Jump to content

Vozačka dozvola za četverocikl ("quad")


damir.b

Preporučene objave

Poštovani,

pročitao sam višekratno Zakon o sigurnosti prometa na cestama koji je na snazi od 16.11.2017. godine (nadam se da je taj najnoviji) i u njemu jednostavno ne uspijevam naći podatak sa kojom kategorijom vozačke dozvole smijem voziti četverocikl ("quad") snage 15kW. Pokušao sam se raspitati na stanici za tehnički pregled vozila, ali mi tamo nisu znali odgovoriti.  Iz auto-škole su mi rekli neka ja za svaki slučaj uz vozačku dozvolu za B kategoriju položim i A kategorije pa ću ga sigurno moći voziti :) a cjelodnevnim "surfanjem" po internetu samo sam još više u dilemi pa vas molim za pomoć.

Konkretno, posjedujem vozačku dozvolu B kategorije (A kategoriju nemam) i namjera mi je kupiti "quad" (403cm3; 15kW) i zanima me smijem li ga ja voziti sa svojom vozačkom dozvolom za B kategoriju?

Ukoliko ga ne smijem voziti sa vozačkom dozvolom za B kategoriju, molim vas da mi točno navedete Zakon i članak po kojem bi me prometni policajac zbog toga mogao kazniti.

Ukoliko ga smijem voziti sa vozačkom dozvolom za B kategoriju, molim vas da mi točno navedete Zakon i članak na koji se mogu "pozvati" da smijem voziti za slučaj da me prometni policajac pokušava kazniti.

Srdačan pozdrav

Damir 

  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 53 minuta, damir.b je napisao:

Ukoliko ga smijem voziti sa vozačkom dozvolom za B kategoriju, molim vas da mi točno navedete Zakon i članak na koji se mogu "pozvati" da smijem voziti za slučaj da me prometni policajac pokušava kazniti.

Čl.2 st.1 podst.42 određuje pod što spada quad, a čl.217 st.1 podst.5 s kojom kategorijom se može upravljati njime. Dakle, kako nije svrstan pod ostalo prije, spada pod B.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala za promptni odgovor...upravo tako sam i ja shvatio spomenuti Zakon.

Zanima me još samo odgovor dali ipak negdje u Zakonima postoji "suprotnost" na koju bi se prometni policajac mogao "pozvati" da mi ispiše kaznu?

Teorija i praksa se znaju razlikovati, pogotovo kod "nedorečenih" Zakona, a ovaj mi se oko "quadova" čini upravo takvim.

Još jednom zahvaljujem na promptnom odgovoru.

Pozdrav

Damir  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija