Jump to content

Pravo na požari put


Sma

Preporučene objave

Pozdrav. Vlasnici smo kuće u nizu. Ulaz je od strane ceste, a sa stražnje strane imamo vrt koji je ograđen. Iza ograde je velika livada koju je okrupnio i kupio jedan građanin. Iza kuće nam je bio prolaz za koji smatrali da je požarni put. Međutim osvanula je preko noći ograda te nam spriječila prolaz sa stražnje strane. Moje je pitanje da li zakonski ostvarujemo pravo na požari put.

Hvala

Sonja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

Kao i korisnik Sma vlasnici smo kuće u nizu i iza nas je prekinut niz. Ulaz je od strane ceste, a sa stražnje strane imamo vrt ograđeni. Iza kuće imamo prolaz za koji smo vjerovali da je požarni put. Taj put je u gruntovnici upisan kao "Javno dobro u općoj uporabi u vlasništvu grada". Nedavno je grad zaključkom gradskog vijeća skinuo status javnog dobra s parcele puta i put na javnom natječaju zajedno s nekoliko drugih parcela (u paketu) na kraju niza prodao privatnoj osobi. Kako sam sada potpino ostao bez prilaznog puta vrtu iza kuće (osim kroz dnevni boravak). Dodatni je problem saznanje da je novi vlasnik parcele dobio potvrđenu lokacijsku dozvolu i sjeo na pola puta 1,5 m od sljedeće parcele tako da nema mogućnosti za dogovori ili što drugo glede prav puta ili nužnog prolaza i pitanja su:

- je li grad smio bez pitanja prenamijeniti put u privatnu parcelu obzirom da je meni uskratio prilaz vrtu ?

- ima li ikakav pravni lijek za povrat puta ?

- odnosno kakva prava uopće imam obzirom da osim kroz kuću u vrtu više ništa ne mogu raditi.

Hvala

u prilogu je slika

- žuto kupljene parcele i put  - crveno moja parcela 

1699.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Željko Babić je napisao:

- je li grad smio bez pitanja prenamijeniti put u privatnu parcelu obzirom da je meni uskratio prilaz vrtu ?

Da, temeljem čl.35 st.1-4 Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, čl.103 Zakona o cestama, uz donošenje DPU i odluke kojom se predmetnoj čestici ukida status javnog dobra u općoj uporabi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija