje su radili u Hrvatsku. 
13.06.2018. godine, prelazim preko graničnog prijelaza Gunja - Brčko, vidim vozača koji vozi namještaj za taj salon s garniturom. Parkiram prije dolaska na carinu i odlazim do carine i priupitam carinika koji pregledava to vozilo: "Gospodine cariniče, možete li me uputiti kako je moguće uvesti kutnu garnituru vrijednosti 6000-7000kn u Hrvatsku bez slanja tog proizvoda na špediciju i bez plaćanja zakonom propisanih davanja na takav proizvod."
Na što dobivam odgovor: "To nije tvoj problem, već smo dobili mail od carinarnice, sad vozi odavde". 
Ja odgovaram: "Naravno da je to moj problem, bavim se proizvodnjom namještaja, živim od toga i na svaku svoju proizvedenu garnituru uplaćujem zakonom propisana davanja u državni proračun iz kojeg ste, Vi gospodine, plaćeni". 
Poslije toga se lik okrene i ode svojim plosom, a ja svojim. 

Razlog iz kojega sam poboldao i podcrtao dijelove rečenica je: Ja ne mogu vjerovati da toliko korumpirani carinici rade na graničnim prijelazima da su odmah upozorili vlasnika salona da se postovim s reklamiranjem neplaćanja pdva i ostalih davanja obrišu sa facebooka. Odmah sam sumnjao, mail urudžbiran 28.05. i 01.06. obrisani postovi, da je neka dojava vlasniku salona, ali kad mi je rekao "već smo dobili mail od carinarnice" sve mi je bilo jasno. 

ps. 
Vlasnik tog salona koji radi u Brčkom je iz Gunje tj živi u Gunji i svakodnevno tu granicu prolazi najmanje 2 puta (prilikom odlaska na posao i prilikom povratka). Pitam se koliko "podmazuje" pojedine carinike da bi tako prevozio namještaj te da bi dobivao informacije od carinika. Ovo ponašanje je zaslužilo možda čak i pisanje dorhu tj uskoku. Mišljenja o tome?





 

uvoz namjestaja.JPG

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razumijem Vasu ogorcenost, sto zelite reci i da "varaju" i Vas i drzavu, ali garniture se proizvode u dijelovima i svaki dio ima svoju cijenu, cijena koja je oglasena je za komplet. Dijelovi se mogu i kombinirati pa se cijena smanjuje/povecava. Na kraju vi kupujete kut, dvosjed s lijeve strane, trosjed s desne strane, itd. Sto da se jedan dio komode osteti, ne cete kupiti cijelu novu, nego samo taj osteceni dio.

Netko je spomenuo da ne mozete npr. kupiti ormar pa ga rasclaniti na korpus, vrata, police... Po meni, ako odete svedski ducan namjestaja, tamo zbilja mozete kupiti korpus, vrata i police pojedinacno, sve je modularno, kupujete sto zelite i koliko zelite i smatram da nitko ne moze reci da je to jedan proizvod ako se prodaje pojedinacno. Nitko ne moze dokazati da ce te vi te dijelove zbilja spojiti u ormar.

Nekad se islo u Sloveniju po gume za auto pa ste isto s prijateljem mogli otici kupiti po 2 gume, "svaki za svoj" auto, ako imate prometnu sa sobom u kojoj pise ta dimenzija gume, slucajno ista.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , miroslav6 je napisao:

Razumijem Vasu ogorcenost, sto zelite reci i da "varaju" i Vas i drzavu, ali garniture se proizvode u dijelovima i svaki dio ima svoju cijenu, cijena koja je oglasena je za komplet. Dijelovi se mogu i kombinirati pa se cijena smanjuje/povecava. Na kraju vi kupujete kut, dvosjed s lijeve strane, trosjed s desne strane, itd. Sto da se jedan dio komode osteti, ne cete kupiti cijelu novu, nego samo taj osteceni dio.

...

Svaka garnitura, da bi bila plasirana na tržište mora imati svoju deklaraciju. Deklaracija proizvoda se dobija nakon što ovlašteni ured izvrši atestiranje garniture, ako garnitura prođe atest, dobija deklaraciju. 
Na toj deklaraciji deklaraciji pod stavkom "opći podaci" je naveden naziv proizvoda, dimenzije, podrijetlo proizvoda te proizvođač. Ako na deklaraciji piše kutna garnitura, ne možeš tu garnituru fakturirati na 3 različita računa na 3 čovjeka pod sastavom "trosjed" za osobu 1, "dvosjed" za osobu 2, i "kut" za osobu 3. Kutna garnitura je jedan i jednistven proizvod i to što se za jednu kutnu izdaju 3 računa je "izigravanje" zakona u cilju neplaćanja davanja propisanih zakonom. 

I da, naravno da sam ogorčen, imaju skuplji namještaj od mene, ali kad se uračuna povrat PDVa od 14,52% njihove garniture su povoljnije. Da ja ne moram platiti 25% PDV i ja bi bio konkurentniji od njih s cijenama. 

Također tu se i krši zakon o tržišnom natjecanju: "Zabranjena je primjena nejednakih uvjeta na istovrsne poslove s različitim poduzetnicima čime ih se dovodi u nepovoljiji položaj u odnosu na konkruenciju. Ovaj se Zakon primjenjuje na sve oblike sprječavanja, ograničavanja ili narušavanja tržišnog natjecanja od strane poduzetnika na teritoriju RH ili izvan teritorija RH ako imaju učinak na RH". 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, lithiumion je napisao:

Svaka garnitura, da bi bila plasirana na tržište mora imati svoju deklaraciju. Deklaracija proizvoda se dobija nakon što ovlašteni ured izvrši atestiranje garniture, ako garnitura prođe atest, dobija deklaraciju. 

Jesu li ovo modularne ili nemodularne garniture? Kako se vrsi atestiranje modularnih garnitura? Znaci postoji kut, dvosjed/trosjed s jedne-druge strane (s naslonom, bez naslona, dio bez naslona), krevet na razvlacenje s jedne-druge strane, pretinac, itd. Kombinacija koliko zelite, atestirate li svaku kombinaciju da bi ste mogli prodavati takvu garnituru?

Neki od nabrojanih dijelova su samostojeci, ne moraju se kopcati s drugim da bi bili funkcionalni, u svakoj garnituri koju sam kupio je to barem kutni dio; mogu li ja od Vas kupiti samo kutni dio garniture kao proizvod.

Na slikama postoje i garniture koje se ne spajaju, trosjed, dvosjed i fotelja na zadnjoj slici desno koju ste postavili; smijem li ja kupiti samo fotelju? Pa ako mi se svida kasnije kupiti i dvosjed?

Brani li Vama itko da prodajete svoje garniture "po istim uvjetima" u inozemstvo, buduci da jedino Madarska u okruzenju ima veci porez od Hrvatske, trebalo bi biti isplativo, ili se varam?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 28 minuta, miroslav6 je napisao:

Jesu li ovo modularne ili nemodularne garniture? Kako se vrsi atestiranje modularnih garnitura? Znaci postoji kut, dvosjed/trosjed s jedne-druge strane (s naslonom, bez naslona, dio bez naslona), krevet na razvlacenje s jedne-druge strane, pretinac, itd. Kombinacija koliko zelite, atestirate li svaku kombinaciju da bi ste mogli prodavati takvu garnituru?

Neki od nabrojanih dijelova su samostojeci, ne moraju se kopcati s drugim da bi bili funkcionalni, u svakoj garnituri koju sam kupio je to barem kutni dio; mogu li ja od Vas kupiti samo kutni dio garniture kao proizvod.

Na slikama postoje i garniture koje se ne spajaju, trosjed, dvosjed i fotelja na zadnjoj slici desno koju ste postavili; smijem li ja kupiti samo fotelju? Pa ako mi se svida kasnije kupiti i dvosjed?

Brani li Vama itko da prodajete svoje garniture "po istim uvjetima" u inozemstvo, buduci da jedino Madarska u okruzenju ima veci porez od Hrvatske, trebalo bi biti isplativo, ili se varam?

Imam firmu 14 godina koja se bavi proizvodnjom i prodajom namještaja i želiš me naučiti kakve sve kombinacije garnitura mogu biti..
Kad si već tako uporan, ajde mi objasni samostalnu funkciju kuta? Daj mi jedan primjer tko je ikada igdje otišao i kupio kut, samo kut znači? Jesam li ja spomenuo možda kupnju fotelje ili dvosjeda kojima je realna cijena ispod 2200kn pa se i imaju pravo uvesti bez oporezivanja? Govorim o KUTNIM garniturama, kojima je vrijednost 6000-7000kn. 
Spominješ kombinacije garnitura kao neki vrhunski znalac, a zapravo nemaš pojma kako izgleda dvosjed samostalno, a kako dvosjed u garnituri. Evo ti fotografija dvosjeda samostalnog i dvosjeda u garnituri. 

Samostalni dvosjed, koliko ima stranica? 
Dvosjed iz garniture ima, koliko stranica? I što dvosjed iz garniture ima sa strane do kuta? (ne, nije stranica) 

Jesu li to dva ista proizvoda? 

Haha, ovo za Mađarsku ti je ideja od milijun dolara!  Prouči malo zakon o porezu na dodanu vrijednost u EU. (BiH nije u EU).  

 

modena 2 dvosjed g.JPG

dvkdv.JPG

uređeno: od lithiumion
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , lithiumion je napisao:

Svaka garnitura, da bi bila plasirana na tržište mora imati svoju deklaraciju. Deklaracija proizvoda se dobija nakon što ovlašteni ured izvrši atestiranje garniture, ako garnitura prođe atest, dobija deklaraciju. ...

...Kutna garnitura je jedan i jednistven proizvod i to što se za jednu kutnu izdaju 3 računa je "izigravanje" zakona u cilju neplaćanja davanja propisanih zakonom. ...
...I da, naravno da sam ogorčen, imaju skuplji namještaj od mene, ali kad se uračuna povrat PDVa od 14,52% njihove garniture su povoljnije. Da ja ne moram platiti 25% PDV i ja bi bio konkurentniji od njih s cijenama. 

Pošovani,

ako se već želite boriti, podignite taj problem na jednu višu razinu.

Radi se zapravo o tome da ova država, tj, jedna njena služba poput carine tolerira sustavno izigravanje zakona prilikom uvoza robe.

To nije samo sa tim kutnim garniturama ili namještajem. Recimo nedavno sam opet nešto gradio i gledam oglase za PVC stolariju. I nazivam tvrtke koje se oglašavaju kao da su u RH, ali su zapravo u BiH. I kad ih pitam što je sa carinom i porezom i kako i gdje bih mogao preuzeti robu ako naručim kod njih - "nema frke, mi vam sve bez poreza i carine dovezemo na gradilište". 

Hej - tko je tu lud? U RH inspekcije zatvaraju trgovinu ako ima par kuna razlike u kasi, a ovo? Istovremeno, tu su nam postavljali pitanja ljudi koji su preko oglasnika prodavali svakakvu uglavnom staru kramu (dakle, ne novu robu), pa su imali grdih problema jer ih je carinska inspekcija zakvačila. Ganjaju ljude za gluposti, a ovakve oglase nitko ne primjećuje?

Pa mogli bi jednostavno napraviti zasjedu - sami naručiti takvu robu i onda ju zaplijeniti, istražiti kako je prešla granicu i tko je sve upleten, itd. Svrha nije da se sad baš spriječi bilo koga da si doveze jedan prozor ili kakav manji komad namještaja bez carine. Ali da se bar spriječi ovakva praksa objavljivanja oglasa...

Citiraj


Također tu se i krši zakon o tržišnom natjecanju: "Zabranjena je primjena nejednakih uvjeta na istovrsne poslove s različitim poduzetnicima čime ih se dovodi u nepovoljiji položaj u odnosu na konkruenciju. Ovaj se Zakon primjenjuje na sve oblike sprječavanja, ograničavanja ili narušavanja tržišnog natjecanja od strane poduzetnika na teritoriju RH ili izvan teritorija RH ako imaju učinak na RH". 

Evo, sada se gospodarska komora nešto malo pokrenula, pa pokušajte preko njih.

Trebali bi se skupiti svi koji imaju problem sa ovakvim švercom i pritisnuti komoru da komora pritisne vladu i carinu. 

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, necu vise smetati, zadnji post...

Ako se meni kupuje kut i ako mi ga netko zeli prodati, onda cu ga i kupiti, Vi mozda ne znate sto bi s njim, ali netko drugi mu moze naci svrhu.

prije 12 sati , lithiumion je napisao:

Haha, ovo za Mađarsku ti je ideja od milijun dolara!  Prouči malo zakon o porezu na dodanu vrijednost u EU. (BiH nije u EU).

Nitko ni ne aludira na Madarsku (ona je bila samo primjer jedine drzave u okruzenju i sire, a da ima veci porez od nas), nego na obrnuti smjer od kojeg se zalite. Rekli ste da su Vase garniture jeftinije od ovih iz inozemstva kad se gleda cijena s PDV-om, a oni odbijaju samo 14.52%, a vi kad na jeftiniju garnituru odbijete 20%, trebale bi u inozemstvu biti i vise nego povoljne i svi bi kupovali kod Vas. Cak i da posteno plate porez, jos uvijek su jeftinije i trebali bi imati pune ruke posla. Vi pretpostavljam ispisujete jedan racun za garnituru kada netko iz inozemstva kupuje? Ne moram ni pricati o zasigurno vecoj kvaliteti koju nudite s 14 godina iskustva!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, drot13 je napisao:

Lithiumion, shvaćam da si revoltiran, ali te molim da se ne obraćaš na taj način drugim korisnicima. Postavio si pitanje na forumu i nije neočekivano da ćeš čuti i drugačije mišljenja od svojeg (to naravno ne znači da su drugi automatski u pravu). Zahvaljujem.

Ispričavam se na načinu pisanja. Zaista sam frustriran ovom situacijom.. barem dva do tri puta tjedno dobijem poziv od radnice iz salon u Osijeku koji glasi: "gospodine direktore, evo još jedna gospođa tvrdi da joj je povoljnije namještaj kupiti u Brčkom, jer se dobija povrat PDVa, nego kod nas". 
Ubiti to stranke često spominju jer se mi reklamiramo s time da prodajemo robu s tvorničkim cijenama, što je i istina. A njihovo je pitanje, kako tvorničke cijene kad ja kupim u Brčkom i bude mi jeftinije nego kod Vas itd itd. 

, felixx je napisao:

Pošovani,

ako se već želite boriti, podignite taj problem na jednu višu razinu.

Radi se zapravo o tome da ova država, tj, jedna njena služba poput carine tolerira sustavno izigravanje zakona prilikom uvoza robe.

To nije samo sa tim kutnim garniturama ili namještajem. Recimo nedavno sam opet nešto gradio i gledam oglase za PVC stolariju. I nazivam tvrtke koje se oglašavaju kao da su u RH, ali su zapravo u BiH. I kad ih pitam što je sa carinom i porezom i kako i gdje bih mogao preuzeti robu ako naručim kod njih - "nema frke, mi vam sve bez poreza i carine dovezemo na gradilište". 

Hej - tko je tu lud? U RH inspekcije zatvaraju trgovinu ako ima par kuna razlike u kasi, a ovo? Istovremeno, tu su nam postavljali pitanja ljudi koji su preko oglasnika prodavali svakakvu uglavnom staru kramu (dakle, ne novu robu), pa su imali grdih problema jer ih je carinska inspekcija zakvačila. Ganjaju ljude za gluposti, a ovakve oglase nitko ne primjećuje?

Pa mogli bi jednostavno napraviti zasjedu - sami naručiti takvu robu i onda ju zaplijeniti, istražiti kako je prešla granicu i tko je sve upleten, itd. Svrha nije da se sad baš spriječi bilo koga da si doveze jedan prozor ili kakav manji komad namještaja bez carine. Ali da se bar spriječi ovakva praksa objavljivanja oglasa...

Evo, sada se gospodarska komora nešto malo pokrenula, pa pokušajte preko njih.

Trebali bi se skupiti svi koji imaju problem sa ovakvim švercom i pritisnuti komoru da komora pritisne vladu i carinu. 

Da, svjestan sam toga. U Brčkom ima tvornica PVC stolarije, Famm se zove i ta tvornica ima parking barem za 150 vozila i parking je skoro uvijek pun, a kada pogledate na parking to su 95% registracije VU, OS, VK, ŽU itd. Imaju jeftinu PVC stolariju+dobija se taj povrat poreza. Uostalom, bezbroj puta sam vidio auto s autoprikolicom koja je natovarena do makimuma i 5 osoba u autu. I tako kad ih se petero skupi imaju pravo uvesti do 11000kn robe. Žalosno. 

, miroslav6 je napisao:

Ok, necu vise smetati, zadnji post...

Ako se meni kupuje kut i ako mi ga netko zeli prodati, onda cu ga i kupiti, Vi mozda ne znate sto bi s njim, ali netko drugi mu moze naci svrhu.

Nitko ni ne aludira na Madarsku (ona je bila samo primjer jedine drzave u okruzenju i sire, a da ima veci porez od nas), nego na obrnuti smjer od kojeg se zalite. Rekli ste da su Vase garniture jeftinije od ovih iz inozemstva kad se gleda cijena s PDV-om, a oni odbijaju samo 14.52%, a vi kad na jeftiniju garnituru odbijete 20%, trebale bi u inozemstvu biti i vise nego povoljne i svi bi kupovali kod Vas. Cak i da posteno plate porez, jos uvijek su jeftinije i trebali bi imati pune ruke posla. Vi pretpostavljam ispisujete jedan racun za garnituru kada netko iz inozemstva kupuje? Ne moram ni pricati o zasigurno vecoj kvaliteti koju nudite s 14 godina iskustva!

Nisam ni ja mislio na Mađarsku nego općenito na Europsku uniju. Imamo jednog kupca iz Nizozemske, dolazi na godišnji u Osijek i ima stan odmah do našeg salona. Već 3 godine za redom, svako ljeto kupuje od nas namještaj i vozi u Nizozemsku, svojoj obitelji i prijateljima. Kupio je 7-8 garnitura i 3-4 trosjeda do sada, ali kad je kupac fizičko lice, a ne pravno, iz Europske unije plaćanje PDVa ide u zemlji obavljanja usluge. Stoga, kupac iz Nizozemske dobija račun s PDVom (Hrvatskim) i tu nema povrata PDVa. Kad bi pravno lice kupovalo namještaj, tada ide prijenos porezne obveze u zemlju isporuke namještaja, te plaća PDV u zemlji isporuke namještaja, a od nas dobija račun bez PDVa. 

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Kao što rekavše neki korisnici, ako sumnjate na korupciju, prijavite USKOK-u pojedinačno imenovane carinike i tog poduzetnika, pa neka instituacije rade svoj posao. Prijavite (imate i anonimnu formu LINK) Poreznoj upravi, to su neka moguća rješenja.

Kako mogu ispuniti prijavu ako me traži OIB poduzetnika kojeg želim prijaviti, a taj poduzetnik je iz BiH? 
Odabir teme: Prijava poreznih i drugih prekršaja;
Odabir podteme: Prijava zloupotrebe sustava PDVa;
OIB poreznog obveznika: ??

uređeno: od lithiumion
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija