Jump to content

Tehnološki višak u školama


Lena711

Preporučene objave

U školi u kojoj imam 4 sata na neodređeno uskoro ću postati tehnološki višak. Zadnja sam zasposlena te nekim nepisanim pravilom (ili je pisano, ne znam) prva koja je na listi za višak. Međutim, ja imam tešku neizlječivu bolest (multipla skleroza) te me zanima postoji li kakav način, zakon, propis na koji se mogu pozvati da ne izgubim taj posao koji mi se nalazi blizu mjesta stanovanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ravnatelj se pri odlučivanju mora voditi odredbama ZOR-a kao i odredbama kolektivnog ugovora (savjetovanje s sindikatom), što u praksi znači da "prednost" imaju osobe s uzdržavanom djecom i više staža, a višak su mlađe kolegice.

Sukladno čl. 115. st. 2. Zakona o radu "Pri odlučivanju o poslovno uvjetovanom otkazu, poslodavac mora voditi računa o trajanju radnog odnosa, starosti i obvezama uzdržavanja koje terete radnika." Pročitati i  čl. 30. kolektivnog ugovora.

 

Ovdje je jedna starija prezentacija da Vam bude jasnije.

https://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&ved=0ahUKEwjay87Vl6TaAhVQ3aQKHazlBecQFghLMAQ&url=http%3A%2F%2Fwww.os-vnazor-sb.skole.hr%2Fupload%2Fos-vnazor-sb%2Fimages%2Fstatic3%2F1338%2Fattachment%2F1104790.ppt&usg=AOvVaw32pV61uozxN98jMTfl4olv

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijep pozdrav svima... Do sada mi nitko nije ništa konkretno rekao, stoga Vam pišem, u nadi da ćete mi moći pomoći. 

Možete li mi reći na koji način se utvrđuje tehnološki višak u školi (razredna nastava)? Naime, u mojoj školi sljedeću nastavnu godinu upisujemo samo jedan razred prvaša u matičnoj i jedan razred u područnoj školi. Znači da će jedna kolegica postati tehnološki višak. Sve kolegice osim jedne (radi u matičnoj školi) i mene (radim u područnoj školi) su braku i s djecom, a jedna je u drugom stanju i treba roditi u rujnu, a udaje se ove godine u svibnju. Ta kolegica koja je trudna je trebala ostati bez razreda, no mislim da se sada mijenja situacija. Ja sam zadnja došla u školu, a kolegica koja radi u matičnoj školi ima 45 godina i više radnog staža od mene. Zanima me jesam li onda ja po zakonu tehnološki višak bez obzira što sam potpisala ugovor za područnu, a ne matičnu školu? 
 
Nadam se da ćete mi pomoći svojim odgovorom.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Uciteljica1989 je napisao:

Lijep pozdrav svima... Do sada mi nitko nije ništa konkretno rekao, stoga Vam pišem, u nadi da ćete mi moći pomoći. 

Možete li mi reći na koji način se utvrđuje tehnološki višak u školi (razredna nastava)? Naime, u mojoj školi sljedeću nastavnu godinu upisujemo samo jedan razred prvaša u matičnoj i jedan razred u područnoj školi. Znači da će jedna kolegica postati tehnološki višak. Sve kolegice osim jedne (radi u matičnoj školi) i mene (radim u područnoj školi) su braku i s djecom, a jedna je u drugom stanju i treba roditi u rujnu, a udaje se ove godine u svibnju. Ta kolegica koja je trudna je trebala ostati bez razreda, no mislim da se sada mijenja situacija. Ja sam zadnja došla u školu, a kolegica koja radi u matičnoj školi ima 45 godina i više radnog staža od mene. Zanima me jesam li onda ja po zakonu tehnološki višak bez obzira što sam potpisala ugovor za područnu, a ne matičnu školu? 
 
Nadam se da ćete mi pomoći svojim odgovorom.

Pri utvrđivanju tehnološkog viška, u konkretnom slučaju, gledaju se svi učitelji razredne nastave zajedno. Kolegica koja je trudna ne može biti višak. Gore sam napisao kriterije. Ako ste član sindikata možete kontaktirati njihovu pravnu službu za detalje.

uređeno: od gala385
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija