Jump to content

100.000 tema na Legalis portalu!  Nakon 16 godina od pokretanja ove stranice, dana 31.07.2019. na Legalis portalu je pokrenuta 100.000-ta tema. Time je na ovom portalu raspravljeno više od 100 tisuća pravnih pitanja, i to kroz 526.000 pojedinačnih objava korisnika. U ovom trenutku Legalis portal broji 90.700 registriranih korisnika.

Sign in to follow this  
Leagname

uknjizba

Preporučene objave

Interesira me kako moj otac moze uknjiziti dio obiteljske kuce na svoje ime.

Moj djed i baba su izidali obiteljsku kucu za koju je djed uzio bankovni kredit. Posle babine smrti djed se ponovo ozenio, i u izvanparnicnom postupku se fizicki odiliood mog oca i priznao mu pola obiteljske kuce (babin dio) uz uvjet da otplati ostatak kredita (vise od 50% kredita). A djed je sklopio ugovor o dozivotnom izdrzavanju sa drugim zenom (moj djed je imao jedini prihode u bracnoj zajednici - mirovninu i zivio u svojoj kuci, a ta zena nije nitkada ni radila vec je njojzi moj djed davo krov nad glavom i izdrzavo). Po djedinoj smrti ta zena je na ostavinskoj prilozila sudu ugovor o dozivotnom izdrzavanju, i uzivala da stanuje u djedovoj polovici nase obiteljske kuce, prima njegovu mirovninu i ima zdravstvenu njegu.

Posto je druga zena preminula, a nema djece niti zive roditelje niti brace i sestara, a po ugovoru imala je pravo uzivanja polovice nase obiteljske kuce, kako da uknjizi moj otac na sebe kucu ( a u katastru moj otac i ta djedova druga zena su suvlasnici obiteljske kuce). A ostavinska rasprava nije ni bila kolko mi znademo.

Hvala ljepo.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Trenutno nevidim načina na koji bi vaš otac upisao pravo vlasništva nad dijelom nekretnine umrle koja je svoje pravo upisala temeljem ugovora o dož.uzdržavanju.

No da bi se uopće moglo krenuti u eventualno rješenje pravne stvari je nužno da se iza umrle suvlasnice provede ostavinski postupak.

Podijeli ovu objavu

Hvala Vam na odgovoru. Interesiraju me dvije stvari:

1. Da li je moj otac trebao bit pozvan na ostavinsku, buduci da je suvlasnik sa pokojnom?

2. Kako mozemo proverit da li je bilo ostavinske, i sto bi nam tribalo od dokumenata?

Hvala ljepa

Podijeli ovu objavu

prije 5 sati , Leagname je napisao:

Da li je moj otac trebao bit pozvan na ostavinsku, buduci da je suvlasnik sa pokojnom

Ne,obzirom da on nije nasljednik umrle.

Kako mozemo proverit da li je bilo ostavinske

Ako se konkretna imovina i dalje vodi na umrloj,to ukazuje na činjenicu da ostavinski postupak nije proveden.

i sto bi nam tribalo od dokumenata

Vidi odredbe čl.192 i 193 Zakona o nasljeđivanju

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

Sign in to follow this