Jump to content
Tomi.ZG

Ovršni postupak - 1. uredovanje,pljenidba

Preporučene objave

Poštovani

Interesira me kakav je postupak (tjek postupka) u konkretnom slučaju.

Ovrhovoditelj je prije par godina pokrenuo Ovršni postupak protiv mene kao jamca za Leasing predmet , poduzeće koje je trebalo platiti je otišlo prije par godina u prisilni stečaj ali moja osobna mjenica poslužila i je Ovrhovoditelju kao sredstvo osiguranja naplate.

Kako se radi o poprilično velikoj svoti cca 250 000 sa svim troškovima (glavnica oko 140 000kn) nisu se mogli naplatiti prek FINE, pa su odlučili provesti ovrhu na drugim sredstvima, konkretno putem sudskog ovršitelja. Jasno mi je da se ovrha ne može izbjeći (ako netko zna kako bilo bi super) .

Kako već dugi niz godina imam blokiran račun i jako mala primanja od cca 2500 kn na zaštićeni račun, inetersira me sljedeće

1. Može li se provoditi ovrha popisivanjem i pljenidbom stvari od strane jednog Ovrhovoditelja dok se istovremeno drugi ovrhovoditelj naplaćuje pljenidbom 1/4 novčanog priljeva?

2. Kakav je daljni postupak s obzirom da mi je doma bio sudski ovrhovoditelj koji mi je predao nekakvo rješenje i pitao čiji je stan i gdje radim?(na plavoj omotnici piše PRI UREDOVANJU)

-te mi je preporučio onak "prijateljski" da bi  bilo dobro da se što prije javim odvj.društvu koji vodi postupak za Ovršitelja te da se  sa njim dogovorim

3. Kakva su iskustva u situacijama kada ovršenik nema dovoljna primanja da u razumnom roku do max. 3 godine otplati dio dugovanja....naime u mom konkretnom slučaju trebao bi plaćati

trostruki iznos svojih primanja da podmirim dugovanje Ovrhovoditelju a svi znamo da to nije moguće (osoba koja ima 2500kn mj prihod ne može preuzet obvezu plaćanja 7000 kn)

- inzistiranjem ovrhovoditelja na pljenidbi stvari uistinu ne bi mogao doći ni do 5000 kn...ovako u slučaju dogovora da platim možda 1/3 ukupnog dohotka(cca 800kn/mj) došli bi barem do kakve -takve svote novca možda do 40 000 kn u 3. godine. Kakva su Iskustva sa nagodbama?

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
prije 3 sati , Tomi.ZG je napisao:

Kakav je daljni postupak s obzirom da mi je doma bio sudski ovrhovoditelj koji mi je predao nekakvo rješenje i pitao čiji je stan i gdje radim?(

Ako stan nije vaš, većinom su i stvari u stanu u vlasništvu vlasnika stana, tako da vlasnik može uvijek prigovoriti da su stvari njegove. 

S obzirom na vaša mala primanja, upitna je situacija kako ste uopće bili prihvaćeni kao jamac za toliki iznos.

Nagodba je moguća, pogotovo ako nemate ništa od imovine pa spomenite i razmišljanje o osobnom stečaju.

Podijeli ovu objavu

, Tomi.ZG je napisao:

Može li se provoditi ovrha popisivanjem i pljenidbom stvari od strane jednog Ovrhovoditelja dok se istovremeno drugi ovrhovoditelj naplaćuje pljenidbom 1/4 novčanog prilje

Može, jer su u pitanju dva različita predmeta i sredstva ovrhe - jedno je ovrha na pokretninama, a drugo je ovrha na plaći.

, Tomi.ZG je napisao:

Kakav je daljni postupak s obzirom da mi je doma bio sudski ovrhovoditelj koji mi je predao nekakvo rješenje i pitao čiji je stan i gdje radim?(na plavoj omotnici piše PRI UREDOVANJU)

To Vam je putem sudskog ovršitelja uručeno rješenje o ovrsi na pokretninama. Pravilo je da se uručuje pri prvom uredovanju. Na taj način ste obaviješteni da postoji postupak i pozvani ste da platite dug, jer je iduća radnja sudskog ovršitelja, pljenidba pokretnina.

, Tomi.ZG je napisao:

inzistiranjem ovrhovoditelja na pljenidbi stvari uistinu ne bi mogao doći ni do 5000 kn...ovako u slučaju dogovora da platim možda 1/3 ukupnog dohotka(cca 800kn/mj) došli bi barem do kakve -takve svote novca možda do 40 000 kn u 3. godine. Kakva su Iskustva sa nagodbama?

Iskustva su da će ovrhovoditelj mijenjati predmete ovrhe dok se ne naplati, odnosno sa tim promjenama predmeta i sredstva ovrhe onemogućiti će da nastupi zastara, a možda se uspije i bar djelomično namiriti.

Svakako pokušajte dogovoriti nekakava način otplate, jer se sa ovim uredovanjima sudskog ovršitelja samo povećavaju troškovi koji će na kraju teretiti Vas. Predložite ovrhovoditelju otplatu u ratama i potom zajedno sa ovrhovoditeljem predložite sudu sporazumnu odgodu postupka, jer ste se obvezali otplaćivati dug u ratama. Sud nakon takvog prijedloga odnosi rješenje o odgodi i nitko Vas "ne dira" po pitanju tog duga, dok god uredno otplaćujete dogovoreni iznos.

Podijeli ovu objavu

Problem je u tome što uistinu nemam vrijednih stvari...mogu ponuditi maksimalno 20% ukupnog duga na obročnu otplatu....uz uvjet da odvj.društvo tj.ovrhovoditelj to prihvati...nemam povratnih informacija da li su spremni prihvatiti tako nizak postotak naplate...

alternativa tih 20% iznosa je maltretiranje popisivanje bezvrjednih stvari koji ne vrijede 3-4000 kn

tako da postavljam logično pitanje jel pametnije da se naplate 30-40 000 kn na rok od 2-3godine ili da se ništa ne naplate...jer tko će kupiti tuđi pohabani namještaj i bezvrijedne stvari....nadam se da su gospoda vjerovnici ipak razumni ljudi...budem probao pa javim :)

Podijeli ovu objavu

prije 16 sati , Tomi.ZG je napisao:

alternativa tih 20% iznosa je maltretiranje popisivanje bezvrjednih stvari koji ne vrijede 3-4000 kn

tako da postavljam logično pitanje jel pametnije da se naplate 30-40 000 kn na rok od 2-3godine ili da se ništa ne naplate...jer tko će kupiti tuđi pohabani namještaj i bezvrijedne stvari....nadam se da su gospoda vjerovnici ipak razumni ljudi...budem probao pa javim :)

Na žalost, nema tu alternative jer ovršenik nije u položaju da bi alternativom uvjetovao ovrhovoditelja.

Da ovrhovoditelji ovrhu na pokretninama smatraju bezvrijednom ne bi je uopće koristili u postupku. Prije svega, na taj način vrše golemi pritisak na ovršenika, gomilaju mu sudske troškove, prekidaju tok zastare postupka, omogućavaju si da se bar djelomično namire i omogućavaju si da u dogledno vrijeme opravdano zatraže promjenu predmeta i sredstva ovrhe u slučaju nemogućnosti da se u cijelosti naplate na pokretninama. 

Podijeli ovu objavu

, Tomi.ZG je napisao:

Poštovani

Interesira me kakav je postupak (tjek postupka) u konkretnom slučaju.

Ovrhovoditelj je prije par godina pokrenuo Ovršni postupak protiv mene kao jamca za Leasing predmet , poduzeće koje je trebalo platiti je otišlo prije par godina u prisilni stečaj ali moja osobna mjenica poslužila i je Ovrhovoditelju kao sredstvo osiguranja naplate

Kako je poduzeće poslovalo u vrijeme vašeg jamstva, pošto navodite iste godine jamstva i stečaja ?

Podijeli ovu objavu

prije 3 sati , Wanksta je napisao:

Kako je poduzeće poslovalo u vrijeme vašeg jamstva, pošto navodite iste godine jamstva i stečaja ?

kad su nastali problemi 2011 je završilo u stečaju...

Podijeli ovu objavu

Prije 55 minuta, Tomi.ZG je napisao:

kad su nastali problemi 2011 je završilo u stečaju...

Iste 2011 godine vas je ovrhovoditelj prihvatio kao jamca ?

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

• Similar Content

• objavio random_user
      Kako su meni pomogla razna iskustva drugih, evo da i ja vratim dio. Pokušat ću biti koncizan.
      TL;DR
      Kupovao sam struju od HT-a, nisu mi slali račune mjesecima, na što sam ih upozoravao kontinuirano.
      Uspio ih namoliti da mi počnu dostavljati račune, da bi oni na kraju godine raskinuli ugovor, naplatili mi sve troškove i rekli da im još dugujem.
      Ponovo ih morao moliti da mi pošalju uplatnice za preostali dug. Platio sve, nakon par mjeseci dobio obavijest o ovrsi radi nepostojećeg duga.
      Završio na sudu, koji neobjašnjivo uzima u obzir samo dio mojih uplata i koji me na kraju djelomično prisilio da platim 2 put iste račune.
      Na kraju je ispalo da su mi doslovno ukrali cca. 500 kn.
      --
      Preskočit ću dio sa HT-om, jer nije bitno za cijelu priču. Radilo se o 6 uplatnica koje mi nisu bili u stanju dostaviti. Nakon puno natezanja uspio sam im podmiriti sve dugove i mislio sam da je to kraj tog neugodnog iskustva.
      Prođu 3 mjeseca i za mene grom iz vedra neba, imbecili iz HT-a su pokrenuli ovrhu na temelju vjerodostojne isprave! Pogledam u nevjerici šta se događa, kad oni pokrenuli ovrhu radi 6 računa od kojih su im 3 plaćena, a 3 su otišla u zastaru, jer ih nisu bili u stanju dostaviti! Potpuno ludilo me uhvatilo, jer nikome u životu nisam ostao nešto dužan, a da ne govorim o tome da sam ikad pokušavao izbjegavati plaćanje komunalija i sl. Dug na tih 6 uplatnica je cca. 300kn, ali tu su se nakotili imaginarni troškovi javnog bilježnika i odvjetnika od cca. 500kn, te prijetnja da će narasti za još cca. 500kn ukoliko ne platim i dođe do prisilne naplate preko Fine. Ostavljen mi rok od 8 dana za žalbu. Nisu to neki ne znam, kako visoki troškovi, ali doslovno me ta nesposobna gamad reketari. Zainatim se i odlučim se uz pomoć interneta žaliti. Sastavio sam žalbu u kojoj sam osporio sve, jer su na temelju čl. 232.st.1. Zakona o obveznim odnosima (35/05, 41/08, 125/11) potraživanja djelomično u zastari, a djelomično već plaćena. Priložio sam 3 uplatnice i prepisku sa korisničkom službom HT-a gdje je vidljivo kako me vozaju i poslao sve skupa javnom bilježniku, koji je to proslijedio nadležnom sudu.
      Sud stavlja izvan snage ovrhu i pokreće se postupak pred Općinskim građanskim sudom u Zagrebu (to je ona zgradurina u Vukovarskoj preko puta Lisinskog). FFWD otprilike godinu i pol na zakazano pripremno ročište, na kojem se pojavljujem ja i odvjetnička vježbenica odvjetničkog ureda koji zastupa HT. Predan mi je odgovor na moju žalbu za koji mi se čini da je pisao netko sa vidljim manjkom profesionalnosti, jer se u tom dokumentu pribjegavalo nekim osobnim diskvalifikacijama, poput da sam ja namjerno zavlačio cijeli proces, što je notorna glupost, sve je rađeno u proceduralnim rokovima. Između ostalog, u tom podnesku su priznali da su 3 uplatnice u zastari, ali da ostaju pri potraživanju preostale 3 za koje sam inače poslao dokaz da su plaćene. Ja nisam tu imao šta dodati, jer sam sve što sam imao poslao u sudski spis. Sve je bilo gotovo u 2 min doslovno, te je zakazano izricanje presude za mjesec dana.
      Ok, so far so good, odvjetnički ured nije mogao skužit prije sastavljanja ovrhe da su potraživanja u zastari, a ja sam kao potpuni laik uspio na internetima naći članak i zakon koji je na to upućivao. Sa blagim optimizmom sam očekivao presudu, jer sam se pouzdavao u razum suda koji će očito primjetiti da sam platio preostale 3 uplatnice kako je naloženo, te da je tužitelj odustao od dijela potraživanja. Gadno sam se prevario. Uručen mi je text presude na zakazani datum, u kojem je uredno navedeno što je u spisu, od ugovora o opskrbi, moje žalbe, podneska tužitelja, mojih priloga u vidu prepiske sa korisničkom službom (koje uopće nisu zanimale sud čini se) i 3 uplatnice na kojima je vidljivo da sam zapravo preplatio čak i ono što je tužitelj tražio, prije nego je ovrha uopće pokrenuta. Čitam dalje i na moj užas iz neobjašnjivog razloga, sud je uzeo u obzir samo jednu od tri uplatnice koje sam priložio i čije je postojanje u prethodnom paragrafu potvrdio?! Ono, jednostavno su ignorirane 2 uplatnice i činjenica da dug, odnosno potraživanje ne postoji. Tako je sud presudio da je tužitelj uspio dokazati 30% svog potraživanja te da će se u tom omjeru snositi sudski troškovi. Gledam i jednostavno ne vjerujem. Razmišljao sam nastaviti se žaliti, ali dalje se mora ići na višu instancu, odnosno na županijski sud. Odustao sam od toga, jer u svim koracima su napravljene greške na moju štetu i bilo me strah koju glupost će još napraviti županijski sud, a zatezne kamate idu. Misilo sam da bih mogao završiti plaćajući nepostojeći dug od boga pitaj kolko tisuća kuna jer sam se inatio u provođenju pravde. Moram još spomenuti da je text presude prepun sramotnih pravopisnih grešaka. Tako sam ni kriv ni dužan ostao bez cca. 500kn.
      Uglavnom, prevario me je HT koji nije dostavljao uplatnice koje je po ugovoru morao dostaviti, unatoč mojim upozorenjima i molbama, prevario me je odvjetnički ured koji je zastupao HT, jer nije bio u stanju niti jednostavan zaključak iz svoje struke izvući i na kraju me najviše izigrala pravna instanca države, koja nije bila u stanju presuditi da crno nije bijelo. Strah me šta se događa sa ljudima koji imaju bilo kakav spor koji nije potpuna trivijalnost, kao što je moj bio.
      Još jedna pobjeda hrvatskih institucija.

• objavio igor.gajski
      Poštovani,

Trebam savjet.
      Dana 03.07. kontaktiran sam od strane odjela naplate PBZ-a zbog duga kojeg imam po kreditu. Dogovorili smo da ću cijeli dug podmiriti u petak 06.07. kada mi sjeda plaća.
      U petak 06.07. sam uplatio kompletan dug i od 16h kredit je u pretplati za 5kn. Kontaktirao sam odjel naplate PBZ-a i evidentirali su moju uplatu, ali su mi onako usput rekli da su jučer (05.07) poslane zadužnice na Finu.
      Poslao sam mail svim referentima naplate u PBZ-u čije mail adrese imam (njih 3) i jedan od njih je pročitao moj mail u subotu 07.07.18.
      Nažalost u ponedjeljak negdje iza 10h sam ipak blokiran od strane Fine što znači da dotični iz PBZ-a koji su uredno pročitali moj mail nisu reagirali uopće. Oni kažu da jesu ali u današnjem 21 stoljeću oni takve stvari rade preko pošte...
      Pa zar baš nitko nij mogao dići jeb.... slušalicu i nazvat i u Finu i stopirati blokadu mene, supruge i kolege koji su mi sudužnici.
      Danas sam bio u Fini i platio da mi izlistaju dokument iz kojeg se vidi da su zaprimili predmet od PBZ-a 07.07. u 08:48.
      Naravno naplaćen je iznos tražen po zadužnici, ali su mi isto tako sredstva vraćena danas 11.07. jer nije ni bilo potrebe za blokadu.
      Ono što mene muči jer što zbog sporosti sustava i zbog toga što ove u PBZ-u nije briga za nikoga od nas je to da su meni naplaćene naknade od strane Fine u ukupnom iznosu od 267kn, a isto toliko i mojim sudužnicima po kreditu (2 osobe x 267kn).
      Što znači da sam u ovom postupku oštećen za ukupno 801kn.
      Poslao sam mail-om prigovor u banku i uputili su me u Finu, bio sam danas u Fini i uputili su me u banku...
      Klasično ping-pong loptanje s nama, ali i našim novcima.
      Zanima me zna li netko mogu li ikako na "legalan" način dobiti povrat svojih novaca ili ne, kome da se više žalim i tko mi u ovakvoj situaciji može pomoći?
      Unaprijed hvala na odgovorima.
    • objavio Ivan86
      Poštovani, 
      U kratkim crtama: u procesu sam kupnje stana nad kojim EOS Matrix ima založno pravo i ovrhu koju je ugovorom o cesiji preuzeo od Addiko banke.
      S vlasnikom nekretnine sam potpisao predugovor o kupoprodaji nekretnine u kojem piše da uplata ide EOS-u, a ne njemu.
      Iz EOS-a sam dobio pismo namjere za brisanje založnog prava i ovrhe po primitku uplate (podaci o uplati isti kao u predugovoru). 
      Banka, da bi odobrila stambeni kredit, traži brisanje zaloga i ovrhe, a EOS da bi brisao zalog i povukao ovrhu traži uplatu.
      Kokoš ili jaje. Ne vjerujem da sam prvi u Hrvatskoj koji kupuje nekretninu na ovaj način pa me zanima ima li tko iskustva kako se ovakve situacije u pravilu rješavaju?
      Nadam se da nije rješenje samo "druga banka" jer jedna od banaka s kojima sam razgovarao nema problema sa zalogom i ovrhom EOS-a, te su bez problema prihvatili pismo namjere, ali su im uvjeti kredita osjetno lošiji.
    • objavio DiAnA30
      Poštovani,

dobila sam prijedlog ovršnog postupka za 2 neplaćena VIP računa iz 2017 g. u iznosu od 160,00 kn, prije toga nisam primila nikakvu opomenu, a račune sam očito zaboravila platiti. Odmah po primitku prijedloga ovršnog postupka, u svibnju 2018.,  uplatila sam iznos od 240 kn, dakle dug za VIP + troškovi prijedloga ovršnog postupka. Danas saznam da je blokiran moj tekući račun radi duga prema VIPU u iznosu od 750 kn. Dakle moj tzv. dug + njihove sve moguće naknade. 
      Molim Vas za povratnu informaciju što činiti. Prosljedila sam potvrdu uplate iz svibnja na VIP i javnobilježnički ured i sad čekam odgovor. No, moj je račun i dalje blokiran. Također, djelatnica iz Fine je rekla da je presuda nepravomoćna, štogod to značilo obzirom na blokadu.
      Jesam li ja odmah nakon uplate trebala nekome što poslati kao potvrdu plaćanja? Nije mi jasno kako se to dogodilo?

Unaprijed hvala na odgovoru,
      Dijana

• objavio random_user
      Imam možda banalno pitanje. Naime, žalio sam se na ovrhu, bio na pripremnom ročištu i dočekao presudu, koja je 70% u moju korist. Trebala je biti 100%, ali nemam snage više žaliti se i ići dalje na županijski sud. Moje pitanje je kako platiti dug koji mi je sud naložio? Radi se o relativno malim iznosima glavnica + zatezna kamate, te 30% parničkih troškova, gdje sve skupa izađe oko 350kn. U presudi se ne navodi na koji IBAN treba platiti, niti podatke koje treba navesti na nalogu (model i poziv na broj). Ovrhovoditelj je HT, ali ne mogu na uplatnicu samo navesti poslovni IBAN, jer kako će se znati da se baš radilo o mom sudskom postupku. Strah me da će opet pokrenuti ovrhu radi nepostojećeg duga, te ih se nikad neću riješiti.
      Zahvaljujem unaprijed na pomoći.
  • Online korisnici