Jump to content

Pravo doživotnog uživanja??


peromarkic

Preporučene objave

Pozdrav, naslijedio sam kucu od bake koja je umrla. No djed je ziv koji ima pravo doživotnog uživanja na 1/2-ini nekretnine.

 

E sad nastaje problem, jer sam počeo renovirati kat, u prizemlju je djed i nitko ga ne dira.

 

Sredili smo pola kata da bi djed odjednom rekao da on ne dopušta da se bilo šta renovira i prijeti se nekakvim tužbama da cu ostati bez svega.

 

Što napraviti i kakva uistinu on ima prava? Čak kaže da smije samovoljno hodati po cijeloj kuci i raditi nered.

 

Više sam lud, investirao sam na tisuce kuna i sada se dogada ovo...

 

Molim pomoc...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Štovani,

Iz vašeg teksta pretpostavljam da vaš djed ima osobnu služnost - prava stanovanja (ispravite me ako je krivo).

 

Ukoliko je tako, a služnost se tiče samo njegovog dijela nekretnine, tada on nema mogućnosti spriječavati vaša vlasnička prava u vašem dijelu nekretnine, osim ako vaši radovi spriječavaju njega da se služi svojim pravom stanovanja.

U ovakvoj situaciji, neformalno svakako možete zaprijetiti tužbom radi uznemiravanja ili čak posjedovnom tužbom ukoliko bude na ijedan način spriječavao vaše radove, a koja je brža i unčikovitija od prve navedene, te objasniti djedu njegovu pravnu poziciju tj. Njegova ograničenja.

 

Ukoliko ne bude razumjevanja, tek onda bi vam savjetovao da pokrenete sudski spor.

uređeno: od antissa92
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Baka je bila vlasnik koja je prepisala kucu na mene tik prije smrti s naravno terecenjem da djed ima pravo doživotnog uživanja 1/2 nekretnine. 

 

E sad jos je jedan id problema sto tnaci taj 1/2 nekretnine? Ako imas kucu sa prizemljem, katom i potkrovljem, u prizemlju je trenutno djed. Na prvom katu sam ja a sto je onda sa potkrovljem? Dal se dijeli na pola? Sto ako on danas sutra kaze da zeli polovicu prvog kata gdje sam ja?

 

No sve to nije toliki problem koliko je sto se prijeti tuzbama da cu ostati bez svega. Ima li opravdanog razloga za brigu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pretpostavljam da kuća nije etažirana, što znači da su ove polovice idealni dijelovi, odnosno one su samo matematički, ne i prostorno određene. Da biste zaista znali kome što pripada, morali biste provesti etažiranje.

Ne možete ostati bez svega, djed nema čak ni vlasništvo, nego samo služnost, on je tu u Vašemu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Pretpostavljam da kuća nije etažirana, što znači da su ove polovice idealni dijelovi, odnosno one su samo matematički, ne i prostorno određene. Da biste zaista znali kome što pripada, morali biste provesti etažiranje.

Ne možete ostati bez svega, djed nema čak ni vlasništvo, nego samo služnost, on je tu u Vašemu. 

ne radi se o suvlasništvu nego uživanju na 1/2 kuće. ko će odrediti koju 1/2 kuće djeda može koristiti? uvjeren sam vlasnik.

 

, peromarkic je napisao:

Baka je bila vlasnik koja je prepisala kucu na mene tik prije smrti s naravno terecenjem da djed ima pravo doživotnog uživanja 1/2 nekretnine. 

 

E sad jos je jedan id problema sto tnaci taj 1/2 nekretnine? Ako imas kucu sa prizemljem, katom i potkrovljem, u prizemlju je trenutno djed. Na prvom katu sam ja a sto je onda sa potkrovljem? Dal se dijeli na pola? Sto ako on danas sutra kaze da zeli polovicu prvog kata gdje sam ja?

 

No sve to nije toliki problem koliko je sto se prijeti tuzbama da cu ostati bez svega. Ima li opravdanog razloga za brigu?

ništa se ne djeli. kao vlasnik određuješ na kojoj 1/2 kuće će djeda živjeti.

ponovo pročitaj upisano pravo. dali se odnosi na korištenje/uživanja  1/2  kuće  ili samo pravo uživanja. 

 

prije 8 sati , bovu je napisao:

ništa se ne djeli. kao vlasnik određuješ na kojoj 1/2 kuće će djeda živjeti.

ponovo pročitaj upisano pravo. dali se odnosi na korištenje/uživanja  1/2  kuće  ili samo pravo uživanja.

korisnik prava uživanja nemože zabraniti vlasniku izvođenje radova  na  kući.

suvlasnik može ako kuća nije etažirana i nezna se čiji je koji dio kuće.

korisnik prava plodouživanja može vlasniku zabraniti izvođenje radova.može kuću iznajmiti i ubirati najam. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija