Jump to content

Darovni ugovor-osporavanje


nesanica

Preporučene objave

Molim hitan odgovor.!

Darovnim ugovorom dala sam trima kćerima sve što sam imala.i nekretnine i pokretnine.Samo se je jedna kćerka uknjižila i ta brine o meni.Kako ove dvije nemaju primjereno ponašanje darovima,a niti pitaju za mene,da li ih mogu izvlastiti po darovnome ugovoru u kojemu sam navela da se bez ikakva pitanja mogu uknjižiti u svoj dobiveni dio.Njih dvije se nisu još uknjižile ali se ne ponašaju primjereno,i radhvala na odgovoru.o bih vratila svoje dijelove ako je to moguće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , nesanica je napisao:

Kako ove dvije nemaju primjereno ponašanje darovima,a niti pitaju za mene,da li ih mogu izvlastiti po darovnome ugovoru

Sasvim izvjesno da je vaš upit usmjeren na opoziv darovanja,glede čega vas upućujem na odredbe čl. 493 do 498 Zakona o obveznim odnosima.

Razlozi zbog kojih može uslijediti opoziv darovanja mogu biti:

1. osiromašenje darovatelja,

2. zbog grube nezahvalnosti.

Da bi opoziv zbog osiromašenja darovatelja bio valjan potrebno je ispuniti kumulativno zakonske pretpostavke i to da darovatelj nema sredstva nužna ni za vlastito nužno uzdržavanje i da ne postoji osoba koja ga je po zakonu dužna uzdržavati,s tim da je potrebno  da se dar ili njegova vrijednost u vrijeme opoziva nalazi u imovini odbdarenika.

Također se još u st. 3 i 4 članka 493 navode sljedeće pretpostavke valjanosti opoziva:

-Obdarenik nije dužan vratiti dar ako darovatelju osigura sredstva koja mu nedostaju za uzdržavanje u granicama opravdanih potreba.

-Darovatelj ne može opozvati darovanje i zahtijevati povrat dara ako se namjerno ili grubom nemarnošću doveo u oskudicu ili ako je od predaje dara proteklo deset godina za nekretnine, odnosno pet godina za pokretnine.

Darovatelj može opozvati darovanje zbog grube nezahvalnosti obdarenika,a pod grubom nezahvalnošću se podrazumijeva da je obdarenik učinio prema darovatelju ili prema članovima njegove uže obitelji djelo kažnjivo po kaznenim propisima ili se teže ogriješio o zakonom utvrđene dužnosti prema darovatelju ili članu njegove uže obitelji.

U vezi izjave o opozivu darovanja važno je to da ona mora biti ovjerena od strane javnog bilježnika i upućena poštom obdareniku. Zakonom  je određen subjektivni rok prava na opoziv darovanja koji prestaje istekom godinu dana od dana kada je darodavatelj saznao za opoziv.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno vam hvala na odgovoru,mislim da  opoziv na darovanje neću moći napraviti,zbog toga što se radi samo o grubim i brutalnim ishodima jedne kćeri,a druga ne želi godinama nikakav kontakt samnom.Imam još jedini zakonski način ( ispravite me ako sam u krivu) Temeljem dotičnog darovnog ugovora,.sebi sam uzela za pravo da mi darovoprimateljice isplaćuju mjesećni najam  koliki bi bio  određen opčinskom odlukom,  prostor od 18 kvadrata u predmetnoj kući.Kako je jedna od kćeri koja me sustavno maltretirala, telefonom ,porukama i verbalno kod susreta, u tome prostoru otvorila svoju agenciju,ja kao majka,nisam željela svoje dijete time opterećivati jer je bila u sporu rastave braka.Sada bih to mogla uz suglasnost treće kćeri koja se prema meni ponaša korektno.

No,ovo je sada manje bitnije od ovoga što me mući godinama.

Moj je suprug umro iznenada 1994 g I on i  ja smo   od njegove majke 15  godina prije  njegove smrti  dobili svaki po 1/16 u kući kako bismo mogli dobiti kredite u bankama i završiti kuću sebi i svekrvi.Iza smrti mojega supruga je održana ostavinska rasprava na kojoj smo u idealnim djelovima i ja i moje tri kćeri dobile adekvatne djelove(nije bilo etažirano).Iza smrti svekrve( ona ima još jednog sina)Bez obzira na prethodnu raspravu iza smrti mojega muža,sutkinja xxxxxxx u Donjoj Stubici,ponovo sve stavlja u jednu ostavinsku masu i tako se  u njoj "utapa" dio koji smo naslijedile nas četiri iza mojega pokojnog  supruga.Da li se taj naš naslijeđeni dio morao izuzeti iz ove mase,a moje tri kćeri biti sudionici u dijelu koji bi ih zakonski slijediuo po ocu,uz n jegova ? Ovo mi je vječno nerazjašnjeno pitanje,i naše mnoge nesuglasice  su proizašle iz toga dijela za koji se ja više nisam mogla boriti jer sam 95 već darovala sve djeci  a rasprava iza pok,svekrve je bila 2000-,-

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , nesanica je napisao:

Da li se taj naš naslijeđeni dio morao izuzeti iz ove mase,a moje tri kćeri biti sudionici u dijelu koji bi ih zakonski slijediuo po ocu,uz n jegova ?

Imovina koju ste nasljedili od pokojnog supruga nije nikako mogla činiti ostavinu iza umrle svekrve,obzirom da ista u trenutku svekrvine smrti nije bila njena imovina.

 

prije 3 sati , nesanica je napisao:

Temeljem dotičnog darovnog ugovora,.sebi sam uzela za pravo da mi darovoprimateljice isplaćuju mjesećni najam

Prije svega bi takva klauzula ugovora gubila smisao u odnosu na bit darovanja,po kojoj darovatelj daruje određenu stvar bez protusluge od strane daroprimatelja,a koji doduše ima isključivo obvezu da dar prihvati sa zahvalnošću.

Nadalje,ako je daroprimatelj več vlasnik predmetne nekretnine,postavlja se pitanje po kojem osnovu on može plaćati najam/zakup za nešto što je več njegovo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija