Jump to content

Ovrha pomoć


KiaraM

Preporučene objave

Molim Vas imam problem, danas sam zvala Amex i rekli mi da moram platiti 12000 kn do 8.7. Jer će mi tad se spojiti 3 fakture iako im ja uplaćujem 3000 kn svaki mjesec. Mene zanima ako dođe do ovrhe u kojem roku odvjetničko društvo pokreće ovrhu i da li ja već sad mogu otvoriti zaštićeni račun?

Zanima me i u zabi imam tekući sa trajnim nalogom mi uzimaju master i RTV Pretplatu, da li mi to mogu sa zaštićenog uzimati ili otkažem trajne naloge?

I još me zanima imam 1/8 kuće koju sam dobila od nasljedstva da li ju mogu darovati svojoj malodobnoj djeci da izbjegnem ovrhu nekretnine?

Hvala!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To ovisi od ovrhovoditelja do ovrhovoditelja i on sam odlučuje hoće li i kada podnijeti prijedlog za ovrhu protiv dužnika. Koliko je meni poznato, zaštićeni račun možete otvoriti tek pošto FINA zaprimi rješenje o ovrsi.

Što se tiče mastera i pretplate, po meni je sigurnije da otkažete trajne naloge i plaćate sami sa zaštićenog računa ukoliko dođe do blokade.

Nije baš izvjesno da bi Vam radi duga od 12.000,00 kn ovrhovoditelji išli ovrhom na nekretninu (iako ne pišete je li Vam to jedina nekretnina, u kojoj živite, za dugove do 20.000,00 kn nije moguće provesti ovrhu na nekretnini, uz gornje uvjete), ali možete darovati nekretninu djeci, time da za ovrhovoditelja vrijedi trogodišnji rok za pobijanje tog darovanja kao radnje kojom se oštećuje vjerovnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, KiaraM je napisao:

Da li onda mogu pokrenuti ovrhu na toj nekretnini ako ju darujem djeci, dajte mi prijedlog sto bi Vi učinili ako imate bolju ideju?

uplati dio duga AMEX -u na račun. pokaži dobru volju za vračanje duga . dug uplaćuj u mjesečnim ratama (koje  bi pokrile kamate i dio glavnice). dok plaćaš neće pokrenuti ovrhu.

probaj dignuti kredit pa vratit dug. kamate za kredit su manje od zakonskih kamata (mada  ne značajno).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, KiaraM je napisao:

Da li onda mogu pokrenuti ovrhu na toj nekretnini ako ju darujem djeci, dajte mi prijedlog sto bi Vi učinili ako imate bolju ideju?

 Ako Vam je glavnica duga do 20.000,00 kn, ne trebati nekretninu darovati da bi se zaštitili od ovrhe, osim ako želite biti mirni onda je darujte.

Oni uvijek mogu pokrenuti ovrhu na nekretnini, međutim sud će temeljem čl. 80.a OZ, ovaj prijedlog odbiti jer glavnica duga ne prelazi 20.000,00 kn.

Ako bi Vaša glavnica duga premašila iznos od 20.000,00 kn, ali bi Vi prije toga darovali nekretninu djeci, tada bi sud temeljem čl. 82. OZ, ovakav prijedlog morao odbiti jer uz prijedlog za ovrhu na nekretnini ovrhovoditelj je dužan podnijeti izvadak iz zemljišne knjige kao dokaz o tome da je nekretnina upisana kao njegovo vlasništvo odnosno suvlasništvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja Amexu uplaćujem svaki mjesec 3000 kn i zovem ih, ali sad su mi rekli da nema reprograma, ni obročne otplate da kad se spoje tri racuna se odmah ide na utuzenje,bez obzira sto sam ja voljna plaćati 3000-4000 kn i ja sam objasnila da bi bili jednostavnije vraćati tako i da im vise vraćam na taj način, ali po novome oni utužuju, rekla mi iz odjela naplate.

Sto se tiče kuće, moj otac je većinski vlasnik, ja imam 1/8 koju sam naslijedila po majci i sad ju radi toga želim darovati svojim kćerima da otac nema problema. Znaci ja ju mogu darovat djeci od 3 godine?

 

Ja sam ih nazvala u veljači već i molila da mi se omogući obročno vraćanje, a to tada sam bila uredna, svaki mjesec ih uredno zovem i trudim se riješiti problem, a možda se i zaposlim jer sada homorarno radim. U kojem vremenskom roku pokreću ovrhu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, KiaraM je napisao:

Ja sam ih nazvala u veljači već i molila da mi se omogući obročno vraćanje, a to tada sam bila uredna, svaki mjesec ih uredno zovem i trudim se riješiti problem, a možda se i zaposlim jer sada homorarno radim. U kojem vremenskom roku pokreću ovrhu?

Nastavite uplaćivati koliko možete, a u međuvremenu ako želite darujte svoj dio djeci. 

Oni daju punomoć odvjetniku koji vodi poslovanje umjesto njih, tako da ta procedura ovisi o njihovom međusobnom dogovoru. I nema tu pravila, koliko treba proći vremena od davanja punomoći do predaj ovršnog prijedloga sudu.

Svakako nastavite sa uplatama, ma kakve god one bile, jer se ovršni prijedlog dostavlja sudu na način da mora biti precizno usklađen sa potraživanjima, a ako redovno plaćate, teško je dostaviti uređeni ovršni prijedlog koji bi odgovarao stvarnom stanju duga. Naime, dok ga oni dostave sudu, vi uplatite ratu ili dvije, i stvarno stanje duga ne odgovara prijedlogu koji je dostavljen na sudu. A i sud ne mora odobriti ovrhu, ako vidi da se redovno plaća po dugovanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, KiaraM je napisao:

A ne ide ovrha preko javnog bilježnika? I nekretninu mogu prenijeti na djecu od 3 godine?

Ide preko javnih bilježnika, ali samo ukoliko se radi o prijedlogu za ovrhu na temelju vjerodostojne isprave. Vjerodostojne isprave su: mjenica i ček s protestom i povratnim računima, javne isprave, izvadak iz poslovnih knjiga, zatim pod računom se smatraju i obračuni kamata itd.

Ali za provedbu ovakvih ovrha na nekretninama, mjesno je nadležan sud na čijem se području nekretnina nalazi.

Da, možete svoje vlasništvo darovati svojoj djeci. Pri tome nije bitno imaju li djeca 13. ili 3. godine, jer ste njihova zakonska zastupnica sve do njihove punoljetnosti. 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija