Jump to content

Zaštita djeteta od ovrhe zbog očevog izgubljenog spora protiv institucije


tiha78

Preporučene objave

Pozdrav,

molim Vas informaciju na koji način mogu zaštititi dijete jer je otac djeteta izgubio spor protiv jedne institucije, tj. tužio je za veliki iznos u smislu naknade štete i sad mora platiti sudske troškove koji su se popeli na skoro 500.000 tis kn. Institucija se neće nikad naplatiti od njegove strane, jer ima zaštićene naknade, jedva se i ja naplaćujem u smislu alimentacije. Koliko mi je poznato, u slučaju da se ocu djeteta nešto dogodi, dugove nasljeđuju supruga i njegova djeca, u ovom slučaju moje dijete. Da li je moguće na osnovu toga zatražiti oduzimanje roditeljske skrbi? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako dijete ne nasljeđuje ništa? Ono ima pravo na ono što je njegovo, to su mi i očevi roditelji rekli da će dobiti svoj dio.

Kad sam postavila pitanje oduzimanje roditeljske skrbi, više sam mislila na to kako neće moći izvršavati uzdržavanje. Nije nigdje zaposlen, prima veliku naknadu radi sportskih postignuća koja je u cijelosti zaštićena od ovrha a koja nije predmet nasljeđivanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, tiha78 je napisao:

Djetetovi djed i baka (očevi roditelji) imaju dosta zemlje i neku šumu koju ne uspijevaju prodati. Također imaju kuću u kojoj svi žive, prizemlje djed i baka, prvi kat otac djeteta s obitelji i drugi kat očeva sestra s obitelji, nekoliko automobila. Otac na sebe nema ništa.

Ne bi bilo lose da baka i djed srede raspodjelu imovine na unucad za vrijeme svog zivota. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, tiha78 je napisao:

Kako dijete ne nasljeđuje ništa? Ono ima pravo na ono što je njegovo, to su mi i očevi roditelji rekli da će dobiti svoj dio.

Kad sam postavila pitanje oduzimanje roditeljske skrbi, više sam mislila na to kako neće moći izvršavati uzdržavanje. Nije nigdje zaposlen, prima veliku naknadu radi sportskih postignuća koja je u cijelosti zaštićena od ovrha a koja nije predmet nasljeđivanja.

Nikada se ne oslanjate na to sto je netko rekao tko ce sto imati....situacije se kroz vrijeme i okolnosti mijenjaju.

Ako se papirnato ne definiraju stvari na vrijeme, mozda vase dijete nece imati nista .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, Marta01 je napisao:

Zasto bi roditelji morali placat dugove svoje djece? 

Jer žive zajedno? Jer je rekao da ga uzdržavaju roditelji i supruga? Koliko mi je poznato prema Zakonu, ako otac ne izvršava obveze uzdržavanja, onda to preuzimaju njegovi roditelji ili supruga.

 

Prije 12 minuta, Marta01 je napisao:

Nikada se ne oslanjate na to sto je netko rekao tko ce sto imati....situacije se kroz vrijeme i okolnosti mijenjaju.

Ako se papirnato ne definiraju stvari na vrijeme, mozda vase dijete nece imati nista .

Također, postoji pravo na nužni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, tiha78 je napisao:

Jer žive zajedno? Jer je rekao da ga uzdržavaju roditelji i supruga? Koliko mi je poznato prema Zakonu, ako otac ne izvršava obveze uzdržavanja, onda to preuzimaju njegovi roditelji ili supruga.

 

Također, postoji pravo na nužni dio.

Mislila sam zbog ocevih prevelikih dugova !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 35 minuta, tiha78 je napisao:

Kako dijete ne nasljeđuje ništa? Ono ima pravo na ono što je njegovo, to su mi i očevi roditelji rekli da će dobiti svoj dio.

Ali ništa nije njegovo... Djed i baka to mogu ostaviti kome žele, prodati, pokloniti, što već...

Što se tiče nužnog dijela, s obzirom na veličinu obitelji, on (nužni dio) bi mogao biti zanemariv (male vrijednosti), pogotovo ako se uzme u obzir eventualni spor s ostalim (nužnim) nasljednicima.

 

Prije 13 minuta, tiha78 je napisao:

Jer žive zajedno? Jer je rekao da ga uzdržavaju roditelji i supruga? Koliko mi je poznato prema Zakonu, ako otac ne izvršava obveze uzdržavanja, onda to preuzimaju njegovi roditelji ili supruga.

To se ne odnosi na druge dugove. U slučaju ovih sudskih troškova, djed i baka ih nisu obavezni vraćati.

 

Prije 10 minuta, tiha78 je napisao:

U svakom slučaju, želim zaštititi svoje dijete i njegova prava koje po Zakonu ima. To što je otac djeteta neodgovoran, uopće me ne zanima. 

Onda je najbolji način koji je Marta predložila - da se djed i baka za to pobrinu za svog života.

Nitko ne kaže da moraš odustati, ali moraš prihvatiti da nema jednostavnog rješenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može, ali za to mora postojati valjani razlog i motiv da se takvo nešto učini. U konkretnom slučaju, vjerovnik Vašeg bivšeg supruga ima tražbinu samo prema njemu, ne i prema njegovim srodnicima, pa on ne dobiva ništa time što bi osporavao ustupanje imovine. Jedini tko bi imao motiva to osporavati jest Vaš bivši suprug, a on to neće učiniti jer bi sva imovina koju bi eventualno stekao time, ionako otišla na bubanj. No Vi najbolje znate koje su Vaše okolnosti, i kakav je Vaš bivši suprug.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija