Jump to content

Rastava i očev porodiljni


Vanja0701

Preporučene objave

Bivši suprug i ja smo razvedeni,sudska odluka je da dijete živi samnom,on ga vida dva-tri puta tjedno! Dijete ima 3 godine,on želi koristiti porodiljni u trajanju od dva mjeseca,ali ne kako bi provodio vrijeme s djetetom nego da bi išao raditi na sezonu,na HZZO tvrde da on ima pravo na ta dva mjeseca iako ne živi s djetetom,czss tvrdi da nema pravo jer je to varanje države,a pravna služba hzzoa tvrdi da se njih ne tiče da li on živi sa djetetom ili ne,a budući da dijete ide na operaciju,a zbog njegovog porodiljnog ja ne mogu koristiti bolovanje kako bi njegovala dijete nakon izlaska iz bolnice,sto dalje učiniti?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Vanja0701 je napisao:

Bivši suprug i ja smo razvedeni,sudska odluka je da dijete živi samnom,on ga vida dva-tri puta tjedno! Dijete ima 3 godine,on želi koristiti porodiljni u trajanju od dva mjeseca,ali ne kako bi provodio vrijeme s djetetom nego da bi išao raditi na sezonu,na HZZO tvrde da on ima pravo na ta dva mjeseca iako ne živi s djetetom,czss tvrdi da nema pravo jer je to varanje države,a pravna služba hzzoa tvrdi da se njih ne tiče da li on živi sa djetetom ili ne,a budući da dijete ide na operaciju,a zbog njegovog porodiljnog ja ne mogu koristiti bolovanje kako bi njegovala dijete nakon izlaska iz bolnice,sto dalje učiniti?!

pošalji pismeni upit HZZO u Zagred (drugostupanjsko tijelo). obrazloži kako se napisala.

dostavi odluku suda.

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema pravo kad je pravomoćnom sudskom odlukom dijete dodijeljeno da živi sa Vama, a odluka se mora poštivati...

Da je obrnuta situacija imao bi pravo iskoristiti porodiljni dopust do tri godine starosti djeteta, ovako su mu, odlukom, određena samo viđanja sa djetetom, tako da nema pravo upravo kako su Vam rekli i djelatnici CZSS

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na žalost naša pravna država i u ovom djelu ne funkcionira kako treba. A javljam se samo zato da vam update-am najnovijom informacijom. Otac zaista ima pravo koristiti ta dva mjeseca neovisno s kim djeca žive.Moj bivši suprug je upravo to iskoristio.I nije djecu viđao ništa više nego što nam piše u Planu. A po saznanju da će on to iskoristiti, ja sam se odmah obratila Centru ( ni su se čudili i smatrali da nema pravo), a na HZZO-u nisu znali odgovor na moje pitanje jer zakon nije napisao što sa rastavljenim roditeljima ( a to pravo se može iskoristiti do 8 godine djetetovog života!). 

Ja sam tražila nekakav dogovor sa mnom ili na Centru i veći angažman oca ( jer ja plaćam čuvanje kad nema vrtića i škole iako su ocu otvorene ruke da ih viđa kad god poželi neovisno o Planu ali to je druga priča), međutim pravnica na HZZO-u mi je odgovorila da on na to ima pravo i da oni ne ulaze u obiteljske situacije.Za sva daljnja pitanja uputila me da se obratim Ministarstvu obitelji za što ja nisam imala ni vremena ni volje, tim više što me se nije konkretno uputilo kome u Ministarstvu, neku adresu..naravno u razgovoru sa pravnicom pitanje je bilo što bi se tu onda trebalo najprije  gledati pravo oca na rodiljni ili pravo djeteta da provede vrijeme s ocem...mislim apsurdi na sve strane, baš kako je Vanja napisala, za mene je to PREVARA a država to " ne shvaća tako"...znači država plaća ocu rodiljnu naknadu a majka plaća čuvanje djeteta...APSURDISTAN totalni..i evo mislim baš da mu je ovih dana završio dvomjesečni godišnji odmor na račun države...i nisam se htjela oko toga više nervirati...ali i meni je prošlo kroz glavu to bi bilo da se mala razbolila pa da sam morala otvarati bolovanje na nju??? Vjerovatno ne bih imala pravo..

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Strašno nešto.... meni je pravnica na centru bila zgrožena sa tom idejom kad sam ju pitala sto da napravim i isto rekla da je to varanje države... a u telefonskom razgovoru,mi je pravnica na HZZO rekla da oni porodiljni/rodiljni ne provjeravaju,osim ako nemaju neku dojavu da se krši zakon,te da ako dobe prijavu da onda reagiraju?! Sutra se spremam ići k njima,a sad me sve strah šta će me dočekati kad ste mi to napisali... najgore je to šta naše dijete ide početkom 6.mjeseca na operaciju,a gospon bi odmarao,a ne znam tko bi se onda za to dijete trebao brinuti kada izađe iz bolnice... ? hvala na informaciji,Morat ću se za sutra jaaaaako dobro pripremiti ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija