Jump to content

Pričuva


Maltezerica

Preporučene objave

Štovana gospodo!

 

Nalazim se u zgradi od 5 stanova. Zgrada je stara desetak godina. Došao je novi vlasnik koji želi uvesti pričuvu i mjenjati fasadu zgrade i ostale detalje. Fasada zgrade je mijenjana prije deseta godina ali njemu se ne sviđa kako je napravljena a ni boja,  pa bi je htjeo mijenjati. Isto tako je u suradnji sa ostalih tri stanara potegnuo pitanje pričuve. Na adresu nam je stigao Međuvlasnički Ugovor sa cijenom po kvadratu stana koje su vlasnici međusobno dogovorili ali nismo mi. Obzirom da ih je većina , to je navodno zakonski prihvaćeno. Stoga moja pitanje glasi: Dali je uredu da ja kao jedini vlasnik stana pristanem na tu cijenu po kvadratu ??? Naime ja želim manju cijenu za pričuvu po kvadratu.A kao drugo ja se ne slažem sa mijenjem fasade. Jer je fasada novija i ne smatram potrebnim to mijenjati. Radi se o velikoj investiciji i dodatnom trošku. A to što se njemu ne sviđa boja to je druga stvar. Naime, ostala tri stanara ni ne žive u navedenoj zgradi. Naime iste su stanove iznajmili ( na crno) ali su ONI  i dalje prijavljeni u tim stanovima . Znači , žive kod rodbine ali u istom gradu. Što mi je raditi po ovom pitanju????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema  Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima:

Pravo svakoga suvlasnika
Članak 88.

Svaki suvlasnik nekretnine ovlašten je, neovisno o ostalima, zahtijevati od suda da svojom odlukom odredi:
- rok u kojem se treba obaviti neki od poslova iz članka 86. ovoga Zakona, o kojem je većinom glasova donesena odluka,
- stvaranje primjerene zajedničke pričuve ili primjereno povećavanje, odnosno smanjivanje te pričuve koju je odredila većina, prema pravilu da pri određivanju pričuve i doprinosa u nju treba, osim o predvidivim troškovima, voditi računa i o imovinskom stanju svih suvlasnika,
- da se tom suvlasniku, ako bi mu bilo nemoguće odmah platiti dio troškova nekoga posla održavanja cijele nekretnine koji se javlja u vremenskim razmacima duljim od jedne godine, a nije pokriven pričuvom, dopušta da plati u mjesečnim obrocima u razdoblju ne dužem od deset godina, uz osiguranje osnivanjem hipoteke na njegovu suvlasničkom dijelu, s uobičajenim kamatama na dug osiguran hipotekom,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija