Jump to content

Najbolja zaštita za sustav?


Sudoper

Preporučene objave

Pozdrav ekipa,

 

Ja trenutno pravim sustav za bespilotne letjelice. Kada kažem sustav mislim da ću koristiti nekoliko napravljenih i testiranih tehnologija na način na koji se prije nisu koristili. S obzirom da nisam ništa izumio, pretpostavljam da patent otpada. Htio bih to prezentirati državi (jer je cifra 100+ mil kn) i kad bismo ignorirali ono očito a to je da ne bi platili to, kako bih to mogao zaštititi da neki ministar me ne odere i da to svom nećaku koji bi to ponudio državi za 5 kn manje nego ja? Neki su mi već rekli da je najlakši način da im samo ne pokažem sve karte dok ne prihvate projekt. Ali mogu shvatiti zašto bi htjeli vidjeti sve moje karte radi sigurnosnih razloga i radi razloga garancije. Stoga, kako mogu zaštiti takav neki sistem ili sustav ili štogod i koliko bi me to koštalo? Profesor s fakulteta mi je spomenio neki industrijski dizajn ali mi se ne čini kao nešto što bi se moglo koristiti u ovom slučaju... :-?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije pokazivanja, natjerajte ih da potpišu NDA (Non-disclosure agreement) odnosno ugovor o tajnosti, koji će imati u sebi ugrađenu klauzulu o ugovornoj kazni u slučaju kršenja, ili obvezu na naknadu štete u iznosu koji spominjete. Tih ugovora ima hrpa špranci na internetu, pa možete potražiti i prilagoditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru Ruby_Danderfluff,

Koliko lagano tako nešto prolazi na sudu? Ako odjednom nastane neki sustav sličan mome ali 10% drugačiji "napravljen" od strane ljudi koji nisu asocirani s osobama koje su potpisale NDA, kolike su šanse da prođe tužba? Pogotovo ako tužim nekoga u državnoj službi ili nedo Bog ministra...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako odjednom nastane 10% različit sustav od Vašeg, tu Vas ne štiti učinkovito ni industrijski dizajn, ni patent, pa ni NDA (hoću reći, jednom kad se sve saznalo, ne možete više vratiti mačka u vreću). Ne poznajem praksu u tom području, ali mi se čini da je ključno možete li dokazati da je ideja potekla upravo od osobe koja je bila obvezana na tajnost NDA sporazumom. 

Isto tako, uskoro bi se trebao donijeti Zakon o zaštiti neotkrivenih znanja i iskustava (know-how) i povlaštenih informacija (trade secret) koje imaju komercijalnu vrijednost, pa bi se možda mogla osigurati dodatna zaštita u tom okviru. Međutim, zakon je još u nacrtu i ne zna se kad će biti donesen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Ako odjednom nastane 10% različit sustav od Vašeg, tu Vas ne štiti učinkovito ni industrijski dizajn, ni patent, pa ni NDA (hoću reći, jednom kad se sve saznalo, ne možete više vratiti mačka u vreću). Ne poznajem praksu u tom području, ali mi se čini da je ključno možete li dokazati da je ideja potekla upravo od osobe koja je bila obvezana na tajnost NDA sporazumom. 

Isto tako, uskoro bi se trebao donijeti Zakon o zaštiti neotkrivenih znanja i iskustava (know-how) i povlaštenih informacija (trade secret) koje imaju komercijalnu vrijednost, pa bi se možda mogla osigurati dodatna zaštita u tom okviru. Međutim, zakon je još u nacrtu i ne zna se kad će biti donesen.

 

Zakon o zaštiti neobjavljenih informacija s tržišnom vrijednosti je donesen u ožujku i objavljen u NN 30/2018.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija