Jump to content

Prijava braka, privremeni boravak stranca na osnovu braka sa hrvatskim drzavljanom


Blacky19

Preporučene objave

Ovako udana sam za drzavljana Indije i zivimo sada u Indiji imam nekoliko pitanja:

1. Brak smo sklopili u Indiji, da li vjencani list vrijedi i u Hrvatskoj, i da li je moguca registracija braka u Hrvatskoj ambasadi u Indiji, ili treba registrirati brak u maticnom uredu u Hrvatskoj?

2. Sljedece godine bi se preselili u Hrvatsku da li je privremeni boravak moguce zatraziti u Hrvatskoj ambasadi u Indiji?

3. Koje dokumente je potrebno priloziti za privremeni boravak?

4. Moj suprug radi u Qatru na naftnoj platformi te je na platformi 42 dana a 21 dan izvan platforme, da li ce to biti zapreka u odobravanju privremenog boravka s obzirom da ce cesto morati napustati Hrvatsku na 42 dana zbog posla?

 

Unaprijed hvala na odgovorima i utrosenom vremenu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Po raznim stranicama sam vidjela da za stalni boravak imaju to izbivanje iz Hrvatske jednokratno do 6 mj ili visekratno do 10 mjeseci.

A nisu nista napisali u vezi toga za privremeni boravak.

Mislite li da se ni sa odvjetnikom ne bi nista moglo rijesiti?

Jer njegovo izbivanje je vezano za posao on nece zivjet ili biti na odmoru u drugoj zemlji pa da je to razlog izbivanja. To mi nema smisla jer niti hrvatski drzavljani ne mogu naci posao u Hrvatskoj, a da ce strani ili jos gore da zivi u Hrvatskoj i sjedi kod kuce.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Blacky19 je napisao:

Po raznim stranicama sam vidjela da za stalni boravak imaju to izbivanje iz Hrvatske jednokratno do 6 mj ili visekratno do 10 mjeseci.

A nisu nista napisali u vezi toga za privremeni boravak.

Mislite li da se ni sa odvjetnikom ne bi nista moglo rijesiti?

Jer njegovo izbivanje je vezano za posao on nece zivjet ili biti na odmoru u drugoj zemlji pa da je to razlog izbivanja. To mi nema smisla jer niti hrvatski drzavljani ne mogu naci posao u Hrvatskoj, a da ce strani ili jos gore da zivi u Hrvatskoj i sjedi kod kuce.

Ovo za 6 mj ili višekratno do 10 mjeseci vrijedi samo za one koji nisu član obitelji, ako je u braku s hrvatskim državljaninom, onda može više izbivati:

https://www.zakon.hr/z/142/Zakon-o-strancima

Piše pod Stalni boravak za člana obitelji koji nije državljanin države članice EGP-a

uređeno: od LittleStar
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
, Blacky19 je napisao:

Ovako udana sam za drzavljana Indije i zivimo sada u Indiji imam nekoliko pitanja:

1. Brak smo sklopili u Indiji, da li vjencani list vrijedi i u Hrvatskoj, i da li je moguca registracija braka u Hrvatskoj ambasadi u Indiji, ili treba registrirati brak u maticnom uredu u Hrvatskoj?

2. Sljedece godine bi se preselili u Hrvatsku da li je privremeni boravak moguce zatraziti u Hrvatskoj ambasadi u Indiji?

3. Koje dokumente je potrebno priloziti za privremeni boravak?

4. Moj suprug radi u Qatru na naftnoj platformi te je na platformi 42 dana a 21 dan izvan platforme, da li ce to biti zapreka u odobravanju privremenog boravka s obzirom da ce cesto morati napustati Hrvatsku na 42 dana zbog posla?

 

Unaprijed hvala na odgovorima i utrosenom vremenu.

1."Registracija braka" ..mislili ste na naknadni upis u maticu vjenčanih u RH..moguće je putem Konzulata RH diljem svijeta, ali se ti postupci riješavaju u Hrvatskoj, pri matičnom uredu grada zagreba.

2.Privremeni boravak nije moguće zatražiti izvan RH a koji bi se odnosio na boravak u RH.Potrebno je isti osobno zatražiti u RH uz vas supružnika,a uz udovoljavanje i ostalih zakonskih uvjeta.

3.Odgovorio sivko, poslao LINK.

4.Bit će apreka, ali može boraviti kao vaš suprug i u RH i u Indiji..povremeno...jer je bračna zajednica nepovrediva, te je zajamčeno pravo na zajednički život, makar i "kroz papire" a zbog poslovnih i radnih obaveza van RH.

 

Za eventalna detaljnija pitanja, te odgovore pišite u inbox....  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , bob25274 je napisao:

2.Privremeni boravak nije moguće zatražiti izvan RH a koji bi se odnosio na boravak u RH.Potrebno je isti osobno zatražiti u RH uz vas supružnika,a uz udovoljavanje i ostalih zakonskih uvjeta. 

"Zahtjev za odobrenje privremenog boravka (Obrazac 1a) nadležnoj diplomatskoj misiji, odnosno konzularnom uredu Republike Hrvatske podnosi stranac osobno.

 Stranac kojemu za ulazak u Republiku Hrvatsku nije potrebna viza zahtjev za odobrenje privremenog boravka može podnijeti i u policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji prema mjestu namjeravanog boravka stranca, sjedištu poslodavca ili mjestu rada stranca."

Za ulaz u RH drž.Indije treba viza. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...
prije 2 sati , sivko je napisao:

Stalni ili privremeni?Očito greška u pisanju.

Smije se odlaziti i vraćat se jer će vršit provjere da li se boravi u RH ili ne.

Čekanje ovisi o količini predmeta u nadležnoj PP.

Predala sam papire za stalni boravak.i sad cekam odobrenje istog. Da li smem napustati HR dok ne dobijem odobrenje za privremeni boravak ili sta vec? I zanima me koliko se ceka odobrenje za privremeni boravak? Inace sam iz Srbije a udata za Hr drzavljanina. Hvala na svakom odgovoru.

 

Izvinjavam se privremeni boravak je u pitanju. Zanima me da li smem biti odsutna na 2 meseca iz Hr? Da li ce to predstavljati problem? Hvala vam puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim za savet. Državljanka sam Srbije i šest godina sam udata za HR državljanina. Prije godinu dana sam produžila privremeni boravak na još godinu dana dok mi se ne reši stalni boravak. Tada sam predala sve papire za stalni boravak i sada sam dobila dopis da sam odbijena jer nemamo dovoljno sredstava za izdržavanje. Suprug je u medjuvremenu oboleo od kancera i na bolovanju je, što znači da dobija 80% od ličnog dohotka. Potreban iznos je 3.400kn ,a mi imamo 3.179kn. Na ovu odluku nije moguće uložiti žalbu, već u roku od 30 dana mogu pokrenuti upravni spor, koji će trajati ko zna koliko... Obzirom da suprug ima samostalnu delatnost da li mogu priložiti poresku potvrdu o ostvarenom dohotku  koji iznosi oko 1500kn mesečno ,plus 3.179kn bolovanja i to bi onda izašlo više od traženih  3.400kn. Da li se to sabira ili moram po jednom osnovu imati 3.400kn? Da li postoji neki drugi način i šta uopšte uraditi u ovoj situaciji? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
prije 3 sati , Cipi cips je napisao:

Sad će biti skoro sva mjeseca za odgovor, u pitanju je prvo produljenje, sto ako (ne daj Boze) ne odobre, sto onda, a u braku sam sa HR državljaninom? 

*skoro dva mjeseca i sto ako ne odobre? Kako onda razdvojit obitelj? Kako ponovno se prijaviti za boravak koliko se to čeka? 

 

Prije 34 minuta, sivko je napisao:

Neće odobrit ako se ne ispunjavaju uvjeti.Ista procedura je i kad se traži prvi put boravak i kad se produžuje a ekipa koja ide u provjere ima i drugoga osnovnog posla tako da to sve traje.

I ako ne odobre sto onda ? Pa neće valjda razdvajati obitelj? Posle koliko vremena se može ponovno podnijeti zahtev? 

 

Prije 34 minuta, sivko je napisao:

Neće odobrit ako se ne ispunjavaju uvjeti.Ista procedura je i kad se traži prvi put boravak i kad se produžuje a ekipa koja ide u provjere ima i drugoga osnovnog posla tako da to sve traje.

Kak ste rekli bračna zajednica je nepovrediva a sto to znaci? Ukoliko meni ne odobre produljenje boravka kako ću se vidjeti sa svojim mužem?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, sivko je napisao:

Jeste već imali odobren boravak u svrhu spajanja obitelji?Ako jeste a svi uvjeti su isti ne vidim razlog zašto ne bi produljili.

To što ste u braku vam nitko ne oduzima jer se ovdje radi o odobrenju boravka a za to je nadležan zakon o strancima.

Hvala Vam puno na odgovoru, jesam već sam imala odobren boravak sad prvi put produljavam, no ipak postoji bojazan da sto ako mi ne produlje , kak ću onda dalje...čitam ovde po forumu piše dosta toga, da se dogadja i to, da ne produlje...a obzirom da muž i ja planiramo i djecu imam bojazan, kak onda ide u slučaju da mi ne daj Boze ne odobre, onda se ulaze žalba ili kako? Koliko vremena treba proći za ponovnu molbu za boravak? Hvala vam puno još jednom 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...
, Rush1303 je napisao:

Molim za savet. Državljanka sam Srbije i šest godina sam udata za HR državljanina. Prije godinu dana sam produžila privremeni boravak na još godinu dana dok mi se ne reši stalni boravak. Tada sam predala sve papire za stalni boravak i sada sam dobila dopis da sam odbijena jer nemamo dovoljno sredstava za izdržavanje. Suprug je u medjuvremenu oboleo od kancera i na bolovanju je, što znači da dobija 80% od ličnog dohotka. Potreban iznos je 3.400kn ,a mi imamo 3.179kn. Na ovu odluku nije moguće uložiti žalbu, već u roku od 30 dana mogu pokrenuti upravni spor, koji će trajati ko zna koliko... Obzirom da suprug ima samostalnu delatnost da li mogu priložiti poresku potvrdu o ostvarenom dohotku  koji iznosi oko 1500kn mesečno ,plus 3.179kn bolovanja i to bi onda izašlo više od traženih  3.400kn. Da li se to sabira ili moram po jednom osnovu imati 3.400kn? Da li postoji neki drugi način i šta uopšte uraditi u ovoj situaciji? Hvala

Šta se do danas riješili, odnosno kakva je konačna odluka?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ja sam se sad mnogo iznervirala. Inace sam stranac u hr na odobrenom drugom privremenom boravku. Boravak je odobren kao clanu obitelji hrvatskog drzavljanina znaci u cilju spajanja obitelji. Znaci u braku smo i imamo zajednicko dete, koje je takodje hrvatski drzavljanin. Isla sam u policiju da pitam nesto oko dana izvan hr i gdja kaze da kako bi mi se odobrio stalni boravak u rh nakon 5 godina privremenog boravka u tom periodu imam pravo izbivati iz hr samo do 30 dana u jednoj godini. Ja sam u Zakonu o strancima nasla da je uslov da odobrenje stalnog boravka za drzavljane trecih drzava do 6meseci jednokratno ili do 10 meseci visekratno u tih 5 godina privremenog boravka. Inace sam drzavljanin Srbije. Sta sad da radim gde mogu da nadjem koja je prava informacija?

Kada sam htela da joj pokazem gde sam to procitala kaze da ima posla a bila sam u toku radnog vremena kada je rad sa strankama.

Hvala mnogo na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Postovani da li neko mozda neko zna ,kada postoji mogucnost ponovnog zahtjeva za dobijanje stalnog boravka u Hr?Ja sam drzavljanin Srbije i udata sam za Hrvata i imam 5 god privremenog boravka i odbijena sam za stalni zbog dugog odsustvovanja iz zemlje ,muz mi je pomorac ,ja bila kod mojih dok je kn na brodu .

Da li neko nesto zna

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija