Jump to content

Preblage kazne u Hrvatskoj


chinematico

Preporučene objave

Pozdrav, imam dojam da su kazne u hrvatskoj preblage na svim područjima, od krađa i razbojništava, preko obiteljskog nasilja i korupcije, do ubojstava. Zašto naš sustav, uz još samo portugalski unutar EU, ne poznaje doživotnu kaznu? Kriminalci su premazani svim uljima i mastima i skrivaju se iza ljudskih prava, ne čini li vam se tako?

Konkretno, živim u kraju gdje su učestale krađe, besramni upadi u kuće i razbojništva zbog 100 kn postali svakodnevica i imam dojam da kazne uopće ne ispunjavaju svoju svrhu. Policija relativno dobro odrađuje svoj posao i većinu počinitelja privede, međutim nakon obrade ih se pušta kući, a sud ako za kojih par mjeseci donese nekakvu odluku, to bude par tjedana zatvora ili čak uvjetno i to je to. U redu je to ako prvi put napraviš nešto, pa da ti više ne padne na pamet, međutim problem je da se navedeni kriminalci ne popravljaju i ne boje se sankcija, a normalno da se ne boje kad ih uglavnim ni nema. Neki počinitelji se hvale s tim i otvoreno prilikom počinjenja djela govore kako im ionako ništa neće biti.

Slično je i na višim razinama kriminala, korupcija, gospodarski kriminal, kad se dobivaju guljenja krumpira za milijunske prevare i sl.

Moje pitanje je zašto se kod nas kriminalno ponašanje tako blago kažnjava, ne samo u RH nego i cijeloj EU, u usporedbi s npr. SAD-om, istočnim zemljama, Rusijom itd.? Zašto kazne općenito nisu veće? Jel to proizlazi iz nekih načela kao cilj zatvora je da se ljudi preodgoje - ako da, definitivno im ne uspjeva. Što da se svaka vrsta zatvorske kazne kod nas primjerice podupla?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , chinematico je napisao:

Moje pitanje je zašto se kod nas kriminalno ponašanje tako blago kažnjava, ne samo u RH nego i cijeloj EU, u usporedbi s npr. SAD-om, istočnim zemljama, Rusijom itd.? Zašto kazne općenito nisu veće? Jel to proizlazi iz nekih načela kao cilj zatvora je da se ljudi preodgoje - ako da, definitivno im ne uspjeva. Što da se svaka vrsta zatvorske kazne kod nas primjerice podupla?

Jest, u 20. stoljeću su kazne i kažnjavanje, koje su se ranije odmjeravale po načelu retalijacije, počele uvažavati ljudska prava i svrha kažnjavanja je počela biti generalna i specijalna prevencija, odnosno da se počinitelj kaznenog djela zbog izrečene kazne uzdrži od činjenja kaznenih djela i da to utječe na društvo u cjelini da ne čini kaznena djela. 

No ne pričajmo o dojmovima, Državni zavod za statistiku vodi statistiku prijava, optužbi i osuda za kaznena djela, kojih Vam se djela čini da ima više ili manje? Meni se nekako čini da je brojka stalno ista ili slična, i da imovinskih delikata uvijek ima najviše.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , chinematico je napisao:

Policija relativno dobro odrađuje svoj posao i većinu počinitelja privede, međutim nakon obrade ih se pušta kući, a sud ako za kojih par mjeseci donese nekakvu odluku, to bude par tjedana zatvora ili čak uvjetno i to je to. 

Slično je i na višim razinama kriminala, korupcija, gospodarski kriminal, kad se dobivaju guljenja krumpira za milijunske prevare i sl.

Ne treba ti doživotni,samo ukineš smanjenje (kod izricanja) i uvjetnu i stvar hoda.S time da ako ima više od 3 djela ne može dobit manje od polovice propisane kazne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mislim da bi veće kazne smanjile kriminal, ali imam dojam da bi smanjile broj ponavljača i onemogućile pojedincima da žive od krađa, ne znam, ja ovo pišem kao običan građanin koji je nezadovoljan pravnim sistemom, nemam znanstvene podloge za svoje tvrdnje, ali kako sam i sam bio žrtva kaznenog djela krađe, razgovarao sam s nekoliko prijestupnika koji se uopće ne boje sudova ni zatvora. Jedina statistika koju pratim je ovo: http://medjimurska.policija.hr/MainPu.aspx?id=1483 - sva djela su trenutno na razini ko 2008., do 2012. su bila u porastu, do 2016. u padu.

Zapravo, tematika koja me zanima je puno šira, zašto bi neki ubojica ili silovatelj imali puna ljudska prava, ako su i sami nekome oduzeli pravo na život ili slobodu, i zašto baš Hrvatska to potiče, nije da imamo najnižu stopu kriminala na svijetu.

Koja je fora s tim uvjetnima, olakotnim okolnostima itd. Uglavnom, kome je u interesu da kazne nisu veće? Razumijem kad bi bili Norveška ili Island gdje društvo funkcionira, ali mislim da za naše društvo i mentalitet imamo krajnje neprimjeren pravni sustav. Uglavnom, moje pitanje je dosta široko, nemojte se uhvatiti za jednu rečenicu jer ne znam baš dobro izložiti neke stvari, nego problem u cjelini.

 

uređeno: od chinematico
-
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , chinematico je napisao:

... razgovarao sam s nekoliko prijestupnika koji se uopće ne boje sudova ni zatvora...

Uvijek će biti ljudi koji će činiti kaznena djela.

Pričica ide ovako nekako:

- 5% ljudi neće nikad počiniti kazneno djelo, čak ni kada bi znali da nikada neće biti uhvaćeni;

- 5% ljudi će uvijek činiti kaznena djela, bez obzira na hvatanja, kazne i dr.;

- 90% ljudi bi počinili kazneno djelo kada bi sigurno znali da neće biti uhvaćeni.

Prema ovom, pravni sustav funkcionira jedino u odnosu na ovih 90%. Najbolji sustav je onaj u kojem je kazna izgledna (da postoji velika vjerojatnost da će biti uhvaćen u osuđen) i brza (da će biti uhvaćen i osuđen brzo nakon počinjenja djela), s manjim naglaskom na njenu težinu. To će biti dovoljno da odvrati onih 90% o činjenja kaznenih djela, ili barem svede njihov broj na najmanju moguću mjeru. Međutim, onih srednjih 5% će i dalje postojati...

 

prije 2 sati , chinematico je napisao:

zašto bi neki ubojica ili silovatelj imali puna ljudska prava, ako su i sami nekome oduzeli pravo na život ili slobodu,

Zato što smo (kao čovječanstvo) kroz povijest probali svašta, bez da smo do kraja suzbili kriminal, i došli smo do zaključka da bi ovo moglo funkcionirati. Ti postupci štite apsolutno sve kako bi se spriječila mogućnost da se kazne nevini, a kad je tako podešen sustav, jasno je da će ga krivci itekako koristiti. Međutim, trenutno nemamo ništa bolje.

 

prije 2 sati , chinematico je napisao:

zašto baš Hrvatska to potiče, nije da imamo najnižu stopu kriminala na svijetu

Trendovi su svugdje isti, a što se tiče stopa, pogledaj kako stojimo u odnosu na neke europske države.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moje mišljenje je da imamo relativno ok zakone i da policija radi relativno dobro s obzirom na podkapacitiranost, kao i DO.

Mislim da ne valja sudstvo.

 

Imam spis u ladici. Bio sam svjedok/oštećenik.

Znači, čovjek u 40tim godinama, nezaposlen, protjeran iz Njemačke nakon odslužene kazne zatvora zbog razbojstva,

u Švicarskoj osuđivan, u Hrvataskoj pravomoćno osuđivan zbog krađa, uhvaćen na djelu prilikom provale u poslovni prostor.

Općinski sud dosudio mu kaznu zatvora od 8 mjeseci a nakon žalbe županijsku sud mu preinačio kaznu u uvjetnu bez dana 

zatvora.

 

Da ne nabrajam medijski eksponirane slučajeve gdje je npr. guranje prsta u ***** rukovanje pa

do nedavno nepoznate a danas opće poznate sinkope...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo na to sam i mislio, jos i ako opcinski sud nesto presudi, zupanijski to ponisti, zalbe, nepravomocnost ovo ono, stvarno ko da je netko namjerno pisao zakone da se do posljednje stanice stite kriminalce.

Ako kažete da je od tezine kazne bitnija brza pravda, gdje je s tim zapelo kod nas? Je li normalno da se godinama navlaci po sudovima i da je sud zadnje cemu gradani pribjegavaju, umjesto da bude njima na korist? Zasto nitko tome ne stane na kraj, u cemu je tocno problem s tako sporim i neefikasnim sudstvom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mnogo predmeta sporo rješavanje.pozoveš mangupa na saslušanje a on ne dođe pa poslije donese potvrdu da ke bio kod doktora i tako nekoliko puta.Kad ti to napravi drugi put staviš ga u buksu neka čeka.Ali u buksi nema mjesta i moraš ga hraniti.

Druga stvar što u ststistiku ulazi broj podnesenih kaznenih prijava,dignutih optužnica itd a ne broj osuđujućih presuda pa daj brže bolje piši a za dokaze ćemo lako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mene jednom policija privela na sam rođendan. Došli po mene na radno mjesto i pravac prekršajni sud.

Zašto? Zbog nekog prekršaja banalnog.

Ali nisu oni krivi nego opet sud.

Jer  sud je meni slao poziv na adresu gdje sam stanovao prije 15 godina a na novoj adresi sam tih 15 godina uredno prijavljen i svi dokumenti mi glase na novu adresu. I u trenutku prekršaja svi dokumenti su mi bili na novu adresu.

Poziv nisam primio,sud naredio privođenje i oni me odveli pred kolegama sa posla.

Tko će za to odgovarati?

Nitko. Nije niti bude.

Da napomenem da je policija bila iznimno korektna. Čak su mi dozvolili da idem svojim autom ispred njih jer se ne bih imao kako vratiti na posao. Vidjeli su i oni da je sud pogriješio ali oni imaju nalog i moraju postupati po njemu.

uređeno: od wrritteer
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 51 minuta, wrritteer je napisao:

Jer  sud je meni slao poziv na adresu gdje sam stanovao prije 15 godina a na novoj adresi sam tih 15 godina uredno prijavljen i svi dokumenti mi glase na novu adresu. I u trenutku prekršaja svi dokumenti su mi bili na novu adresu.

Ovo je, srećom, riješeno, jer je i sud dobio direktni uvid u adrese, baš radi sprječavanja ovakvih i sličnih slučajeva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • drot13 je promijenio naziv u Preblage kazne u Hrvatskoj
, drot13 je napisao:

Uvijek će biti ljudi koji će činiti kaznena djela.

Pričica ide ovako nekako:

- 5% ljudi neće nikad počiniti kazneno djelo, čak ni kada bi znali da nikada neće biti uhvaćeni;

- 5% ljudi će uvijek činiti kaznena djela, bez obzira na hvatanja, kazne i dr.;

- 90% ljudi bi počinili kazneno djelo kada bi sigurno znali da neće biti uhvaćeni.

Prema ovom, pravni sustav funkcionira jedino u odnosu na ovih 90%. Najbolji sustav je onaj u kojem je kazna izgledna (da postoji velika vjerojatnost da će biti uhvaćen u osuđen) i brza (da će biti uhvaćen i osuđen brzo nakon počinjenja djela), s manjim naglaskom na njenu težinu. To će biti dovoljno da odvrati onih 90% o činjenja kaznenih djela, ili barem svede njihov broj na najmanju moguću mjeru. Međutim, onih srednjih 5% će i dalje postojati...

 

Zato što smo (kao čovječanstvo) kroz povijest probali svašta, bez da smo do kraja suzbili kriminal, i došli smo do zaključka da bi ovo moglo funkcionirati. Ti postupci štite apsolutno sve kako bi se spriječila mogućnost da se kazne nevini, a kad je tako podešen sustav, jasno je da će ga krivci itekako koristiti. Međutim, trenutno nemamo ništa bolje.

 

Trendovi su svugdje isti, a što se tiče stopa, pogledaj kako stojimo u odnosu na neke europske države.

Ovo sam i ja htjela reći, do u riječ.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija