Jump to content

PRAVO STANOVANJA NAKON RAZVODA


donema

Preporučene objave

Pozdrav! Suprug i ja smo u izvanbracnoj zajednici 10,5 godina i imamo zajednicko maloljetno dijete od 4,5 godine. Prije 5 godina suprug je Ugovorom o dosmrtnom uzdrzavanju njegove tete dobio kucu u kojoj sada zivimo. Kuca je u njegovom vlasnistvu. Ja sam tu tetu njegovala cijelo vrijeme i ulagala zajedno s njim u renoviranje i opremanje kuce. Planiramo se razici no ne mozemo se dogovoriti oko stanovanja. Dijete ce ostati sa mnom. Nemam nekretnina na svom imenu. Imam li pravo s djetetom ostati stanovati u toj kuci?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na žalost NE.

Postoje neki prijedlozi udruga da se zakon vezano i uz vase pitanje promjeni ali od toga za sada a i u buduce nece biti nista. Sto se pak tice ulaganja to ce te rjesavati nakon, ako do toga dodje, razvoda braka. Prvo sporazumno " mirenjem" a potom sudskim putem ako se ne dogovorite, odnosno da, ono sto ste se dogovorili postane pravomocno ili ako se niste dogovorili nastavljate u dugotrajnoj, skupoj parnici. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , donema je napisao:

 Suprug i ja smo u izvanbracnoj zajednici 10,5 godina i imamo zajednicko maloljetno dijete od 4,5 godine. Prije 5 godina suprug je Ugovorom o dosmrtnom uzdrzavanju njegove tete dobio kucu u kojoj sada zivimo. Kuca je u njegovom vlasnistvu. Ja sam tu tetu njegovala cijelo vrijeme i ulagala zajedno s njim u renoviranje i opremanje kuce.

Ugovor o uzdržavanju je naplatni pravni posao.

Imovina koju je jedan od partnera stekao ugovorm o doživotnom uzdržavanju je bračna stečevina, tj. vlasništvo oba partnera ako je ugovor sklopljen i ispunjen (izvršavano uzdržavanje) za trajanja (van)bračne zajednice. 

Niste napisala kada je ugovor sklopljen, i radi li se o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju, kada je teta umrla, itd. Također, ukoliko dođe do spora vjerojatno ćete morati dokazivati da je vaša zajednica započela prije deset godina. 

 

Citiraj

 Planiramo se razici no ne mozemo se dogovoriti oko stanovanja. Dijete ce ostati sa mnom. Nemam nekretnina na svom imenu. Imam li pravo s djetetom ostati stanovati u toj kuci?

Po ovom kako opisujete, nekretnina je bračna stečevina, i vi trebate pokrenuti postupak utvrđivanja stečevine i tražiti upis vlasništva za svoj udio.

 

prije 1 sat, mario-sb je napisao:

Na žalost NE.

Netočno. 

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , mario-sb je napisao:

ugovor o dosmrtnom uzdržavanju je neoborivi dokaz da je osoba koja trenutno raspolaže sa imovinom apsolutni vlasnik.

Ugovor o dosmrtnom (i doživotnom) uzdržavanju je ugovor kojim se imovina stiče davanjem usluge uzdržavanja, dakle nekim radom. Imovina stečena radom supružnika za trajanja braka je bračna stečevina, bez obzira je li uslugu davao jedan ili oba supružnika, i neovisno tko je formalno upisao vlasništvo.

Jedino pitanje je kada je ugovor sklopljen, da li je recimo sklopljen 5 godina prije braka/veze. Pa je u tom slučaju dio uzdržavanja odrađen izvan braka i u tom udjelu to onda nije bračna stečevina.

prije 1 sat , mario-sb je napisao:

Što znači da sa imovinom može raspolagati kako i kada je njemu volja.  

Ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj propust na postavljeno pitanje: ".. što bi bilo nakon razvoda..." U jednom dahu sam pročitao obadvije teme, i onu otvorenu 24. ožujka, a nakon čega se može postaviti i pitanje: "... na što je gospodin sve spreman sada učiniti...", pa je eto mojom greškom došlo do toga da odgovaram u sadašnjem vremenu a ne u budućem.

Što sam ustvari želio odgovoriti gospođi, u sadašnjem vremenu.

Upozoriti je na ono što bi se moglo dogoditi u međuvremenu dok se, kako kaže, ne može dogovoriti oko stanovanja, a moglo bi se svašta dogoditi.

npr;   ako nije pokrenut postupak o razvodu a tetka je živa mogli bi promijeniti ugovor u darovni, također ne vidim razloga da sa ovakvim ugovorom ne bi moglo, npr., tetku smjestiti u dom a kuću založiti ili prodati ili pak darivati nekome drugome, prepisati na dijete itd...

Gledajući trenutno stanje, gospođa "donema" je u neizvjesnoj situaciji, mogu slobodno reći, lošoj situaciji, ako njezin vanbračni krene u postupak koji sam gore naveo.

  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, donema je napisao:

Pozdrav! Suprug i ja smo u izvanbracnoj zajednici 10,5 godina i imamo zajednicko maloljetno dijete od 4,5 godine. Prije 5 godina suprug je Ugovorom o dosmrtnom uzdrzavanju njegove tete dobio kucu u kojoj sada zivimo. Kuca je u njegovom vlasnistvu. Ja sam tu tetu njegovala cijelo vrijeme i ulagala zajedno s njim u renoviranje i opremanje kuce. Planiramo se razici no ne mozemo se dogovoriti oko stanovanja. Dijete ce ostati sa mnom. Nemam nekretnina na svom imenu. Imam li pravo s djetetom ostati stanovati u toj kuci?

Hvala!

sudu podnijeti zahtjev za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine.

barem traži 1/2 uloženog

http://www.iusinfo.hr/DailyContent/Topical.aspx?id=17319

http://www.p-portal.net/ugovor-o-dozivotnom-uzdrzavanju-bracna-stecevina-ili-posebna-imovina/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...
prije 33 minuta, Helda Simunic je napisao:

Zanima me dali nakon razvoda braka od 20 god, moze li mi.pripast pola nekretnine koju je moj suprug placao dok smo u braku. Tu nekretninu je njegov otac prepisao njemu i bratu. 

Ne, ne može Vam pripasti.

Na ime čega je suprug nešto plaćao, ako mu je nekretnina darovana od oca?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija