Jump to content

Rastava s maloljetnom djecom i podjela imovine


Datalinka

Preporučene objave

Dragi forumaši,

lijepo molim pomoć u razumijevanju zakona u vezi rastave i podjele imovine.

Suprug i ja imamo dvoje maloljetne djece. Živimo u stanu kupljenom prije 11 godina (dakle, već smo bili u braku) za koji su moji roditelji dali 70% novaca  a njegovi 30% a nad stanom imamo zajedničko vlasništvo, on i ja smo suvlasnici, jel.
Stan je trebalo i adaptirati pa smo digli kredit na suprugovo ime.
A imamo i još jedan kredit na moje ime.

On je sporazuman da klinci ostanu sa mnom, on će nastaviti plaćati jedan kredit a ja drugi. Međutim, ako ostanem u stanu s djecom on traži da ga isplatim za barem dio onoga što su njegovi starci uložili. Razumijem to ali jedva krpamo kraj s krajem, otkud da ga isplatim?

Ako ga ne mogu isplatiti stan se mora prodati, a lova podijeliti pola-pola, jel? Ili 70/30? Ima li ikakve veze, pravno, tko je dao lovu za stan? Moralno, ja ću uvijek biti zahvalna i mojima i njegovima i lova od prodaje bi zapravo trebala ići njima a ne nama. 

Ali naviše mi je muka zbog djece. Jako vole ovaj stan i želim ih poštedjeti stresa prodaje stana, selidbe u manji itd.

Zapravo, osjećam se stvarno loše zbog svega. Tu idemo dijeliti nešto što ni on ni ja nismo zaradili. Sram me je i pred mojim starcima i pred njegovim.

Postoji li nekakvo rješenje da vuk bude sit i koza cijela? Recimo, mogu li ja budućeg bivšeg nekako isplaćivati u ratama pa da to tehnički bude: on meni uplati alimentaciju a ja mu vratim dio? Ima li u praksi takvih slučajeva?
Ili nema druge nego prodati stan?

Nadam se da sam dala dovoljno informacija da me možete savjetovati.  
Puno hvala unaprijed :) 


 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bilo bi vam najpametnije i najbezbolnije da se lijepo dogovorite oko svega toga. Pokusajte uciniti najbolje po djecu. Prakticno ne vidim razloga da ne stavite sve na papir i lijepo dogovorite obrocno placanje.

Prije 41 minuta, Datalinka je napisao:

Dragi forumaši,

lijepo molim pomoć u razumijevanju zakona u vezi rastave i podjele imovine.

Suprug i ja imamo dvoje maloljetne djece. Živimo u stanu kupljenom prije 11 godina (dakle, već smo bili u braku) za koji su moji roditelji dali 70% novaca  a njegovi 30% a nad stanom imamo zajedničko vlasništvo, on i ja smo suvlasnici, jel.
Stan je trebalo i adaptirati pa smo digli kredit na suprugovo ime.
A imamo i još jedan kredit na moje ime.

On je sporazuman da klinci ostanu sa mnom, on će nastaviti plaćati jedan kredit a ja drugi. Međutim, ako ostanem u stanu s djecom on traži da ga isplatim za barem dio onoga što su njegovi starci uložili. Razumijem to ali jedva krpamo kraj s krajem, otkud da ga isplatim?

Ako ga ne mogu isplatiti stan se mora prodati, a lova podijeliti pola-pola, jel? Ili 70/30? Ima li ikakve veze, pravno, tko je dao lovu za stan? Moralno, ja ću uvijek biti zahvalna i mojima i njegovima i lova od prodaje bi zapravo trebala ići njima a ne nama. 

Ali naviše mi je muka zbog djece. Jako vole ovaj stan i želim ih poštedjeti stresa prodaje stana, selidbe u manji itd.

Zapravo, osjećam se stvarno loše zbog svega. Tu idemo dijeliti nešto što ni on ni ja nismo zaradili. Sram me je i pred mojim starcima i pred njegovim.

Postoji li nekakvo rješenje da vuk bude sit i koza cijela? Recimo, mogu li ja budućeg bivšeg nekako isplaćivati u ratama pa da to tehnički bude: on meni uplati alimentaciju a ja mu vratim dio? Ima li u praksi takvih slučajeva?
Ili nema druge nego prodati stan?

Nadam se da sam dala dovoljno informacija da me možete savjetovati.  
Puno hvala unaprijed :) 


 

 

uređeno: od Antonio1968
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Datalinka je napisao:

Dragi forumaši,

lijepo molim pomoć u razumijevanju zakona u vezi rastave i podjele imovine.

Poštovana, to su dva različita predmeta, jedno je rastava braka, a sasvim drugo utvrđivanje i podjela bračne stečevine...

Dakle, ako se nikako ne možete dogovoriti, morati ćete pokrenuti dva sudska spora, jedan za razvod braka, a drugi za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine...

1. Pošto imate mld. djecu, razvod braka kod suda pokrećete poslije obaveznog savjetovanja prije razvoda braka i medijacije koji se pokreću i provode pri nadležnom CZSS, tamo se možete dogovoriti oko zajedničkog skrbništva nad djecom, te o istom sačinite Plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi, a ako se ne uspijete dogovoriti, sud će donijeti odluku o skrbništvu djece temeljem činjenica koje utvrdi u postupku, no sudski se postupak ne možete pokrenuti ako niste prošli obavezno savjetovanje prije razvoda braka i barem jednom bili na medijaciji, za što Vam CZSS izdaje potvrde (zapisnike) koji su temelj za pokretanje sudskog postupka za razvod braka roditelja koji imaju mld. djecu...

2. Sve ovo što pišete vezano za stan i bračnu stečevinu riješavate u sudskom predmetu koji pokrećete kod suda za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine, a koju predstavlja sve stečeno radom ili proisteklo iz tog rada za vrijeme trajanja bračne zajednice (ne braka), jer formalno-pravno brak može postajati, dok bračna zajednica ne, dakle brak i bračna zajednica su dva zakonski različita pojma...

Kao što Vam sugerira poštovani Antonio, najbolje bi bilo da se ljudski dogovorite o podjeli stečevine koju smatrate bračnom stečevinom, jer ako idete sudskim putem bez prethodnog dogovora, postupak se može otegnuti dosta dugo, a nije niti malo jeftin, dapače...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

prije 2 sati , Antonio1968 je napisao:

Ima li ikakve veze, pravno,

ima,ali više ćete imati ako budete gledali da se dogovorite....iz tvog posta vidljivo je da ima šanse da se dogovorite...

 

prije 3 sati , Datalinka je napisao:

Tu idemo dijeliti nešto što ni on ni ja nismo zaradili. Sram me je i pred mojim starcima i pred njegovim.

to je nebitno....ako roditelji to ne potenciraju o tome ne razmišljaj....s druge strane navodiš i njegov prijedlog da mu bar isplatiš tih 30%...ako idete u tom smjeru i moralno si bez brige....s jedne strane ti ostaješ u stanu i tvoji roditelji bi trebali s tim biti zadovoljni....on dobije 30 % i njegovi nek s njim to rješavaju....usput rečeno on je još predložio da će i kredit plaćati ,a korišten je za obnovu stana.....tako da on sa tim traženjem od bar 30% ne pretjeruje......problem je tu što ti nemaš novca.....probaj da vam dogovor ide u tom smjeru obročno,ako je njemu to prihvatljivo...

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima na odgovorima...

Ja sam uvijek optimist ali hipotetski, recimo da netko napunta MM da uzme što mu pripada, to bi bilo 50% bez obzira što stan zapravo nije kupljen našim novcem? 
Ali, nadam se da se nijedan od nas neće tvrdoglaviti, pošandrcati i tražiti neizvedivo. I nama je u interesu da se mirno dogovorimo. Nema još zle krvi među nama i oboje stvarno želimo ostati u dobrim odnosima zbog djece. Nadam se da ćemo se uspjeti razvesti mirno i ljudski kako smo i živjeli sve ove godine :) 


 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To bi bilo najbolje, pokrenete sudski postupak prijedlogom za sporazumni razvod braka sukladno čl. 50. st. 1. ObZ, sastavite plan o roditeljskoj skrbi sukladno čl. 106. istog zakona, kojeg potvrdi sud i temeljem kojeg donese odluku....., najjednostavnije za oboje, a i za Vašu djecu....

Što se tiče bračne stečevine, sve stečeno unutar bračne zajednice je bračna stečevina i dijeli se na jednake djelove, lijepo se dogovorite, svakome polovica, sastavite ugovor kojeg ovjerite kod javnog bilježnika, ali u istom navedete da niti jedno, a niti drugo, neće imati naknadna potraživanja temeljem bračne stečevine, pokrenete sudski postupak za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine u kojem priložite taj ugovor i to Vam je to, najednostavnije, najjeftinije i najbrže gotovo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija