Jump to content

kamera kao dokaz


toni22

Preporučene objave

moli se za savjet...U robnom centru ukraden mi je novčanik i mobitel kojeg sam ostavio pored sebe na klupi dok smo sjedili s djecom. Budući da je to bilo unutar centra i postoje kamere, da li se može zatražiti uvid u snimke kamere i da li su takve snimke uopće zakoniti dokazi za sutra eventualno prijavu?

Puno svima hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pošto ste spomenuli robni centar, skroz čisto. No, ako i nisu dokaz, snimke mogu pomoći da se počinitelj otkrije. Pronalazak vašeg telefona i ukradenog novca je prioritetan. Na stranu to što novac vjerojatno nećete vidjeti, ali velika je šansa da se mobitel pronađe. I sam pronalazak mobitela kod osobe koja nema razumno objašnjenje zašto je mobitel kod nje, je dovoljno za progon i bez snimke. No, još jedno pitanje. Jeste li pokušali ući u trag mobitelu preko dostupnih načina ukoliko je on sinkroniziran sa vašim gmail računom na android sustavu? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisam pokušao, jer telefon nije nešto vrijedan pa me toliko ni ne zanima koliko to što su sve kartice bile unutra (novčanik) i dokumenti. Ovo pitam iz razloga jer su mi iz PU rekli da se ne mogu kamere koristiti kao dokaz , da je to nezakonito pribavljen dokaz i da se potpuno identificira lopov putem slike, pa mi nije jasno na kraju ; da li te snimke mogu poslužiti kao zakonit dokaz za podizanje kaznene prijave ? i ako mogu, gdje bi to stajalo, jer mu me uvjerili u PU da to baš ne ide tako  pa mi je čudno

 

puno hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prijavili jesmo, ali to je bilo toliko nezainteresirano da mi se čini ništa od toga. Kad sam pitao za kamere i da ih ma po robnom centru,rekli su da ih ne smiju koristiti kao dokaz pred sudom ? Nakon toga mi je supruga kontaktirala jednog od njezinih poznaznika pravnika koji je i sam rekao da je tu sudska praksa neujednačena....Jednostavno ne znam što misliti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Mister-X je napisao:

pa čak i da nije dokaz,može bar poslužiti da se vidi tko je i kako uzeo.....

 

prije 9 sati , atomic95 je napisao:

Da, tocno, to sam napisao u prvom postu. Valjda je prioritet otkrice pocinitelja, a tek sve onda ostalo..

Zapravo i ne, jer ako nije zakonito, ne može se koristiti ni na koji način. Nema baš svrhe otkriti o kome se radi ako ga se ne može osuditi...

 

Što se tiče kamera u trgovinama i na javnim mjestima, one su zakonit dokaz. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , hasko je napisao:

Upravo sam to i htio pitati. Ako ne mogu poslužiti kao zakoniti dokaz onda čemu služe. Nije li onda nezakonito i postaviti ih.

što se tiče sad započete diskusije (pa i mene ) da čak i da nije dokaz na sudu ,da bar može poslužiti u svrhu otkrivanja osobe....

neke stvari mogu poslužiti u istrazi ili inforamativnog karaktera ,a da pritom nije dokaz na sudu...famozni detektor laži je takav primjer,gdje ne služi dokazivanju i osudi osobe,ali služi istražnim organima prema kome da se koncentriraju i traže za njega dokaze,a ostale sumnjive "privremeno" oslobađanju sumnje....

a sad da se prebacujemo na ovaj slučaj i da možda raspravljamo jel ima svrhe saznati tko je ,a da ga ne možemo osuditi na osnovu toga mislim da nemamo potrebu jer-

zakonito je i otprilike je tu kraj oko ove problematike...mogli su te snimke iskoristiti za istragu i kao dokazni postupak,pa i za osudu....moje mišljenje....

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Mister-X je napisao:

što se tiče sad započete diskusije (pa i mene ) da čak i da nije dokaz na sudu ,da bar može poslužiti u svrhu otkrivanja osobe....

neke stvari mogu poslužiti u istrazi ili inforamativnog karaktera ,a da pritom nije dokaz na sudu...famozni detektor laži je takav primjer,gdje ne služi dokazivanju i osudi osobe,ali služi istražnim organima prema kome da se koncentriraju i traže za njega dokaze,a ostale sumnjive "privremeno" oslobađanju sumnje....

Točno da neke stvari mogu poslužiti, ali u ovom kontekstu poligraf i snimka nisu usporedivi.

Ako je snimka nelegalna, sve što je iz nje proisteklo je također nelegalno.

 

prije 3 sati , Mister-X je napisao:

zakonito je i otprilike je tu kraj oko ove problematike...mogli su te snimke iskoristiti za istragu i kao dokazni postupak,pa i za osudu....moje mišljenje....

Apsolutno da.:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Po meni, snimke su zakonite. Općenito ponekad pojedinci unutar sustava znaju "tjerati mak na konac" sa snimkama, ali u ovom slučaju (javno mjesto), ne vidim razlog da se ne bi mogle upotrijebiti.

Drugi je par cipela ovo o čemu Drot piše - kvaliteta snimke. Ukoliko policija ustraje u svojoj tvrdnji, na vašem mjestu sam bih pokušao popričati s ljudima zaduženima za nadzor kamera, objasniti situaciju i zamoliti ih barem da se snimke od tog konkretnog dana ne brišu (ako već nisu), već čuvaju, pa da se u slučaju postupka, mogu ustupiti DORH-u ili sudu i reproducirati. A možda vam ih i ustupe dobrovoljno (iako to rijetko rade).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija