Jump to content

Smanjenje place


Ejla

Preporučene objave

Pozdrav,

Zaposlena sam u jednoj firmi od drugog mjeseca. Potpisala sam dva ugovora. Prvi ugovor je probni rad sa obukom na tri mjeseca. Drugi ugovor me obavezuje da radim godinu dana kod njih nakon zavrsene obuke ili im vracam novac u iznosu tri place i troskova obuke.

Obuka mi je uspjesno zavrsena.

Dodjeljen mi je stroj za rad koji nije u potpunosti ispravan i ne uspjevam odraditi posao bez gresaka na njemu.

Mjesec dana sam radila na drugom ispravnom stroju i bilo je sve bezprijekorno.

Poslodavac ne priznaje gresku stroja i ne zeli mi dati drugi i tvrdi da je greska do mene.

Ocekujem da ce mi poslodavac skinuti od place, jer je takva praksa tamo.

Koliko mi smije skinuti placu i sta ja mogu napraviti u ovakvom slucaju?

Unaprijed zahvaljujem

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako nije Vaša greška, poslodavac Vas ne bi smio kažnjavati, niti Zakon o radu nešto pobliže govori o novčanom kažnjavanju, kako i koliko. Molim Vas, ako možete razjasniti: dobili ste ugovor na neodređeno s probnim rokom od 3 mjeseca, ili ugovor na određeno od 3 mjeseca? Ima li poslodavac kolektivni ugovor ili pravilnik o radu?

U svakom slučaju, bilo bi dobro da poslodavca pisano upozorite na grešku stroja (barem mailom), tako da imate dokaz da ste ga upozorili da nije do Vas, u slučaju spora. Je li ili nije greška stroja, može bez sumnje utvrditi samo strojarsko vještačenje, nažalost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ejla je napisao:

Ocekujem da ce mi poslodavac skinuti od place, jer je takva praksa tamo.

Koliko mi smije skinuti placu i sta ja mogu napraviti u ovakvom slucaju?

Prema čl. 10. Zakona o radu, radni odnos zasniva se ugovorom o radu, a jedan od obveznih elemenata pisanog ugovora o radu je i stavak o osnovnoj plaći radnika. Ugovor o radu je dvostrani, obveznopravni akt koji nastaje suglasnošću volja između ugovornih strana (poslodavca i radnika) o svim bitnim elementima radnog odnosa, pa tako i plaći radnika. Pa ako su poslodavac i radnik Ugovorom o radu kojim je zasnovan radni odnos odredili i svotu plaće, tako ugovorenu plaću poslodavac nije u mogućnosti samovoljno mijenjati, već je za promjenu iste potrebna suglasnost obiju strana - dakle i radnika. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Zanima me da li je po zakonu da se sklapaju dva ugovora? Jedan na tri mjeseca probnog rada i obuke, a drugi koji obavezuje radnika da radi godinu dana po zavrsetku obuke. U slucaju da radnik ne odradi godinu dana treba vratit tri place i troskove obuke? Ima li tako nesto u zakobu? Moze li poslodavac potrazivat taj novac u slucaju da radnik da otkaz?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Ejla je napisao:

Hvala na odgovoru. Zanima me da li je po zakonu da se sklapaju dva ugovora? Jedan na tri mjeseca probnog rada i obuke, a drugi koji obavezuje radnika da radi godinu dana po zavrsetku obuke. U slucaju da radnik ne odradi godinu dana treba vratit tri place i troskove obuke? Ima li tako nesto u zakobu? Moze li poslodavac potrazivat taj novac u slucaju da radnik da otkaz?

U Zakonu o radu reguliran je samo ugovor o radu. Ali ugovor je ugovor, ako nije protivan Ustavu, moralu i zakonu, ako ste ga potpisali, morate ga se držati. Ipak, i probni rad je rad, ako ste odradili rad, trebali biste primiti plaću, i ne biste je trebali vraćati. To izgleda kao način da poslodavac dobije besplatan rad. Ako, primjerice, dobijete otkaz nakon tri mjeseca jer niste zadovoljili na probnom radu, poslodavac tu odluku ne mora posebno obrazlagati, a Vi ste mu po drugom ugovoru dužni vratiti sve plaće i troškove obuke. Win-win situacija za poslodavca.

U Zakonu o radu piše samo da je poslodavac dužan osposobiti radnika za rad, a radnik da je dužan osposobljavati se za rad. Logika nalaže da te troškove snosi poslodavac, jer je njemu potreban osposobljen radnik, iako to u zakonu izričito ne piše.

Ima li poslodavac sustavnu praksu otpuštanja radnika nakon probnog rada? Je li se nekome prije Vas to dogodilo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija