Jump to content
nikka

Predstavnik suvlasnika u zgradi

Preporučene objave

Pozdrav, molim savjet.

Predstavnik sam suvlasnika zgrade od 1.1.2018.godine. U međuvremenu je došlo do potrebe promjene upravitelja zgrade te sam prikupio 60% potpisa suvlasnika za novog upravitelja i moj mandat od 5 godina i sklopio s njim ugovor 3.4.2018.g.

Manja grupa suvlasnika me proziva za nelegalne postupke jer nisam vlasnik stana, već je vlasnik moja supruga. Nitko drugi u zgradi ne želi biti predstavnik suvlasnika. A u konzultaciji s Udruženjem stanara i Zavodom za stanovanje rečeno mi je kako ne postoji ništa sporno.

Je li moje imenovanje nelegalno? Ukoliko supruga naknadno prepiše dio nekretnine na moje ime, znači li to nešto?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Citiram poštovanog Spitfire-a:

"U predmetu poslovni  broj Gž-5217/2009-2 (konačno rješenje doneseno u Listopadu 2012.godine), Županijski sud u Rijeci je potvrdio da predstavnik suvlasnika ne može biti osoba koja nije  suvlasnik u stambenoj zgradi. Sud nije donio nikakve novine osim što je  postupio sukladno čl. 375. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. U Zakonu jasno stoji da suvlasnici biraju predstavnika između sebe."

Cijela tema ti je ovdje:

http://legalis.hr/topic/91596-predstavnik-suvlasnika/

 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 17 minuta, wrritteer je napisao:

Citiram poštovanog Spitfire-a:

Samo bih želio razjasniti da se u navedenoj temi radilo o stanu koji je stečen nasljeđivanjem, tako da ne ulazi u bračnu stečevinu, niti spomenuta može bez nekakovog pravnog posla postati suvlasnikom.

Ukoliko je stan u ovoj temi stečen radom bračnih drugova u bračnoj zajednici, radilo bi se o bračnoj stečevini te vjerovatno poradi te činjenice navedena tijela ne vide ništa sporno.

Prije 48 minuta, nikka je napisao:

Ukoliko supruga naknadno prepiše dio nekretnine na moje ime, znači li to nešto?

Svakako, imate crno na bijelo da ste suvlasnik istog te kao takav ne bi se više povlačilo pitanje je li vaše imenovanje legalno ili ne. To najjednostavnije možete napraviti temeljem odredbi čl.36 st. 4 i 5 Obiteljskog zakona 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovorima. Samo bih htio razjasniti, ako sam predstavnik suvlasnika s datumom 2.4.2018. a suvlasnik naknadno, s datumom npr.20.4.2018., da li bi to moglo biti sporno? 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Pozdrav, čini se da ovi zakoni ne vrijede svugdje podjednako....Naime, ja sam predstavnik stanara u ulazu u kojem i živim, vlasnik sam stana i nakon što su me stanari izabrali, ugradio sam dizalo koje prije nismo imali. nedugo nakon toga, na sasvim drugom kraju grada, prijatelj me zamolio da budem i njihov predstavnik stanara jer kod njih to nitko ne želi biti. Oni su isto tako imali problem oko suglasnosti za ugradnju dizala. Pravna služba stanoupravitelja tu nije našla nikakvu zapreku, potpisan je ugovor, postao sam njihov predstavnik i krenuli smo u realizaciju ugradnje dizala. I, eno dizalo u zgradi, bit će ovih dana 2 godine da radi bez greške. Bilo je nešto otpora onih na nižim katovima ali imali smo više od 60% suglasnosti za ugradnju. Skinuli smo s računa pričuve 4/5 potrebnog novca, (ostalo sam ostavio da zgrada može normalno funkcionirati), a za preostali dio koji je još nedostajao, digli smo kredit. Plaćaju ga isključivo oni koji su željeli lift. Pričuva se nije nikom mijenjala, ostala je na istoj razini. I to je to, stvar funkcionira samo tako. 

 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

"Županijski sud u Rijeci je potvrdio da predstavnik suvlasnika ne može biti osoba koja nije  suvlasnik u stambenoj zgradi. Sud nije donio nikakve novine osim što je  postupio sukladno čl. 375. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. U Zakonu jasno stoji da suvlasnici biraju predstavnika između sebe."

 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

pozdrav svima

da li je moguće da stambena zgrada nema predstavnika suvlasnika, ukoliko nitko ne želi preuzeti tu ulogu, kako je to u praksi? i ako dođe do toga tko onda potpisuje radne naloge?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Može li predstavnik suvlasnika (stanara) biti vlasnik stana u toj zgradi kojem je stvarno i formalno prebivalište na nekoj drugoj adresi?

Znam za situaciju gdje neki stanari imaju problem s takvim predstavnikom koji uopće ne stanuje u njihovoj zgradi ali je na toj funkciji od ranije i tako je ostalo. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 2 sati , Grabarić Imbra je napisao:

Može li predstavnik suvlasnika (stanara) biti vlasnik stana u toj zgradi kojem je stvarno i formalno prebivalište na nekoj drugoj adresi?

Može, jer zakon postavlja samo uvjet u pogledu vlasništva tj. suvlasništva, tako da predstavnik suvlasnika ne može biti osoba koja nije suvlasnik u stambenoj zgradi, a nije bitno gdje ima prijavljeno prebivalište ili boravište. Naravno, praktičnije bi bilo da je na predmetnoj adresi gdje je izabran za predstavnika suvlasnika.

 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad


  • Similar Content

    • objavio dalmacijaumomoku
      Poštovani,
      Molim za savjet. Sinoć sam utvrdio da je u mom spremištu (drvarnici, šupi) nastala šteta, uzrokovana najvjerojatnije puknućem neke vodovodne instalacije u zgradi.
      Spremište se nalazi u prizemlju zgrade, a po pitanju vlasništva se vodi kao zajednički prostor zgrade, koji je prema dogovoru podijeljen među stanarima i svak koristi svoj.
      Obzirom da se ovdje radi između ostalog i o šteti na pokretnoj imovini koja je bila uskladištena u spremištu, zanima me tko snosi odgovornost za ovakvu štetu?
      Meni se čini logično da je odgovoran upravitelj zgrade, odnosno društvo koje upravlja pričuvom. Isti ugovara osiguranje, pa ako polica pokriva tu vrstu štete onda odgovornost preuzima osiguranje; ako polica ne pokriva takvu štetu, znači da je upravitelj svjesno preuzeo rizik na sebe ne ugovorivši policu koja pokriva i tu štetu?
    • objavio hotsangria
      Poštovani, imam jedan dosta zanimljivi slučaj u zgradi...
      Što napraviti ili bolje reći kome prijaviti upravitelja koji otvoreno podržava bespravnu gradnju?
      U više navrata upravitelja sam pismeno upozorio na bespravnu gradnju u režiji jednog susjeda koji radi što ga je volja, pregrađuje zajedničke prostore u zgradi, devastira okućnicu - sve bez suglasnosti.
      Pazite sad ovo, upravitelj od mene traži da potpišem nekakav ugovor u kojem ja dopuštam sve te radove. Dva puta sam u pismenom obliku izjavio da NEĆU dati suglasnost, no evo, upravitelj me to traži i po treći put.
      Dakle, upravitelj praktički radi protiv mene, odn. ne zastupa moje interese.
      Hvala vam unaprijed.
       
    • objavio ljuboskica
      Poštovani,
      molim vas dali netko ima informaciju dali upravitelj kaznionice može ranije pustit osobu koja izvršava kaznu zatvora?
      Ne mislim na uvjet koji može dati vjeće sudaca (3 sudca) ili sudac pojedinac nego da odluku upravitelja da pusti zatvorenika. Po starom zakonu je upravitelj mogao dati do 90 dana; dali toga još ima?
      Suprug je osuđen na djelomično uvjetovanu kaznu zatvora (8 mj zatvora i 12 mj uvjeta) pa uvjet ne može dobit.
       
      Veliko hvala!
  • Online korisnici



×