Jump to content

Invalidska ili braniteljska mirovina?


sasavica

Preporučene objave

Čitam sve novosti vezane za odlazak branitelja u mirovinu i jednostavno ne razumijem ništa. Može li netko odvojiti par minuta i prosvjetliti me? Hrvatski sam dragovoljac (120 dana borbenog sektora), imam 39 godina radnog staža i 58 godina starosti. Operirala sam kralježnicu i morat ću do kraja godine, odnosno najvjerojatnije sa 01.01.2019. u invalidsku mirovinu. Imam li pravo na minimalnu braniteljsku mirovinu ili mi se invalidska mirovina samo uvećava po osnovu borbenog sektora? Ništa ne razumijem. Prošle godine sam tražila informativni izračun za prijevremenu i iznosio je oko 2.500 kn s tim da se prijevremena nije računala kao osnova za pravo na minimalnu braniteljsku. Može li invalidska biti manja od prijevremene? Hvala na odgovoru.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, sasavica je napisao:

A zar odlaskom u invalidsku ne stječem automatski pravo na minimalnu braniteljsku ako je povoljnija ili neko uvećanje kao dragovoljac?

Nema automatskog prava na minimalnu braniteljsku.

Vi morate zatražiti priznavanje prava na invalidsku ili prijevremenu starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO i po Zakonu o hrvatskim braniteljima.

Nakon toga izračunavaju se iznosi mirovina ili mirovine, te ako Vam je jedna ili više njih manja od minimalne braniteljske ili minimalne po općem propisu isplaćuje Vam  se povoljnija minimalna mirovina.

Zašto smatrate da Vam je povoljnija invalidska mirovina - profesionalna nesposobnost od prijevremene starosne mirovine  uz Vaš mirovinski staž i godine života (malo pridodanog staža)?

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, sasavica je napisao:

 ili neko uvećanje kao dragovoljac?

Povećanje minimalne braniteljske invalidske mirovine profesionalna nesposobnost za dragovoljnost ako Vam je svih 120 dana borbeni sektor iznosi:

120 dana borbenog sektora x 0,40 kn = 48 kn

Osnovna minimalna braniteljska invalidska mirovina  - profesionalna nesposobnost (ako na nju imate pravo) iznosi cca 2050 kn i uz dodatak od 48 kn sve skupa iznosi cca 2100 kn.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , sasavica je napisao:

Čitam sve novosti vezane za odlazak branitelja u mirovinu i jednostavno ne razumijem ništa. Može li netko odvojiti par minuta i prosvjetliti me? Hrvatski sam dragovoljac (120 dana borbenog sektora), imam 39 godina radnog staža i 58 godina starosti. Operirala sam kralježnicu i morat ću do kraja godine, odnosno najvjerojatnije sa 01.01.2019. u invalidsku mirovinu. Imam li pravo na minimalnu braniteljsku mirovinu ili mi se invalidska mirovina samo uvećava po osnovu borbenog sektora? Ništa ne razumijem. Prošle godine sam tražila informativni izračun za prijevremenu i iznosio je oko 2.500 kn s tim da se prijevremena nije računala kao osnova za pravo na minimalnu braniteljsku. Može li invalidska biti manja od prijevremene? Hvala na odgovoru.

 

Kako mozete biti sigurni da cete moci otici u invalidsku mirovinu, jel vam to neko rekao na temelju nalaza, osobno poznajem nekoliko ljudi koji su operirali kraljeznicu i vec godinama normalno rade, vratili se na posao.

Ako cete imati pravo na invalidsku mirovinu oce li to biti opca ili profesionalna mirovina (zbog bolesti - opca ili zbog posla - profesionalna).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma imam 8 šarafa na 4 LS kralješka. Operacija nije baš uspjela. Dva su se pomaknula i povukla još neke "zdrave" kralješke. Svašta nešto. Doktor mi još prije 2 godine dao ograničenu radnu sposobnost radi vratne kralježnice i rekao da sam za invalidsku, a sad poslije ove operacije (na bolovanju sam već 7 mj) potjerat će me sigurno. Eventualno da tražim u firmi lakše radno mjesto?! Invalidska bi bila opća.

uređeno: od sasavica
Dopuna podataka.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , sasavica je napisao:

 Ništa ne razumijem. Prošle godine sam tražila informativni izračun za prijevremenu i iznosio je oko 2.500 kn s tim da se prijevremena nije računala kao osnova za pravo na minimalnu braniteljsku. Hvala na odgovoru.

 

Postovana slikajte nam tu tablicu iz tog proslogodisnjeg izracuna pa nam tu stavite ili ispisite te podatke iz proslogodisnjeg izracuna, ono

1. xxxx

2. xxxx

itd

izračon mirovine HZMO..jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jos jedno pitanje, na ovom izracunu vidljivo je da su vam izracun radili na dan 05.05.2017. god., iz slike je vidljivo (zaklamanih papira) i da su vam radili pretkompletiranje podataka, i taj izracun ste platili 70 kn.

Pitanje, dali su u ovom spominjanom ukupnom mirovinskom staza  od 38 godina, 0 mjeseci i 0 dana pribrojani i 120 dana provedenih u domovinskom ratu kao staz u dvostrukom trajanju ( na vas stvarni radni staz su dodana jos 4 mjeseca staza), ili...

U izracunu mi je sumnjivo izracunat - napisan "Polazni faktor = 0,91", naime kako se prijevremena starosna mirovina penalizira a ako vi na dan 05.05.2017. imate 38 godina staza i 56 godina i 9 mjeseci zivota te vam do pune starosne mirovine po prijelaznom periodu za zene treba punih 5 godina (60 mjeseci) a uvijet u 2017.god. je 61 godina i 9 mjeseci zivota. Polazni faktor za 38 godina staza bi trebao iznositi 0,25% po mjesecu ukupno 15% umanjenja (za navrsenih 38 god. staza) a vama su racunali sa 0,15% po mjesecu ukupno 9% umanjenja (za navrsenih 39 god. staza) pa bi pravi iznos u tom proslogodisnjem izracunu trebao biti "Polazni faktor = 0,85", pa bi po tome i proslogodisnji izracun mirovine bio i automatski nesto manji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , sasavica je napisao:

Ma imam 8 šarafa na 4 LS kralješka. Operacija nije baš uspjela. Dva su se pomaknula i povukla još neke "zdrave" kralješke. Svašta nešto. Doktor mi još prije 2 godine dao ograničenu radnu sposobnost radi vratne kralježnice i rekao da sam za invalidsku, a sad poslije ove operacije (na bolovanju sam već 7 mj) potjerat će me sigurno. Eventualno da tražim u firmi lakše radno mjesto?! Invalidska bi bila opća.

Odakle Vam da bi baš bila opća mirovina ? O tome odlučuju vještaci pa su ovo samo nagađanja ili želje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi dečki, naradila sam se u životu ko stoka i to na teškim fizičkim poslovima, rodila i postavila troje djece na noge, što znači rintanje od jutra do kasno u noć. Zar je onda čudno što imam shebanu cijelu kralježnicu, artritis oba koljena, kukova, prstiju na obje ruke, operirano rame, štitnjaču......i da ne nabrajam dalje, jer ovo se udaljuje od teme i mog upita. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, sasavica je napisao:

Dragi dečki, naradila sam se u životu ko stoka i to na teškim fizičkim poslovima, rodila i postavila troje djece na noge, što znači rintanje od jutra do kasno u noć. Zar je onda čudno što imam shebanu cijelu kralježnicu, artritis oba koljena, kukova, prstiju na obje ruke, operirano rame, štitnjaču......i da ne nabrajam dalje, jer ovo se udaljuje od teme i mog upita. 

Vjerujem da Vam je tako bilo i u svojim postovima nisam vezano na Vas nista lose mislio.

Moze samo odgovor na pitanje koje sam vam postavio gore u postu ponavljam ga:

"Pitanje, dali su u ovom proslogodisnjem izracunu mirovine na dan 05.05.2017.god. i u njemu spominjanom ukupnom mirovinskom staza  od 38 godina, 0 mjeseci i 0 dana pribrojani i 120 dana provedenih u domovinskom ratu kao staz u dvostrukom trajanju ( na vas stvarni radni staz su dodana jos 4 mjeseca staza), ili... "

Ako vi tvrdite da sa danom 01.01.2019.god imate ukupno 39 godina, 2 mjeseca i 16 dana radnog staza (bez ovih 120 dana ucestvovanja u DR), onda je po meni taj staz iz DR uracunat u tih 38 godina navedenih u proslogodisnjem izracunu, molim Vas odgovor.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem od srca na vašem trudu. Isčitavajući razne tekstove na ovom portalu, još mi jedino nije jasno da li osobno utječem na izbor mirovine ili to ZZMO čini po svom nahođenju? Da li bi podnošenjem zahtjeva za utvrđivanje postotka invalidnosti dobila neke beneficije ako bi nastavila dalje raditi do 61.god.starosti ako mi firma dodjeli lakše radno mjesto!?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zavisi koji obrazac zahtjeva ispunis i predas na HZMO :

- Zahtjev za priznanje prava na invalidsku mirovinu / profesionalnu rehabilitaciju

http://www.mirovinsko.hr/UserDocsImages/tiskanice/Tiskanica br. 1.2..pdf

ili

- Zahtjev za priznanje prava na starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu

http://www.mirovinsko.hr/UserDocsImages/tiskanice/Tiskanica zahtjeva br. 1.1..pdf

Ako predas ovaj drugi automatski ti trebaju izracunati i po ZOMO i po ZOPHBDR-u te ti dodjeliti povoljniju od te dvije.

Vezano na tvoj dulji ostanak u svijetu rada, za tebe je povoljnije jer ces ispuniti uvijet za "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" ( momentalno su uvjeti 60 godina zivota i 41 godina radnog staza) i ta mirovina nema penalizacije, to je puna mirovina.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , sasavica je napisao:

Zahvaljujem od srca na vašem trudu. Isčitavajući razne tekstove na ovom portalu, još mi jedino nije jasno da li osobno utječem na izbor mirovine ili to ZZMO čini po svom nahođenju? Da li bi podnošenjem zahtjeva za utvrđivanje postotka invalidnosti dobila neke beneficije ako bi nastavila dalje raditi do 61.god.starosti ako mi firma dodjeli lakše radno mjesto!?

Poštovana vridnice i pametnice,

Moj savjet je, radite što dulje ako ikako možete, najbolje bi bilo najmanje do 61.g. dok ne ostvarite pravo na neku od starosnih mirovina.

Vrijedni malicovjek Vam je prikazao sve inačice Vaših mogućih mirovina i jasno je da trebate zaboraviti razmišljati o svim najnižim mirovinama a to možete samo što duljim radom.

Kažete da Vam još jedino nije jasno, jeli Vi osobno utječete na izbor mirovine ili to ZZMO čini po svom nahođenju a toliko ste pametnih pitanja postavili da sam siguran da baš Vi odlučujete o vrsti mirovine i kada ćete otići u mirovinu bez obzira na zdravlje i HZMO.

 Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na savjetima obojici. A sad koliko su moja pitanja bila pametna, to je upitno. Činjenica je da mogu i u prijevremenu i u invalidsku, ali kao što rekoh, ako mi u firmi ponude lakše radno mjesto možda pokušam izdržati do pune. Ne znam samo da li me doktor medicine rada može prisiliti po zakonu na odlazak u invalidsku ako utvrdi po dokumantaciji da nisam radno sposobna, jer prošle godine sam se jedva nagodila s njim na "ograničenu radnu sposobnost" kada su me poslali iz firme na procjenu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa probaj se s doktorom dogovorit da i dalje ostane na ogranicenoj radnoj sposobnosti pa ako firma ima za tebe neko lakse radno mjesto probaj odraditi to nesto vremena do uvjeta za starosnu mirovinu koja je bez penalizacije.

U krajnjem slucaju otidji u HZMO kod pravnika (ponesi sve papire koje imas) neka ti pokusa savjetovati koja bi mirovina bila povoljnija, prijevremena starosna ili opca invalidska.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , malicovjek je napisao:

Pa probaj se s doktorom dogovorit da i dalje ostane na ogranicenoj radnoj sposobnosti pa ako firma ima za tebe neko lakse radno mjesto probaj odraditi to nesto vremena do uvjeta za starosnu mirovinu koja je bez penalizacije.

U krajnjem slucaju otidji u HZMO kod pravnika (ponesi sve papire koje imas) neka ti pokusa savjetovati koja bi mirovina bila povoljnija, prijevremena starosna ili opca invalidska.

Uvijek je povoljnija invalidska mirovina - opća nesposobnost od prijevremene starosne mirovine, ona je za mlađe od 60.g. veća čak od starosne mirovine (zbog pridodanog staža).

Veliki je problem ići na invalidsku mirovinu jer se danas lako može dobiti samo profesionalna nesposobnost a onda je ta mirovina za 20 % manja od invalidske mirovine - opća nesposobnost i starosne mirovine.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 46 minuta, malicovjek je napisao:

Govoris o onom stazu od 40 godina koji se uzima kod izracuna za tu mirovinu.

Mislim na ovakav slučaj kad je izračun svih mirovina temeljen na istom efektivnom radnom stažu osim invalidskih mirovina koje imaju dodatno i pridodan staž.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , malicovjek je napisao:

Postovani prof,

dali se onda na temelju podataka koje je ona ovdje napisala, na temelju ZOMO-a i tog pridodanog staza moze sad ovdje simulirati - izracunati njena invalidska mirovina.

Poštovani malicovjek,

U privitku je tablica sa svim mirovinama osim prijevremene starosne mirovine po ZOMO a i nju je lako dobiti ako se starosna mirovina pomnoži sa individualnim polaznim faktorom za prijevremeno umirovljenje.

Tablicu treba ažurirati sa konkretnim podacima a koja će je od izračunatih invalidskih mirovina pripasti ovisi o odluci medicinskih vještaka.

 Lijep pozdrav

Starosna ili invalidska mirovina po općem propisu - ZOMO - 09.04.2018.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, malicovjek je napisao:

Znaci po tebi ona bi imala jednu od ovih navedenih invalidskih mirovina na datum 01-01-2019.god.

 

 

Starosnailiinvalidskamirovinapoopempropisu-ZOMO-09_04.2018.xls

Da upravo tako, 01.01.2019.g. pripada je iznos jedne od prikazanih invalidskih mirovina a koji iznos (odnosno koju invalidsku mirovinu će joj odrediti) odlučuju medicinski vještaci.

Lijep pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, prof je napisao:

Da upravo tako, 01.01.2019.g. pripada je iznos jedne od prikazanih invalidskih mirovina a koji iznos (odnosno koju invalidsku mirovinu će joj odrediti) odlučuju medicinski vještaci.

Lijep pozdrav

 

Znaci to je lutrija, da bi joj odredili invalidsku mirovinu mora ispuniti i predati zahtjev za invalidsku mirovinu i priloziti hrpu ljecnicke dokumentacije, a onda je pitanje koju mirovinu ce joj odrediti vjestaci te na osnovu toga joj HZMO izracunati.

Moze joj se odrediti mirovina koja ce joj biti vec od prijevremene starosne mirovine na dan 01.01.2019.god, a moze joj se odrediti i mirovina koja bi bila manja nego sto bi joj bila prijevremena starosna mirovina, cista lutrija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, malicovjek je napisao:

Znaci to je lutrija, da bi joj odredili invalidsku mirovinu mora ispuniti i predati zahtjev za invalidsku mirovinu i priloziti hrpu ljecnicke dokumentacije, a onda je pitanje koju mirovinu ce joj odrediti vjestaci te na osnovu toga joj HZMO izracunati.

Moze joj se odrediti mirovina koja ce joj biti vec od prijevremene starosne mirovine na dan 01.01.2019.god, a moze joj se odrediti i mirovina koja bi bila manja nego sto bi joj bila prijevremena starosna mirovina, cista lutrija.

Upravo tako, zato njoj kao i svima drugima već  20.g. objašnjavam, kad su blizu 60.g. života i blizu 40.g. efektivnog radnog staža da se trebaju potruditi ostvariti neku od starosnih mirovina, prva je po članku 35. ZOMO.

Tu onda nema lutrije.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma sve je to OK, kad si zdrav i kad ti poslodavac isplacuje placu, ali ako te muci bolest kao sto nju muci, ili kad joj poslodavac nece moci dodjeliti lakse radno mjesto da bi mogla steci tu neku mirovinu bez penalizacije, pa barem ovu prvu po clanku 35. ZOMO-a koji spominjes, onda si barem sretan da imas bilo kakav uvijet - bilo kakvu sigurnost pa bila to prijevremena starosna mirovina ili eventualna izgledna jedana od invalidskih mirovina.

Nazalost prema najavama vladajucih i ta "starosna za dugogodisnjeg osiguranika" po clanku 35. ZOMO-a izmjenom tog istog tijekom ove godine (od 01.01.2019.god.) pomalo joj bjezi za cca 1 godinu starosti, pa tako uvijet sa 60 starosti i 41 staza, podize se na 61 godinu starosti, tako da je kod nas nazalost sve lutrija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija