Jump to content

Nasljeđivanje stana


Ivan875

Preporučene objave

Živim s bakom i majkom u stanu koji je bakin. Njen sin je već naslijedio kuću od pokojnog oca, njenog muža i mog djeda. Međutim, djedova želja je bila da naslijedi i stan što bi moju majku, njihovu kći ostavilo na cesti. Majka i ja tu živimo cijeli svoj život. Ujak ima svoj stan i tu nasljeđenu kuću. Baka je jako bolesna, alzheimer je u pitanju i zanima me, koja su prava moje majke i mene? Može li ujak dobiti stan ako je napisana neka oporuka prije ili za vrijeme demencije?

 

Ako se bude dijelilo popola, znači li to da ujak može useliti u stan i živjeti s nama nakon bakine smrti? Jer to ne bi htjeli pošto su odnosi narušeni. Ukoliko sve pripadne ujaku, potraživanje nužnog dijela bi značilo što točno u praksi? Da majka može ostati u svojoj sobi dok ja idem na cestu? Jer nemamo drugi smještaj, a s ujakom ne želimo živjeti. Njemu je ovaj stan opsesija i uradit će sve da ga dobije pa se bojim i miolio bih odgovore na pitanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Ivan875 je napisao:

djedova želja je bila da naslijedi i stan što bi moju majku, njihovu kći ostavilo na cesti.

Djedova želja,no koliko vidim da je stan bakin,glede čega se ona pita.

 

prije 2 sati , Ivan875 je napisao:

Ukoliko sve pripadne ujaku, potraživanje nužnog dijela bi značilo što točno u praksi?

Da bi majka imala pravo na nužni dio koji bi u konkretnom slučaju iznosio 1/4- inu.

 

prije 2 sati , Ivan875 je napisao:

Ako se bude dijelilo popola, znači li to da ujak može useliti u stan i živjeti s nama nakon bakine smrti?

Tako nekako,obzirom da bi imao ista prava kao drugi nasljednik tj.vaša majka.,no jasno da bi takva zajednica bila nepodnošljiva pa je izvjesno da bi suvlasništvo nad stanom morali razvrgnuti na jedan od mogućih načina određenih Zakonom o vlasništvu i dr.stvarnim pravima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Ivan875 je napisao:

Živim s bakom i majkom u stanu koji je bakin. Njen sin je već naslijedio kuću od pokojnog oca, njenog muža i mog djeda. Međutim, djedova želja je bila da naslijedi i stan što bi moju majku, njihovu kći ostavilo na cesti. Majka i ja tu živimo cijeli svoj život. Ujak ima svoj stan i tu nasljeđenu kuću. Baka je jako bolesna, alzheimer je u pitanju i zanima me, koja su prava moje majke i mene? Može li ujak dobiti stan ako je napisana neka oporuka prije ili za vrijeme demencije?

 

Ako se bude dijelilo popola, znači li to da ujak može useliti u stan i živjeti s nama nakon bakine smrti? Jer to ne bi htjeli pošto su odnosi narušeni. Ukoliko sve pripadne ujaku, potraživanje nužnog dijela bi značilo što točno u praksi? Da majka može ostati u svojoj sobi dok ja idem na cestu? Jer nemamo drugi smještaj, a s ujakom ne želimo živjeti. Njemu je ovaj stan opsesija i uradit će sve da ga dobije pa se bojim i miolio bih odgovore na pitanja.

zašto nakon smrti oca nije tražila nužni dio?

stan je bakin (kako si naveo) i ako postoji ugovor o doživotnom uzdržavanju stan dobije uzdržavatelj.

ako ugovora nema  stan se djeli j na sve nasljednik (u jednakim djelovima). sin1/2 kći 1/2.

baka može u tvoju korist upisati pravo plodouživanja (stan možeš koristiti,iznajmit ga i ubirat najam. nemožeš ga prodati). vlasnici stana imaju obvezu plaćati troškove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Baka je dementna, ne može ona više rasuđivati da bi ikom išta prepisivala. Mene je strah da ona nije prije potpisala neki ugovor o uzdržavanju. To ne znamo.

 

Ukoliko bi se dijelilo po pola, u praksi bi se to moglo prodati ili zamijeniti za dva stana (što ako ujak to ne bi htio nego htio uselit, kome se obratiti?) Stan je četverosobni, na dobroj lokaciji.

uređeno: od Ivan875
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija