Jump to content

Placanje iz inozemstva


SBP

Preporučene objave

Dakle situacija je ovakva, placam racune za komunalne usluge u hrvatskoj (voda, odvoz smeca...) iz inozemstva, da bi mi sada nakon nekih skoro dvije godine gospoda iz komunalnih sluzbi poslali opomenu za dugove po racunima. Ne bi bilo problema da se dug odnosi na dug koji je mozebitno nastao kao razlika pri konverziji iz eura u kune, vec je dug nastao zbog toga sto banka naplacuje konverziju, te oni (voda, odvoz smeca....) dobijaju umanjene uplate, takvo objasnjenje su mi dali. Sad, posto nisam sto posto siguran, koliko ja znam banka pri transakcijama moze izvrsiti naplatu za konverziju ali i za samu transakciju i to koliko sam upoznat ili od platitelja (tako da mu posalje racun na njegovu banku sa iznosom koji bi u tom slucaju banka platitelja trebala automatski i odobriti) ili od onoga kome se uplacuje (u tom slucaju se naplata za transakciju naplacuje nakon uplate sredstava koja je uplatio platitelj), ako nisam u pravu molio bih da me ispravite tj da li postoje jos neki oblici naplate za konverziju i transakciju sa inozemnog racuna. Napomena, nisam niti jednom niti od jedne od banaka u hr dobio da moram platiti troskove za placanje racuna, a placam ih vec dvije godine jedino ovi komunalci me zezaju sa dugom koji je nastao zbog placanja iz inozemstva. Dodatno mi je diglo zivac sto su mi objasnili da Banka naplacuje 10 eura po transakciji, sto mi se cini malo cudnim da banka ima jednu tarifu za sve ino transakcije takoda tu nema nikakve razlike da li netko uplacuje 5 eura ili 5000 eura oni uzmu 10 eura za transakciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako placate iz EU od 5.6.2017. je uredeno placanje u cijeloj EU koje govori da nema dodatnih troskova u cijeloj EU kad se placa eurima. To znaci da se jos uvijek mogu naplacivati naknade za konverziju kad se placa u kunama.

Pitanje je da li Vi kad ispunjavate uplatnicu upisujete iznos u kunama ili platite u eurima u protuvrijednosti koja je na uplatnici?

Ako se ne varam, istom uredbom se ureduje da samo platitelj placa naknadu za placanje, prije je moglo biti pola-pola ili da primatelj sve plati. To jos uvijek ne znaci da banka primatelj ne naplacuje konverziju ako placate u eurima.

Banke ce Vam nazalost naplatiti sve sto mogu, odnosno sto im netko ne zabrani (nisu one izuzetak, vise manje svi zele zaraditi sto vise, pogotovo dok je legalno, odnosno neuredeno propisima), u Vasem slucaju je nejasno na koji nacin ispunjavate nalog pa vidite u koju grupu spadate od navedenog.

Ako imate mogucnost otvoriti racun u Hrvatskoj, prebacite vecu kolicinu novaca odjednom pa onda placajte lokalno s tog racuna, ili rijesite na isti nacin preko obitelji ili dobrog prijatelja.

 

P.S. Da vidite kakve nebuloze se mogu dogoditi kod transakcija, dajem primjer iz prve ruke (ovo je bilo prije 5.6.2017.): EU financira projekt s 4 milijuna eura. Projekt ima 6 partnera. EU posalje sav novac na racun voditelja projekta koji onda dijeli novac ostalim partnerima (naravno, u projektu je dogovoreno tko dobiva koliko, ne dijeli voditelj projekta novce po slobodnoj volji :-)). U to vrijeme je bila praksa placati naknade pola-pola. Obicno banke imaju uredene naknade za placanje po principu npr. 1% ili maksimalno 500€. Jedna od "najvecih" banka u Hrvatskoj na ciji racun su i dosli ovi silni euri je "zaboravila" u naknadama upisati kolika je maksimalna moguca naknada za jednu transakciju nego je trosak bio uvijek 1%. Buduci da je na racun stiglo 4 milijuna eura i u roku par dana je s njega otislo nekih 70-80%, mozete i sami zamisliti koliki iznos naknade je placen za ove transakcije. Na kraju, na moje veliko iznenadenje, banka je po prigovoru ipak dogovorila manju naknadu.

uređeno: od miroslav6
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na dokumentima ino banke pise da se placanje naknada odvija po principu pola-pola za sva placanja. Ja ispunjavam uplatnicu u eurima naravno, pa pretpostavljam da banka u Hr odradi konverziju, stvar mi se cini da nije u pitanju banka, nego da mrljavci iz komunalnih nesto mute, po njima banka za svaku transakciju uzima 10€ sto recimo i da uzimaju 1% od uplacenog iznosa koji je u vecini slucajeva oko 50€ je nerealno jer je ! od tog iznoda 0.5 € znaci da banka uzima 20 puta vise. 

U principu cak i da banka naplacuje konverziju i ne znam sta sve ne to na iznose do 50€ ne bi smjelo biti vise od par eura, a ovdje ispada da sam za zadnjih 6 mjeseci duzan 60€. Bez obzira sto kad vrsim uplatu obavezno za vrijednost eura uzimam najnizu mogucu vrijednost i uplatu zaokruzujem na euro tj ne placam cent 32.45€ uplacujem 33€ i slicno.

Naravno ekipa ne daje bankovni izvjestaj na uvid da se vidi koliko je banka naplatila, nego samo karticu potrosaca po kojoj je "vidljiv" dug.

Sto se tice ovoga za projekat, samo jedno pitanje da li su naplatili onih pocetnih 1% prije ili nakon uplate iznosa na racun, u principu to je velika razlika. Ako banka naplati sa transakcijskog racuna svoju uslugu to bi znacilo i da kad obavljate istu transakciju sa hr racuna oni uzmu nekakav iznos prije nego li ga uplate primatelju, u tom slucaju vi kao platitelj ne mozete znati koliki iznos trebate uplatiti primatelju. S druge strane ako banka naplati troskove nakon sto prebaci iznos sa transakcijskog racuna na racun primatelja, to je onda trosak primatelja pa ga ja kao platitelj nisam duzan platiti. To sto primatelj knjizi uplatu umanjenu za troskove konverzije mislim da nije po zakonu, jer onda ispada da bi tako mogli knjiziti i potroseno gorivo ili zamjenu guma kao trosak ako su recimo izasli na teren pa su im se gume probusile. U principu njihovi troskovi za poslovanje sa bankom su samo njihovi, ja kao korisnik se ne osjecam duznim placati te troskove. Sto je zanimljivo kod svih ostalih kojima placam iz iste banke nemam dug veci od mozda par kuna zbog tecajnih razlika koje su se nakupile kroz ove dvije godine, a kod ovih svakih 6 mjesecei dug se nakupi na 60-tak eura. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, SBP je napisao:

Na dokumentima ino banke pise da se placanje naknada odvija po principu pola-pola za sva placanja. Ja ispunjavam uplatnicu u eurima naravno, pa pretpostavljam da banka u Hr odradi konverziju, stvar mi se cini da nije u pitanju banka, nego da mrljavci iz komunalnih nesto mute, po njima banka za svaku transakciju uzima 10€ sto recimo i da uzimaju 1% od uplacenog iznosa koji je u vecini slucajeva oko 50€ je nerealno jer je ! od tog iznoda 0.5 € znaci da banka uzima 20 puta vise. 

U principu cak i da banka naplacuje konverziju i ne znam sta sve ne to na iznose do 50€ ne bi smjelo biti vise od par eura, a ovdje ispada da sam za zadnjih 6 mjeseci duzan 60€. Bez obzira sto kad vrsim uplatu obavezno za vrijednost eura uzimam najnizu mogucu vrijednost i uplatu zaokruzujem na euro tj ne placam cent 32.45€ uplacujem 33€ i slicno.

Naravno ekipa ne daje bankovni izvjestaj na uvid da se vidi koliko je banka naplatila, nego samo karticu potrosaca po kojoj je "vidljiv" dug.

Sto se tice ovoga za projekat, samo jedno pitanje da li su naplatili onih pocetnih 1% prije ili nakon uplate iznosa na racun, u principu to je velika razlika. Ako banka naplati sa transakcijskog racuna svoju uslugu to bi znacilo i da kad obavljate istu transakciju sa hr racuna oni uzmu nekakav iznos prije nego li ga uplate primatelju, u tom slucaju vi kao platitelj ne mozete znati koliki iznos trebate uplatiti primatelju. S druge strane ako banka naplati troskove nakon sto prebaci iznos sa transakcijskog racuna na racun primatelja, to je onda trosak primatelja pa ga ja kao platitelj nisam duzan platiti. To sto primatelj knjizi uplatu umanjenu za troskove konverzije mislim da nije po zakonu, jer onda ispada da bi tako mogli knjiziti i potroseno gorivo ili zamjenu guma kao trosak ako su recimo izasli na teren pa su im se gume probusile. U principu njihovi troskovi za poslovanje sa bankom su samo njihovi, ja kao korisnik se ne osjecam duznim placati te troskove. Sto je zanimljivo kod svih ostalih kojima placam iz iste banke nemam dug veci od mozda par kuna zbog tecajnih razlika koje su se nakupile kroz ove dvije godine, a kod ovih svakih 6 mjesecei dug se nakupi na 60-tak eura. 

Niste rekli da li vrsite placanja iz EU ili Europskog gospodarskog pojasa, ali pretpostavljam da da. Sad sam provjerio, ipak se u tom slucaju placa pola-pola, pogrijesio sam misleci da uplatitelj placa sve.

Ako ne vrsite placanja iz Europe, probajte sljedeci put platiti tako da cijeli trosak ide na Vas racun, tako cete vidjeti da li banka obracunava naknadu ili vas komunalno "mulja".

Provjerite takoder da li je moguce da u svojoj banci izvrsite placanje u kunama. To bi po meni trebalo jos vise umanjiti mogucnost nekih naknada hrvatske banke. Takoder, lako mozete vidjeti tko naplacuje trosak, jer su naknade banke javne i online, provjerite za banku u kojoj komunalno ima racun sto pise. Naknade mogu dosta varirati od banke do banke.

Takoder, imao sam iskustva s inozemnim transakcijama kada su dosli novci na hr racun iz inozemstva, nisu isli direktno od banke platitelja do banke primatelja, nego se izmedu ubacila jos jedna banka koja je takoder naplatila neku naknadu za svoju "uslugu", tako da je zbilja sve moguce.

Sto se tice ovog primjera tko sto placa, kad Vi platite racun od 100 kn, Vas je trosak npr. 1 kn, znaci platite ukupno 101 kn, na racun druge banke dode 100 kn i ta banka naplati isto trosak od 1 kn pa primatelj dobije 99 umjesto 100 kn. Kad se placa u Hrvatskoj, onda trosak banke primatelja ne postoji. Nisam pravnik, ali isto kao sto se vi ne osjecate duznim platiti troskove druge banke, tako se sigurno ni komunalno ne osjeca duznim primiti 99 umjesto 100 kn zato jer Vi placate iz inozemstva gdje su povecani troskovi umjesto standardnog placanja u Hrvatskoj. Kad se radilo o mom primjeru s projektom, to su bila nepovratna sredstva, a poklonjenom konju se ne gleda u zube, tako da to nama nije bilo od presudne vaznosti koliko tocno ce se izgubiti novaca na transakcije, jer ionako je to "besplatan" novac. Tj. moglo se urediti da nam iz EU na pocetku smanje iznos granta za bankovne transakcije pa bi dosli na isto, jer uvijek netko mora platiti.

A sto bi bilo da Vi npr. odradujete posao za nekog iz neke egzoticne drzave gdje bankarske transakcije nisu uredene kao u EU i veliki su troskovi prijenosa novca i Vi za svoju uslugu od npr. 1000 kn dobijete 800 kn. Pretpostavljam da se ne bi slozili da je to u redu, jer je vasa banka uzela naknadu od 200 kn, makar je druga stranka platila cijeli iznos i jos naknadu u svojoj banci. Ne znam je li moguce da Vi npr. ne izdate racun na 1000 kn, nego na 1000 + postotak zbog bankovnih naknada. Opet bi se u tom slucaju druga strana zalila da ne zeli placati vase troskove.

Tko je u pravu, vjerojatno je negdje uredeno, ali to bi trebao odgovoriti netko kompetentniji.

uređeno: od miroslav6
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle placam iz EU, uplata ide na IBAN pa tako da nema drugih banaka u transferu novca. Meni moja banka naplacuje uslugu za internet bankarstvo po svakom nalogu, i nemam nikakvih problema s tim, problem je u tome sto ispada da samo jedna banka u hr vrsi naplatu za transakcije ili konverziju, prije izvrsenja uplate na racun primatelja (tj cini mi se da cak ni to nije slucaj nego da se radi samo o jednom primatelju) dok ostale banke u hr naplatu rade NAKON uplate na primateljev racun. Sto je i logicno jer BANKA naplacuje uslugu od primatelja, a ne platitelja, dakle BANKA je duzna proknjiziti uplatu na racun primatelja u iznosu koji je uplacen (nakon konverzije), a zatim naplacuje svoju uslugu od primatelja. Sto se tice problema da banka uzme 200 kn od uplate od 1000 kn u svakom slucaju bih priupitao banku da to objasni a ne platitelja ako je na izvodu vidljivo da je stigla uplata od 1000kn, s druge strane ako BANKA prikaze da je stigla uplata od 800kn onda bi prvo pitao platitelja koliki je iznos uplatio. Razlika je ogromna barem sto se tice knjigovodstva jer ako mi je "kupac" uplatio 800 od 1000 kn onda mi je on duzan 200kn, ali ako je uplatio 1000kn , a zatim mi je BANKA naplatila 200kn troskove onda te troskove knjizim kao bankarske troskove i ne mogu teretiti kupca za to. Cini mi se da ova ekipa pokusava proknjiziti bankarske troskove na racun kupca!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija