Jump to content

Molim vas trebam pomoć


Silvia B.

Preporučene objave

Nakon 25 godina (22 god braka i 3 vanbračne na početku), suprug je našao drugu i izašao iz stana koji je u vlasništvu njegove tvrtke u kojem živimo 12 godina.Napustio me zbog mojih bolesti koje su njemu opterečenje i naravno našao drugu.

Samim početkom braka 1996 osnovali smo tvrtku  i bili suvlasnici u jednakim udjelima. Godine 2010 po izlasku iz bolnice na silu me ucjenama,skoro i fizičkom prijetnjom natjerao da mu prepišem svoju polovicu. Početkom braka takodjer smo započeli gradnju kata na kući njegovih roditelja i taj kat nikako nije moj suprug i njegova obitelj htjeli legalizirati. Prije godinu dana započet je i taj postupak na njegovo ime pa još treba platiti građevinsku dozvolu. Ali kat nije još etažiran. Ispočetka braka bila sam zaposlena i paralelno vodila kompletno knjigovodstvo za njegov obrt i dio administracije za našu tvrtku.

Došle su moje teške bolesti,gubitak djeteta i prestala sam raditi u firmi u kojoj sam bila zaposlena. Tijekom svih ovih godina radila sam neprijavljeno (obrt je nakon par godina zatvoren i ostala je tvrtka) sve poslove administracije i dio knjigovodstva za firmu. Nikada me nije želio prijaviti jer je trebalo novaca za firmu (ii naravno govorio  da ništa ne brinem jer ostarjet ćemo skupa,neka ne brinem i radi se za nas). Tako se stekao i stan na moru od 79m2 koji je preko naplate naše/a sada njegove firme ušao u vlasništvo firme,moja majka nam je posudila 18.000,00 tada DM /koje joj moj suprug nikada  nije vratio) dok se radilo baš za taj stan ,stečeni su i na ime firme  kombi i Đip osobni automobil. Zemlja u Gospiću na njegovo ime Nemam baš nešto staža, zdravstveno imam još za sada preko njega. Sada sam još na moju žalost još bolesnija i teško mi kao takvoj naći posao.Koja su moja prava u diobi bračne stečevine,kako i gdje dobiti zdravstveno. Izgubljena sam,sama. Trebam baš pomoć

Hvala svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao prvo, obrabrujem vas da za svaku situaciju postoji izlaz.

Što se tiče zdravstvenog osiguranja, najbolje se raspitati na zavodu za zdravstveno za informacije, postoji rok od 30 dana da prijavite novi status. Znam da je u slučaju prestanka rada(otkaz)taj rok, a vjerojatno i vaš slučaj spada tu.

2010 ste na prisilan način morali pripisati svoju polovicu ?

Ako imate dokaze o tome, takav oblik posla je ništavan.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Wanksta Hvala lijepa na ohrabrenju...prvi put sam ovdje na forumu. Nisam napisala ono sto me navelo na moju objavu...Dali zaista po novom zakonu sva zajednicki stecena imova se dijeli pola-pola (tvrtka i imovina tvrtke) za koju smo zajednicki radili svaki na svoj nacin? Jer suprug ne zeli pola pola dijeliti ..nemoze me isplatiti (citiram njegove rijeci) za dio stana. A ostalo je sve po njemu NJEGOVO. Zna da nemam novce za advokate i parnice ,te da u Hrvatskoj nemam nikoga od obitelji niti bliznjih. Demonstracija nadmoci...stjerana u kut doslovce..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Njegovim rijecima ,jer je on radio fizicki -gradevina , sa strankama ugovarao poslove,pronalazio poslove - pripada mu stan u zg, firma,auto,kombi sve sto firma posjeduje, i zemljiste. A dijelio bi samo stan. Uz velikodusnu ponudu dok se ne snadem , da radim bez prijave neke poslove u firmi za koju tisucu kuna, jer to mogu raditi bilo gdje iz Hrvatske. On radom na crno on zaraduje vecinu novca...   KAKO  kazu -postenje i ljudskost su rijetke vrline...zar ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Silvia B. je napisao:

Njegovim rijecima ,jer je on radio fizicki -gradevina , sa strankama ugovarao poslove,pronalazio poslove - pripada mu stan u zg, firma,auto,kombi sve sto firma posjeduje, i zemljiste. A dijelio bi samo stan. Uz velikodusnu ponudu dok se ne snadem , da radim bez prijave neke poslove u firmi za koju tisucu kuna, jer to mogu raditi bilo gdje iz Hrvatske. On radom na crno on zaraduje vecinu novca...   KAKO  kazu -postenje i ljudskost su rijetke vrline...zar ne?

podnesi sudu tužbu za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine. sud će temeljem dokaza utvrdit šta je bračna stečevina. prilaganje liječničkih nalaza bi mogla koristiti ako bi tražila uzdržavanje.

obrati se u ured državne upprave radi besplatne  pravne pomoći.

ili dogovori sa nekim odvjetnikom zastupanje.isplata 20%-30% od onoga što se ostvari u postupku i isplata nakon okončanja postupka.

ako si mu 1/2 firme darovala tada je ona njegova osobna imovina.

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Bovu....samo da se ispravim svoj udio sam ustupila za 1,00 kni to več dok smo bili u braku...on je postao 100% vlasnik..kako sad da je sve njegova osobna imovina? po tome meni ne ostaje skoro ništa?? Sad sam tek uplašena.

 

 

Wanksta nemam nikakvih dokaza da je na silu pod prijetnjom dobio moj potpis na ustupanje udjela za 1,00 kn ,to se sve dešavalo unutar 4 zida, na žalost...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Suprug Vas, po mom mišljenju, nastoji zastrašiti. Sve što je u braku stečeno radom, a ne po nekoj drugoj osnovi (nasljeđivanjem, darovanjem), dijeli se na jednake polovice, bez obzira jeste li upisani kao suvlasnik u javne upisnike (npr. zemljišnu knjigu i dr.) ili ne. Savjetujem Vam da angažirate odvjetnika radi podjele bračne stečevine i da ne odustanete od onoga što ste četvrt stoljeća pomagali stvoriti, pa to zaista jest i Vaše koliko i njegovo.

 

, bovu je napisao:

ako si mu 1/2 firme darovala tada je ona njegova osobna imovina.

Mogu se složiti, ali što je s onom drugom, "njegovom"  polovicom? Po mom mišljenju, ona je bračna stečevina, jer su trgovačko društvo osnovali u braku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Suprug Vas, po mom mišljenju, nastoji zastrašiti. Sve što je u braku stečeno radom, a ne po nekoj drugoj osnovi (nasljeđivanjem, darovanjem), dijeli se na jednake polovice, bez obzira jeste li upisani kao suvlasnik u javne upisnike (npr. zemljišnu knjigu i dr.) ili ne. Savjetujem Vam da angažirate odvjetnika radi podjele bračne stečevine i da ne odustanete od onoga što ste četvrt stoljeća pomagali stvoriti, pa to zaista jest i Vaše koliko i njegovo.

 

 

 

Ja bih postavljačici teme savjetovao da se ne upušta u takav spor, jer će sasvim izvjesno izgubiti.

Njen suprug je sasvim izvjesno anticipirao spor oko imovine. Iz priloženog se vidi da je već poduzeo mnoge radnje koje bi takvo potraživanje dovele u pitanje. Vlasništvo nad tvrtkom je mačak u vreći, na kraju spora mogla bi postavljačica teme naslijediti samo dugove propale tvrtke.

 

Moj savjet postavljačici teme je da postavi konkretan zahtjev - da dobije recimo taj stan u vlasništvo bez ikakvih tereta, i još po mogućnosti neku malu svotu novca. U protivnom će pokrenuti spor i blokirati svu imovinu i tvrtke i drugo, te podizati kaznene prijave u slučaju proboja pravne osobnosti (međutim treba reći da takav spor obično završi obostranim ekonomskim uništenjem!).

 

 

Prije 9 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Ruby...

Mada mi je malo nejasno to oko darivanja, jer to nisam učinila darovnim ugovorom nego Ugovorom o ustupanju udjela za 1,00 kn a to znači ipak valjda neki vid prodaje ili?

Sutra imam savjetovanje ...nadam se dobrom.

 

Felix hvala Vam puno...

Kada jedna strana gleda sve za sebe uzeti i k tome zarađuje jako puno (večinom na crno) na žalost ta strana ima čime se suditi tj. plačati odvjetnike i sl.

Tu svoju prednost na vrlo ružan način i demonstrira.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, Silvia B. je napisao:

Felix hvala Vam puno...

Kada jedna strana gleda sve za sebe uzeti i k tome zarađuje jako puno (večinom na crno) na žalost ta strana ima čime se suditi tj. plačati odvjetnike i sl.

Tu svoju prednost na vrlo ružan način i demonstrira.

Vi imate i te kako razloga biti ogorčena, ali vaš interes je da se postavite konstruktivno. U beskrajnom sudskom sporenju ćete izgubiti. I on očekuje da ćete se upustiti u takav spor. On može plaćati odvjetnike, a vi ćete biti bez novca. 

Zato mu odmah ponudite opcije - da vam dade stan i nešto novca, ili će ići spor, ali uz spor ćete ga prijavljivati za rad na crno i za sve moguće manipulacije, tako da će na kraju puno više izgubiti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Silvia B. je napisao:

suprug je našao drugu i izašao iz stana koji je u vlasništvu njegove tvrtke u kojem živimo 12 godina.Napustio me zbog mojih bolesti koje su njemu opterečenje i naravno našao drugu.

Napuštanje bračnog partnera koji je teže obolio spada isto u vrstu kaznenog djela. Možda i taj podatak možete iskoristiti u vašim argumentima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Silvia B. je napisao:

Prepustila za 1,00kn koja nikada nije putem računa isplačena...

Dakle u Ugovoru ne piše da je poklonjeno nego prepušteno za određeni iznos.

dali u ugovoru postoji odredba kad je isplata trebala biti izvršena?

ako je odgovor da tada bivšem opošaljite pismeno da se ugovor raskida zbog neispunjenja ugovorne obveze(preporučeno sa povratnicom).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tražeći sve moguće informacije koje bi mi pomogle , našla sam ovdje na legalis.hr i ovaj text vezan uz temu bračne stečevine :

 

Budući da nema posebnih odredbi o statusu darova, razlikovanjem pravnih osnova iz kojih nastaje bračna stečevina odnosno vlastita imovina, proizlazi da svaki dar učinjen za vrijeme trajanja bračne zajednice, ako nije učinjen iz vlastite imovine, ima status bračne stečevine, tj. suvlasništva u idealnoj polovici dijela. Dakle, dar koji jedan bračni drug učini drugome predstavlja vlastitu imovinu obdarenika pod pretpostavkom da je darovanje učinjeno iz vlastite imovine darovatelja.

Ako sam dobro shvatila----- ja sam ustupila/poklonila moj dio bračne stečevine suprugu (udio u zajednički stečenoj firmi) pa se to onda smatra darivanjem nečega što nije bila vlastita imovina nego bračna stečevina pa po tome moje darivanje ima status bračne stečevine.???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Mogu se složiti, ali što je s onom drugom, "njegovom"  polovicom? Po mom mišljenju, ona je bračna stečevina, jer su trgovačko društvo osnovali u braku.

Trgovačko društvo je osnovano u braku i samim tim potpada pod režim bračne stečevine,no stvar je u činjenici da je korisnica Silvia raspolagala svojim dijelom bračne stečevine(tuđim dijelom nemože raspolagati),slijedom čega sa suprugovom polovinom nema ništa,u suprotnom bi ispalo da ista u cijelom društvu ima 3/4-ine.

 

, Silvia B. je napisao:

Prepustila za 1,00kn koja nikada nije putem računa isplačena...

Jel ugovor sklopljen u formi javnobilježničkog akta.

Obratite dobro pozornost što vas pitam,razlika je isključiva ovjera potpisa na ugovoru od javnobilježničkog akta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Silvia B. je napisao:

Budući da nema posebnih odredbi o statusu darova,

Postoje odredbe darovanja kao što je opoziv darovanja nakon perfekcije ugovora.

Vi možete darovano opozvati ako ste naknadno toliko osiromašili da nemate sredstava za život, a nemate nikog tko vas po zakonu treba uzdržavati.

Taj opoziv dolazi u obzir samo ako obdareni još ima tu vrijednost ili objekt.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, Silvia B. je napisao:

Hvala puno...Tvrtka je jos u vlasnistvu onoga kome je darovana...no dali cinjenica da nemam staz.prihode..nista od imovine plus bolesti, dovoljna za opoziv...dali se takav opoziv zaista prihvaca?

Te činjenice idu vama u prilog kod opoziva darovanog jer tu dolazi i do povrede uzdržavanja od strane (još uvijek bračnog partnera) ako ste nezaposleni i bolesni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Silvia B. je napisao:

Ugovor je suprug sastavio jer je nasao na internetu formu/obrazac i taj ugovor o ustupanju je ovjeren kod javnog biljeznika.

Valja  posebno istaknuti  da  je  ugovor  o  prijenosu  poslovnog  udjela  strogo  formalan  ugovor,  što  znači da  mora  biti sklopljen  u  obliku javnobilježničke  isprave; te  ukoliko ne bi bio  sklopljen u tom obliku,  bio  bi ništetan, u kojem smislu je i odluka Visokog Trgovačkog suda RH br.Pž- 7475/04.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, bovu je napisao:

dali u ugovoru postoji odredba kad je isplata trebala biti izvršena?

ako je odgovor da tada bivšem opošaljite pismeno da se ugovor raskida zbog neispunjenja ugovorne obveze(preporučeno sa povratnicom).

Dobra vecer Bovuu ugovoru pise da ustupam udio za naknadu od 100,00 kn ciji primtak potpisom ugovora potvrdujem...no rekao je da ce platiti putem ziro racuna sto nikad nije ucinio..firma se ne prodaje tj.ustupa za gotovinu nego treba biti legalno putem ziro racuna tvrtke isplaceno...Dali imam zakonsku podlogu traziti ponistenje Ugovora jer novac nije isplacen? U ugovoru nije definirano kojim putem isplata. Ali isto tako ne postoji ni potpisana isplatnica o primitku tih 100,00 kn...Nema nikakvog traga ni dokaza o toj isplati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam kako tumačiti ovu odredbu ugovora, jer u prvoj rečenici stoji da prenosite svoj poslovni udio bez naknade, a u posljednjoj rečenici stoji da je naknada 100,00 kn (a da ste primitak potvrdili potpisom ugovora, što znači da ne možete ići sad dokazivati da to ipak niste primili).

Ovaj ugovor je sklopljen između fizičkih osoba pa nema govora o tome da bi isplata išla preko poslovnog računa pravne osobe o čijim se poslovnim udjelima radi.

Ipak, ostaje Vam ova opcija:

, Wanksta je napisao:

Postoje odredbe darovanja kao što je opoziv darovanja nakon perfekcije ugovora.

Vi možete darovano opozvati ako ste naknadno toliko osiromašili da nemate sredstava za život, a nemate nikog tko vas po zakonu treba uzdržavati.

Taj opoziv dolazi u obzir samo ako obdareni još ima tu vrijednost ili objekt.

 

I

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija