Jump to content

Pitanje uz osnivanje j.d.o.o.-a


Dejan75

Preporučene objave

Pozdrav svima,

imam uhodan mini biznis koju funkcionira sam za sebe, gdje je računovodstvo i sve legalno riješeno preko prijateljeve firme. Pruža mi se prilika za otvaranje maloprodajnog dućana, iako većina stvari funkcionira veleprodajno. Dakle to će biti svojevrsni prodajni showroom, jer većinom pružam usluge. Pošto sam obrt već imao u prošlosti i nisam bio zadovoljan nizom stvari (a volio bih se registrirati za niz dodatnih djelatnosti) - moja pitanja su: 

- je li mi j.d.o.o. dobar pravni subjekt za takvo nešto;

- ako sam zaposlen drugdje i primam plaću, mogu li primjerice raditi sam u dućanu (bez zaposlenih) i moram li si u tom slučaju bilo štoo uplaćivati (plaću i / ili davanja)?

Hvala unaprijed na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ste zaposleni drugdje, ne morate biti zaposleni na firmi i firma ne mora imati niti jednog zaposlenika. Imajte na umu da u slucaju prestanka rada kod drugog poslodavca uz to sto cete se morati zaposliti na svoju firmu, minimalna placa kao direktoru ce morati biti 5213 kuna bruto, a zajedno sa doprinosima za zdravstveno biste morali isplacivati sa firme 6109 kuna. Tu bi vasa mjesecna davanja bila oko 1500-2000 kuna i vi biste dobili neto placu oko 4000-4500 kuna, ovisno o broju djece i eventualnom invaliditetu. Uvijek se naravno mozete zaposliti preko prijateljeve firme na minimalac na pola radnog vremena i time se osloboditi duznosti zaposljavanja na svojoj firmi i znatno si rasteretiti mjesecna davanja (cca 500 kuna mjesecno ukupno).

Sto se tice djelatnosti, najbolje vam je registrirati sve djelatnosti koje ne traze dodatna odobrenja. Cak i one koje sumnjate da biste se njima ikada bavili. Zato sto vas nece nista kostati, a naknadno dodavanje se naplacuje.

Najvece pitanje o kojem biste trebali najvise razmisljati je dali uci u sustav PDVa.

Ako ste u sustavu PDVa, morate placati PDV kada prodajete fizickoj osobi, ali ste zato oslobodeni placanja PDVa kada prodajete drugoj firmi koja je u sustavu PDVa. Isto tako ste oslobodeni placanja PDVa kod nabave robe od druge firme koja je u sustavu PDVa.

Ako niste u sustavu PDVa, necete placati PDV kada prodajete uslugu bilo firmi ili fizickoj osobi. Ali cete ga zato placati kada kupujete robu.

Tako da ako biste vecinom poslovali sa firmama, ulazak u sustav PDVa bi vam bila bolja solucija jer tu ne biste nigdje imali taj trosak, a ako biste vecinom poslovali sa fizickim osobama, onda je bolje ne uci u sustav PDVa jer ako se radi o prodaji vasih usluga ne biste placali PDV, ili ako se radi o preprodaji robe onda vam je bolje platiti PDV na nabavnoj cijeni proizvoda nego na prodajnoj.

Ako ste u dilemni, bolje je na pocetku ne uci pa vidjeti kako ce se stvati odvijati, a uvijek mozete naknadno svojevoljno uci. Jer ako odmah svojevoljno udete, nemate mogucnost izlaska odredeni broj godina. Ako ostvarite vise od 300 000kn prometa u kalendarskoj godini, duzni ste uci u sustav PDVa.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Ovo gore napisano, je sve 5+,.Ali.,

Kod pitanja, dali sam može raditi u Trgovini...?

Ako se radi o MALOPRODAJI - to je onda POSLOVNA JEDINICA - Xxxxxx

U tom slučaju Mora te imati voditelja maloprodaje,a on mora biti - KV - Trgovac.

( malo,,nelogočno..ali..ne znamo svi..šta je..koji dio praseta - a , MESAR bi..trebao znati 

 

 

 

:majstor: )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija