Jump to content

sto kad tuzenik premine?


rontig

Preporučene objave

Na ostavinskoj raspravi iza oca pojavile su se dvije osobe sa (vjerujemo) laznim papirom za koji su tvrdili da je njegova vlastorucna oporuka. Prisjednik koji je vodio raspravu rekao je da je jedini nacin da to opovrgnemo tuzba protiv njih, stoga smo prije tri godine i pokrenuli tuzbu, koja je trebala obaviti vjestacenje potpisa, sto do danas nije izvrseno (po mojim saznanjima dokumentacija ceka da se posalje vjestaku, ne znam koliko dugo ce to trajati). U medjuvremenu je jedna od te dvije tuzene osobe preminula. Moje je pitanje sto se sada desava, to jest kakav to utjecaj ima na daljnji tijek postupka? 

Takodjer, mi kao djeca cak i kada bi se ta nazovi "oporuka" uvazila imamo pravo na nuzni dio (sto je iz nekog razloga prisjednik rekao da nemamo ali smo u medjuvremenu provjerili da imamo), ne razumijem zbog cega nam se u ocekivanju razrijesenja vjestacenja potpisa ne dodijeli barem nuzni dio koji nam pripada u svakom slucaju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , rontig je napisao:

ne razumijem zbog cega nam se u ocekivanju razrijesenja vjestacenja potpisa ne dodijeli barem nuzni dio koji nam pripada u svakom slucaju?

Iz razloga što je ostavinski postupak prekinut do pravomočnog okončanja parnice.

 

prije 2 sati , rontig je napisao:

U medjuvremenu je jedna od te dvije tuzene osobe preminula. Moje je pitanje sto se sada desava, to jest kakav to utjecaj ima na daljnji tijek postupka?

I parnični postupak bi trebalo prekinuti osnovom čl.212 ZPP do stjecanja uvjeta za njegov nastavak uređenih odredbama čl.215 ZPP.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na zaista brzom odgovoru, sad mi je puno jasnije. Dakle, ukoliko zelim da se cim prije zavrsi to jest nastavi citava stvar trebam sud obavijestiti o smrti druge strane i predloziti da sud pozove nasljednika da preuzme postupak, ili alternativno stupiti u kontakt s nasljednikom i reci mu da preuzme postupak? Sto se desava ako nasljednik nije zainteresiran nastaviti postupak dokazivanja da njegov roditelj nije krivotvorio spis o cemu lako moguce i nema nikakvih saznanja niti nikakvog interesa za to?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, rontig je napisao:

Sto se desava ako nasljednik nije zainteresiran nastaviti postupak

Iz Zakona o parničnom postupku

IMG_20180519_212946_921.jpg

 

Prije 14 minuta, rontig je napisao:

postupak dokazivanja da njegov roditelj nije krivotvorio spis

Oprezno sa citiranim,obzirom da je na vama kao tužitelju teret dokazivanja da je oporuka ništava,a ne na tuženom da dokazuje da je pravno valjana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala i na ovom pojasnjenju, znaci ako dobro razumijem: nasljednik preminule stranke tu ovisi o drugoj tuzenoj stranci u postupku i javio se on sudu ili ne, rekao da se zeli tuziti ili ne, s obzirom da se druga stranka zeli tuziti postupak se nastavlja, pri cemu on nece placati odvjetnika niti sudjelovati u postupku ukoliko se na primjer ne zeli tuziti ali kad konacno dodje do presude odnosit ce se i na njega? 

 

Prije 18 minuta, Matrix je napisao:

Oprezno sa citiranim,obzirom da je na vama kao tužitelju teret dokazivanja da je oporuka ništava,a ne na tuženom da dokazuje da je pravno valjana.

Da, to mi je jasno, zato i zelimo vjestaciti rukopis i potpis, pretpostavljam jedino da postoji vrlo realna mogucnost da se nasljednik nece zeljeti petljati u citavu pricu, to jest nece se htjeti baviti time.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, rontig je napisao:

U medjuvremenu je jedna od te dvije tuzene osobe preminula. Moje je pitanje sto se sada desava, to jest kakav to utjecaj ima na daljnji tijek postupka? 

Dostavite sudu podnesak kojim požurujete postupanje u svom predmetu, te kojim obaviještavate sud da je tužena preminula, te da predlažete da se postupka nastavi u odnosu na njene nasljednike. Da bi sud donio rješenje o nastavku postupka u odnosu na nasljednike i da bi ubrzali postupak, potrebno je da uz ovaj podnesak dostavite i rješenje o nasljeđivanju iza pokojne tuženice. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Hvala puno na uputi, moram jedino cekati da se zavrsi postupak o nasljedjivanju iza pokojne tuzenice, to bi takodjer moglo potrajati na zalost... Ne cini mi se jednostavnim niti saznati kada postupak zavrsi niti dobiti rjesenje, s obzirom da ja nisam stranka u postupku, ili mozda jesam zbog ovog suda pa ce se i mene zvati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , rontig je napisao:

Ne cini mi se jednostavnim niti saznati kada postupak zavrsi niti dobiti rjesenje, s obzirom da ja nisam stranka u postupku, ili mozda jesam zbog ovog suda pa ce se i mene zvati?

Napišite dopis ostavinskom odjelu suda, a kojim tražite pravomoćno rješenje o nasljeđivanju iza pokojne, jer Vam je isti potreban za postupak koji je u tijeku i u kojemu je pokojna bila stranka. Vlastoručno ovo potpišete i priložiti kopiju tužbe ili nečega drugoga s čim dokazujete da imate pravni interes tj. spor u kojemu je pokojna bila stranka.

https://sudovi.pravosudje.hr/ogszg/index.php?linkID=300

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija