Jump to content

podjela imovine, vanbračna zajednica


Haze_

Preporučene objave

Pozdrav svima.

U vanbračnoj sam zajednici s ženom 11 godina. Dobar dio tog vremena živili smo kod njenih roditelja jer sam ja ugalavnom radio na terenu diljem europe pa je tako bilo praktičnije za ženu i jer je to bila njena želja a i lakše se moglo uštediti. Sav novac u tom periodu ulagan je u gradnju kuće. Zemljište, kao i zahtjev za gradnju te sva ostala dokumentacija za gradnju kuće glasi na ženu. Tako je jednostavno bilo praktičnije jer sam ja uglavnom bio van Hrvatske. Krajem 2017 konačno smo se uselili u novu kuću koja je većim djelom dovršena ako se izuzme okućnica i gornja etaža kuće koja je ostala neuređena. Kuća još uvjek nije ni upisana iako imamo svu potrebnu dokumentaciju za to. Da bi uselili podigli smo svatko po još jedan kredit, žena stambeni za koji sam ja jamac, i ja gotovinski, na period od oko 7 godina, oba. Odmah nakon useljenja počeli su veliki problemi između nas. Razvod nije sporazuman, iniciran je s moje strane, no ona to jako teško podnosi, počela je piti antidepresive, prijetila samoubojstvom i sl. Nemoguće je ostvariti bilo kakav smislen razgovor te pokušati pronaći neki zajednički dogovor. Jedina opcija za nju je da ja napustim kuću i prepustim sve njoj ali istovremeno nastavim plaćati svoj dio kredita. Jasno, to je za mene neprihvatljiva opcija, nakon 11 godina ulaganja u kuću i tog kredita te činjenice da sam na terenu preživio umalo fatalnu ozljedu. Osim što je neprihvatljivo, ni financijski ne bi bilo izvedivo da 30% od plaće odvajam za kredit te istovremeno plaćam stanarinu budući da sam se 2015 vratio s terena i našao posao kod kuće, jasno sa znatno manjim primanjima. Čak i odvjetnika bilo bi u ovom trenutku teško platiti. Budući da sam veliki dio posla na kući kod gradnje obavio sam, za veći dio radova nemam ni račune koje bih mogao predočiti kao dokaz o investiciji osim nekih računa za materijal, ali na njima uglavnom ne piše tko je platio. Iako je činjenica da sam znatno većim djelom u gradnju kuće ulagao ja, što sa svojim radom što financijski, nemam nikakve namjere potraživati više od polovice, no za nju ni to nije opcija, osjeća se povrijeđeno i smatra da ima moralno pravo na sve. Djece nemamo.

Molim bilo koga tko može pomoći savjetom da predloži kakve su mi opcije te da li ona zaista može upisati tu kuću na sebe i u potpunosti me razvlastiti i ostaviti da plaćam svoj dio kredita kao što stalno prijeti? Razumski, shvaćam da je tako nešto teško vjerovatno, no nakon svih ovih mjeseci svakakve misli mi se roje po glavi.

Unaprijed srdačno zahvaljujem na bilo kakvom savjetu i pomoći.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemože, pokrenite postupak utvrđivanja i podjelu zajedničke stečevine (razvidno je da kuća i sve ostalo potječe iz Vašeg zajedničkog rada i ulaganja), primjenom odrednica Obiteljskog zakona koji se primjenjuje na imovinsko-pravne odnose kao i kod bračne zajednice, sva zajednička stečevina se dijeli popola, pola Vama, pola nevjenčanoj supruzi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Haze_ je napisao:

Pozdrav svima.

U vanbračnoj sam zajednici s ženom 11 godina. 

Molim bilo koga tko može pomoći savjetom da predloži kakve su mi opcije te da li ona zaista može upisati tu kuću na sebe i u potpunosti me razvlastiti i ostaviti da plaćam svoj dio kredita kao što stalno prijeti? Razumski, shvaćam da je tako nešto teško vjerovatno, no nakon svih ovih mjeseci svakakve misli mi se roje po glavi.

Unaprijed srdačno zahvaljujem na bilo kakvom savjetu i pomoći.

 

o kakvom razvodu pričaš. u vanbračnoj vezi ste. dovoljno je da neko napusti vezu (preseli se i da ne živite zajedno).

na koga glasi kuća?  ako svi popiri i zemljište glasi na njeno ime ona nemora prepisivat ništa.

ti moraš  podnijeti prijedlog za utvrđivanje i podjelu zajedničke stečevine. odvjetnik bi bio poželjan.

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Haze_ je napisao:

I da, razvod je neprikladan termin, slažem se. Po nekakvom iskustvu, koliko ovakvi sporovi traju?

Da, upravo kako Vam je to napisao i poštovani bovu, nema razvoda braka jer se radi o izvanbračnoj zajednici koju može napustiti bilo koji partner u bilo koje vrijeme...

Inače, postupci za utvrđivanje i podjelu zajedničke stečevine su dosta dugi (dokazi, vještačenja isl.) zato Vam je moja sugestija da to probate riješiti na miran način, nemojte gledati na "sitnice", da li će nekome više, a nekome nešto manje pripasti, jer niti u postupku utvrđivanja i podjele zajedničke imovine, rješenjem neko od Vas neće biti zadovoljan, a koštati će Vas i vremena i novaca više nego da se dogovorite mirnim putem, ako je ikako moguće, i to znatno više....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Haze_ je napisao:

I da, razvod je neprikladan termin, slažem se. Po nekakvom iskustvu, koliko ovakvi sporovi traju?

.... rough estimate?

Mogu trajati desetljećima.

Kao prvo, jesi li ti bio prijavljen na adresi kod njenih roditelja? Kažeš da ste bili u vanbračnoj vezi, ali ti si uglavnom radio po svijetu. Djece zajedničke nemate? To onda baš i nije neki zajednički život, tj. ti ćeš možda čak i zajednicu morati dokazivati.

Kuća je sagrađena na njenom zemljištu, dozvola glasi na nju. Ona je digla hipotekarni kredit, ti si digao gotovinski. Kako ćeš dokazati da si taj novac uložio u kuću?

Samo ukazujem na neka pitanja koja bi se mogla u sporu postaviti. Ti si sve ovo napravio vrlo naivno, nekako je sve iz neke prakičnosti napravljeno na nju. Ako nisi bio prijavljen da stanuješ kod njenih, što ju spriječava da ona sutra na sudu ustvrdi da joj nisi vanbračni partner nego povremeni prijatelj?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , felixx je napisao:

Mogu trajati desetljećima.

Kao prvo, jesi li ti bio prijavljen na adresi kod njenih roditelja? Kažeš da ste bili u vanbračnoj vezi, ali ti si uglavnom radio po svijetu. Djece zajedničke nemate? To onda baš i nije neki zajednički život, tj. ti ćeš možda čak i zajednicu morati dokazivati.

Kuća je sagrađena na njenom zemljištu, dozvola glasi na nju. Ona je digla hipotekarni kredit, ti si digao gotovinski. Kako ćeš dokazati da si taj novac uložio u kuću?

Samo ukazujem na neka pitanja koja bi se mogla u sporu postaviti. Ti si sve ovo napravio vrlo naivno, nekako je sve iz neke prakičnosti napravljeno na nju. Ako nisi bio prijavljen da stanuješ kod njenih, što ju spriječava da ona sutra na sudu ustvrdi da joj nisi vanbračni partner nego povremeni prijatelj?

Nisam bio prijavljen na adresi, no pretpostavljam da se u 11 god. skupilo dovoljno svjedoka. Djece nemamo, točno.

Hipotekarni kredit nije realiziran za gradnju kuće već samo za dovršenje nekretnine a gotovinski za opremanje. No bez obzira na to, dokazivanje što je gdje i od kojih novaca uloženo u kuću bila bi noćna mora, tako da ova strašna konstatacija da može trajati desetljećima i ne izgleda tako nerealistično.

Sada je i meni posve jasno koliko naivno sve to izgleda, no u danom trenutku izgledalo je sve vrlo normalno i logično, naravno na kraj pameti mi nije bilo da će se situacija razviti u smjeru u kojem jest.

Puno Vam hvala na odgovoru.

uređeno: od Haze_
pravopisna pogreška
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija