Jump to content

Primjer prijedloga za povećanje alimentacije


mirnela

Preporučene objave

Poštovani!

Da li negdje na netu (ili ovdje) postoji primjer Prijedlloga za povećanje alimentacije, kojim majka, koja ima skrbništvo nad 2 djece, može zatražiti povećanje alimentacije te predati na sud?

Pitam iz razloga, jer su se meni kao skrbniku promijenile financjske okolnosti - zbog zdravstvenih poteškoća sam od 01.05.2018. na HZZ-u gdje sukladno stažu imam pravo na 13 mjeseci naknade. Znači s mojih dosadašnjih primanja od 9.000kn padamo na cca. 3.800kn prva tri mjeseca naknade, dok preostalih 10 mj taj iznos bude nešto niži od 1.800kn.

Kod razvoda nisam tražila maximun iznosa, jer sam smatrala da imamo dovoljno sukladno mojoj plaći (a prema sudskom rješenju primam alimentaciju od  1.000kn za sina i 1.200kn za kćer). Sin će krajem ove godine navršiti 13 godina i ide u 6. razred (znači prelazi u viši razred - od 13-18 god), dok je kćer ove godine napunila 16 i pohađa 2. razred gimnazije. A troškovi se povećavaju sukladno njihovim rastom/školskim potrebama (instrukcije i sl.) Alimentacija je do sada plaćano uredno - na datum.

Ne iz moje puke želje ili nekog hira, već zbog čiste potrebe, bivšeg sam muža pozvala na kavu da probamo mirnim putem dogovoriti povećanje od 800kn (njegovo radno mjesto se promjenilo, u međuvremenu je s mjesta voditelja nabave i tadašnjom plaćom od 6.700kn napredovao na funkciju direktora proizvodnje te ušao i u upravni odbor, pa pretpostavljam da su mu se i primanja povećala).

Naravno da planiram tražiti novi posao, ali tek nakon što rješim zdravstvene probleme, jer naravno da me neće netko zaposliti i dozvoliti mi da svako malo izbivam s posla zbog daljnjih pretraga i specijalističkih pregleda odmah po zaposlenju.

Za prijedlog ugovora pitam da ga sastavim sama (bez dodatnih odvjetničkih troškova) isto kako smo i sami sastavili prijedlog za sporazumni razvod braka - primjer istog smo tada našli na netu.

Unaprijed zahvaljujem.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Ubacila bi se u Vašu temu i zamolila za primjerak Prijedloga za povećanje alimentacije. Naime, imam Presudu kojom primam alimentaciju za dvoje djece u ukupnom iznosu od 1800 kn (za svako 900 kn), no kćerka je punoljetna i radi, te nema više uvjeta za njenu alimentaciju te taj iznos vraćam bivšem suprugu svaki mjesec. Obzirom da su se povećali troškovi za mlađeg sina, tražila bi povećanje alimentacije sukladno Odluci o minimalnim novčanim iznosima i tražila da se kćerka makne, pa molim primjerak kako bi mogla to riješiti. puno hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Iskreno, mišljenja sam da nemate, no to Vi najbolje znate kolika su primanja bivšeg supruga i da li se što promjenilo od kad je donesena sadašnja odluka, na kraju to je Vaše pravo, ja Vam nemogu sada poslati jer sam u bolnici i "tipkam" sa moba, ako Vam nije žurno, poslati ću Vam drugi tjedan kad dođem kući pa pokušajte, ali, kažem, teško će ići...ako Vam se žuri možda Vam neko drugi može pomoći i poslati Vam primjerak takve tužbe..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Željac047 je napisao:

Iskreno, mišljenja sam da nemate, no to Vi najbolje znate kolika su primanja bivšeg supruga i da li se što promjenilo od kad je donesena sadašnja odluka, na kraju to je Vaše pravo, ja Vam nemogu sada poslati jer sam u bolnici i "tipkam" sa moba, ako Vam nije žurno, poslati ću Vam drugi tjedan kad dođem kući pa pokušajte, ali, kažem, teško će ići...ako Vam se žuri možda Vam neko drugi može pomoći i poslati Vam primjerak takve tužbe..

Zasto mislite da nemam?

Po izracunu na temelju ove odluke https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/full/2018_03_30_611.html ukupan iznos bi bio 2514 kn.

Bivsi suprug je ravnatelj osnovne skole, to je bio i kad smo se razvodili i krivo mi je da tada nisam trazila vise, vec sam pristala na ono na sto sam mislila da moram.

Takodjer, iako u Rješenju stoji da troškove prijevoza djece dijelimo na pola, to tako nije. Po djecu idem samo ja.

Imate li savjet?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , Željac047 je napisao:

Da, u pravu ste, plaća iznos manji od minimuma, moja greška, ispričavam se, kažem, tipkam sa mobitela pa mi tablica nije bila "pri ruci" da provjerim, još jednom moje isprike..:tikvan:

U redu je 🙂

Samo sam iznervirana od toga sto se moram boriti za sve i sto se ne mozemo dogovoriti kao ljudi. Ali, da je bilo ok, bili bismo jos u braku, jel....

Znaci mogu traziti vise, odnosno onoliko koliko pise?

A mogu li traziti i izmjene sto se tice dogovora oko prijevoza? Znate li nesto o tome?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Željac047 je napisao:

Poštovana Svjetlana1705 da li Vam je neko dostavio primjerak Tužbe za povećanje uzdržavanja (alimentacije).?

Ako nije, javite se pa ću Vam ja u PP dostaviti kako sam i obećao

Poštovani Željac047, ispričavam se ,nisam vidjela poruku, ne dobivam obavijest, a mislila sam da hoću.

Nisam došla do primjerka pa Vas molim da mi pošaljete.

Hvala Vam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Svjetlana1705 je napisao:

...Nisam došla do primjerka pa Vas molim da mi pošaljete...

Poštovana, opet Vam, momentalno, nisam u mogućnosti dostaviti primjer Tužbe, jer sam, nažalost, ponovo završio u bolnici i tipkam sa moba, ali čim budem u mogućnisti, dostaviti ću Vam bez obzira da li ćete se u neđuvremenu snaći, moje iskrene isprike, jače je od mene..:(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Željac047 je napisao:

Poštovana, opet Vam, momentalno, nisam u mogućnosti dostaviti primjer Tužbe, jer sam, nažalost, ponovo završio u bolnici i tipkam sa moba, ali čim budem u mogućnisti, dostaviti ću Vam bez obzira da li ćete se u neđuvremenu snaći, moje iskrene isprike, jače je od mene..:(

Nadam se da će Vam ubrzo biti dobro, žao mi je što ste tu gdje jeste.

Može, pošaljite čim budete u prilici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

nastavljam se na temu jer bila bih zahvalna ukoliko je moguće ustupiti mi na daljnje korištenje primjerak Zahtjeva/Tužbe za povećanje uzdržavanja za maloljetno dijete.

Naime, rješenjem Općinskog suda od 2010. godine obvezniku uzdržavanja dodijeljen je min. iznos uzdržavanja u visini od 925,00 kuna, te bih zbog povećanih potreba djeteta zatražila izmjenu iznosa. 

Ujedno, u tom se razdoblju do danas izmijenio niz  okolnosti -  između ostalog proveden je i ovršni postupak nad osobnim dohotkom obveznika uzdržavanja zbog neplaćanja uzdržavanja.  Međutim, obveznik uzdržavanja zadnjih nekoliko godina radi u inozemstvu, ima inozemni račun o kojem nije dostavio podatak Sudu i time je onemogućena daljnja ovršnost presude. Ponovno neredovito i još u manjim iznosima sudjeluje u uzdržavanju djeteta, a viđanja u velikoj mjeri izostaju. 

Moje bi pitanje bilo treba li u Zahtjevu/Tužbi za povećanje uzdržavanja navesti i ostale nove okolnosti, te bi li Sud po službenoj dužnosti mogao prethodni ovršni postupak naložiti nad inozemnim računom obveznika uzdržavanja.

Hvala unaprijed.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, bez obzira na sve što navodite Vi imate pravo, pri sudu koji je donio postojeću odluku, pokrenuti zahtijev (Tužbu) za povećanjem uzdržavanja u kojem ćete navesti sve bitne činjenice na kojim temeljite takav zahtijev (promjenjene okolnosti) dostavit ću Vam primjerak Tužbe za povećanjem uzdržavanja, kao i poštovanoj korisnici Svjetlani1705 čim se vratim sa bolničkog liječenja i kad to budem u mogućnosti..

No, s obzirom na sve što navodite, Vi imate pravo pokrenuti i kazneni progon (podnijeti kaznenu prijavu) protiv obveznika plaćanja uzdržavanja radi nepoštivanja sudske odluke i povrede prava djeteta koje mu proistječe iz te odluke..

Možda bi bilo dobro da uzmete odvjetnika ili da se obratite Uredu državne uprave u svojoj županiji radi odobravanja besplatne sekundarne pravne pomoći (pisanje podnesaka i zastupanje pred sudom), samo moja dobronamjerna sugestija

Tužbu za povećanjem uzdržavanja Vam pošaljem čim budem u mogućnosti, do tada sretno..!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Željac047 je napisao:

Poštovana, bez obzira na sve što navodite Vi imate pravo, pri sudu koji je donio postojeću odluku, pokrenuti zahtijev (Tužbu) za povećanjem uzdržavanja u kojem ćete navesti sve bitne činjenice na kojim temeljite takav zahtijev (promjenjene okolnosti) dostavit ću Vam primjerak Tužbe za povećanjem uzdržavanja, kao i poštovanoj korisnici Svjetlani1705 čim se vratim sa bolničkog liječenja i kad to budem u mogućnosti..

No, s obzirom na sve što navodite, Vi imate pravo pokrenuti i kazneni progon (podnijeti kaznenu prijavu) protiv obveznika plaćanja uzdržavanja radi nepoštivanja sudske odluke i povrede prava djeteta koje mu proistječe iz te odluke..

Možda bi bilo dobro da uzmete odvjetnika ili da se obratite Uredu državne uprave u svojoj županiji radi odobravanja besplatne sekundarne pravne pomoći (pisanje podnesaka i zastupanje pred sudom), samo moja dobronamjerna sugestija

Tužbu za povećanjem uzdržavanja Vam pošaljem čim budem u mogućnosti, do tada sretno..!

Hvala na info i sugestijama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Poštovani, mozete li mi pojasniti na temelju kojih promijenjenih okolnosti se moze traziti povecanje alimentacije? Spadaju li konkretno kupovina stana i auta zbog razvoda braka u te promijenjene okolnosti. Dakle, u trenutku razvoda braka zivjela sam u kuci roditelja bivšeg supruga. Pošto nisam iz istog grada, a poslom sam vezana biti ovdje, morala sam osigurati stambeno pitanje za sebe i djecu. Također, morala sam kupiti i automobil kako bih mogla ici na posao i voziti djecu kod oca i u skolu. Od bivseg supruga nisam dobila gotovo nista.

Unaprijed hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav svima,

Molila bih savjet iz vlastitog iskustva ili/i pravnog. Znači otac djeteta je iznio na Centru za socijalnu skrb netočan iznos plaće i prema tablici plaća manji iznos od predviđenog. Ni Centar ni sud nisu provjeravali točnost njegovih navoda te je presuda postala pravomoćna (moja greška što nisam na vrijeme reagirala ali bila sam tada u totalno drugom svijetu). Vidim da se spominje neki postupak za novo utvrđivanje iznosa alimentacije i Primjer tužbe pa bih molila da mi se proslijedi na PP i opiše procedura. Da li je to tužba u pravom smislu riječi sa ročištem ili samo predajem u pisarnicu te sud provjeri i donese novu odluku? Spominju se dokazi? Zar ne bi trebao sud, s obzirom da ima ovlasti utvrditi pravi iznos plaće?

Ne želim uplitati/plaćati odvjetnika pa bih voljela sama riješiti. 

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Ruby_Danderfluff je napisao:

Tužba radi povećanja uzdržavanja je cijela nova tužba - predate tužbu s dokazima, sud zakaže ročište, sve raspravi i onda donese novu odluku o uzdržavanju. Obično se traži i donosi zato što djeca rastu pa im se povećavaju i potrebe.

Poštovani,

Zahvaljujem na odgovoru. Kakvim dokazima? O njegovoj plaći? Dokaza nemam jer bih onda kršila zakon, zar ne? Zanima me kako izgleda primjer 'Zahtjeva (tužbe) za povećanje alimentacije' i da li mogu zatražiti sud da sami provjere njegov iznos plaće?

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, iako je to notorno, da je dijete sada, primjerice, navršilo 7 godina, da kreće u školu, da za školske knjige treba toliko i toliko (račun za knjige), predložite da se saslušate Vi, da se sasluša on, od suda zatražite da traži od njegovog poslodavca njegove isplatne liste, da.

Tužba Vam izgleda kao svaka druga tužba, pokušavam Vam naći na internetu primjer, ali ne uspijevam.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Ne, iako je to notorno, da je dijete sada, primjerice, navršilo 7 godina, da kreće u školu, da za školske knjige treba toliko i toliko (račun za knjige), predložite da se saslušate Vi, da se sasluša on, od suda zatražite da traži od njegovog poslodavca njegove isplatne liste, da.

Tužba Vam izgleda kao svaka druga tužba, pokušavam Vam naći na internetu primjer, ali ne uspijevam.

 

Znači, situacija je slijedeća: dijete nije ušlo po godinama u slijedeći razred već je otac djeteta lagao o plaći pošto smo išli na 'Sporazumni razvod braka', ročišta nije ni bilo. Sud poslao nakon 6 dana 'Rješenje o razvodu' i priklamali 'Plan zajedničke skrbi' sa iznosom alimentacije prema plaći za koju je izjavio u CZSS-u. Uglavnom, nisam se baš snašla u procesu pa me sada zanima na što se mogu pozvati da to ispravim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Primjerak Tužbe za povećanjem uzdržavanja

 

OPĆINSKI SUD U ZAGREBU

Pravna stvar:

Tužitelj: 1. mlt. XXX YYY iz Zagreba (napišite adresu djeteta)              
                OIB: ......................
            2. mlt. XXXX YYY (adresa djeteta)
                OIB: ......................
           Obadvoje zastupani po majci kao zakonskoj zastupnici YYYY XXX (svoju adresu)
                OIB: .........................
Tuženik: Marko Marković iz Zagreba, Maksimirska 1
               OIB: ....................

 

                                                      T U Ž B A

X3
dokazi


 - radi povišenja uzdržavanja
______________________________________________________________________________________________

1. Presudom Općinskog suda u Zagrebu poslovni broj P-.... od dana ....... godine, naloženo je tuženiku da daje za      uzdržavanje prvotužitelja iznos od 900,00 kn mjesečno, dok za drugotužitelja iznos od 1.000,00 kn, što je ukupno iznosilo 1.900,00 kn mjesečno sve na račun majke kao zz tužitelja  

    Dokaz: preslika pravomoćne i ovršne presuda Općinskog suda u Zagrebu, poslovni broj  P.... od dana ..... .


2. U međuvremenu su se promjenile okolnosti na temelju kojih je donesena presuda označena pod t. 1. ove tužbe.      troškovi života znatno su porasli, a iznos uzdržavanja im je određen ispod minimalnog iznosa predviđenog za njihov uzrast
 - Potrebe tužitelja su povećane jer moraju kupiti niz učila prijeko potrebnih za nastavu koja su znatno skuplja nego što su bila u vrijeme kada je donesena važeća presuda  
 - Nadalje, porasle su i druge potrebe tužitelja - za prehranu, odjeću, obuću kao i za kulturne i sportske svrhe.
- U slobodno vrijeme tužitelji polazi tečaj stranog jezika, tečaj informatike te se bave košarkom isl. (ne morate pisati ako se ne bave nekom izvannastavnom aktivnošću)

    Dokaz: potvrda o redovitom pohađanju škole.....(upisati koju školu pohađa i koji razred)                  

               saslušanje stranaka prema potrebi..

3. Ukupne potrebe za prvotužitelja za uzdržavanje iznose najmanje ........ kuna mjesečno, dok za drugotužitelja iznose minimalno.......kuna mjesečno

                     Dokaz: procjena suda

4. Majka Tužitelja je zaposlena ............, te ostvaruje plaću od 3.200,00 kuna mjesečno, o tužiteljima isključivo brigu vodi majka. (netrebate navoditi ako niste zaposleni)
- Za tužitelje prima dječiji doplatak u iznosu od ........ kuna. Drugih prihoda nema

    Dokaz: potvrda o plaći i dječjem doplatku (ako ste zaposleni)

5. Otac Tužitelja je zaposlen kao ........u tvrtki 'XXXXX' u Zagrebu, te ostvaruje plaću od 6.000 kuna, a nema drugih obaveza za uzdržavanje 

       Dokaz: kao pod 4. ove Tužbe.

6. Uzimajući u obzir promjenjene okolnosti na koje je ukazano, tužitelji smatraju da su se ispunile pretpostavke da se povisi iznos uzdržavanja koji im je dužan davati tuženik i predlažu da naslovni Sud, kao stvarno i mjesno nadležan, nakon održane glavne rasprave donese:

PRESUDU:

Nalaže se tuženiku da za uzdržavanje prvotužitelja daje iznos od ...... kuna mjesečno, a za uzdržavanje drugotužitelja daje iznos od ............kuna mjesečno, što ukupno iznosi ........kn mjesečno od dana podnošenja tužbe s time da dospjele obroke plati odjednom u roku od 15 dana po pravomoćnosti presude. a ostale kako budu dospijevali unaprijed, najkasnije do svakog 5-tog u mjesecu, kao i da tužiteljima naknadi parnični trošak 

U Zagrbu: ........upisati datum

                                                                                 Zakonski zastupnik tužitelja: xxx yyy (Vi kao roditelj)

                                                                                                                            ______________ - Vaš potpis

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, Svjetlana1705 je napisao:

Primjerak Tužbe za povećanjem uzdržavanja

 

OPĆINSKI SUD U ZAGREBU

Pravna stvar:

Tužitelj: 1. mlt. XXX YYY iz Zagreba (napišite adresu djeteta)              
                OIB: ......................
            2. mlt. XXXX YYY (adresa djeteta)
                OIB: ......................
           Obadvoje zastupani po majci kao zakonskoj zastupnici YYYY XXX (svoju adresu)
                OIB: .........................
Tuženik: Marko Marković iz Zagreba, Maksimirska 1
               OIB: ....................

 

                                                      T U Ž B A

X3
dokazi


 - radi povišenja uzdržavanja
______________________________________________________________________________________________

1. Presudom Općinskog suda u Zagrebu poslovni broj P-.... od dana ....... godine, naloženo je tuženiku da daje za      uzdržavanje prvotužitelja iznos od 900,00 kn mjesečno, dok za drugotužitelja iznos od 1.000,00 kn, što je ukupno iznosilo 1.900,00 kn mjesečno sve na račun majke kao zz tužitelja  

    Dokaz: preslika pravomoćne i ovršne presuda Općinskog suda u Zagrebu, poslovni broj  P.... od dana ..... .


2. U međuvremenu su se promjenile okolnosti na temelju kojih je donesena presuda označena pod t. 1. ove tužbe.      troškovi života znatno su porasli, a iznos uzdržavanja im je određen ispod minimalnog iznosa predviđenog za njihov uzrast
 - Potrebe tužitelja su povećane jer moraju kupiti niz učila prijeko potrebnih za nastavu koja su znatno skuplja nego što su bila u vrijeme kada je donesena važeća presuda  
 - Nadalje, porasle su i druge potrebe tužitelja - za prehranu, odjeću, obuću kao i za kulturne i sportske svrhe.
- U slobodno vrijeme tužitelji polazi tečaj stranog jezika, tečaj informatike te se bave košarkom isl. (ne morate pisati ako se ne bave nekom izvannastavnom aktivnošću)

    Dokaz: potvrda o redovitom pohađanju škole.....(upisati koju školu pohađa i koji razred)                  

               saslušanje stranaka prema potrebi..

3. Ukupne potrebe za prvotužitelja za uzdržavanje iznose najmanje ........ kuna mjesečno, dok za drugotužitelja iznose minimalno.......kuna mjesečno

                     Dokaz: procjena suda

4. Majka Tužitelja je zaposlena ............, te ostvaruje plaću od 3.200,00 kuna mjesečno, o tužiteljima isključivo brigu vodi majka. (netrebate navoditi ako niste zaposleni)
- Za tužitelje prima dječiji doplatak u iznosu od ........ kuna. Drugih prihoda nema

    Dokaz: potvrda o plaći i dječjem doplatku (ako ste zaposleni)

5. Otac Tužitelja je zaposlen kao ........u tvrtki 'XXXXX' u Zagrebu, te ostvaruje plaću od 6.000 kuna, a nema drugih obaveza za uzdržavanje 

       Dokaz: kao pod 4. ove Tužbe.

6. Uzimajući u obzir promjenjene okolnosti na koje je ukazano, tužitelji smatraju da su se ispunile pretpostavke da se povisi iznos uzdržavanja koji im je dužan davati tuženik i predlažu da naslovni Sud, kao stvarno i mjesno nadležan, nakon održane glavne rasprave donese:

PRESUDU:

Nalaže se tuženiku da za uzdržavanje prvotužitelja daje iznos od ...... kuna mjesečno, a za uzdržavanje drugotužitelja daje iznos od ............kuna mjesečno, što ukupno iznosi ........kn mjesečno od dana podnošenja tužbe s time da dospjele obroke plati odjednom u roku od 15 dana po pravomoćnosti presude. a ostale kako budu dospijevali unaprijed, najkasnije do svakog 5-tog u mjesecu, kao i da tužiteljima naknadi parnični trošak 

U Zagrbu: ........upisati datum

                                                                                 Zakonski zastupnik tužitelja: xxx yyy (Vi kao roditelj)

                                                                                                                            ______________ - Vaš potpis

Ovo sam ja dobila kao primjer. Na kraju sam uzela odvjetnika i trenutno cekam da se zakaze rociste.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...
prije 13 sati , Lajkblue je napisao:

Lijep pozdrav! 

Molila bi Vas primjerak prijedloga za povišenje alimentacije. 

Lp

OPĆINSKI SUD U ZAGREBU

Pravna stvar:

Tužitelj: 1. mlt. XXX YYY iz Zagreba (napišite adresu djeteta)              
                OIB: ......................
            2. mlt. XXXX YYY (adresa djeteta)
                OIB: ......................
           Obadvoje zastupani po majci kao zakonskoj zastupnici YYYY XXX (svoju adresu)
                OIB: .........................
Tuženik: Marko Marković iz Zagreba, Maksimirska 1
               OIB: ....................

 

                                                      T U Ž B A

X3
dokazi


 - radi povišenja uzdržavanja
______________________________________________________________________________________________

1. Presudom Općinskog suda u Zagrebu poslovni broj P-.... od dana ....... godine, naloženo je tuženiku da daje za      uzdržavanje prvotužitelja iznos od 900,00 kn mjesečno, dok za drugotužitelja iznos od 1.000,00 kn, što je ukupno iznosilo 1.900,00 kn mjesečno sve na račun majke kao zz tužitelja  

    Dokaz: preslika pravomoćne i ovršne presuda Općinskog suda u Zagrebu, poslovni broj  P.... od dana ..... .


2. U međuvremenu su se promjenile okolnosti na temelju kojih je donesena presuda označena pod t. 1. ove tužbe.      troškovi života znatno su porasli, a iznos uzdržavanja im je određen ispod minimalnog iznosa predviđenog za njihov uzrast
 - Potrebe tužitelja su povećane jer moraju kupiti niz učila prijeko potrebnih za nastavu koja su znatno skuplja nego što su bila u vrijeme kada je donesena važeća presuda  
 - Nadalje, porasle su i druge potrebe tužitelja - za prehranu, odjeću, obuću kao i za kulturne i sportske svrhe.
- U slobodno vrijeme tužitelji polazi tečaj stranog jezika, tečaj informatike te se bave košarkom isl. (ne morate pisati ako se ne bave nekom izvannastavnom aktivnošću)

    Dokaz: potvrda o redovitom pohađanju škole.....(upisati koju školu pohađa i koji razred)                  

               saslušanje stranaka prema potrebi..

3. Ukupne potrebe za prvotužitelja za uzdržavanje iznose najmanje ........ kuna mjesečno, dok za drugotužitelja iznose minimalno.......kuna mjesečno

                     Dokaz: procjena suda

4. Majka Tužitelja je zaposlena ............, te ostvaruje plaću od 3.200,00 kuna mjesečno, o tužiteljima isključivo brigu vodi majka. (netrebate navoditi ako niste zaposleni)
- Za tužitelje prima dječiji doplatak u iznosu od ........ kuna. Drugih prihoda nema

    Dokaz: potvrda o plaći i dječjem doplatku (ako ste zaposleni)

5. Otac Tužitelja je zaposlen kao ........u tvrtki 'XXXXX' u Zagrebu, te ostvaruje plaću od 6.000 kuna, a nema drugih obaveza za uzdržavanje 

       Dokaz: kao pod 4. ove Tužbe.

6. Uzimajući u obzir promjenjene okolnosti na koje je ukazano, tužitelji smatraju da su se ispunile pretpostavke da se povisi iznos uzdržavanja koji im je dužan davati tuženik i predlažu da naslovni Sud, kao stvarno i mjesno nadležan, nakon održane glavne rasprave donese:

PRESUDU:

Nalaže se tuženiku da za uzdržavanje prvotužitelja daje iznos od ...... kuna mjesečno, a za uzdržavanje drugotužitelja daje iznos od ............kuna mjesečno, što ukupno iznosi ........kn mjesečno od dana podnošenja tužbe s time da dospjele obroke plati odjednom u roku od 15 dana po pravomoćnosti presude. a ostale kako budu dospijevali unaprijed, najkasnije do svakog 5-tog u mjesecu, kao i da tužiteljima naknadi parnični trošak 

U Zagrbu: ........upisati datum

                                                                                 Zakonski zastupnik tužitelja: xxx yyy (Vi kao roditelj)

                                                                                                                            ______________ - Vaš potpis

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Imam pitanje, odnosi se na alimentaciju

U procesu sam rastave, na obiteljskoj medijaciji nismo se još dogovorili zakačali smo se oko alimentacije. Primanja supruga su oko 9,000kn.

On za dvoje djece od 5 i 8 godina želi izdvojiti 1.900 kn. Na što se ja nisam složila.Zakazan nam je termin za 10 dana. On više od toga sigurno neće ponuditi jer kao razlog navodi da je podstanar i da uskoro očekuje treće djete. 

Mene zanima ako se tu ne dogovorimo, ide rastava sudski? 

Da li će se u visinu alimentacije uzeti to što će imati za uzdržavanje 3 djece? 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Lutka14 je napisao:

zanima ako se tu ne dogovorimo, ide rastava sudski? 

Da li će se u visinu alimentacije uzeti to što će imati za uzdržavanje 3 djece? 

Da, ukoliko nema sporazuma ide sudskim putem. Treće dijete ne umanjuje obvezu uzdržavanja ovo dvoje starije djece. Evo linkovi za okvirne visine koje bi Vam sud ukoliko se ne dogovorite, trebao odrediti

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/full/2019_03_32_674.html

http://digarhiv.gov.hr/arhiva/263/165507/narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/full/2017_04_41_889.html

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 22 minuta, Lutka14 je napisao:

Imam pitanje, odnosi se na alimentaciju

U procesu sam rastave, na obiteljskoj medijaciji nismo se još dogovorili zakačali smo se oko alimentacije. Primanja supruga su oko 9,000kn.

On za dvoje djece od 5 i 8 godina želi izdvojiti 1.900 kn. Na što se ja nisam složila.Zakazan nam je termin za 10 dana. On više od toga sigurno neće ponuditi jer kao razlog navodi da je podstanar i da uskoro očekuje treće djete. 

Mene zanima ako se tu ne dogovorimo, ide rastava sudski? 

Da li će se u visinu alimentacije uzeti to što će imati za uzdržavanje 3 djece? 

Hvala

Pozdrav,

Iz vlastitog iskustva nemojte pristati na išta manje nego što je Vašoj djeci zajamčeno. Nemojte se svađati ali nemojte odustati. Postoji tablica po kojoj se računa alimentacija u skladu sa primanjima i dobi djeteta. Treće dijete ne može biti razlog plaćanja manje alimentacije. Ako se ne složite, ići će te na sud što je jako nepovoljno za stranu koja plaća alimentaciju jer sud se ne dogovara, pogleda iznos plaće i dob djece i odredi alimentaciju i čak mislim da postave nešto kao automatsko skidanje sa računa.

Socijalna služba je dužna poslati svoje mišljenje na sud i zato se nemojte svađati već inzistirajte na onome što zakonski pripada djeci i biti će te u prednosti u očima suda nego netko tko odbija platiti alimentaciju. Teško je ali ne dajte se.

Sretno!

uređeno: od nepoznato_ime
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Lutka14 je napisao:

Hvala na odgovoru... 

Siguran neću odustati, sama pomisao da vlastitu djecu želi zakinuti za ono što im pripada, nedam se. Uz sve to moram iseliti iz stana sa njih dvoje ići u podstanare, a djeci želi platit manje od minimuma! 

Nažalost, to je čest slučaj. Iskreno, to bi napomenula na socijalnoj i sudu da Vi morate izaći iz stana i ići u podstanare i to bi ponavljala. Držite se te priče. Uvijek nađite načina da to spomenete. Oni ne znaju Vašu situaciju i što ih više smireno uputite u realno stanje, to su veće šanse da će djeca dobiti što im pripada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , nepoznato_ime je napisao:

Ako se ne složite, ići će te na sud što je jako nepovoljno za stranu koja plaća alimentaciju jer sud se ne dogovara, pogleda iznos plaće i dob djece i odredi alimentaciju i čak mislim da postave nešto kao automatsko skidanje sa računa.

Sve navedeno je točno, ali se u ovom postupku ne nalaže prisilna provedba, već se određuje rok u kojemu se moraju platiti sve zaostale rate na ime uzdržavanja, kao i datum u mjesecu u kojemu se moraju plaćati buduća potraživanja na ime uzdržavana. A ako otac ovo ne bude poštovao, tada je ovakva presuda ovršna isprava i u bilo kojem momentu je možete koristiti u svrhu prisilne naplate u ovršnom postupku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Eto može li jedno malo složenije pitanjce...Nakon rastave mužu je određena alimentacija od 750 kn po djetetu(troje)..no kao prvo on ne plaća redovito i ne tu svotu..uplati tu i tamo 1000 kn..u međuvremenu se on odselio u Njemacku,ja od nezaposlene majke dosla do poprilicno pristojne place od 6000 kn..zanima me postupak utuzbe za neplacanje i za povecanje alimentacije...dal su nasi sudovi mjerodavni ili bi se bolje isplatilo ici prema njemackim ako bi se moglo? Tnx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , Snajka001 je napisao:

zanima me postupak utuzbe za neplacanje i za povecanje alimentacije...dal su nasi sudovi mjerodavni ili bi se bolje isplatilo ici prema njemackim ako bi se moglo? 

Ovo su dva odvojena postupka. Prvi za neplaćanje je ovršni postupak i tu prije svega morate raspolagati sa informacijom što bi se ocu moglo ovršiti. A drugi je parnični postupak kojega provodi nadležani općinski sud.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan,

Ovim putem vas molim ako mogu dobiti primjerak prijedloga za smanjanje alimentacije. Naime, sudskom odlukom od 2018. godine mi je dosuđena alimentacija u visini 2.800 kuna, za dva djeteta. Što sam uredno plaćao. Moja primanja su bila 8.000 kuna neto. Nedavno smo u poduzeću dobili anekse gdje nam je plaća umanjena za 20% zbog loših poslovnih rezultata, a sve posljedica COVID19 virusa. Bivšu suprugu sam zamolio za privremenu korekciju između nas dok se plaća ne vrati na staru, ali ne želi niti čuti jer zahtjeva i veći iznos od onoga koji sam plaćao pozivajući se na tablicu, jedno djete je 6, drugo 8 godina satrosti. Uz alimentaciju sam plaćao i plivanje za starijeg, te Judo za obojicu, suma 850 kuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako su obustavljene sve aktivnosti odlukama mjerodavnih, dodatne aktivnosti su obustavljene, a tako je obustavljeno i plaćanje članarine. Prilikom sporazumnog razvoda braka kod utvrđivanja iznosa alimentacije smo se vodili tablicom ministarstva. Kako su moji prihodi trenutno umanjeni, a imam također svoje obaveze, smatram da je u redu da se i u ovom slučaju vodimo tablicom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Bbobina1 je napisao:

Kako su moji prihodi trenutno umanjeni, a imam također svoje obaveze, smatram da je u redu da se i u ovom slučaju vodimo tablicom.

Koliki iznos smatrate prihvatljivim za plaćanje? Pitam, jer sam mišljenja da ne bi mogli puno umanjiti iznose koju su Vam već utvrđeni kao obveza.

Evo link za Odluku

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2020_04_39_826.html

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bi li Vam bilo olakotna okolnost da plaćate tih 2.800,00 koliko ste za sada obvezni, a da prestanete plaćati bilo kakve slobodne aktivnosti?I tako dok ne vidite konačne rezultate ove krize na plaću, a u međuvremenu će se sudovi donekle rasteretiti, te ćete imati konkretne i trajnije podatke za eventualni postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Lijepi pozdrav! Bila bih veoma zahvalna kada bi mi netko mogao poslati primjer prijedloga sudu za povećanje alimentacije,te ukratko objasniti kako pokrenuti postupak.. Naime, po presudi iz 2013. otac djeteta (8.5god) do danas placa minimalni iznos (po tadašnjem zakonu) od 925kn koji mu je dosudjen kao nezaposlenom. Medjutim, on citavo vrijeme otada radi. Ima jos jedno dijete (7g) sa sadasnjom suprugom, s kojom je trenutno u procesu rastave. Tvrdi kako sa svojom placom nece moci placati 1400kn alimentacije (sto je minimalni iznos po trenutnoj tablici uzdrzavanja) radi uzdrzavanja za drugo dijete. Njegova primanja iznose minimalno 4500kn,max 5500kn. Po strucnoj procijeni, hoce li sud uvažiti prijedlog, s obzirom na to da ni moja primanja nisu veca, te uz to sama sa djetetom zivim kao podstanarka i vise od pola mojih primanja odlazi samo najmodavcu? Unaprijed veliko hvala! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 30 minuta, Tanja1704 je napisao:

Bila bih veoma zahvalna kada bi mi netko mogao poslati primjer prijedloga sudu za povećanje alimentacije,te ukratko objasniti kako pokrenuti postupak..

Sve traženo već imate ovdje navedeno u prethodnim objavama, pa malo pogledajte.

Prije 30 minuta, Tanja1704 je napisao:

Tvrdi kako sa svojom placom nece moci placati 1400kn alimentacije (sto je minimalni iznos po trenutnoj tablici uzdrzavanja)

Evo link za trenutno važeće iznose

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2020_04_39_826.html

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2020_04_39_827.html

Prije 30 minuta, Tanja1704 je napisao:

Tvrdi kako sa svojom placom nece moci placati 1400kn alimentacije (sto je minimalni iznos po trenutnoj tablici uzdrzavanja) radi uzdrzavanja za drugo dijete.

U tom slučaju se naplaćuje prisilno tj. u ovršnom postupku.

Prije 30 minuta, Tanja1704 je napisao:

Po strucnoj procijeni, hoce li sud uvažiti prijedlog, s obzirom na to da ni moja primanja nisu veca,

Osim što su se promijenile okolnosti da je dijete starije i da otac sada radi, bitno je dokazati i da su potrebe djeteta veće nego u vrijeme donošenja sudske odluke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, Borbena7 je napisao:

Sve traženo već imate ovdje navedeno u prethodnim objavama, pa malo pogledajte.

Hvala, u medjuvremenu sam uspjela naci primjer. 

On je dosada uredno i na vrijeme izvrsavao svoje obaveze, medjutim protivi se povećanju. Naravno, potrebe i troskovi su se povećali samim time sto tada nismo zivjele u podstanarstvu vec kod mojih roditelja, racun za skolu sada iznosi nesto iznad 400kn mj, a za izvanskolsku aktivnost jos 250. Po Vasem misljenju, bi li sud trebao ovakav prijedlog uvažiti..? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 40 minuta, Tanja1704 je napisao:

Ja sam se vodila ovom tablicom, ne znam u cemu je razlika naspram onog izracuna o prosjecnoj placi? 

Sud gleda obje tablice, djetetove potrebe, očeva primanja i njegove obveze... Iako ne znate točan iznos očevih mjesečnih primanja, mišljenja sam da bi ovdje mogli dobiti uvećanje do maksimalno cca 1.300,00 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
, Željac047 je napisao:

Poslao sam Vam u PP pa si prilagodite, izmjenite podatke, Sretno..!

Pozdrav, molim Vas možete li i meni poslati prijedlog za povećanje alimentacije? Ne mogu ga pronaći u prethodnim porukama. 

Puno hvala. 

uređeno: od Tihana99
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav, 

Imala bi upit ako mi možete pomoć. Radi se o alimentaciji naravno. Kada sam se rastala sin je imao 5 godina. Ja i sin smo otišli u podstanarstvo dok je  otac sina ostao u kući jer su tu kuću njemu poklonili njegovi roditelji. On je tada imao plaću 15000 neto i određena je alimentacija od 2500 kn. Sin sada ima 11 godina a bivši suprug sada ima plaću 35000 kn (radi u Sloveniji) i dobio je još jedno dijete. E sada da li imam ja pravo na povećanje alimentacije s obzirom na njegovu prinovu. S time da smo mi i dalje podstanari i da je najam 2800 kn. Eto ako mi netko može pomoć bila bi zahvalna. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Željac047 je napisao:

Poslao sam Vam u PP pa si prilagodite, izmjenite podatke, Sretno..!

Pozdrav! I ja bih Vas molila primjer zahtjeva za povećanje iznosa alimentacije mlt djeteta. Rečeno mi je u czss da to šaljem na sud. Ali ne mogu naći primjer nigdje, pa ako biste bili ljubazni i odvojili malo vremena za to! Hvala! Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani, molio bih za savijet...

Znači, moja situacija je nešto drugačija, jer eto ispunjavam sve svoje obveze prema djetetu iz prvog braka, jer mislim da je to normalno i moralno.. i jako mi je žao, pa čak i neshatljivo da postoje očevi ili majke koje svoju obvezu izdržavanja pokušavaju izigrati ili to rade da izigraju, bilo to smanjenjem svojih prihoda ili bježeći od svojih obveza.

Uglavnom, iznos alimentacije u visini od 3,500 HRK plaćam već 10 godina, dijete je bilo staro 2 godine kada je došlo do rastave braka, te kako sam svojim radom i zalaganjem omogućio da su mi financijske prilike dostatne tako sam i tu odluku prihvatio kao nešto što je za dobrobit djeteta. Iznos od 3,500 HRK sam smatrao previsokim, posebice zato što je se došlo do takvog riješenja razno-raznim smicalicama, kao što je bilo prikazivanje potreba djeteta kao da je dijete sa posebnim potrebama. Djetetova majka je liječnica koja je koristila svoj utjecaj na način da je dijete prolazilo i potrebne i nepotrebne pretrage sve sa ciljem kako bi se dijete pokazalo kao dijete sa posebnim potrebama. Jedan jedini razlog je bio atopijski dermatitis, a terapija kao takva niti je konzumirana niti je dijete bilo posebno nešto liječeno. Uglavnom, potrebite kreme nisu nikada bile kupovane, već za potrebe suda su prikazani predračuni potrebitih krema iz ljekarni. Uglavnom to je bilo kada je dijete bilo cca. 2 godine, te moje mišljenje je bilo da je to stanje atopijskog dermatitisa bilo sezonalnog karaktera, međutim sud je prihvatio drugačije mišljenje, te kao takvo sam i ja prihvatio, te slijedom toga i izvršavam svoju obvezu izdržavanja malodobnog djeteta u tom iznosu. Naravno, sada dijete nema nikakve dodatne potrebe, niti je dijete sa posebnim potrebama. U međuvremenu sam se ponovo oženio, dobio sam još jedno dijete, te živimo jedan normalan i skladan obiteljski život. 

Moje pitanje je vezano za "zajamčeni preostali dio prihoda". Naime kako sam prilikom stvaranja nove obitelji poprilično kreditno zadužio, zanima me što to znači, posebice sada kada su mi primanja smanjenja zbog pandemije uzrokovane COVID-19. Napominjem da mi je plaća  jedini izvor zarade, i to od nesamostalnog rada u jednom poduzeću. Trenutno je situacija takva da nakon podmirivanja kreditnih obveza ( stan, auto, kredit za školovanje), plus alimentacija u iznosu od 3,500 HRK, ostaje mi cca. 5,000 HRK. Od tih 5,000 HRK trebam platiti režije, kartice, osnovne životne potrebe, kao i potrebe malodobnog djeteta sa kojim živim. Trenutno sam u tablici prihoda od 16,000 do 18,000, a zajamčeni preostali dio prihoda je 5,800 HRK,  dok propisani mjesečni iznos uzdržavanje je 3,200 HRK.

Zanima me da li imam osnove za smanjenje alimentacije?

Zanima me da li "zajamčeni prostali dio prihoda" uključuje i kredite tj. dugoročne kreditne obveze?

Puno hvala na svakom odgovoru!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po mom mišljenju, ne činjenica kredita, jer bi iz takvog zaključka suda proizlazilo da Vam je plaćanje za automobil važnije od potreba Vašeg djeteta. Međutim, činjenica da sada postoji i druga obveza uzdržavanja bi mogla utjecati na to. Ne značajno, jer je u međuvremenu i dijete koje uzdržavate poraslo, pa od iduće godine ulazi u dobnu skupinu od 13-18 godina, ali teoretski, samo teoretski biste (po mom mišljenju, neka me drugi isprave) mogli smanjiti iznos uzdržavanja na spomenutih 3.200,00 kn. Ne znam isplati li Vam se za taj iznos pokretati sudski spor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao prvo, hvala na odgovoru, kao i potencijalnom savijetu....

Znači ako sam dobro shvatio, kredit, specifično gledano npr. kredit za auto ne bi imao utjecaj na "zajamčeni preostali dio prihoda", međutim stambeni kredit ili kredit za školovanje utječu?

Podpitanje: Što se događa kada zaposlenik zbog ekonomske situacije, odlazi na pola radnog vremena(zapravo primoran je odlukom poslodavca)? Da li se onda i obveza uzdržavanja prepolovlja automatski ili je potrebno pokrenuti sudski proces...

Pitam Vas zato, jer kakva je trenutna situacija, te vrlo je izgledno da će do toga i doći (barem u mojem slučaju)....

Također pitanje je takvo iz razloga što sam prošao vrlo konfliktan razvod, te i nakon toliko vremena postoje određene nesuglasice tako da do nekog konkretnog razgovora ili dogovora između bivših supružnika je vrlo neizgledno.

Unaprijed zahvalan na bilo kakvom odgovoru...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, nebitmo što zaposlenik odlazi na pola radnog vremena, gledaju se Vaša ukupna primanja, što ne mjenjaju krediti i ostalo što navodite, jer je uzdržanje djeteta prioriteno, s obzirom na činjenicu koju navodite, Vi trebate pokrenuti postupak za smanjeje uzdržavanja, jer Vam se isto ne smanjuje automatizmom, dakle dok je trenutna odluka važeća, dužni ste postupati po njoj ili pokrenuti postupak za izmjenom iste.

Jedino, kako Vam u svom postu piše i poštovana Ruby, činjenica drugog uzdržavanja bi mogla utijecati na smanjenje, mada i u to sumnjam pokraj tolikih Vaših primanja koje navodite. 

Vi možete pokrenuti postupak izmjene važeće odluku, to je Vaše pravo, ali iskreno, sumnjam u uspjeh

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani,

bivsem suprugu je presudjeno placanje alimentacije u iznosu od 3000kn ( dvoje djece u dobi od 10 i 9g). Sporazumno dogovoreno. Tada je bio obrtnik, zivio i radio u Hrvatskoj. Viđanje je dogovoreno klasika, svaki drugi vikend i jedan dan u tjednu, te pola svih praznika. Ja sam ostala s djecom kao podstanar u stanu u kojem smo i zivjeli do razvoda i placali ga 3500kn (takve su cjene najma tu gdje zivimo, ne bi mogla naci puno povoljniji stan). 

Nakon razvoda, on je odmah otisao u inozemstvo i tamo radi za puno vecu placu (otprilike 2500-3000€, nagađam prema poslu koji obavlja). Također, mislim da prima djecji doplatak od 260€ u toj drzavi (jer ima pravo i ako djeca nisu s njim, ali njegova su djeca, a svaki porezni obveznik ima pravo na djecji u toj drzavi). 

Ja sam nakon razvoda kupila i uredila stan, u kojem sada zivim s djecom (kreditiii).

Zelim traziti vecu alimentaciju:

-jer on sada ipak radi za vecu placu,

-isto tako, taj djecji ako prima, od 260€ cije je to pravo, njegovo ili djece(jer on onda samo nadoda 140€ i eto alimentacije)?

-djecu vidja samo kad su skolski praznici

- prodje po nekoliko mjeseci da ih uopce ne vidi, ja se sama skrbim za njih, (a da ih vidja kako mu je odredeno bili bi barem 1/3 vremena s njim)

-neredovito uplacuje

Nervira me sto neredovito uplacuje i smatra da kad su s njim bili 1mj ne treba platiti (a zna da treba, al ne vidi smisao), a nikad nije rekao evo ovaj mjesec ih nisam nikako uzeo, evo ti vise. Dok ja jedva spajam kraj s krajem. Da je on tu, ponekad bi ih odveo na aktivnost, mozda otisao na koji roditeljski, na druge nacine pomagao u skrbi, vidjao ih redovito.... ovako je sve na meni, pa zelim barem s financijske strane da sudjeluje vise, a ne da ja trazim dodatne poslove, jer ih nemam kad ni raditi. Odvjetnica mi je objasnila proceduru, ali me zanima sto mislite kolike su sanse da to dobijem, te koliko je sud u praksi voljan udovoljiti ovakvim zahtjevima?

uređeno: od Kirka
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 27 minuta, Kirka je napisao:

sto mislite kolike su sanse da to dobijem, te koliko je sud u praksi voljan udovoljiti ovakvim zahtjevima?

Udovoljiti će u ovisnosti o priloženi dokazima prihoda, dakle valjalo bi pribaviti iznos koji mu poslodavac isplaćuje vani. "Otprilike" baš i nije nekakov dokaz povećanih prihoda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani,
Ima li netko da mi pomogne s informacijama vezano za povećanje alimentacije i općenito pitanje skrbništva kod rastavljenih roditelja? Nisam često ovdje i neznam kako funcioniraju forumi pa ne znam jesam li pogodila gdje pisati uopce 😅

Bivši suprug i ja smo se sporazumno rastavili prije 6 godina i dodiljejeno nam je zajedničko skrbništvo i njemu alimentacija s obzirom na njegovu tadašnju plaću, moram napomenuti da je bivši suprug pomorac. Sada su se drastično okolnosti promjenile i htjela bi znati koja su prava moga djeteta i mene? 
Naime, ono što mene muči jest to što je on u 6 godina nije provodio odluku suda o viđanju i birizi oko dijeteta i ja nisam bila i još nisam u mogućnosti zaposliti se jer neman kome dijtete ostaviti na brigu osim vrtića.
On se našeg sporazumnog rješenja koje je sud donio ne pridržava, osim u kontektsu plaćanja alimentacije. U međuvremenu je našao drugu ženu i njoj napravio dijete te s njom odselio u Srbiju. Nedavno je dobio posao na kopnu i trenutno živi s sadašnjom suprugom i dijetetom u Norveškoj. Također ima i dijete iz braka prije mene koje sada ima skoro 13godina čijoj majci je dao potpuno skrbništvo još od njegovog rođenja i oni su odselili u Njemačku unazad 5godina, dijete ne viđa, a ne znam da lli njoj plaća alimentaciju i u kojem iznosu (kada smo bili u braku, bila je minimalna i nije joj plaćao).
Ono što mene zanima, da li ja mogu tražiti i dobiti potpuno skrbništvo nad svojim dijetetom, s obzirom da on ionako ne provodi niti 20% vremena s njom (a trebalo bi bit 50:50 prema rješenju suda), što bi to značilo za njega što se kontakta s dijetetom tiče ubuduće (malu čuje i viđa kad god hoće, nikad mu nisam oduzimala prava il osporava viđanje, dapače) da li to uključuje i povećanje alimentacije te koliko?

Svaki savjet bi mi dobro došao. Hvala unaprijed.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, marcella.bella je napisao:

Ono što mene zanima, da li ja mogu tražiti i dobiti potpuno skrbništvo nad svojim dijetetom

Zakon strogo propisuje razloge za oduzimanje prava na roditeljsku skrb. Pogledajte čl. 170. i 171. Obiteljskog zakona.

Prije 3 minuta, marcella.bella je napisao:

da li to uključuje i povećanje alimentacije te koliko?

Ne, povećanje možete tražiti, ako smatrate da utvrđeni iznos nije dostatan za podmirenje djetetovih potreba, te da otac ima financijske mogućnosti više doprinositi na ime uzdržavanja djeteta. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

Da, i prilozi moraju biti u dovoljnom broju za sud i za suprotnu stranu u postupku.

Kažete u dovoljnom broju, znači li to jedan prilog za sud i jedan za suprotnu stranu ili doslovno svaki prilog 4x pa i sudsku presudu o razvodu braka.

Naime, imam puno priloga pa zato pitam

Hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 31 minuta, Borbena7 je napisao:

Sve u četiri primjerka.

OK. Trebam li to onda podijeliti u 4 kuverte i tako odnijeti na sud? 

Kao što rekoh, imam puno priloga pa će mi trebati kofer, budući sve treba ×4 :)

Oprostite na banalnim pitanjima, prije sam imala odvjetnicu pa ne znam kako to funkcionira..

Još jednom hvala na odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, Borbena7 je napisao:

Sve se šalje zajedno. Možda Vam je najjednostavnije odnijeti osobno na sud i predati vlastoručno.

Da, osobno ću odnijeti.

Mislila sam čisto iz praktičnih razloga podijeliti u 4 kuverte i tako predati.

Pitala bih još nešto, znam da se povišenje uzdržavanja računa od dana predaje tužbe ( ako sud odobri povišenje), no što se događa ako npr. predam tužbu 4.6, znači ušla sam u tekući mjesec. Ide li onda povišenje od 1.7. ili kako?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 minuta, mkov1272 je napisao:

Mislila sam čisto iz praktičnih razloga podijeliti u 4 kuverte i tako predati.

Ni slučajno ovo raditi, jer ćete imati četiri predmeta na sudu.

prije 11 minuta, mkov1272 je napisao:

znam da se povišenje uzdržavanja računa od dana predaje tužbe ( ako sud odobri povišenje), no što se događa ako npr. predam tužbu 4.6, znači ušla sam u tekući mjesec. Ide li onda povišenje od 1.7. ili kako?

Računa se od dana podnošenja tužbe s time da dospjele obroke treba plati odjednom i to u roku koji je najčešće, 15 dana po pravomoćnosti presude, a ostale kako budu dospijevali, no najkasnije do datuma kojega ste naveli u tužbi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, Borbena7 je napisao:

Ni slučajno ovo raditi, jer ćete imati četiri predmeta na sudu.

Računa se od dana podnošenja tužbe s time da dospjele obroke treba plati odjednom i to u roku koji je najčešće, 15 dana po pravomoćnosti presude, a ostale kako budu dospijevali, no najkasnije do datuma kojega ste naveli u tužbi.

Za gornje, hvala na upozorenju!

Meni nije jasno kako će mi bivši suprug platiti uzdržavanje  za 6 mj. ako ja tužbu predam 4.6? 

Za 4 dana 6.mj. po staroj presudi, a za 26 dana 6.mj. po ,eventualno, novoj presudi?

Taj dio mi nije jasan :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Poštovani,

Zanima me sljedeće, u lipnju 2020 smo se službeno rastali. Imamo dvoje djece (7. i 8. godina) i za njih plaća alimentaciju od 1.500 kn, za oboje. Dostavio je dokaz da je ne zaposlen i prije toga smo se složili da bude taj iznos (pošto je tada bio nezaposlen).

Međutim ove godine i najmlađe dijete kreće u školu, da li imam pravo tražiti povećanje alimentacije, s obzirom na to i zanima me pošto stalno mjenja poslove (ne mogu ga pratiti), kako da sastavim tužbu za povećanje, ako ne znam gdje je zaposlen i koje primanja ima?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 minuta, Lucii je napisao:

Poštovani,

Zanima me sljedeće, u lipnju 2020 smo se službeno rastali. Imamo dvoje djece (7. i 8. godina) i za njih plaća alimentaciju od 1.500 kn, za oboje. Dostavio je dokaz da je ne zaposlen i prije toga smo se složili da bude taj iznos (pošto je tada bio nezaposlen).

Međutim ove godine i najmlađe dijete kreće u školu, da li imam pravo tražiti povećanje alimentacije, s obzirom na to i zanima me pošto stalno mjenja poslove (ne mogu ga pratiti), kako da sastavim tužbu za povećanje, ako ne znam gdje je zaposlen i koje primanja ima?

Hvala!

Uvijek možete tražiti, izgubit nećete ništa, ako sami sastavite tužbu za povećanje.

Sud će vjerojatno tražiti dokumentaciju o zaposlenju i prihodima.

I sama sam predala tužbu za povećanje još 04.06.2021g i ništa se još ne događa...tako da traje to dosta dugo

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 13. 08. 2021. at 11:24, Lucii je napisao:

Međutim ove godine i najmlađe dijete kreće u školu, da li imam pravo tražiti povećanje alimentacije, s obzirom na to i zanima me pošto stalno mjenja poslove (ne mogu ga pratiti), kako da sastavim tužbu za povećanje, ako ne znam gdje je zaposlen i koje primanja ima?

Imate osnovu za tužbu radi povećavanja obveze na ime uzdržavanja, jer su se promijenile njegove okolnosti, kao što su se i povećale potrebe djece.

Evo link za više informacija i za primjerak tužbe.

Također evo link1 i linka2 za trenutno važeće iznose.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 13. 08. 2021. at 12:03, mkov1272 je napisao:

Uvijek možete tražiti, izgubit nećete ništa, ako sami sastavite tužbu za povećanje.

Može se i izgubiti ukoliko se ne uspije u tužbenom zahtjevu, jer je neosnovan, a tada se trebaju snositi sudski troškovi, kao i troškovi postupka protivne strane.

Na 13. 08. 2021. at 12:03, mkov1272 je napisao:

I sama sam predala tužbu za povećanje još 04.06.2021g i ništa se još ne događa...tako da traje to dosta dugo

I ne možete očekivati da se nešto dogodilo, jer ste tužbu dostavili upravo u vrijeme kada se počinju koristiti preostali godišnji odmori, kao i novi godišnji odmori.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 minuta, Borbena7 je napisao:

Može se i izgubiti ukoliko se ne uspije u tužbenom zahtjevu, jer je neosnovan, a tada se trebaju snositi sudski troškovi, kao i troškovi postupka protivne strane.

I ne možete očekivati da se nešto dogodilo, jer ste tužbu dostavili upravo u vrijeme kada se počinju koristiti preostali godišnji odmori, kao i novi godišnji odmori.

Znam da su godisnji odmori, no ista stvar je bila kad se bivsi zalio na dosuđeni iznos u 9.mj ,trajalo je 5 mj iako je sudu bilo poznato da uopće ne plaća alimentaciju....tako da to ipak traje dosta dugo.

Mi smo platili svaki svoje sudske troskove, svak po 400kn kod brakorazvodbe parnice i bio je tu još i žalbeni postupak, tako da to nije iznos zbog kojeg bi trebalo ustuknuti.

Nisam pravnica, ali sumnjam da bi gospođina tužba mogla proći kao neosnovana, obzirom na navedeno.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija