Jump to content

Odricanje u korist rodaka


Jadranka Semialjac

Preporučene objave

Postovani, trebala bih strucno misljenje.Na zemlji koju je naslijedila moja majka i moj ujak od pokojne im majke, na jednom malom dijelu zemlje upisani su neki rodaci( zbog nekadasnjih zadruga). Majci je receno da je dovoljno da se rodaci odreknu naslijedstva i to potvrde kod javnog biljeznika. Medutim sada joj je receno da to nikako nije dovoljno, vec da sve treba obaviti kod odvjetnika. Molim Vas savjet sto poduzeti? Hvala unaprijed. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Jadranka Semialjac je napisao:

Medutim sada joj je receno da to nikako nije dovoljno,

Točno rečeno

 

prije 20 sati , Jadranka Semialjac je napisao:

sto poduzeti

Nužno je da dotični rođaci sa majkom i ujakom sklope određeni pravni posao u vidu npr ugovora o darovanju,ugovora o kupoprodaji ili čak ugovor o zamjeni nekretnina(ako se ima što mijenjati),no kako spominjete "odricanje" sasvim izvjesno da su rođaci konkretne suvlasničke dijelove voljni darovati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Ono sto mene konkretno zanima je gdje se obavlja potpisivanje ‘odricanja’ od dijela zemlje. Naime buduci se radi o uskom putu na kojem je bilo upisano jako puno rodaka( jednostavno zbog upotrebe samog puta, nekada se to zvalo zadruga) svi rodaci su suglasni da potpisu odricanje. Svi rodaci su kod javnog biljeznika potpisali dokument o odricanju od dijela naslijedstva i sada je majci receno da to nije valjano da rodaci prvo moraju prihvatiti to naslijedstvo u jednom dokumentu, a u drugom ga se onda odreci u korist moje majke i ujaka i da se to mora obaviti kod odvjetnika i da papiri potpisani kod javnog biljeznika nisu valjani( a majka je prethodno uputu o potpisivanju kod javnog biljeznika dobila od nadleznih sluzbi) vise ne znamo sto tocno poduzeti? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 56 minuta, Jadranka Semialjac je napisao:

Hvala na odgovoru. Ono sto mene konkretno zanima je gdje se obavlja potpisivanje ‘odricanja’ od dijela zemlje. Naime buduci se radi o uskom putu na kojem je bilo upisano jako puno rodaka( jednostavno zbog upotrebe samog puta, nekada se to zvalo zadruga) svi rodaci su suglasni da potpisu odricanje. Svi rodaci su kod javnog biljeznika potpisali dokument o odricanju od dijela naslijedstva i sada je majci receno da to nije valjano da rodaci prvo moraju prihvatiti to naslijedstvo u jednom dokumentu, a u drugom ga se onda odreci u korist moje majke i ujaka i da se to mora obaviti kod odvjetnika i da papiri potpisani kod javnog biljeznika nisu valjani( a majka je prethodno uputu o potpisivanju kod javnog biljeznika dobila od nadleznih sluzbi) vise ne znamo sto tocno poduzeti? 

rođaci nisu nasljednici pa se ne mogu odreći nasljedstva.

rođaci su suvlasnici i samo pravnim poslom mogu svoje suvlasništvo prenijeti na drugoga.

njihov suvlasnički dio se ne dijeli između nasljednika.

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,(opet ja:-))

Ispricavam se na velikom broju pitanja, ali pogledala sam definiciju sto znaci pravni posao na linku http://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=50002, i kao laik ne razumijem sto bi pravni posao koji ste Vi spomenuli znacio u ovom slucaju?

Da li je dovoljna izjava o prijenosu suvlasnistva ovjerena kod javnog biljeznika (ovjera potpisa) ili je obavezno sklapanje ugovora neke  vrste (izmedu mame i rodaka)?

u slucaju obveze ugovora da li je za izradu i ovjeru potreban odvjetnik ili isto moze uraditi javni biljeznik?

Buduci da su troskovi kod javnog biljeznika (a koje je majka vec imala) znacajno nizi nego angazman odvjetnika interesiraju me odgovori na postavljena pitanja. 

Srdacan pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Jadranka Semialjac je napisao:

sto znaci pravni posao na

 

prije 23 sati , Matrix je napisao:

pravni posao u vidu npr ugovora o darovanju,ugovora o kupoprodaji ili čak ugovor o zamjeni nekretnina(ako se ima što mijenjati),no kako spominjete "odricanje" sasvim izvjesno da su rođaci konkretne suvlasničke dijelove voljni darovati.

 

 

prije 2 sati , Jadranka Semialjac je napisao:

slucaju obveze ugovora da li je za izradu i ovjeru potreban odvjetnik ili isto moze uraditi javni biljeznik?

Možete sami vi ili odvjetnik sačiniti ugovor i potpise ovjeriti kod javnog bilježnika,ili pak da vam JB sačini ugovor u formi javnobilježničkog akta.

Nakon toga isti ugovor provesti kroz zemljišne knjige(upis prava vlasništva).

Nadalje,u roku od 30 dana od sklapanja ugovora prijaviti nastanak porezne obveze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, čudo je napisao:

Matrix, ne rade li to sada po službenoj dužnosti javni bilježnici?

Tako je Čudo,Zakonom o porezu na promet nekretnina NN 115/16 koji je na snazi od 01.01.2017,"izbačena" je obveza stjecatelja nekretnine za prijavu nastanka porezne obveze,pa je takva obveza ostala na JB i sudovima(čl.18):palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija