Jump to content

Legalizacija dijela nelegalno izgrađene kuće


Zutimacak

Preporučene objave

Poštovani,molim za pomoć naime, posjedujem građevinsku i lokacisku dozvolu iz 1989 god za koje nije potreban projket već su određeni gabariti kuće 12x10 m P+1. Kuća je započeta u roku te je izgrađena van gabarita,10x14 m cca. Godine 2012 nadograđen je dio od 14m2 koji se ne vidi na ortofoto karti jer je izgrađen nakon 2011. postoji li mogućnost legalizacije dijela koji je izgrađen nakon 2011 a spojen je sa postojećom kućom i služi kao ulaz na 1 kat.

Hvala na odgovoru

uređeno: od Zutimacak
nedostatak riječi
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kuca je ucrtana i ima kucni broj. Otisao sam u ured za prost.uređenje jer mi je potrebna uporabna dozvola tamo mi je rečeno da prvo moram ishoditi rjesenje o izvedenom stanju. Mene zanima je li moguca legalizacija naknado dogradenog djela ako je potrebno i cijele kuce. Dograđeni dio sluzi kao stepeniste ispod kojeg je zatvorena prostorija i sluzi kao ostava. Kakva je sad procedura?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Već smo odavna utvrdili da to što je ucrtano ne znaći i da je legalno. Zbog toga i napomenuh da je zgrada u biti nelegalna, što su vam, kako ste naknadno napisali, i rekli u nadležnom uredu.

Kako bi vam kod nas večina arhitekata koji znaju svoj posao rekli da uglavnom nema toga što se ne može ozakoniti, tako bih vas uputio po informacije u najbliži ovlašteni arh. ured (ili više njih) jer iz opisanoga (ako nije natkriveno) tu bi se što se tiće stepeništa moglo raditi o radovima iz Pravilnika o jednostavnim i drugim građevinama i radovima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Natkriveno je stepenište. Nazalost i ja sam mislio da je sve ok. Dok nisam sam izmjero kucu koju su zapoceli moji roditelji i eto problema. Mene brine to sto je izgrađeno poslije 2011 god i tog dijela nema na ortofoto. Nadam se da ce mi ured za prostorno uređenjde pomoci (a nisu bas susretljivi) i da nece doci do rusenja. Znaci trebam arhitekta koji ce napraviti novi projekt?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ćemo gledati strogo ZPNIZ - 

ne može se legalizirati temeljem Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, odnosno potrebno je ukloniti dio koji je izgrađen nakon 21.6.2011. godine.  

Međutim kako se tu radi kako ste rekli o 14m2 i samo natkrivenim stepeništem, bilo bi zanimljivo i vidjeti kako do izgleda na DOF-u. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , mutavi je napisao:

Međutim kako se tu radi kako ste rekli o 14m2 i samo natkrivenim stepeništem, bilo bi zanimljivo i vidjeti kako do izgleda na DOF-u. 

Nadao sam se da je čisto ravno uz kuću bez natkrivanja...

prije 23 sati , Zutimacak je napisao:

natrkiveno iznad ulaza

Pa kako se ne može legalizirati prema Zakonu o postupanju sa nezakonito izgrađenim zgradama, može se legalizirati redovnim postupkom prema ZOG i ZOPU ukoliko je u skladu s prostornim planom (pa čak i mimo, izgrađeno/dograđeno do 21.06.2016.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Spitfire je napisao:

Nadao sam se da je čisto ravno uz kuću bez natkrivanja...

Pa kako se ne može legalizirati prema Zakonu o postupanju sa nezakonito izgrađenim zgradama, može se legalizirati redovnim postupkom prema ZOG i ZOPU ukoliko je u skladu s prostornim planom (pa čak i mimo, izgrađeno/dograđeno do 21.06.2016.)

 

Kuća je u skladu sa prostornim planom.Znači  može se legalizirati redovim putem kako ste napisali i nema veze to što se to stepenište ne vidi na ortofoto snimci jer je izgrađeno 2012? Jesam dobro razumio?

 "Izmjene tijekom građenja kojima se utječe na ispunjavanje bilo kojeg temeljnog zahtjeva za građevinu, osim na temeljni zahtjev sigurnosti u slučaju požara, a kojima se ne mijenja usklađenost građevine s utvrđenim lokacijskim uvjetima, investitor može učiniti na temelju izmjene i/ili dopune glavnog projekta koji je sastavni dio građevinske dozvole na temelju koje se gradi, s time da izmjenu i/ili dopunu građevinske dozvole ishodi prije podnošenja zahtjeva za izdavanje uporabne dozvole."

Našao sam članak zakona, je li to članak na koji ste se referirali?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Zutimacak je napisao:

Kuća je u skladu sa prostornim planom

Da, ali bi je trebalo ozakoniti prema Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, pri čemu je dobra stvar odbitak već plaćenih doprinosa.

prije 5 sati , Zutimacak je napisao:

redovim putem kako ste napisali i nema veze to što se to stepenište ne vidi na ortofoto snimci jer je izgrađeno 2012?

Vidi se na DOF-u 2014-2016, redovnim putem ako već ne ide drugačije. Već vam napomenuh, valjalo bi da svu dokumentaciju kao i stanje na terenu vidi ovl.arhitekt koji (kao prvo zna svoj posao i nositi se sa raznim referentima) bi možda znao nešto točnije vam reći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, Spitfire je napisao:

Da, ali bi je trebalo ozakoniti prema Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, pri čemu je dobra stvar odbitak već plaćenih doprinosa.

Vidi se na DOF-u 2014-2016, redovnim putem ako već ne ide drugačije. Već vam napomenuh, valjalo bi da svu dokumentaciju kao i stanje na terenu vidi ovl.arhitekt koji (kao prvo zna svoj posao i nositi se sa raznim referentima) bi možda znao nešto točnije vam reći.

Natkriveno je stepenište. Nazalost i ja sam mislio da je sve ok. Dok nisam sam izmjero kucu koju su zapoceli moji roditelji i eto problema. Mene brine to sto je izgrađeno poslije 2011 god i tog dijela nema na ortofoto. Nadam se da ce mi ured za prostorno uređenjde pomoci (a nisu bas susretljivi) i da nece doci do rusenja. Znaci trebam arhitekta koji ce napraviti novi projekt?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Zutimacak je napisao:

Nadam se da ce mi ured za prostorno uređenjde pomoci (a nisu bas susretljivi)

Iskreno, iz iskustva, prije neće nego hoće.

 

Prije 2 minuta, Zutimacak je napisao:

Znaci trebam arhitekta koji ce napraviti novi projekt?

Treba vam, već napisah, netko tko zna svoj posao. Zna svoj posao bi bilo da osim same struke, poznaje i potrebnu zakonsku regulativu, te da je dovoljno dugo radio sa nadležnim uredom da zna "kako dišu" tj. znaju li i oni svoj posao ili su skloni filozofiranju. Dakle, ne treba vam netko tko samo zna svoj posao a gombanje s uredima prepusti stranci i na kraju ništa od svega toga.

Stoga bi vam onaj prvi trebao znati objasniti što se sve može i što treba.

Ovako na daljinu vam mogu reći da vam uz zahtjev za izdavanje rješenja o izvedenom stanju za kuću treba arhitektonska snimka izvedenog stanja. Što sa stepeništem koje je nadograđeno na nelegalan objekat, ovisi o onome iznad napisanome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

molim za pomoć...   pitanje na ovu temu ako netko zna, naime za kuću u kojoj ima vise vlasnika stana, 2012 godine zatrazena je legalizacija cjele kuće pošto je susjed na dvoristu ispred svog stana napravio garsonjeru ukopanu u dvoriste a na krovu iste garsonjere napravio parkiralište, to je sve napravio 2010 godine pa je radi toga zatražena legalizacija, a prije tri godine na kući  zamjenjen je krov s tim da kuća nije etazirana, pri zamjeni krova se je nadozidalo 80 cm zida i na njega je postavljen krov. isti susjed koji si je napravio garsonjeru sa parkingom i radi koje se je trebalo legalizirati se je pobunio, te prijavio nekome ne znam kome u općini 80 cm zida na koji je postavljen krov inspekciji koja nije nikada izasla na teren, niti je itko od stanara ikad dobio kakvo rješenje ili dopis za obustavom gradnje ili rušenjem, ali zbog toga nikad nije kuća legalizirana!! niti garsonjera niti krovište.

napominjem da je sve osim garsonjere sa parkingom i tog 80 cm zida legalno sa gradevinskom dozvolom napravljeno, da je kuća u gradevinskoj zoni, te da se zbog preizgrađenosti parcele (zbog garsonjere) nije mogla dobit dozvola za tih 80 cm.zida, s tim da se nije izlazilo sa novim krovom izvan okvira tj. sirine i duzine postojece deke i starog krova.

molim da mi netko odgovori:

1.dali se moze i dali službenici moraju zaprimiti i obraditi zahtjev ako se do kraja sestog mjeseca ove godine preda zahtjev za legalizaciju kuće makar je nadozid na krovistu napravljen poslje 2011 godine?

2.dali inspekcija ili ministarstvo moze srušiti tih 80 cm zida, makar to nije svrsishodno i koji je tijek postupka.

3.negdje sam proćitao da inspekcija prije rušenja da mogučnost ishođenja gradevinske dozvole za nezakonito izgraden objekat.

dali postoji mogućnost plačanja kazne a da ne ruše.

4. dali postoji u zakonu bilo šta što bi se moglo poduzeti da se krov ne ruši?

hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , tomislav1111 je napisao:

.dali se moze i dali službenici moraju zaprimiti i obraditi zahtjev ako se do kraja sestog mjeseca ove godine preda zahtjev za legalizaciju kuće

Svaki zahtjev, bio on potpun, nepotpun, uredan ili neuredan, služba mora zaprimiti i riješavati o njemu. Možete ga jednostavno poslati poštom. 

prije 16 sati , tomislav1111 je napisao:

negdje sam proćitao da inspekcija prije rušenja da mogučnost ishođenja gradevinske dozvole za nezakonito izgraden objekat.

Sami ste rekli da zbog dograđene garsonjere te sa tim nadozidom prelazi se koeficijent izgrađenosti parcele. Ovu Vašu tvrdnju bih provjerio kod projektanta. 

prije 16 sati , tomislav1111 je napisao:

4. dali postoji u zakonu bilo šta što bi se moglo poduzeti da se krov ne ruši?

Podosta toga je ovdje napisano. Naime navoditi da ste predali zahtjev 2012. (šta je s tim zahtjevom?). 

Nakon toga navoditie da Vas je susjed prijavio ali neznate kome (ako je to građevinska inspekcija vjerujem da bi već bili na terenu i otvorili postupak). 

Činjenica jest da se ne može legalizirati po ZPNIZ-u ono što je izgrđeno poslije 2011. godine, ali pošto je uvjet ozakonjenja da je  zgrada vidiljiva na DOF-u 5, ne bih Vam mogao reći više o samom Vašem slučaju, stoga odgovor na Vaše pitanje nalazi se u objavi iznad :

, Spitfire je napisao:

Treba vam, već napisah, netko tko zna svoj posao. Zna svoj posao bi bilo da osim same struke, poznaje i potrebnu zakonsku regulativu, te da je dovoljno dugo radio sa nadležnim uredom da zna "kako dišu" tj. znaju li i oni svoj posao ili su skloni filozofiranju. Dakle, ne treba vam netko tko samo zna svoj posao a gombanje s uredima prepusti stranci i na kraju ništa od svega toga.

Stoga bi vam onaj prvi trebao znati objasniti što se sve može i što treba.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovaj zahtjev koji je predan 2012 godine je valjda stopiran jer nismo nikad dobili nikakav odgovor, dali znate sta se dogada u slucaju rusenja, koji je postupak? dali kada drzava rusi kroov, mora voditi racuna da radnici ne stete sav ostali dio kuće koji ima dozvolu, ili dode bager pa sa korpom porusi krov i tak ostavi, pa napravi stetu na cjeloj kući? ili moraju kulturno skinut nadozid i krov?

puno hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, tomislav1111 je napisao:

ovaj zahtjev koji je predan 2012 godine je valjda stopiran jer nismo nikad dobili nikakav odgovor

Morali ste "nešto" dobiti (rješenje o odbacivanju, odbijanju, obustavi...) svakako se raspitajte u Upravnom tijelu. 

Prije 17 minuta, tomislav1111 je napisao:

dali znate sta se dogada u slucaju rusenja, koji je postupak?

Uklanjanje građevine ili dijela građevine, jedna je od inskpekcijskih mjera građevinske inspekcije, koju detaljno opisuje Zakon o građevinskoj inspekciji. 

Kako se kod Vas radi o podosta složenoj siutaciji, siguran sanm da za uklanjanje Vašeg dijela, biti će potrebno izraditi projekte uklanjnja, statike, nadzor, izvođač, prijava uklanjanja itd. 

Inspekcija radi na način da rješenjem u određenom danom roku naređuje investitoru odnosno vlasniku građevine uklanjanje. 

https://www.zakon.hr/z/691/Zakon-o-građevinskoj-inspekciji čl 30 - 41

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Spitfire je napisao:

Nadao sam se da je čisto ravno uz kuću bez natkrivanja...

Pa kako se ne može legalizirati prema Zakonu o postupanju sa nezakonito izgrađenim zgradama, može se legalizirati redovnim postupkom prema ZOG i ZOPU ukoliko je u skladu s prostornim planom (pa čak i mimo, izgrađeno/dograđeno do 21.06.2016.)

Bio sam u uredu za prost.uređenje i rekli su mi da ,legalizacija nije moguća nego se ide redovnim putem.

Zahvaljujem na svim odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija